Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 par nedoumica Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pet Feb 20, 2015 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto sam i u predstavljanu napomenuo akvaristikom se nisam bavio 20 godina . Citajuci po forumu shvatio sam da mi znanje od ranije nece mnogo pomoci .
Pre nego sto ista pocnem da radim voleo bih da cujem i vasa misljena , jer mislim da je bolje prvo da pitam nego da nesto zeznem pa da onda pitam sta sad Smile
Elem planiram da napravim aq od 144 l , sirina 60 , visina 60 i dubina 40 cm . Razlozi ovih dimenzija su prostor i namena ( gospodji se svidjaju skalari ) .
Planiram da narucim staklo od 8 mm i da ga sastavim sa silikonom ( na forumu sam procitao da je izvesni belgijanac dobar ) .
Prvo pitanje : Da li je 8 mm dovoljno ?
Lepicu stranice oko dna. Drugo pitanje : Da li treba da narucim knap staklo ili da ostavim sa svake strane po pola mm za silikon ?
Image
Radicu i spoljni filter sa tri komore zapremine > od 1/4 ( za tu zapreminu sam procitao na forumu da je zadovoljavajuca )
Grejac bih ubacio u trecu komoru kao i pumpu .
Trece pitanje : Da li je dovoljna pumpa protoka 500l/s ?
Evo jos dve slicice kako bi to trebalo da izgleda
Image
Image
za ovo me za sad zanima sta mislite o ovome kako sam zamislio i jos samo da li mi je potrebno ojacanje u gornjoj zoni ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 20, 2015 11:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sub Feb 21, 2015 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo Smile
Staklo od 8mm je sasvim odgovarajuće za ove dimenzije. Da ne dođe do zabune, kod dimenzija, prvo se navodi dužina, zatim širina i visina, d x š x v. Dakle tvoj akvarijum će biti 60 x 40 x 60.
Ako me oko ne vara, ne bi bilo prvi put, nacrtao si tako da ti prednje i zadnje staklo stoje između bočnih stakala. Treba obrnuto. Dno i bočne stranice su iste širine i nalaze se u sendviču između prednje i zadnje stranice. Zazor, prostor za silikon, u tvom slučaju može da bude oko 1-1,5 mm. To uračunaj pri naručivanju stakla. Ovo ojačanje na dnu je suvišno.
Dalje, pumpu si postavio u taložnik ali ona ide u komoru za pumpu, skroz desno. U taložnik ide prelivna cev. Pumpa treba da provrti zapreminu akvarijum 5-6 puta za sat vremena. Znači oko 700-800 l/h, može i malo jače jer uvek guraju manje nego što piše a i protok može da se smanji.
Planiraj odmah i osvetljenje i haubu da ne bi posle imao poteškoće.
Toliko za početak Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Sub Feb 21, 2015 1:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na brzom odgovoru . vezano za pumpu , pumpu i grejac i jesam planirao u deo sa preciscenom vodom a vezano za spajanje prednjeg i bocnog stakla , jeste lepse za oko da prednje i zadnje stiskaju bocna ali sam mislio da je ovako jace jer su prednja i zadnja pod vecim pritiskom . planiram haubu i rasvetu i sve ostalo i citam lagano i o tome ali o tome cu pisati kad zavrsim sa staklom . i jos jedno pitanjce Smile mogu li filter da radim cetvorkom ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Feb 21, 2015 3:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam kod takvih nacrta protiv spoljašnjeg filtera, povećaj za toliko dimenzije akvarijuma i lepi unutra isto tako filter, trebaće samo tri stakla, nema prelivne jer se ostavi zazor od 2-3 mm kod taložnika.
Onda bi mogla duplo 4-ka za veće staklo filtera, između se zalepi folija da sakrije filter, jedino se pažljivo zalepi staklo za staklo da ne prodre voda između. Mislim da za pregrade mogu ta dva komada od 4-ke.
Po meni je dovoljna i visina od 50 cm vode. Nije jače kao si mislio, bočna drži i prednje i zadnje, tj, tako zalepljen silikon jače drži. Tako kako si nacrtao postoji jako velika opasnost od smicanja prednjeg ili zadnjeg stakla, ima video na yotube kako je odletelo tako lepljeno prednje staklo.
Što se tiče pumpe, više sam za donje granice kad su skalari u pitanju, da pretegne na biološku filtraciju. Na oko 200 litara vode u akvrijumu je pumpa od 600 lit/h mom slučaju.
Grejač ne ide u deo sa prečišćenom vodom, ide u taložnik gde je protok najveći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srki.acs
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2012
Poruke: 323
Lokacija: Zeleznik

PorukaPoslao: Sub Feb 21, 2015 8:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::

Grejač ne ide u deo sa prečišćenom vodom, ide u taložnik gde je protok najveći.


