Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uloga skimera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Mar 22, 2015 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vid filtracije koju ja koristim je biolosko-hemijsko-mehanicka.
1. skimer (tunze 9004 comline)
2.Filter protoka 300-800 L/h (trnutno na minimumu) sastava Vata kao predfilter,aktivni ugalj 180g,zeolit 180g
3.17 kg kamena (15 kg keramike,2-3 kg zivog kamena permijum kvaliteta),10 kg koralnog peska do 2 cm sloja.

akvarijum je kao sto vam je poznato jos uvek slabo naseljen,tako da u 160l bruto mase(oko 138l neto vode) ima tri male ribe i oko 10-tak fragova nezahtevnih korala.
hranim jednom dnevno vrlo umereno.vodu menjam na dve nedelje 20 litara.

I pored svega toga pogledajte sta sve skimer izbacuje u samo 24h:


Link


kao sto sam mnogo puta naglasio vodjen sopstvenim iskustvom po meni je skimer pozeljan u 60l ,a preko 100 neizbezan!


Poslednji izmenio Laki dana Ned Mar 22, 2015 4:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 22, 2015 3:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Mar 23, 2015 1:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje iskustvo sa malim litrazama (60L) je potpuno drugacije.
Kada sam uporedo drzao dva akvarijuma od po 60L, jedan je imao skimmer a drugi nije.
Ispostavilo se da sam u akvarijumu sa skimmerom morao mnogo cesce (bas kao i ti), da radim zamene vode kako bih nadopunio elemente koje skimmer izvuce iz vode. Mogu misliti koliko i aktivni ugalj isto vadi iz vode.

Kao sto znamo morskom akvarijumu je mnogo bitnija konstanta u uslovima, nego oscilacija, i samim tim je akvarijum od 60L bez skimmera i sa redjim zamenema vode mnogo bolje napredovao sa svim vrstama korala (Soft, LPS, SPS).

U tom akvarijumu sam radio zamene od 10% vode na mesecnom nivou, dok sam u akvarijumu sa skimmerom radio po 10% na svake dve nedelje. Medjutim, kada sam probao da radim mesecne zamene od 10% korali pod istim osvetljenjem tu nisu napredovali, vec su na zalost propadali postepeno mesecima.

Za velike litraze svakako i ja preporucujejm upotrebu skimmera, kako bi se zamene vode koje su usmerene kontrolisanju povisenih Nitrata i Fosfata svele na minimum.
Odlican ti je skimmate na ovom snimku, i super podesen skimmer svakako.

Imaces odlicne boje zbog ovako redovne zamene vode, i malih fosfata zbog jake filtracije, samo prati rast korala, pa javljaj svoja iskustva da uporedimo i ovaj sistem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Mar 23, 2015 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mnogo smo puta diskutovali an temu aktivnog uglja,vcak se i strucjaci us vetu reef akvaristike veoma razilaze u misljenjima po pitanju toga.
Ja sam mu pronasao meru kako u starom akvarijumu koji sam imao tako i u ovom a to je 1,5g po litru i to furam uzdajuci se bas u konstantnost(polako ulazim u balans uz sto manje oscilacije).Sve to pratim preko programa tako da ako ste zainteresovani mogu i grafikone da postavim sa oscilacijama od formiranja pa do sada.
Kad bi me pitao sto koristim zeolit bez reaktora ne bih ti znao odgovoriti-jednostavno sam imao preporuku iskusnijih koji isti sistem koriste godinama uspesno i vodim se time(takodje 1,5 g po litru).
Ugalj menjam na svake 3-4 nedelje,a zeolit 1/3 na mesec dana.(valjda zbog suejverja-hahaah).
Vatu svaka 3-4 dana.grubi sundjer filter imam na glavi od juvela koja mi ujedno pravi i struju u delu koji mi nije bio najbolej pokriven,tako da vec ona ono najgrublje pokupi od prljavstine tako da se vata brine za mikro cestice a nista od vidljivog se ne hvata na uglaj i zeolit-cist je pri zamenama ko suza.
Uzsve ovo skimer video si koliko vadi skame i prljavstine.
sto se izvlacenja elemenata tice doziram nedeljno grotech Corall A+B+C+VITamino(i to u prepolovljenim dozama 7,5ml)
tako da se oko toga ne brinem.
Juce sam emnjao vodu pa sam danas radio obilno testove i rezultati su sledeci:

Nh4/Nh3: 0
No2: 0
NO3:izmedju 3 i 5 (merim sa tropic marin testom)
PO4:0
Ca:440
Mg:1340
KH:9,9 (dizem ga namerno zbog PH)
PH: 8,0(nocu se spusta) doslo je lepo vreme pa ce se vise luftirati tako da se ne brinem
Salinitet(density):1,0232
temp: 25,5
kao sto vidis sve je savrseno sem ph koji mi je do skora bio po nekad 7,9-8,0(pricali smo o tome)
Ako e ovakvi parametri poteraju par meseci mogu reci da dolazim do balansa koji mi otvara vrata za sps korale koje nisam planirao ,al vodjen iskustvima iz pretjodne price msilim da cu se usuditi na jednostavne vrste.....

Sto se tempiranja skimera tice mislim da sam ovaj 9004 doktorirao-pronasao sam neke sistem i dorade na yt od nekih francuza koji zaista funkcionisu-te sam ih preporucio Andjeliji (imate video u nejgovoj temi)
prezadovoljan sam ovim skimerom i preporucio bih ga svima na litrazama 180-max 200.
Mislim da je odnos cena7kvalitet u ovom slucaju doveden do savrsenstva na ovim litrazama u hang on verziji-(sa sumpom bi to bilo dovedeno do perfekcije)


Poslednji izmenio Laki dana Pon Mar 23, 2015 4:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Mar 23, 2015 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Totalno profesionalan pristup svaka cast!
Sto se grafikona iz tvog programa tice svakako ih postavi i budi ljubazan da podelis sa nama ime programa koji koristis.

Parametri su ti idealni, samo me malo buni sto drzis salinitet na 1.023. Postoji li konkretni razlog zbog cega ga drzis na 1.203?

Mislim da ne treba da brines oko pH isuvise, dok god su oscilacije do 0.2 u toku ciklusa od 24h. Samo da ne pada ispod recimo 7.5.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 07, 2015 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Video sam na netu morske akvarijume, gde su nano skimeri ubaceni u hang on filtere. Kao prednost je sto je uvek isti nivo vode u hang on filteru pa je lakse da se podesi. Mene interesuje da li neko sa foruma koristi tako skimer i da li je zadovoljan. Vidim da se nude razlicite marke tih malih skimera na amazonu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Jul 07, 2015 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pisao sam kroz ranije teme o tome vec:

http://www.akvarijum.org/forum.....88-60.html

najbolja varijanta ti je aqua clear +sander picollo uz odgovarajucu vazdusnu pumpu.To je kombinacija koja se najcesce koristi(neznam koliko je sander dostupan dole kod nas-mada se moze naruciti sve to putem interneta....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitanja u vezi Protein skimera - Peni... Peku Oprema u morskoj akvaristici 0 Pet Maj 10, 2019 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License