Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Gupi Muzjak i zenke ocenjivanje kvaliteta , Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Djokic
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2014
Poruke: 153
Lokacija: Zvezdan, Zajecar

PorukaPoslao: Sre Jan 21, 2015 5:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos par komada...

Image

Image


Image


Image

Zenke sam dobio skoro, bas me zanima kakvi ce biti malci kad se ukrste sa crvenim muzjacima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 21, 2015 5:20 am Snimi Poruku Nazad na vrh

corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Čet Jan 22, 2015 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da ,meni se mnoko svidjaju ovakvi varijateti kod gupikica mislim realno sto sarenije to lepse ,mislim da su jos mlade da ce biti lepsi kad jos poodrastu ,,

ps coment on djokic zuta i crveni guopi sa poslednjih slika ,,,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Ned Jan 25, 2015 7:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo drugari malo da zacinimo ovu temu Smile.

U prilogu su slike muzjaka i zenke gupija koji su upareni. Ako mozete da procenite koje najblize varijacije je muzjak a koje je zenka i kakvi su im malci?

Malo da se igramo Wink.

Muzjak

Image

Zenka

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Ned Jan 25, 2015 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nisam razumeo pitanje ali pretpostavljam da ce malci izgledati fenomenalno ,

koliko pustis da zenke odrastu pre sparivanja u mesecima naprimer ,

ja se trudim da ih ostavim 6 meseci bez muzjaka u novom eksperimentisanju ali i ovako nemam neke kvalitetne bar da znam skime su se uparile za ubuduce testove malo da se uozbiljim ,ipak treba puno akvarijuma za punu selekciju a ja sad vec ostajem bez prostora ,,,


pozzz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Pon Jan 26, 2015 12:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Anboy
Imas jako lepe, zdrave i cvrste gupije. Za ovako nesto treba jako puno vremena, prostora i aquariuma, a nazalost ja i vecina nas to nema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jan 30, 2015 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

corvus ::
Naime opste je poznato da svi dobijemo veliki varitet kako boja tako i kvaliteta nekih nasih gupika medjutim moja je zelja da zajedno sa vama podelim slike nekih muzjaka tako i zenki i zajedno utvrdimo vrednost i na taj nacin usmerimo ukrstanje gupika


Anboy ::
Evo drugari malo da zacinimo ovu temu Smile.

U prilogu su slike muzjaka i zenke gupija koji su upareni. Ako mozete da procenite koje najblize varijacije je muzjak a koje je zenka i kakvi su im malci?


corvus ::
nisam razumeo pitanje ali pretpostavljam da ce malci izgledati fenomenalno


Evo tema u kojoj mozes da vidis znacenje reci Variacija http://www.akvarijum.org/forum.....t2140.html

Zapoceo si ovu temu sa slicnom reci Varitet a moje se pitanje odnosilo bas na to koja je najbliza varijacija, jer ocigledno nije cista.

Ovo mi je bolo oko pa sam morao prvo da se kriticki osvrnem na to, nadam se da mi neces zameriti Smile . Mislim da ako nesto radimo prvo moramo biti nacisto sa pojmovima pa onda mozemo da nastavimo dalje.

Potrudicu se da objasnim neke stvari, mozda uspem a mozda ne Wink

Ove gore slike sam namerno okacio jer su one zapravo mamac i iskreno ocekivao sam malo vecu ukljucenost u Very Happy "Gupi Muzjak i zenke ocenjivanje kvaliteta"

Anboy ::

Muzjak
Image


Kad sam napisao "koje najblize varijacije je muzjak" mislio sam bas na to sto sam napisao jer ocigledno nije cista linija.
Kupio sam ga od proavaca pod nazivom Moscow ili Moskva plavi gupi. Jeste Moskva jer je skroz ofarbana ribica, kako je rastao tako je dobijao malo bele u repu i perajima sto govori da nosi u genima ko zna sta. Ono sto je takodje bitno je da znate da Moskva gen nosi samo muzjak a nikada zenke. Shodno tome sam se vodio logikom ako ga pustim na dole izabranu zenku bice malci BOMBONA Smile

Anboy ::

Zenka
Image


Zenku sam kupio kao da je HB Black ili sto znaci polucrna crna. Mada i ona ima malo plavicastog sjaja u sebi, al opet i to mi ide u korist. Zna se a ako je jedan od rodilja HB mozemo ocekivati i malisani da budu. HB linije su jedne od laksih za rad jer ako je jedan roditelj Grey odnosno SIVI koji je dominantan gen, dovoljno je da jedan bude HB da malci povuku na njega. Ako se ne osvezava krv i ako se aljkavo drzi linija cak i taj HB ce biti vise siv nego crn.

