Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sema za neonku Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
marin
Akvarista



Registrovan: 13 Avg 2010
Poruke: 25
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da nema, pa evo>


Image


Delovi:
1) S je "starter" - oko 100din
Image

2) Prigusnica - nisam siguran, al recimo oko 300din
Image

3) Nosaci za neonku i starter - manje od 100din; nije potrebna slika

4) Prekidac - 50din; moze i bez njega, pa samo cupati i vracati po potrebi u uticnicu:) Inace, spojiti tako da prekida samo fazu. Zica sa nulom treba samo da prodje kroz prekidac, ne treba je nigde seci.
Image

5) Kablovi - uzeti po potrebi par metara. Cena po metru oko 40din...

6) Utikac - oko 50din
Image

Sve ovo ima da se kupi po elektro-radnjama, a vidjao sam i po hipermarketima kao sto su Rodic, Idea, Metro, Tempo, ...

Cuo sam da negde u ovu semu valjda dodati kondenzator odredjene vrednosti jer smanjuje zagrevanje prigusnice i kao povecava trajnost same neonke. Ako neko zna koliki kondenzator treba, nek' doda. Inace, ja vec 6-7 godina imam grolux neonku koja radi sa ovom semom i nije crkla.. da cuknem vo drvo...Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 4:52 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje je uzeti gotovu armaturu sa elektronikom, ne treba prigušnica ni starter, samo armatura i neonka, i nema grejanja od prigušnice, pošto se ona mnogo zagreva. Mada postoje i elektronske prigušnice, one se ne zagrevaju. Armatura sa elektronikom je čak jeftinija od klasičnog modela(prigušnica+starter+nosači). Jedino što sam primetio, a možda se meni samo čini, jesta da neonka na elektronskoj armaturi svetli slabijim intenzitetom nego sa klasičnom prigušnicom, al rekoh, možda se meni samo čini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
postarsd
Akvarista



Registrovan: 07 Jan 2010
Poruke: 381
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jer moze neko da objanis kako od one stedljive povezati na neonku?//
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 10:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma prosto .... na kabal kojim napajas grla sijalice prikljucis elektronsku armaturu ... koliko kod da je jednostavno, treba se paziti struje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
postarsd
Akvarista



Registrovan: 07 Jan 2010
Poruke: 381
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa daj te neko slikovito objasnjenje!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marin
Akvarista



Registrovan: 13 Avg 2010
Poruke: 25
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hm, ja sam namerno napravio ovaj klasican sistem jer taj "elektronski" stvarno brzo crkava. Tako mi je rekla zena kada sam kupovao za kupatilo, i tako je i bilo. Manje od godinu dana i riknula "elektronika".

Na akvarijum sam instalirao ovaj klasican sistem i sve super radi 7 godina.

----------------------------------------------------------

A te "stedljive" sijalice rade na 220V. Njima ne treba ni prigusnica ni nista, samo staviti prekidac i direktno 220V. Stedljive sijalice nemaju nikakve veze sa neonkama, ne treba ih strujno vezivati s njima. Skroz odvojeno, novi utikac.

Znaci 2 zice u utikac, jedna zica ide kroz prekidac, druga se prekida u njemu, i onda obe zice spojiti na sijalicno grlo... Svaki element (utikac, prekidac, grlo) se otvara odvrtanjem srafa, a unutra zice ostvaruju kontakt zavrtanjem srafa. Od alata je onda potreban srafciger i skalpel ili klesta za skidanje izolacije...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Avg 13, 2010 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne odvajam samo slike iz teme .....

Uradi sam - Hauba akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rille
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2010
Poruke: 137
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 2:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uz dužno poštovanje, ja sam TOtalni laik za struju, tako da meni ovo gore slikovno objašnjenje apsolutno ne pomaže, imam jednu neonku (običnu) Philips 18w, prigušnicu, 1 starter, 2 nosača za neonku, 2metara kabla belog (na njemu piše telefonski kabal), i jedna beli prekidač... to je sve kupljeno u radnji elektro robe i rečeno mi je da je to to... e sada, molim nekog da mi objasni polako, kao detetu, šta gde povezati, inače ove boje gore plava, crvena i žuta ne razumem....neonku ću staviti u stakleni nosač/kutiju koja je došla uz akvarijum, i služi za osvetljenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cuplinger
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2010
Poruke: 117
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 3:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja imam prigusnicu za koju ne treba starter isto kosta samo je jednostavnije za povezivanje, i na prigusnici postoji sema kako se povezuje, ako zelite okacicu slicicu da vidite kako je to lepo i prosto. rille nadji nekog ko se razume malo da ti poveze sve, ovako mozes samo jednom da pogresis
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo jos jedna skica ... prostije nemoze



Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 5:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rille, ako se i dalje ne snalazis, stavi sve sto imas (osim kabla) na sto, pa fotografisi, a ja cu ti na slici nacrtati sta se gde povezuje.
Samo oprezno, vise puta sve proveri po povezivanju i odmakni se kada prvi put ukljucujes Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rille
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2010
Poruke: 137
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
evo jos jedna skica ... prostije nemoze



Image

Nikouro zaista hvala na trudu da meni laiku pomogneš ali mene buni što ja imam dvožilni kabal koji u sebi nema tri žice različitih boja, a na crtežu vidim tri boje...ili su ove tri boje na crtežu čisto informativnog tipa? Smile i ti si u svom postu o izradi haube naveo da je potreban kabal 2x1,5, dakle kabal sa dve žice....najverovatnije ću sačekati dan-dva da se jedan drugar električar vrati sa puta pa da on to lepo odradi kako treba, jer kao što reče cuplinger " može se samo jednom pogrešiti" Smile.... i da, znam da treba da se odmaknem jer sam nekada davno, davno isprobao motor za brisače od stojadina ( koji je naravno na 12V) u kućnu utičnicu i puf Smile pitanje Twisted Evil
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 7:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ti je obicna neonka neces veliku stetu napraviti, ona ti nije vise od 60 70din. Zaebano kad pregoris onu za biljke od 600 Smile
Ovako da pokusam i ja da ti objasnim ko sto ti kazes kao malom detetu.
Prvo, ubacis neonku u drzace i naslonis na poklopac i obelezis gde ces i kako da je fiksiras da se kasnije nebi zezao kad je povezano.
Na svakoj neonki povezujes starter na oba kraja neonke na po jedan kontakt - to ti je ta crvena zica (gledas prvu semu na pocetku teme) nebitno koje boje zice ti koristis, vazno da razumes sta gde povezujes.
Onda, ona plava zica ti je nula, i ona ide direktno na jedan kraj neonke, znaci direktno iz kabla tj. utikaca.
I na kraju imas tu zutu i zelenu zicu. Zuta zica ti je dovod do prigusnice, isto tako direktno iz kabla. E sad, ako hoces da stavis i prekidac, da je gasis na prekidacu, mada ja mislim da ti je bolje bez njega i ubodes je u tajmer, imas kod kineza za nekih 200 kinti.
Znaci ako hoces i prekidac, preseces tu zutu zicu i tu stavis prekidac, naravno otvoris prekidac i imas 2 mesta gde da gurnes zicu, i ti gurnes na 2 kraja sto si iseko i sklopis kako je bilo.
Dalje ta ziva struja tj. faza ide u ulaz na prigusnici, svejedno gde je ubodes. I izlaz iz prigusnice ti je zelena zica koju povezes na jedan jedini preostali kontakt na neonu.
To bi bilo to, svejedno kakav kabal imas i koje su ti boje zice, mozes i sve iste boje, nebitno, mada ti je lakse razlicite boje da mozes da raspoznajes sta je sta.
Valjda sam ti sad malo bolje pojasnio. Ako i sad ne razumes onda nek ti je bog u pomoci Smile Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i šeme za povezivanje dve fluo cevi na jedan trafo.
Treba voditi računa da je snaga trafoa(izražena u vatima, oznaka W) jednaka ili veća od zbira snage fluo cevi koje povezujemo na taj trafo.
(npr. ako povezujemo dve fluo cevi od 18W, zbir njihove snage je 36W, što znači da nam je potreban trafo od minimum 36W, a može i jači, npr. 50W. Može i još jači, npr. od 100W, ali je to besmisleno i predimenzionirano, tj, kao kada bi se šasija automobila pravila od lima debljine 1cm.

Šema je prikazana za dve neonke, ali po istom, rednom principu, može se na trafo povezati N fluo cevi. Samo voditi računa da je snaga trafoa jednaka ili veća od zbira N fluo cevi.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Sep 08, 2010 7:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rille ::
i da, znam da treba da se odmaknem jer sam nekada davno, davno isprobao motor za brisače od stojadina ( koji je naravno na 12V) u kućnu utičnicu i puf Smile pitanje Twisted Evil


Shocked Laughing
Dobro da ga nisi prikopčao direktno na dalekovod. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako povezati LED neonku medayu Rasveta 9 Pon Avg 21, 2017 9:09 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potrebna sema za akvarijum Choda1987 Uradi Sam (DIY) 13 Pet Sep 05, 2014 2:06 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati prodajem panjeve bilje juwel neonku i... tigar Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Avg 30, 2014 9:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koju T5 neonku uzeti? stefanrudi Rasveta 3 Uto Apr 08, 2014 8:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koju Arcadia neonku dodati? Sijamski_Mrmot Rasveta 5 Sub Mar 29, 2014 5:49 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License