Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nesto kao ''Rili'' Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 12:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E drugari dobio sam jos davno od clna Nensi par komada Rili kozica. U manjku prostora sam ih ubacio u akvarijum sa gupijima i nisam dosta dugo obracao paznju na njih. U medjuvremenu sam dospeo do jednog akvarijuma i prebacio ih u njega. Sad tamo zive kozice i dafnija. Imam dosta zenkica sa sedlom i dve ili tri sa jajima u repu. E sad ono sto me brine je kakvi ce biti malci? Jer koliko vidim da u tom akvarijumu ima svega i svacega, em sto zenke nisu bas bas neke prvoklasne, al ajd mogu da prodju Smile nego muzjaci su skoro pa beli. Sta mislite kakvi ce biti malci? Da li treba da batalim to i da nabavim neku cistu liniju? Sa mislite da li vredi da sacekam da vidim kakvi ce biti malci od ovih i onda da nabavim neke muzjake koji su tzv "ciste linije" i pustim ih na moje zenkice. Ovi beli muzjaci mi se ne svidjaju i predpostavljam da su se pojavili jer se ukrstalo ko zna sta sa cim a moguce je da se ukrstalo ranije i sa red cerijm? Kakva su vasa misljenja, jer moze neko da mi sa svojim iskustvom pomogne. Hvala.

Evo i slika muzjaka i zenkice.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 12:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mislim da ce ti tu izlaziti samo mesanci,sam sam izgubio rili liniju na veoma slican nacin Smile
Ipak su to Neocaridina i jedna i druga,sto znaci da ce ispadati kojekakvi melezi izmedju tih "belih" i tih tvojih rili Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy sta te briga za boju, skalari jedu i bele i sarene i crvene... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako je ziva hrana za skalare Smile.

Plavsicu i ja sam sve tako nesto kontao, nego nada umire poslednja Very Happy. Sad guglam i guglam (neradni dan pa se bahatim sa slobodnim vremenom ) al nigde ne mogu da nadjem nista slicno. Zato su mi vasi saveti zlata vredni da znam cemu mogu da se nadam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Komsinica se bavi selekcijom rili kozica, koliko sam shvatio moras da pravis selekciju i ostavljas samo lepo obojene, u suprotnom uvek dobijas neke sa nepravilnim sarama, bledim bojama...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Jan 06, 2015 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A jel ti komsinica forumasica? Smile Ako jeste mogla bi da baci neko svoje zapazanje Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Jan 07, 2015 2:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Komsinica nabavila Rili pre 2 godine i jos nije ubacila svezu krv.
U tvom slucaju dobijes vecinu sa jacim genom.
zatim od njih dobijas sve manje kvalitetnih dok ne "pojacas" boju ili osvezis krv.

Veoma je bitno sta ukrstas i koliko ocekujes ( tj. tacno znas sta ces dobiti u sledecoj selekciji)

Od ove tvoje kombinacije ne bih ocekivao nista , jer ( a stalno se ponavljam) ti se vracas na stadijum koji je razvijen pre 10 godina , dakle ne ukrstaj ako ne moras , neko je godinama "cistio" liniju.
Jednostavnije je uzeti "cistokrvnog" muzjaka.

Pozdrav
Shone Pancevo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jan 09, 2015 7:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Shone, moje misljenje je bilo identicno al uvek prija cuti reci iskusnijeg Wink.

Napravio sam jos par slika pa cu ih okaciti. Sacekam da malci porastu sad kad ih bude pa cu uzeti neke lepe rili muzjake negde i osveziti krv.

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jan 23, 2015 11:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljivo zapazanje je da mi ove kozice ispod repa nose jajasca razlicitih boja. Upravo sam video jednu koja nosi bela jajasca, video sam jenu sa braon i jednu sa zelenim ali uglavnom su zuta jajasca.

