Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nedoumica oko filtera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
VusaBEJBE
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2014
Poruke: 62
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U nedelju smo sklopili akvarijum (120dx30šx40v) u fazi je susenja...
Sad mi treba vaša pomoć. Very Happy
Napravio sam jedan trokomorni filter 30x10x40, u planu je do kraja nedelje da napravim još jedan. Zbog dužine akvarijuma, da bi filtracija bila bolja. Planiram skalare i neke biljke zadnjeg plana. Pa bih vas molio da mi pomognete da znam koju pumpu da uzmem tj koji protok mi treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 9:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

boki 013
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 183
Lokacija: pancevo

PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa trebalo bi da ti pumpa za sat vremena obrne vodu 5 puta
tvoj akvarijum je oko 140l znaci pumpa bi bila od 600 ili 800l/h e sad posto ces ti imati dva filtera stavi dve pumpe od 300-400 l/h i pazi kad kupujes pumpu, proveri da li moze da stane u komoru za filter
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VusaBEJBE
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2014
Poruke: 62
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zasto bas 5x? Na osnovu riba ili bilja?
To sto si mi napisao sam pročitao svugde.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VusaBEJBE
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2014
Poruke: 62
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 10:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da me ne shvatiš pogrešno, neki pišu da okrene 3x neki da okrene 5x, neko se oslanja na vazdušnu pumpu da "tera vodu". Šta je preveliki protok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rayli
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2009
Poruke: 257
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Uto Feb 24, 2015 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam 110x40x40 imao sam spoljni filter koji sam izvadio jel mi je bio jako nepristupacan za ciscenje! Imao sam potopnu pumpu 1000L/h. Verovatno to nije realan protok ali je kidalo kako je voda bila cista i bistra! Stavio sam kanister EF2 i nisam zadovoljan, pa sad jurim da kupim kanister sa jacim protokom!. Nikad nebih uzeo kanister da mogu lepo spoljni stakleni negde da smestim a da mi bude pristupacan za ciscenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Feb 25, 2015 2:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa važi neka, da nazoveno podela, veći protok daje bolju mehaničku filtraciju, dok manji protok daje bolju biološku filtarciju. Zato se i pominje od nekih 3X za neke vrste riba do 10X za druge vrste riba.
Naći pravi balans te dve filtarcije je čudo Smile zato se i uglavnom kaže 3-5 puta da obrne vodu za većinu riba. Za afričke ciklide je recimo preporučljivo i 10X da obrne vodu.
Svako tu ima neka svoja iskustva. Po meni je za sklare bolji manji protok sa više biološkog filter materijala (da prevagne na biološku filtraciju). Ja koristim pumpu od 600 lit/h na 130x45x40, nekih 200 litara vode u akvarijumu čisto.
Uglavnom, bolje jača pumpa u startu, pratiš, čista voda, zdrave ribe, nema gomilanja otpada ... po potrebi je lakše smanjiti protok na pumpi nego opet kupovati jaču.
Ne znam, nema konkretnog odgovora, zavisi od dosta toga, sam češ najbolje da oceniš i imaš po netu kakva se filtracija preporučuje i ostale podatke za pojedine vrste riba.


Poslednji izmenio nesa69 dana Sre Feb 25, 2015 2:52 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boki 013
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 183
Lokacija: pancevo

PorukaPoslao: Sre Feb 25, 2015 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam se uvek vodio tim da obrne 5x i uvek sam bio zadovoljan pa sam ti po mom iskustvu dao savet
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Feb 25, 2015 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja se uvek slažem sa tim da je bolje uzeti više sa mogućnošću da se manji po potrebi. Sa tehničke strane zavisi i od usisa.
Sad, Boki ima top filter i može možda da ide na 20X, ako nisi nešto menjao u međuvremenu Smile
Ja imam sa zazorom unutrašnji i mogu možda nekih 10X ali je malo veći rizik za pumpu.
Zato je i uglavnom 3 do 5 puta, gledano i sa tehničke strane, da ne bi morao da imaš oluk na ulazu u filter, i da ne ostane brzo pumpa bez vode zbog zagušenja filter materijala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boki 013
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 183
Lokacija: pancevo

PorukaPoslao: Sre Feb 25, 2015 6:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

menjao sam sada je aktuelan sump, malo je mesta u saksijama pa se filter brzo prljao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VusaBEJBE
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2014
Poruke: 62
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Ned Mar 08, 2015 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kupljena potopna pumpa 350l/h x2.
U komoru sa filter materijalom sam stavio (odozdo) keramika, sundjer (crni 1cm debljina) i perlon vata. Za start sam stavio u taložnik pakovanje aktivnog uglja. Za drugi filter sam mislio isto to samo bez aktivnog uglja i umesto keramike bih stavio bio kugle?
Jel to oke tako?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VusaBEJBE
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2014
Poruke: 62
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 8:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bump!
Molio bih odgovor, prijatelj koji je akvarista me je savetovao da je to skroz okej ali ja sam kod mnogih na forumu video mnogo bogatiji filter materijal. Da čujem vaša mišljenja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 8:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovo je neko okacio na sajtu, ja kopirao ovaj raspored za moj akvarijum,samo sam na kraju dodao jos jedan sundjer ispod keramickog prstenja..pumpa ti je ok rece vec neko..izbaci taj aktivni ugalj..i ne treba ti nesto..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tealkjaffa
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 320
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes da dodas u komoru sa pumpom jos sundjera ili biokugle. Ja imam nekih 20-30 biokugli u komori sa pumpom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ZeljkoKolevski
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Avg 2015
Poruke: 4
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Avg 26, 2015 5:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja generalno u sve svoje akvarijume sa spoljnim ili unutrašnjim filterom a da su do 150 L kupujem uvek istu pumpu a to je Atman AT-302 450L/h,pristupačna,nečujna,može se regulisati,radi posao odlično za biljni akvarijum.Neće možda biti odgovarajuća jedino za ciklidni akvarijum,ali za tvoj ukoliko je u pitanju bilje zadnjeg plana i par skalara biće odlična,mada bi bilo super da ti je akvarijum malo višlji ako planiraš skalare ali ok je i 40 cm,samo ne pretrpati ga skalarima.A što se tiče filter mase,aktivni ugalj je nepotreban u filteru na duže staze ali za start je ok pa ga izbaci kroz 7 dana,na vrhu vata,bio sunđer,keramičke perle ili bio kugle,sunđer,perle, i to odlično funkcioniše,to je meni standard postava (e sad može se tu dodavati i Lavatit,zeolit itd).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nedoumica oko rasvete 50 lit. duta Početak u akvaristici 2 Sub Maj 08, 2021 9:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor filtera: Sicce Space EKO+ 100 i... Spavalica13 Filteri i pumpe 15 Sre Dec 25, 2019 7:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Modifikacija Atman AT-F302 unutrašnje... banem Filteri i pumpe 9 Uto Dec 24, 2019 9:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka saveti u vezi mog corner filtera axentije Filteri i pumpe 11 Sre Jul 17, 2019 10:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License