Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zastita od curenja vode iz akvarijuma - kanister filter? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
x-man
Akvarista



Registrovan: 15 Jul 2011
Poruke: 64

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam vlasnik akvarijuma od 180l, imam JBL kanister filter i na crijevu kanister filtera imam i co2 difuzer i posto znam kako se to danas sve "kvalitetno" pravi, cak i roba koja nije iz Kine, a vjerujem da se i ovaj JBL pravi u Kini, a za co2 difuzer znam da je iz Kine jer sam ga ja narucio iz Kine, ne mogu bas mirno da spavam!!!

Posebno ne mogu mirno da spavam jer znam da, ako bilo gdje pocne da curi voda, to moze da bude crijevo, difuzer, filter...nece prestati da curi sve dok ne izadje sva voda do nivoa ispod cijevi koja izvlaci vodu, a to je 90% vode, a to nikako nije dobro, posebno ako si tek kupio i opremio novi stan...

Zacudilo me i to sto na net-u bas i nisam nasao neku gotovu zastitu, a u sustini zastita je jednostavna i moze da se zasniva na uredjaju za pracenje nivoa vode i elektricnog ventila za vodu koji bi se montirao odmah poslije cijevi za izvlacenje vode iz akvarijuma ili ako bi to bilo tvornicki uradjeno ventil bi bio na cijevi i nalazio bi se u akvarijumu i tada bi bila jos veca sigurnost...

Neko razmisljao ili radio nesto po ovom pitanju?

Malo sam iznenadjen da se ne pise bas puno na ovu temu, ali se zato veoma cesto pise o kanister filterima koji cure, koji su pukli i to nekih poznatih proizvodjaca kao sto je tetra i drugi...vjerujem da su i proizvodjaci malo radili na ovom problemu jer, i ako je ovo jednostavno da se uradi, oni bi takav filter koji bi imao sve ovo, morali naplatiti bar duplo vise...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:36 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 7:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima dosta metoda zastite ali rizik postoji. Nikad ne znas da li ce staklo da ti pukne na akvarijumu a kamoli crevo na kanisteru. Sto se kanistera tice, kad procuri, u 99% slucajeva je to par kapljica na recimo sat vremena. Ja jos nisam cuo da je nekome eksplodirao i poplavio stan. Najcesci problem sa vodom je pucanje akvarijuma, silikonskog spoja usred lose izrade ili stakla zbog nekog udarca ili jednostavno dotrajalosti. Nedovoljne debljine itd. Nema potrebe toliko da se opterecujes, ako se sa cevima ista desi, to nece biti nista sto bi napravilo veliku stetu. A i te cevi od kanistera mogu da izdrze veliki pritisak. Daleko veci od onog koji pumpa stvara. Tako da nista ne brini, vrlo su retke poplave ako se sve radi po propisu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 10:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mislim da je jedini opasan faktor pucanje stakla, sve drugo u 99% kao sto je rekao Nikolac ne moze da prouzrokuje poplavu, ukoliko se uoci na vreme, a mislim da vecina nas akvarista proveri opremu bar jednom u par dana.
Meni se desilo da pri zameni fabrickih creva na kanisteru pocne posle par dana da pusta na spoju na slavini, posto sam uzeo tanje crevo pa steznik koji se navrce ne moze ljudski da pritisne crevo. To je bilo 2 kapljice u minuti. Obavio sam crevo peskirom kako bih sakupljao kapljjice i ostavio dok ne kupim druga bolje odgovarajuca creva. Evo i dana danas tako stoji, peskir je malo vlazan ali je proslo vec 2 nedelje i dalje idu 2 kapljice u minuti, nikako da se nakanim da odem i kupim nova creva Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 3:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ili da ne bi mislio nabavis nesto slicno:
http://www.dx.com/p/aquarium-f.....r44-124647
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zhorz ::
ili da ne bi mislio nabavis nesto slicno:
http://www.dx.com/p/aquarium-f.....r44-124647

Koja je svrha ovoga kad nismo kod kuce?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jovan85
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicna tema. U potpuno sam istoj situaciji kao x-man pa me zanimaju sve vaše ideje. Takođe planiram kanister i imam sveže renoviran stan Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jovan85
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Xmene ono što vidim kod tebe kao kritično je upravo taj kineski difuzor. Ne bih imao hrabrosti to da stavim. Dopada mi se i inline grejač ali i sa tim imam problem da može nešto da se desi. Po mom mišljenju, što manje preseka creva i kritičnih tačaka/prepreka u sistemu to bolje.

Ovaj Boyu alarm deluje dobar ali bih više voleo neki koji se pored urlanja i signalizacije bavi i isključivanjem struje tj. zaustavljanjem kanister filtera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac ::
Zhorz ::
ili da ne bi mislio nabavis nesto slicno:
http://www.dx.com/p/aquarium-f.....r44-124647

Koja je svrha ovoga kad nismo kod kuce?