Sta mislite da li postoji mogucnost za nekom mutacijom? Na kojoj velicini male kozice se vidi njena prava boja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sub Jan 24, 2015 1:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo bi jos interesantnije da odvojis zenke sa razlicitim bojama jaja u vise akvarijuma i kazes svoja zapazanja ?

Mutacija = dominantan gen...naravno

I odgovor na drugo pitanje : samo odrasli primerci 2,5 cm jer nije cista linija ( ja u PL znam sta cu dobiti na kraju bez obzira na trenutnu boju ,izuzev da je neki "de-gen" sto je veoma mali procenat.

ps. pogledaj slike kozica i vidi koje boje jaja nose i sve ce biti jasno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Jan 24, 2015 4:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Shone hvala na odgovoru, puno mi znace. Ali i dalje imam nekih nedoumica.

Uspeo sam da pronadjem na netu informacije da za RC ako su uparene sa RC da boja jajasaca zelena ili zuta nece imati efekat na potomstvo. Kazu da ce malci biti RC.

Nasao sam info ako su jajasca bela ili braonkasta da je velika verovatnoca da zbog loseg kvaliteta vode i uslova u akvarijumu su se "ubudjala".

Nasao sam informaciju da ako RC nije uparena sa braon, zelenom,.... Nema ili je izuzetno mala sansa da malci ne budu RC.

Ove na slikama uglavnom nose zuta, ali kazem da je zanimljivo da sam pored zutih nasao zelena, bela i braon.

U svakom slucaju, ostavicu ove moje da se kote.

Vremnom cu izdvojiti neke zenke sa nekim cistim muzjacima ili obrnuto da osvezim krv.

Planariju kako da unistim, nemogu da nadjem onaj febendazol ili kako vec se zove. Nemam je puno al sam video za sada 1-2 kako gmizu po staklu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bakibgd
Akvarista



Registrovan: 20 Sep 2011
Poruke: 78
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 24, 2015 6:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Shone Pa ::
Komsinica nabavila Rili pre 2 godine i jos nije ubacila svezu krv.
U tvom slucaju dobijes vecinu sa jacim genom.
zatim od njih dobijas sve manje kvalitetnih dok ne "pojacas" boju ili osvezis krv.

Veoma je bitno sta ukrstas i koliko ocekujes ( tj. tacno znas sta ces dobiti u sledecoj selekciji)

Od ove tvoje kombinacije ne bih ocekivao nista , jer ( a stalno se ponavljam) ti se vracas na stadijum koji je razvijen pre 10 godina , dakle ne ukrstaj ako ne moras , neko je godinama "cistio" liniju.
Jednostavnije je uzeti "cistokrvnog" muzjaka.

Pozdrav
Shone Pancevo


Shone PA ti je u ovom postu sasvim lepo objasnio sta trenutno imas u svom akvarijumu... Smile

Poenta price je, ono sto Shone stalno ponavlja, vrsiti selekciju i primerke koji ne odgovaraju izgledom odstranjivati iz legla... Osim ako naravno ne zelis da dobijes nesto novo i zanimljivo, ali i tu moras da znas sta zelis i da ostavljas primerke koji ti odgovaraju...

Sto se planarije tice, ja sam imao problem sa tim gamadima i po savetu forumasa No1, koristio sam Panacur, lek koji mozes da nadjes u veterinarskim apotekama. 100% uspesan!!!
Kozice nisu pocrkale, ali sam koristio minimalne doze u vise navrata...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potrebne Red rili kozice Zivadin Tražnja 0 Pon Jan 23, 2023 10:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zut moli jedno oko mu nesto uvecano goran012 Početak u akvaristici 4 Pon Nov 09, 2020 9:35 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mahovina za nesto ljubisa03 Razmena 0 Čet Okt 01, 2020 3:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka T-barbs trampim za nesto drugo popindeed Arhiva Malih Oglasa 3 Sub Apr 11, 2020 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Traznja - divlje, bezbojne ili rili k... Lenji Lisac Arhiva Malih Oglasa 5 Pon Mar 30, 2020 10:49 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License