Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Osvetljenje u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
bombash90




Registrovan: 13 Feb 2015
Poruke: 0
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 12:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Vec 5-6 meseci imam akvarijum. Akvarijum je dimenzija 60cmx25cmx25cm i u njega nalijem negde oko 30l vode. Imam veliki problem sa algama, u pocetku sam mislio da je do filtera, napravio sam potapajucu pumpicu za akvarijum koja za oko 20 sekundi izbaci 2l vode. Tako da pumpica sigurno 3 i vise puta okrene vodu iz akvarijuma kroz filter. U filteru imam u slojevima sundjer, destilisanu fata, aktivni ugalj, sundjer. Ali bez obzira na to, ja moram bar jednom mescno da promenim vodu jer pozuti i postane tamno zute boje, a na zidovima se vide zelene alge. Na pocetku sam imao nensko svetlo 16w, mislio sam da je to jako pa sam stavio promenio sa sijalicom od 14w, ali ni to nije pomoglo. Video sam da neki ljudi prave osvetljenje od dioda, napravio sam i ja takvo osvetljenje sad, ali mi se cini da je akvarijum previse mracan.

Kada sam u Minizoou pitao, rekli su mi da to nema nikakve veze sa osvetljenjem, nego je problem u hranjenju i da ih preterano hranim. Ali ja im dajem hranu jednom dnevno, pa mislim da ni u tome nije problem.

Da li postoji neka formula, funkcija ili pak pravilo po kome se treba znati koliko treba biti jako osvetljenje u akvarijumu i na kolikoj visini treba stajati sijalica?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 12:08 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 1:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baš, ali baš čudno.
Ja moram svake nedelje da promenim oko 30% vode iako imam pumpetinu, jedno 10 cm visoko bio kugle i keramiku, jedno 15 cm debeli sloj sunđera, jedno 5 cm debeli sloj vate i još jedan sunđer preko.
Hajde klikni na Početak u akvaristici (tu je malo iznad gde si napisao pozdrav) i sedi i pročitaj malo te lepljive teme. Ima dobrih stvari i saveta, oko svetla, kad se i koliko menja vode .... i kad se predstavi akvarijum napiše se šta se drži od riba u njemu, dosta bitna stvar.
Takođe ima i deo foruma o algama pa o rasveti, pa uglavnom su svi aspekti akvaristike pokriveni, mislim da ima i par tema o automobilima Smile
Pozdravljam te, dobrodošao, i prvo malo čitanja pa onda pitanja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 9:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pored ovog sto rece Nesa, bilo bi dobro da okacis sliku. Koju si podlogu stavio? Da li ima bilja, itd.?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 9:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rece vec nesa redovno odrzavanje..voda,filter,skidanje algi sa bilja, stakla,kamenja..., sto se tice hranjenja manje je bolje, nece umreti od gladi to budi siguran, bolje tako nego da preterujes...nedeljno 1 dan bez hrane, ja imam dva akvarijuma pa od starta AlgExit kao preventiva i nikada problem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Feb 14, 2015 1:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima jedna stvar takođe, 25 cm je jako nizak akvarijum, ne znam šta si uspeo da zasadiš a da nije neka biljka prednjeg plana ...
Ne može ovako napament, okači kakvu-takvu sliku da vidimo.
I menjaj tu vodu na tri dana po nekih 5 litara (napisao si 30 ukupno).
Pazi, hranjenje je jako pipava stvar, ako imaš mlade ribe, onda je bolje što više puta na dan po malo, ako imaš matore ribe onda možeš i na dva dana, istina je uvek negde između i stekne se iskustvom Smile
Drugo, uvek napiši čime hraniš, nisu sve hrane iste i za iste ribe. Na to ne treba štedeti pare.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bombash90




Registrovan: 13 Feb 2015
Poruke: 0
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Feb 16, 2015 10:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice pumpice pravio sam je sam:

Image

Na pocetku je imala mali motor koji sam uzeo iz neke igracke na daljinsko upravljane, ali je brzo izgoreo, pa sam ja uzeo kuler koji je hladio dual core procesor i prepravio ga tako da sad on vrti turbinu. Ako zelite mogu da slikam i taj motor da vidite kako izgleda.

