Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Podizanje pH sa vazduhom od spolja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svi znamo da je pH jako bitna stavka u morskom akvarijumskom sistemu.
Umesto da ga "gadjamo" hemijom i na taj nacin uticemo i na ostale parametre vode, postoji zgodan nacin da se pH podigne ako je nizak.
Meni se akvarijum nalazi u maloj prostoriji koja se ne provetrava cesto i samim tim mi je pH malo slabiji.
Iz tog razloga sam odlucio da napravim rupu u spoljnom zidu, i proturim crevo napolje, koje sam prikacio direktno na vazdusni usisnik skimmera. Na taj nacin, obogacujem vodu svezim spoljnim vazduhom, u nameri da mi pH bude malo visi.

Nakon testiranja od nedelju dana, dosao sam i do konkretne cifre.
Spoljni vazduh mi skimmer mesa sa vodom i podize mi pH za citavih 0.2.

Trenutno imam varijaciju od 8.22 jedinica preko dana do 8.0 preko noci.

Takodje se mogu koristiti refjudzijumi sa obrnutim fotoperiodom kako bi se pH podigao u toku noci.
Osim toga, Kalkwasser takodje podize pH (preporucljivo preko noci)....itd, itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 12:27 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U svakom slucaju jeste preporuka. Mislim da je bolja varijanta nego li hemija da se koristi. Ko ima uslova za sprovodjenjem ovih ili slicnih uslova mogao bi da podeli iskustvo i znanje pa na osnovu tih iskustava lako bi se zakljucak izveo. Samim tim mnoge postavke bi se stabilizovale od sokova promene parametara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 2:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je proverena varijanta.Koristim se njom vec duzi period iz razloga lose cirkulacije vazduha oko samog akvarijuma.
Ovih dana cu izmeriti prisustvo kiseonika u akvarijumu sa i bez creva koje vuce vazduh izvan prostorije pa cu vam napisati kolika je razlika u samom kiseoniku.JA generalno imam problem sa PH koji ej nizak i krece se od 7,9-8,0 dnevni(meren oko 11 ujutro)do 7,8-7,7nocni(meren oko ponoci).KH mi je pri zameni vode oko 10,5 sto se spusti u periodu od dve nedelje na 9,3 sto aj licno ne bih dirao,tako da sam sig da je razlog mog niskog PH iskljucivo u losoj cirkulaciji vazduha(cirkulacija vode u samom akvarijumu mi je oko 4000-4500l /h sto ej za litrazu koju imam sasvim dovoljno) oko samog akvarijuma iz razloga sto se u ovom periodu godine ne luftira dovoljno prostorija u kojoj mi se nalazi(akvarijum).

Sto se same hemije tice dodavao sam PH buffer i KH bilder od fauna marin i nisam imao nekih rezultata -ph se dizao za oko 0,2 dok mi je kh odlazio u nebesa sto nije preporucljivo,tako da toplo predlazem izbegavanje hemije i pun pristup ovim tradicionalnim metodama .


Poslednji izmenio Laki dana Ned Mar 01, 2015 2:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja cu probati da regulisem skimmer na taj nacin da ubacuje jos vecu kolicinu vazduha, pa cu videti ima li to jacg uticaja na pH pa cu javiti.
Previse kiseonika u morskom akvarijumu zna da uspori rast korala, pa i sa tim treba biti pazljiv u pojedinim situacijama.
Super sto imas priliku da izmeris to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Priroda je to odradila po svome. Copy/paste u svim mogucim primerima ( ako dopusta situacija ), je vise nego dobrodosla. Hemija zna da napravi dosta disbalansa pogotovo kod pocetnika koji se ne razumeju sta je sve vezano ako se jedan cinilac spusta ili podize.
Petre, skimer deluje u jednom ogranicenom okruzenju ? Mozda bi neka vrsta odgovarajuce pumpe u sumpu ili samom akvarijumu resila obogacivanje vode vecom kolicinom kiseonika. Preciznije, ako odredjenu kolicinu kiseonika sa merenjima ubacujemo u sumpu/akvarijumu bila bolje resenje ? Igranjem jaceg i manjeg obogacivanja vode bi TREBALA imati bolji rezultat.
Sa druge strane, kod mene je vise nikotina i ostalih reagensa u sobi od vazduha tj kiseonika pa se nesto razmisljam da li bi mogao morski da naviknem na nikotin smeh
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Duvanski dim i osvezivaci prostorija itekako uticu/ubijaju(ja sam izbacio glade iz sobe,al cigare nikako ne uspevam-moja supruga nas truje za desetoricu),a ima jos jedan faktor koji me ubija a to je sto mi ej dnevna soba spojena sa kuhinjom ,tj deli ih mali svod tako da i kuvanje u dobroj meri zagadjuje sam prostor.
sutra popodne cu izmeriti kiseonik sa crevom a nakon par dana sto ga istekam mericu bez pa cemo moci da uporedimo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 7:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, moj skimmer ima podesavanje kolicine vazduha koju ubacuje, pa cemo videti hoce li biti promena.

Sto se tice duvanskog dima, ja sam strastveni pusac.
Sve sam izlazio napolje, i vetrio sobu, i pusio elektronske cigarete zbog morskih akvarijuma i spustanja pH.

