Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nas mali vodeni svet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Joana

Registrovan: 26 Nov 2014

PorukaPoslao: Pet Dec 19, 2014 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas o tome sam i ja razmisljala Smile strpljivo cekam da vidim tvoje rezultate pa da prepisem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor

PorukaPoslao: Pet Dec 19, 2014 11:54 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

anebojsa
Akvarista

Registrovan: 25 Nov 2014

PorukaPoslao: Sub Dec 20, 2014 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih da izigravam jednog od onih mapetovaca sa balkona, ali bih ukazao i na ono što može biti problem kod postavljanja spoljneg filtera iza akvarijuma.

Naime, u tom slučaju:

- nemate dobar uvid u dešavanja u filteru, zaprljanost, pojava algi, upad nekog stanovnika iz akvarijuma i slično;
- rad sa filterom je komplikovaniji (naročito ako je trokomorni i duž celog akvarijuma), pošto Vam smeta sam akvarijum;
- u slučaju potrebe da operete spoljašnji filter, potreban vam je slobodni prostor bočno od akvarijuma kako bi izvukli filter (posebno u urbanim, skučenim uslovima).

Smatram da je postavljanje spoljnjeg filtera bočno od akvarijuma bolja varijanta.

Znam da ima mišljenja da on nekako ruži pogled, ali i tu ima dosta caka i načina maskiranja.

Ukratko, ja bih razmotrio i varijantu postavljanja bočnog dvokomornog filtera uz određene radove na prepravci poklopca akvarijuma.
Milos987
Akvarista

Registrovan: 22 Jan 2012

PorukaPoslao: Sub Dec 20, 2014 5:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da, ali kada se filter zaprlja, nema sta tu mnogo da se gleda.
Javi se velika razlika u nivou vode u komorama i kraj.
Uostalom, pored estetskog izgleda, mnogo bitnija stvar (bar po meni)
je velicina tj. zapremina filtera, jer vise filter mase znaci i bolju filtraciju.

Looniz ::
Stavljanje filtera pozadi je bolje resenje u svakom slucaju, dobijas veci prostor za vise filter mase.
HORUS ::
I ja imam sa zadnje strane filter celom dužinom akvarijuma. Imam baš dosta prostora za filter masu.
Looniz
Akvarista

Registrovan: 08 Dec 2012

PorukaPoslao: Sub Dec 20, 2014 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

anebojsa ::

- nemate dobar uvid u dešavanja u filteru, zaprljanost, pojava algi, upad nekog stanovnika iz akvarijuma i slično;
- rad sa filterom je komplikovaniji (naročito ako je trokomorni i duž celog akvarijuma), pošto Vam smeta sam akvarijum;
- u slučaju potrebe da operete spoljašnji filter, potreban vam je slobodni prostor bočno od akvarijuma kako bi izvukli filter (posebno u urbanim, skučenim uslovima).

Imao sam 2 akvarijuma sa spoljasnjim trokomornim filterima koji su bili iza akvarijuma, tik uz zid. Nisam primetio da mi je bilo sta smetalo.. Wink

Sto se tice razloga ne postavljanja, ne bih se slozio ni sa jednim od njih.
Zaprljanost filtera se ne gleda na oko, vec po protoku vode, po stanju u samom akvarijumu, t.j. kvalitetu vode.
Sto se tice upada stanovnika, pa ono se vidi sa bocne strane u talozniku. Ukoliko filter stoji u cosku, okrenuti filter tako da taloznik bude vidljiv, a komora sa cistom vodom (pumpom) do zida.
Rad sa filterom ne postoji, ili ga peres - ili ga ne diras. Ukoliko se pere - izvuce se voda i izvadi filter, cija tezina nije nesto narucito.. Filter se vadi i odozgo, ne samo bocno Wink

Sve sto sam naveo je bilo u mom slucaju, tako da pisem samo ono za sta mogu da potpisem Cool
Imao sam obe varijante, i akvarijum u cosku i na sredini zida.