Sto se tice osvetljenja, pre nego sto sam radio osvetljenje sa diodama iz baterijskih lampi koje su sada aktuelne, je bilo ovakvo:

Image

Image

A sada izgleda ovako, malo je tamnije:

Image

Image

Osvetljenje koje sam koristio pre nego sto sam radio ovo sa led diodama je bilo neonsko svetlo jacine 14w, a evo slika kako sam odradio osvetljenje sada:

Image

Ranije sam kao podlogu imao skoljke i kamencice, ali sam ih izbacio na poslednjem ciscenju jer su pozeleneli od algi i nisam mogao nikako da ih ocistim. Sada mi je akvarijum bez podloge.

Tracu sam imao kad mi je osvetljenje bilo 14w i bujala je, za mesec dana izviri preko nivoa vode. Trazio sam neku travu nizeg rasta i neku koja raste po dnu, ali mi je prodavac rekao da trenutno nema, tako da ne znam sta bih mogao da stavim od trava jer vise volim da trave stoje u zadnjem delu i po dnu, a da akvarijumom dominiraju ribice. Ne volim kada ima previse trave.

Od vrsta koje cuvam su mahom zivorotke, gupi, black moli, ksifo i cuvam skalare.

Kada sam pitao prodavca kako je kod njih u akvarijumu voda uvek prozirna, rekao mi je da ih hrani jednom dnevno i sasvim malo. Moj je problem sto ih ja nahranim jednom dnevno, ali moji ukucani misle da ribice gladuju pa kad ja nisam tu oni ih nahrane jos bar 2 puta u toku dana.

Ribice sam hranio listicima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Feb 16, 2015 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno vrlo važno pitanje. Da li imaš nekog algara u akvarijumu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bombash90




Registrovan: 13 Feb 2015
Poruke: 0
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam muljasa i puza. ne znam da li oni spadaju u grupu algara?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Muljaš nije algar. On čisti dno, a ne staklo, kamenje i panjeve. Puž čisti staklo, ali nije toliko efikasan. Dakle, kupi jednog manjeg ancistrusa. Ubaci podlogu, i zasadi biljke, jer ćeš tako bez podloge imati višak štentih materija. Sada je akvarijum previše mračan. Bilo je bolje pređašnje svetlo. Izvadi školjke, dvorac i plastične biljke. Još nešto, kreni sa čitanjem tema za početnike. Tamo je sve lepo napisano.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bombash, da se ne ljutiš ali ne valja ništa Smile
Upiši prvo u profilu odakle si, možda neko u blizini pritekne u pomoć, sa opremom, ovim, onim ...
Skalar je riba koja traži, zahteva i mora da ima visinu akvarijuma od minimalno 40 cm vodenog stuba.
Imaš oko 30 litara vode i živorotke i to solidno popunjeno kako vidim. Znači prljanje, višak hranljivih materija i verovatno slabu filtraciju. Nije do svetla, alge su tu ko bog ako su zelene, bar nešto malo pomažu.
Kakav je filter, spoljašnji, sa komorama ...
Kreni lepo ispočetka sa temama za početnike. Akvarijum ti je za neke manje ribe, ikrašice (jedno jato neonki, razbora, titeja ...), kozice, par puževa, možda neki manji algar, par korija ... Prenaselio si ga i to žestoko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 3:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bombash90 ::
ja moram bar jednom mescno da promenim vodu

a ja svake subote zamenim 30litara iz jednog i 20 iz drugog akvarijuma, pa se pitaj kako ti je zuta voda bangbang
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bombash90




