Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cikliranje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proces cikliranja kod novo-formiranog akvarijuma bez dodavanja bilo kakvih sredstava traje 20-30 dana, koliko bi se taj proces skratio ukoliko bi se iz vec formiranog akvarijuma preneo deo filter mase, podloge ili sipala odredjena kolicina vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 8:36 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 11:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zavisi koliko vode i koliko filter materijala.
Ja sam u akvarijum od 40 litara sipao 2/3 stare vode i jedan sunđer iz aktivnog filtera. U novom filteru sada imam 2 sunđera i jedan džak.
Tako sam ustvari samo "rasadio" akvarijum i nema potrebe za cikliranjem.
Manje filter materijala i manje vode sigurno iziskuje neko vreme, a koliko- relativna stvar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konkretno u mom slucaju bilo bi prebaceno 6kg kvarcnog peska u akvarijum, pelnon vata, bio kugle, keramicki prstenovi i voda da se napuni kanister filter. Po nekoj mojoj proceni to bi skratilo proces cikliranja na 2-3 dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve prebaci osim vate, nju stavi novu, jer ona sluzi samo kao mehanicka filtracija. Ukoliko napunis ceo kanister sa filter materijalom iz cikliranog filtera, od pirlike da bi to bio vec cikliran akvarijum, recimo daj mu nedelju dana da provrti tvoju vodu iz akvarijuma. opet, kao sto je rekao Nesa, to je relativna stvar.
U tvom slucaju, ako uradis sve sto si napisao, ja bih poceo sa useljenjem ribica posle nedelju dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pravilno cikliranje treba više od mesec dana da akvarijum može da primi 70% riba koje ta litraža i filter mogu da podnesu. Ako imaš filter materijal i vodu iz akvarijuma možeš odmah ubaciti 2-3 ribe. Prilikom cikliranja akvarijum se mora hraniti tako da ćeš izbeći greške cikljiranja gde se pusti samo da filter vrti vodu bez davanja hrane filter bakterijama.
Ovako se cikliranje ne ubrzava već samo ne krećeš od 0 (čak i kada se dodaju istan bakterije smatra se da su potrebne bar dve nedelje da sve krene kako treba), ali čini da proces naseljavanja ribama prođe bezbolno čak i kod grešaka usled žurbe.
Filter sam čisti vodu samo jednim delom. Korisne bakterije se naseljavaju i u površini podloge, ukrasima...
Normalno ovo je sve priča za osetljive ribe. Postoje ribe koje mogu da istrpe ovakav početak kao da je cikliranje odrađeno kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Dec 25, 2014 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam slično radio za nestrpljive dva puta. Samo što sam u akvarijumu dobro oprao neki prljaviji sunđer i nakon dva-tri (kad se izbistri i provrti malo kroz filter) dana lagano ubacivanje riba na nedeljnoj bazi.
Ta prljavština je možda najbolja hrana za start bakterija, sa njom ide malo bakterija. Ovako ne treba raditi ali uvek imaš nestrpljive. Ne mogu bakterije i balans da se nasele i uspostave tako brzo u pravoj meri.
Uglavnom je sve dobro proteklo, uobičajene ribe, ne preterano osetljive. Možda ukupno dva uginuća nakon par meseci.
Nemam pojma iskreno, imam sada dosta vode i filter materijala i verovatno bi sebi ubrzano radio, ali opet ume i to da bude rizik. Ovo je ipak priča ljudi sa bar nekoliko akvarijuma, da ne bude zabune sa nekim ko prvi put puni akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nov pocetak, pravilno cikliranje Nebojsa92 Početak u akvaristici 9 Pet Jan 04, 2019 5:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cikliranje novog akvarijuma rio180 ASX Početak u akvaristici 4 Sre Apr 18, 2018 9:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka cikliranje bogdan123456 Početak u akvaristici 22 Pet Mar 24, 2017 6:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cikliranje i alge.. Glavash Početak u akvaristici 1 Čet Apr 10, 2014 9:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ponovno cikliranje ili ne? mil-an Akvarijumi 4 Uto Apr 16, 2013 8:43 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License