ovo je ideja nadjena za 1min, za ostalo potrudite se vise.....a ako nisi kuci nista ne moze da zaustavi vodu.
Ako pukne crevo, i uspes da prekines struju, pumpu.... .. kroz to crevo ce se vratiti voda nazad iz AQ
Jedino resenje da stavis kanister iznad vode(aq) hahahaha
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma ja sam ubedjen da je tu najveci prob akvarijum. A sto se njega tice, ili fabricki, ili dobar majstor ali ces se strecati kad god cujes bilo kakvu vodu da zubori. Bar sam ja svaki put tako Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam 3-ći sprat, komšinica sa 6-tog (nema više iznad nje) ode negde i spadne joj crevo za izbacivanje vode sa mašine za veš. Zvoni mi na vratima ekipa počev od prizemlja.
I tako sprat po sprat do vrha. Meni je kao i svima curilo niz cevi za grejanje i oticalo u slivnik u kupatilu, njoj ni krivoj ni dužnoj majstor nivelisao pločice kontra i šta da radiš. U principu nije bila velika šteta nama dole ali je odvalila ove ispod nje.
Da ne pričam o zgradi preko gde jedno 4 etaže nije imalo spoljni zid od kuhinje.
U principu sve može da se desi, ali nema baš toliko razloga za paniku i alarme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
x-man
Akvarista



Registrovan: 15 Jul 2011
Poruke: 64

PorukaPoslao: Čet Jan 29, 2015 11:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Alarm je ok ako smo blizu akvarijuma tj. moze pomoci dok spavamo, ali problem je otici negdje, posebno na odmor tj. nekoliko dana...

Ako pukne crijevo ili pocne da pusta sam kanister filter jedini nacin da se skroz onemoguci curenje vode je neki ventil na crijevima koja idu iz akvarijuma, posebno na crijevu preko koga ide voda u filter jer ta cijev u vecini slucajeva ide skoro pa do dna akvarijuma, cijev koja vraca vodu u akvarijum je vecinom malo ispod nivoa vode, ali i tu se nalazi solidna kolicina vode...

U sustini ovaj problem je veoma lako rijesiti, ali je problem da se to uradi lijepo i zbog toga sam trazio neki gotov proizvod...
A ja bih to uradio na sledeci nacin:
- nivo vode u akvarijumu pratio bih preko nekog senzora, ima ih vise tipova, a recimo ovo je jedan od najjednostavnijih:
http://www.ebay.com/itm/2PCS-P.....2a4b4026dc
- ako nivo vode bude ispod minimuma koji ja odredim (voda negdje curi) ovaj senzor salje struju na relej, a relej salje struju na elektricne ventile (odvod i povrat vode iz filtera), takvi ventili recimo postoje u ves masinama, a naravno ima ih i drugacijih
- ventil prekida tok vode kroz oba crijeva i to je to

Ovo je jednostavan prikaz svega, ali nije potrebno da bude puno slozenije od ovog, ali meni najveci problem je da se to prilagodi postojecoj opremi, da funkcionise i da izgleda lijepo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 30, 2015 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa sigurno ima neki nepovratni ventili za vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 30, 2015 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

x-man, ako ti je za neku utehu, meni je pukao poklopac na inline difuzoru (Up aqua, 30e), izlilo se na pod jedno 50l vode, ali nisam imao neku posebnu stetu, vecinu vode je upio tepih, malo nabubrile daske na polici od univera, parketu nista nije falilo. Smile
I dalje imam akvarijum, sa istim tim difuzorom (sa novim poklopcem, naravno) i bez dodatnih zastita.
To ne znaci da sam lud, vec da sam ucinio sve da do izlivanja ne dodje, i da sam spreman na takve situacije samim tim sto imam akvarijum.
Gledaj to ovako, ako ne posedujes auto, sigurno ne moze nesto da crkne na njemu i da te kosta puno popravka.


Poslednji izmenio Blue dana Pet Jan 30, 2015 6:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bojan-84
Akvarista



Registrovan: 24 Nov 2015
Poruke: 13
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Uto Nov 24, 2015 12:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav forumasi. Prvi put pisem na ovom forumu, takodje i prva tema na koju dajem odgovor u vidu pomoci na osnovu moje strucnosti iz oblasti elektrotehnike. Pre svega da kazem. Napomenuli ste da bi stavili elektromegnetni ventil od ves masine kao zastitu odvoda vode. Ne moze !!! Zato sto ventil ves masine radi na pritisak od minimum 1,5 bara.

Naravno da se svi plasimo izlivanja vode i sta ono moze napraviti od stana, kuce. Ovaj problem se moze jednostavno i jeftino resiti. Potrebno je nabaviti vecu plasticnu kadicu, posudu u zavisnosti od velicine kanistera, mehanicki rele nivoa vode (water float sensor) i kompresor vazduha (bilo koji) i vezati ga na osnovu slike. Kad se podigne nivo vode u posudi prilikom curenja, aktivira plovak i ukljuci kompr. vazduha koji upumpava vazduh u crevo dovoda vode u kanister i time prekida tok vode kroz isti sve dok radno kolo pumpe kanistera ne primi vazduh. Odnosno prekida se dotok vode iz akvarijuma i moguc izlazak celokupne vode akvarijuma.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bojan-84
Akvarista



Registrovan: 24 Nov 2015
Poruke: 13
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Uto Nov 24, 2015 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pomenuti rele nivoa vode mozete naruciti preko Aliexpressa pod nazivom "Water float sensor", sa njim takodje mozete napraviti sistem automatske izmene vode u akvarijumu. Taj sistem je s moje strane u daljoj razradi.
Link:
http://www.aliexpress.com/item.....eb201560_6

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License