Presudno u ovom slucaju je prostor. Onaj ko nema prostora iza akvarijuma, ne gine mu bocni. Ko ima prostora, mislim da tu ne treba ni razmisljati.. Spoljasnji trokomorni filter se pere nekoliko puta godisnje, cak u nekim slucajevima to moze biti i 2 puta, na svakih 6 meseci, u zavisnosti od kolicine i vrste riba. Tako da i ako (ali cisto sumnjam) nwko ima manjih problema sa pranjem filtera, to nije tako cesto.. Wink

Pozdrav!
Milan013
Akvarista

Registrovan: 18 Jul 2014

PorukaPoslao: Sub Dec 20, 2014 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicni komentari Smile Hvala vam!
Ali to ne znaci da cu opet da se predomislim. Smile

Kad sve razmotrim, svaka opcija ima i za i protiv argumente, a ovi "protiv" argumenti mi nisu dovoljno jaki (npr. uvid u desavanja u filtru imam sa leve bocne strane, pa to nije problem).

Kupio sam vec pumpu i prelivne cevi, jos da odradim filter po dimenzijama.

@Joana > rekoh ti ja da ne sipas vodu u taj akvarijum nego da ga zamenis za onaj bez haube ali sa integrisanim filtrom - jeftinije je odraditi haubu nego spoljasnji filter Smile
nesa69
Urednik
Urednik

Registrovan: 01 Feb 2013

PorukaPoslao: Ned Dec 21, 2014 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam za iza, nekoliko razloga:
Taložnik - neprocenjivo.
Ne vidi se - već imaš neku pozadinu na akvarijumu.
Veličina - nema potrebe komentarisati.

Uvid - pogledaš od gore komoru gde je pumpa i sve je jasno.
Upad - rešava se rešetkom, mrežicom. Ako mrestiš onda ni nemaš takav filter.
Zašto bi se uopšte izvlačio filter radi pranja. Ja sam jedino pomerao filter kada sam sklanjao akvarijum da stavim veći.

Nemoj da se predomisliš ni slučajno, ovo ti je idealno, veruj mi da ja filter ni ne gledam, zamenim vatu, usisam taložnik i gotovo. Jedino što posle nekih dva meseca vidiš da je pumpa slabije baca, izvadiš, rasklopiš i opereš, a i duže traje i bolje radi.
Lepo bilo dok smo kulirali temu Smile
anebojsa
Akvarista

Registrovan: 25 Nov 2014

PorukaPoslao: Ned Dec 21, 2014 1:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svako ima svoje razloge za i protiv.

Nije mi bila namera da se sa bilo kime sukobljavam, već sam izneo svoje mišljenje i to u najboljoj nameri.

Tražio si da čuješ šta drugi misle.

Ja rekoh svoje, kritičari takođe, a ti ćeš svakako sam doneti odluku.

Mr. Green
nesa69
Urednik
Urednik

Registrovan: 01 Feb 2013

PorukaPoslao: Ned Dec 21, 2014 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nagledao sam se tih dvokomornih bočnih.
Po meni jako loša opcija. Šta imaš da vidiš, punu komoru prljavog filter materijala ili praznu sa pumpom, tu šta upadne od ribe ne obično ne preživi dugo.
Taložnik pokupi jedan jako veliki i dobar deo prljavštine i najobičniji krupniji sunđer se stavi na vrh te pregrade uspravno (pominjalo se u temi sa filterima) i imaš čist filter jako dugo.
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mali Akvarijum nikouro Početak u akvaristici 47 Pet Okt 23, 2020 11:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Carobni svet akvarijuma (knjiga) - i ... Suncokret Razno 8 Ned Avg 09, 2020 1:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 60l biljni svet Ultra Akvarijumi 6 Pet Nov 29, 2019 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodajem akvarijum i zivi svet peconis Arhiva Malih Oglasa 4 Pon Okt 28, 2019 12:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka mali akvarijum gotika Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Sep 11, 2019 11:26 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 

eXTReMe Tracker