Ono sto je najzanimljivije u celoj prici su njihovi malci. Malci po meni su daleko od ocekivanog, ja volim da kazem da ne lice NI NA STA! Ja sam realan, objektivan, svestan i samokritican! Kad je nesto ok to je OK al ovo je totalni promasaj. Malci nisu ni HB ni Moskva, toliko su sareni da kad porastu nece ama bas ni na sta liciti. Neverovatno! Evo slike pa procenite i sami.

Image

Image

Image

Odlucio sam da sacekam da skroz porastu i bas da vidim sta ce biti od njih. Al znate kako kazu po jutru se dan poznaje tako da ovo ne moze biti bolje moze biti samo gore Smile Smile Smile


Drugari Guppy su toliko kompleksni za rad da je to neverovatno. Pored velikog prostora nam je potrebno i veliko znanje a tako proizvedene ribice "ciste vrste" ili "gupiji sa pedigreom" nemaju prodju kod nas. Da li ste znali da je 1 kvalitetna gupika od poznatog svetskog odgajivaca kosta u proseku od 10-15$ u svetu, mislim na svet koji je bogatiji ali i siromasniji od nas Smile.

U Srbiji jos nisam upoznao nikog ko drzi ciste linije duzi niz godina. Kod nas odgajivaci u najboljem slucaju kupuju ribu iz uvoza izmreste par generacija, kad se riba pokrivi i lako oboli od krvnog srodstva kupe drugu i tako teraju u krug.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Jan 31, 2015 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je zenka vec bila uparena sa nekim drugim muzjakom, vidis da vecina ima zuti rep.
Za to poslednje si u pravu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Sub Jan 31, 2015 1:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo cu da iznesem svoje laicko misljenje, a to je da ukoliko ja nisam profesionalni odgajivac, nije toliko vazno da riba bude po ne znam kakvim pravilima i propisima, (postujem vas koji to gledate), mislim da je dovoljno da se riba svidja vlasniku i to je to.

Posto smo kvalitetna fotografija i ja nazalost jos uvek na Vi, izvinjavam se za malo losiji kvalitet, voleo bih da cujem vasa misljenja o mojoj omiljenoj ribi Smile Dobijena je random ukrstanjem.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Jan 31, 2015 8:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Maxy xD ::
Mozda je zenka vec bila uparena sa nekim drugim muzjakom, vidis da vecina ima zuti rep.
Za to poslednje si u pravu.


Nije joj to prvi mrest. Kad sam je ukrstio sa Moskva muzjakom onda je bacila te malce, a i generaciju posle te.

Pre toga je bila ukrstena sa HB muzjakom i malci su bili OK (nemogu sad da nadjem slike).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djokic
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2014
Poruke: 153
Lokacija: Zvezdan, Zajecar

PorukaPoslao: Sub Jan 31, 2015 2:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy, ove ribe gore sto si pokazao imaju kao krive kicme, kao da se lome od polovine.
Jel to ima veze sa tim varijacijama ili samo na slici tako izgleda?
Bas gledam moje i nijedna nema to tako izrazeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Jan 31, 2015 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema veze sa varijacijom. Varijacija zavisi od boje, sare, oblika i velicine peraja a riba mora uvek da bude prava i zdrava.

