Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 lecenje suvog /zivog kamenja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Dec 11, 2014 4:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

na zahtev kolega resio sam da pokusam da objasnim ovaj proces sagledan kroz moju prizmu.

lecenje je zajednicki termin za obe vrste kamena koji se vrsi u procesu pripreme kamena za upotrebu u vasem akvarijumu.
zivi kamen je svezi kamen koralnog grebena koji nastaje kalcifikacijom i izumiranjem skeleta korala tokom njegovog rasta.
suvi kamen je komad nekada zivog kamena koji treba proci kroz odredejne procese pre direktne upotrebe u akvarijumu




Image
zivi kamen

Image
suvi kamen
lecenje suvog kamena:
prva stvar na koju trebamo obratiti paznju je sam odabir suvog kamena.da bi vam pruzio dobru biolosku filtraciju kamen treba da bude sto porozniji i na izgled teeba imati sto visse rupa po sebi.dobar suvi kamen je izrazito bele boje.
od kvaliteta samog suvog kamena zavisi i duzina i zahtevnost lecenja.
opste je poznato da suvi kamen u dubini svojih pora sadrzi odpadni materijal koji moze ispustiti tokom upotrebe (nitrati, fosfati i ostali elementi) koji mogu ugroziti kvalitet vode vaseg tanka.
da bi se to izbeglo kamen treba biti tretiran sledecim procesom:
- potreban vam je kontejner u koji cete nasuti dehlorizovanu cesmovacu ili u koliko je vasa cesmovaca sadrzi vec u sebi nitrate i fosfate u nedozvoljenim kolicinama treba koristiti ro vodu.
nakon unosenja vode u kontejner potrebno je ubaciti cirkulacionu pumpu koja ce vrstit cirkulaciju oko samog kamena koji smo takodje stavili u vodu.nema potrebe za upotrebom grejaca jer je kamen mrtav tako da nema sta da izumre u njemu.
nakon unosenja kamena na svaka dva dana treba meriti slatkovodnim testerima koncentraciju nitrata i fosfata u vodi.
Image
u koliko nam testovi pokazu prisustvo pristupamo menjanju 100% vode.
tim tempom se vodimo sve dok cetri dana za redom ne merimo nikakvo prisustvo nitrata i fosfata.
kada nam testeri pokazuju nakon 4 dana 0 NO3 ,0 PO4 mozemo reci da je nas kamen izlecen te je spreman za upotrebu u nasem akvarijumu.

lecenje zivog kamena:

lecenje zivog kamena je identican procesu cikliranja zovog kamena u samom akvarijumu te bih ga ja svojim recima nazvao pre-ciklirajucim procesom.
kada lecimo zivi kamen?
opste je poznato da je zivi kamen bogat mnogobrojnim vrstama zivih organizama.kamen koji smo direktno kupili kod dilera (prodavnici,pet shopu) u 90% slucajeva nije potrebno leciti.
nasuprot tome kamen koji mso narucili sa interneta ili koji jednostavno mora da putuje nekoliko dan do vas realno ce imati gubitke tj izumiranje zivih organizama koji su vec tako mrtvi potencijalna pretnja od ispustanja amonijaka u vas akvarijum.
da bi se to sprecilo pristupamo sledecoj metodi lecenja:
potrebna vam je posuda koju cete ispuniti svezom morskom vodom standadrdnog saliniteta (1,025-1,026).treba voditi racuna pri unosenju zivog kamena da ni jednim delom ne budu izlozeni vazduhu tj da budu dobropotopljeni.
naoruzajte se dobrim testerima morske vode za ocitavanje nitrata ,nitrita ,amonijaka(sve sto vam je potrebno i za ciklus cikliranja).
zatim cemo ubaciti minimum jednu cirkulacionu pumpu koja ce vrsiti cirkulaciju oko kamena i grejac kojic emo podesiti na tem od 25-25 stepeni.
u koliko su stene prekrivene sasusenim algama preporucujem da se tem digne na 27-28 kako bi pomogla njihovm daljem odumiranju a ujedno necemo dovesti do gubitka bakterija.

Image

takodje je jako bitno napomenuti da se sve ovo radi u potpunom mraku,sto ce podpomoci da vse nezeljne alge izumru i time ne naruse vas dalji proces cikliranja.
nakon dva ili tri dana treba odpoceti sa merenjem amonijaka,nitrita,i nitrata sa kvalitetnim testerima morske vode bas kao u procxesu cikliranja(bitno je poznavati nitrogeni proces).
u koliko namamonijak rezultuje iznad jedan potrebno je izvrsiti promenu vode sve dok ga ne oborimo ispod 1 sto ce potpomoci dalju laksu razgradnju u nitrite-nitrate.
kada vas test ocitava amonijak 0 .nitrite 0, a nitrate u opadanju ,vas live rock se moze smatrati izlecenim.
u koliko je nivo fosfata i nitrata prtevelik treba vrsiti preomene vode sve dok ne dodjemo do zeljenih rezultata i nakon toga mozemo nas zivi kamen smatrati potpuno spremnim za upotrebu u nasem akvarijumu.

nadam se da sam vam pomogao.u koliko imate bilo kakvih pitanja slobodno pucajte.
pozzzzzzz

napomena:
slike preuzete sa interneta

Laki
decembar 2014.


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Dec 30, 2014 2:27 am, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Dec 11, 2014 4:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Dec 11, 2014 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako se odvija lecenje suvog kamena pomocu NaOH, ili ti Natrijum-hidroksidom, ili ti zivom sodom ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Dec 12, 2014 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja taj proces ne preporucujem mada se moze raditi.....
isuvise komplikovano i po meni nepotrebno.
radi se sa kamenom koji je najlosijeg kvaliteta -zato budite oprezni pri odabiru i nemate potrebe za tim(to ej samo moje misljenje ,iskustva u tome nemam -tako da bi tu temu u koliko neko ima iskustva mogao da odradi.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Dec 12, 2014 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a i ziva soda moze da istopi kamen( cuo sam) i da ga totalno deformise -misljenja su jako podeljena raditi ili ne!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Dec 14, 2014 8:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zivaq soda ne topi kamen. Deluje na organska jedinjenja tj deluje na organizme i alge. Na kraju procesa kamen bi trebalo da bude totalno istrebljen od svih dobrih i losih stvari.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 15, 2014 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam rekao da to nisam radio -niti imam potrebe za tim-ko zeli nek proba-zelim mu od srca sve najbolje(rekoh, cuo sam-citao o tome nesto povrsno sto ne znaci da je i tacno)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko kamenja za akvarijum milos tarot Podloga 2 Ned Maj 06, 2018 7:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko kamenja milutin1389 Podloga 7 Sub Dec 09, 2017 11:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nova tura kamenja, aquasoila, plutaju... AkvarijumCentar Akvarijum Centar 2 Pon Sep 26, 2016 4:35 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hranljiva podloga ispod panjeva i kam... Cokilio Podloga 6 Ned Jan 31, 2016 11:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Lecenje Ich sa kozicama Fricky`88 Bolest 0 Pet Apr 03, 2015 4:42 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License