E to sam hteo i ja da mu kazem Very Happy
I jos jedan razlog zasto grejac ne ide u istu pregradu sa pumpom je moze da se desi da pumpa izbaci dobar deo vode iz pregrade usled zagusenja filter mase tako da grejac moze da ostane na suvom!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Promenio sam u skicama to sto ste mi sugerisali ali cu ipak ostati pri varijanti spoljnog filtera jer u ovo i nisam siguran a i mislim da se lakse pere i odrzava . Staklo stize do srede ili cetvrtka a lepim ga u subotu ili nedelju . E sad da vidim da li mogu da iskoristim i nesto sto imam jer mi je budzet ogranicen .Ja bas i ne kapiram ove oznake znam samo da lepo sija Smile Da li je ovo dovoljno ili prejako za takav aq ?
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ackoni
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2014
Poruke: 111
Lokacija: Novi Pazar

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas raznih ovih sijalica... one npr trose 85w,a daju svetlost od 200-300w... na kutiji pise tacno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 7:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sijalica bi u teoriji trebalo da bude dovoljna samo je pitanje u sta je ubacujes i kakav snop svetla ce dati... Bolje bi ti legle neonke od 600mm tu ali ajde...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 11:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

85W je 85W..to sto pisu za reklamu da svetli kao 300 to neka za one druge....
Dobra ti je ta , ako mozes napravi joj kao reflektor tako da svetlost koja bi isla na gore ka haubi usmeri na dole.
6400K -tako da je i to dobro
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ackoni
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2014
Poruke: 111
Lokacija: Novi Pazar

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 11:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veruj mi da imas kod kvalitetnih sijalica tacno ono sto kazu... ja nisam ljubitelj ovih sijslica,ali su dobre
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa da li sam ljubitelj ili nisam - ne znam Smile ovu sam kupio pre dve , tri godine i koristio povremeno za kojekakve namene ... u poslednje vreme najcesce kao stek lampu Smile citao sam tu po forumu i video taj odnos pola wata na litar za stedne i neonke i zakljucio da bi mogla da posluzi .Napravicu i neki reflektor i iskoristicu je za prvo vreme pa kad budem imao neko misljenje i utiske menjacu ako mi se ne bude svidjalo .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Feb 22, 2015 3:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako si kupio pre dve tri godine i koristio "tu i tamo" ta sijalica je prilično oslabila i nece ti raditi na tu dubinu... pravac "Uradi Sam" i kupi drugu ako nećeš da praviš osvetljenje sa "normalnim" neonkama. Te štedljive sijalice koštaju 500-600 din kvalitetnije mada mislim da možeš da prodjes i jeftinije sa manje poznatim proizvodjacima... obrati samo pažnju da je 6400-6500K pošto ima i od 2700K a te nisu za biljke
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 1:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sastavismo danas aq i filter .... ja bi to probao u utorak Very Happy Very Happy
Image
Image

Filter sam uradio ipak cetvorkom ali sa duplim dnom .
Image

Da li sam pogresio , videcemo u utorak
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Uto Mar 03, 2015 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

danas napunio i filter i aq
Image

nema nikakvog stomaka na staklu .
igrao sam se malo i sa 3d pozadinom ali i nisam bas nesto zadovoljan tim delom .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Sre Mar 04, 2015 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

od ribica u planu :
plecostomusi , ancistrusi
torokatumi , corydorasi , ( mozda i fosilis jedan )
skalari , colisa lalia , trihogasteri ( plavi , znatni i leri )
i neonkice

ima li tu neka nekompatibilnost ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nedoumica oko rasvete 50 lit. duta Početak u akvaristici 2 Sub Maj 08, 2021 9:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Veći akvarijum, gomila nedoumica DejanM1980 Početak u akvaristici 31 Čet Mar 08, 2018 9:34 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nedoumica oko filtera VusaBEJBE Filteri i pumpe 14 Uto Feb 24, 2015 9:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nedoumica ExtraY Ribe 1 Uto Jan 27, 2015 11:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka nedoumica Laki Korali i ostali Organizmi 2 Čet Jul 24, 2014 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License