Muzjak je poplasen od slikanja a zenka se malo iskrivila od silnih mrestova. To sto je zenka kriva na taj nacin nece ostaviti posledce na potomstvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Feb 02, 2015 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Anboy

Na osnovu slike muzjaka sam odmah naslucivao da ce malci biti takvi. Zenka je meni ok ali mi se muzjak ne svidja iz razloga sto zna bacati takve malce. Nagledao sam ih se kod sebe dovoljno a i nabacao. To mi je jedna od omrzenijih varijacija pa je mogu nanjusiti.
On kao muzjak po izgledu je ok.
Taj gen sto ima u sebi je preneo ne neke malce, mislim na ove svetlije muzjake. To je taj gen.
Ja njih recimo nikad ne bih uparivao.
Imam neku svoju teoriju gde dajem osnovnu podelu riba na svetlije i tamne. To mi je osnovno odakle sve pocinje i nikad nisam bio pristalica ukrstanje svetlijih sa tamnim izuzev ako nisam bas probao neku po hocu da vidim sta ce ispasti jer volim svasta da probam. Generalno svetle varijacije sa tamnijim ne idu po nekoj mojoj teoriji i iskustvu. Verovatno ima izuzetaka u nekim slucajevima ali sam uvek izbegavao to ukrstanje.

Ja sam na primer bio pazario jednu snakeskin zenku i bio sam svestan da je oplodio ko zna ko i da ce vecina biti za bacanje li sam kontao da ce bar nesto ostati da probam da se igram medjutim nju je po svemu sudeci oplodio muzjak koji bas nije trebao Smile vecina malaca su kao ti tvoji svetli koje sam pomenuo. Razmisljam da li da ih sve bacim ili mozda da probam ostaviti par zenki koji su totalno bez boje pa da pobam neku ludu kombinaciju ali se plasim da ce mi se taj omrzeni gen opet pokazati pa cu se iznervirati.
Dobio sam i cak 2 endlera gde sam se sokirao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
corvus
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Pet Feb 06, 2015 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

anboy ,bio sam dosta umoran nikako nisam mogao povezati pitanje ,tek sad kada ponovo citam razumem i nikako neshvatam sta sam tada mislio da je pitanje ,

ps , nikad mi nebi palo da malci mogu ispasti ovakvi , u ovom slucaju ,ocekivao sam neko tamno potomstvo ,

ps koliko je stara zenka i koliko u proseku koti , i koliko su stari malci sa slike ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 07, 2015 10:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast na ovoj temi, drago mi je kad procitam ovako poucne i otvorene postove kao sto su napisali Anboy i Bojan. Nije ljudi stvar u tome da li je neko "profeosionalni" ili "ne profesionalni" odgajivac, vec kako prilazi odgoju. Kod nas se Guppy smatra nekom pocetnickom ribicom, ljudi se na pocetku pale na njih, lako dobiju malce sto odmah unese pocetni adrenalin u akvaristiku. Ali na zalost i dalje je bez ikakvog osnova smatraju kao neku laku i prostu ribicu za reprodukciju.
A da bi neko dosao do nekog kvalitetnog odgoja i jos ako zeli da odrzi jedan varijetet tj. da nema one sarenise sto se ubace u bazene i samo vade na hiljade ribica za prodaju jer im je poenta samo prodaja. Mora debelo da otegne mooda i da ne razmislja o profitu, vec o licnom gustu i satisfakciji.
Veoma komplikovana ribica za pravilan odgoj, koliko god je ljudi nazivali i g(l)upi i sl. Oni su za mnoge ribice g-din i g-đa Guppy.

p.s. pisao sam sa telefona, pa se unapred izvinjavam ako ima slovnih gresaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
pakistanac98
Akvarista



Registrovan: 04 Dec 2014
Poruke: 24
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Feb 07, 2015 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,ovo je moj Omiljeni muzjak.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Gupi gari1809 Tražnja 0 Pet Feb 23, 2024 3:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su ovo zenke borca? Maridza Ribe 4 Pet Jul 07, 2023 9:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ostala gupi bez repa, krivac? Maridza Ribe 4 Čet Jun 15, 2023 12:04 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skotna gupi "gubi ravnotežu" marcus Guppy fun club 0 Ned Feb 12, 2023 3:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka gupi podmladak na poklon AB Na poklon 2 Sre Jul 06, 2022 12:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License