Od kada sam nabavio pH metar, i uvideo da je razlika minimalna....sad purnjam u akvarijum k'o Turcin bez ustezanja. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Mar 01, 2015 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I moj skimer ima podesavanje ulaza vazduha,al mi je tako podesen da mi skima na idealnom skimu (dry/wet),a posto mi ej hang-on tj nalazi se unutar akvarijuma morao sam da mu ubacim dodatni eliminator mehurica koje bi izbacivao u vodu tako da i taj dodatak u vidu sundjera moze da ima uticaja u obogacivanju samog akvarijuma sa kiseonikom.
Inace das napomenem da sam radio vodku samo ndelju ipo dana i spustio nitrate uz jednu zamenu vode sa 10 na 3 (zaista funkcionise-ili sam se mozda utripovao samo?!?) gde se zaustavljam i ostavljam da mi ostalo se samo regulise zamenama i klasicnom filtracijom,Skimer od kad sam ubacivao vodku izbacivao je crnu tecnost bukvalno ,i smrdela je ko djavo.
vodio sam se iskustvima kolege gorana i krenuo na neto vodi od oko 130 sa 0,05 pa nakon tri dana povecao na 0,1 dnevno izmerio posle nedelju dana bilo je 5,nakon cega sam udario 0,15 dnevno i stigao na 3 gde se zaustavljam.


Poslednji put izmenio Laki dana Sre Mar 04, 2015 2:19 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sa votkom ocigledno da deluje. Vidim i na stranim sajtovima da se koristi ( pa cak i ameri Smile ).
Vezano za skimer, mislio sam da je povrsina mala gde se voda obogacije sa kiseonikom. Otud pitanje, sto navodi logika, da li bi bolji i jaci efekat imala veca povrsina ili zapremina vode od skimera ? Normalno, ne bi valjalo ni po organizme da se naglo povecava ili smanjuje parametar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 1:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nisam sig da sam te bas najbolje razumeo,al mogu ti odgovoriti po osnovi da vece zapremine iziskuju (jace skimere) ,te iz tog razloga rekao bih sa moje tacke gledista da je skimer pozeljan kako u 30 tako i u 300 ,te iz tog razloga mislim da je skimer pored same cirkulacije vode najuticajniji faktor u unosenju kiseonika u vodu(nezavisno od prostora u kom on deluje on svu vodu okrece kroz sebe u odredjenom periodu....Mialim da su te dve stvari usko povezane i ovisne jedna od druge te pravi efekat ostvaruju bas u toj medjusobnoj tako-reci simbiozi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 2:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vodka radi samo tako, evo i kod mene.
Samo sam ja mnogo pazljiv pa sam razvukao minimalne doze na duzi vremenski period od propisanog.

Sto se skimmera tice najbolji efekat pruza konstrukcija u kojoj je skimer dovoljno visok kako bi sama voda bila u dodiru sa mehuricima sto je moguce duze. Otud i cilindricni skimmeri koji se pri vrhu blago skupljaju kako bi kretanje mehurica bilo usporeno i kontakt-vreme produzeno.

Inace ja skimmer ne preporucujem za akvarijume ispod 100L. Pre svega sto nema dovoljno kvalitetnih za manje litraze (ili propisamo vece), a drugo sto mnogo brzo izvlace korisne elemente iz tako male kolicine vode.

Meni se u praksi tako pokazalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 1:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo sam izmerio O2 i imam ga iznad 10 mg/l(ppm) jer test ne moze vise da izmeri od toga (jbl) /od 6 pa na gore je preporucena doza/,skinuo sam crevo pa cu sutra izmeriti kakvo je stanje bez njega ,da uporedimo da li na obogacivanje kiseonikom utice crevo koje je ustekano od vani.

trenutni PH mi je 8 sa tendencijom opadanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 8:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Idealni je u opsegu od 8.0 do 8.5. Drzati ga u tom opsegu vrednosti bilo bi pozeljno, ko ume i moze Smile . E sad, kao i u svemu, mnogo detalja utice na to. Hemija mi nije nikad isla od ruke tj nisam ljubitelj elemenata i one : Kada ovo " tu " pomesas sa ovim " ovde " onda ce " to " imati uticaja na ... sve. Ako se ne varam ( a ispravite me ako gresim Smile ), da bi pH bio stabilan u morskom mora i drugi parametri elemenata budu stabilni. Znate i sami da se pojedini parametri menjaju tokom dana pa mislim da mozda i to utice na vrednost pH ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

idealan je 8.1-8.3 ,mada mnogi sps akvarijumi funkcionisu i na 7.8 ko ludi,samo sto ej proces kalcifikacije u tom slucaju otezan.

Nizak KH, npr. ,utice na nizak ph,al ne mozete dici KH iznad 11-12 da bi ph bio 8,u tom slucaju se proveri da li je nedovoljna cirkulacija vode (mrtve tacke) u samom akvarijumu(nedovoljno kiseonika) koja u velikoj meri utice na ph,zatim cirkulacija vazduha oko samog akvarijuma(redovno luftiranje prostorije),prisustvo teskih metala(ro aparati)..itd,.....


Poslednji izmenio Laki dana Pon Mar 02, 2015 8:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E , upravo to. ITD ...
Bojim se da tu ne lezi neki " skriveni zec " ?
Ovo sa kiseonikom stoji. Medjutim merenje ostalih parametara je nesto sto vecina ne moze , ne ume i ne zeli da zalazi .
Mislim, podrzavam ovu diskusiju ali ni sam nemam neke instrumente , testere da bi se upustao u merenjima i igrom sa parametrima. Doduse, ima nas mnogo Smile .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Podizanje imuniteta! sveta021 Ishrana 5 Pon Mar 05, 2012 2:32 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License