Registrovan: 13 Feb 2015
Poruke: 0
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nesa69: hvala na savetima, procitao sam temu Sve vezano za akvarijum tj. teme koje su izdvojene u prvom postu i razjasnilo mi je mnogo toga. Moj filter ima samo dve komore, cim nadjem vremena, jer mi je jos uvek ispitni rok u toku. Napravicu novi filter sa bar 5 komora i napravicu da voda prelazi iz jednog dela akvarijuma, a da filder vraca u drugi deo. Verovatno mi je zato i lose filtriranje, jer mi je cevcica za prebacivanje vode u akvarijum na samo 15cm odmesta gde pumpica vraca vodu. Pocecu sa redovnim odrzavanjem akvarijuma. jos uvek se dvumim da li da mi podloga bude kamen ili pesak, ali to cu vec odluciti. Na zalost moja materijalna situacija mi ne dozvoljava da pravim novi vislji akvarijum, pa cu jos malo potraziti i videti koju travu mogu da zasadim. Mada sam se malo razocarao znog ovog sa skalarima i sto sam ogranicen na samo malu grupu ribica, ali kada mi situacija to dozvoli nabavicu staklo i napraviti novi akvarijum. Sto se tice prenaseljenosti, zao mi je da ostavim ribicu da se koti, a druge da pojedu mlade. Pa tako posle 5-6 meseci koliko imam akvarijum meni se od 8 ribica, nakupilo dobrih 20-30. Videcu ko u mom kraju cuva ribice, pa da ne kupuje poklonicu mu neku malu ksifo ili gupi. Jos jednom hvala puno i izvinjavam se za spam na forumu, nece se ponoviti.

@HORUS: poslusacu tvoj savet i vratiti staro neonsko svetlo od 14w i kupicu bar dva manja algara. Vise mi se svidja fluorescentno svetlo, ali to su vec neke nijanse pa cu videti sta cu da radim.

@Zhorz: nemas potrebe da budes ovako cinican, ipak sam ja pocetnik u ovome pa od vas iskusnijih ocekujem savet, a ne cinizam i podsmevanje. Ako nisi zeleo da pomognes, nemas ni potrebu za ovakvim komentarima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po meni nema potrebe za izvinjavanjem, osim dela što se čudiš za prljavu vodu u preneseljenom akvarijumu, a ne menjaš je Smile
Lepo menjaj redovno jednom nedeljno jedan balon od 6 litara (to ti je oko 20%) i biće mnogo bolje.
Stavi neku podlogu, biljke koje ne rastu više od 20 cm i neki manji kamen, panj i to je to. Ribe sam ti predložio šta da uradiš, manje ikrašice, recimo razbore su jako izdržljive, titeje ...
Filter, ne znam možeš i tri komore, bitno da imaš taložnik, mada je možda i bolje da radiš sa 5 komora jer nemaš mesta u visinu za filter materijal.
Cevi mogu i jedna pored druge bez problema, ali se stave na primer, na bočno staklo, i lepo gura vodu prema suprotnom (površinski) odbija se i po dnu se vraća ka usisu. Cirkulaciju sa pola metra creva podesiš kako god želiš.
Dost nas ima i dalje te male početničke akvarijume pa se igramo sa njima Smile Samo napred i uvek prvo dobro razmisli pa uradi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Feb 17, 2015 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mozda je tebi cinicno ali ja ti rekoh gde ti je problem....bar jedan od mnogih.
20-30% vode nedeljno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kajtaz98




Registrovan: 19 Apr 2015
Poruke: 0
Lokacija: Pristina

PorukaPoslao: Ned Apr 19, 2015 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bombash mozes mi objasniti kako si napravio pumpu??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cijanobakterija u novom akvarijumu StefanPN Alge 0 Čet Mar 25, 2021 7:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Druga vrsta puza u akvarijumu. IvanBo Ostali Stanovnici 12 Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License