Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 hranjenje riba Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Poll :: Koliko cesto hranite ribe?

Jednom dnevno
72%
 72%  [ 16 ]
Dva puta dnevno
27%
 27%  [ 6 ]
Vise puta dnevno
0%
 0%  [ 0 ]
Ukupno Glasova : 22


Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Feb 11, 2015 4:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokrecem ovu temu jer mislim da moze biti od velike koristi iz vise razloga.
Ishrana je pored kvaliteta vode jedan od kljucnih faktora za uspesno drzanje riba.
Kao sto vam je svima poznato neke ribe su iskljucivi mesozderi,neke se hrane na biljnoj bazi, dok su neke svastojedi.Drzanje vise razlicitih vrsta iziskuje i raznovrsnu ishranu.
Velicina(uzrast) ribe diktira kolicinu hrane koju unosi u organizam.Sama hijerarhija u lancu ishrane je jako bitna stvar koju moramo umeti ispratiti(prvo jedu dominantne vrste,zatim polu-agresivne i na kraju ribe miroljubivog temperamenta).
Prekomerno hranejnje dovodi do disbalansa u akvarijumu (pogorsava kvalitet vode/dovodi do povecanja N03/PO4)sto moze ozbiljno da naskodi svim stanovnicima.Po nekad je vrlo tesko naci idealan nacin ishrane kojim bi odrzali kvalitet na zavidnom nivou a ujedno i omogucili ribama da se zdravo i dovoljno hrane.
Veliki broj clanova naseg foruma poseduje nano akvarijume(koji su veoma prenaseljeni),u kojima je vrlo tesko odrzati balans-te je pravilna ishrana od kljucnog znacaja.
Kako sam i sam bio vlasnik nano akvarijuma cesto sam vodio bitku sa ovim problermom-imao sam i do 4 ribe u odredejnim trenutcima koje su se razlicito hranile te sam morao biti jako oprzezan pri odabiru hrane i kolicini koju sam im unosio.
U takvim situacijama sam izbor riba je od presudnog znacaja,tj. treba birati ribe koje se hrane na potpuno isti nacin razlicitih temperamenata.
Npr. u akvarijumu sa par klovnova,jednim kardinalom i jednim mandarinom od kojih su pretezno svi mesozderi sem klovnova koji su svastojedi(sto ne remeti situaciju) pozeljno je hraniti ih do 2 puta tokom dana. Koristio sam pahulje od "ocean nutrition formula 1" svakodnevno jednom na dan, al obilno.Prvo bi se nahranili klovnovi,kardinal ,iako dosta veci od njih bio je drugi po redu i na kraju dragonet kome sam zbog svoje specificnosti u ishrani morao da dajem zaledejnu artemiju.
Posto je zaledjena artemija mnogo vise prijala od pahulja te bi mu ostali stanovnici sve pojeli -prvo sam hranio njih do mere kad vidim da su se zasitili pahuljama ,te tada nudio mandarinu artemiju.
zbog visokog proteinskog sastava 2 puta nedeljno su i ostali dobijali artemiju.
jednom nedeljno sam im ubacivao i zivu hranu(artemiju/kopepode).Jako je bilo bitno da sve pojedu i da se nista ne zadrzi u vodi,ili u koliko bi se i to desilo nizi organizmi poput rakova,kozica i puzeva(takozvanih lesinara) bi to ocistili.
To je bio jedini nacin da odrzim balans parametara u akvarijumu uz pojacanu hemijsko-biolosku filtraciju(aktivni ugalj/zeolit).

-Voleo bih da cujem i iskustva drugih clanova.


Poslednji put izmenio Laki dana Sub Feb 14, 2015 3:30 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Feb 11, 2015 4:05 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 11, 2015 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Glasao sam jednom dnevno. Imam samo dva klovna, i dajem im malo hrane. Pratim ih dok jedu. Mali je akvarijum pa vodim racuna da ga ne zagadim. Probacu da im dam malo zaledjene artemije, malo i koralima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Feb 11, 2015 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih glasao ali moja zvezdica nece da jede Sad . Usamljena je u moru .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kidloco
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2010
Poruke: 50
Lokacija: Beograd, NBG

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2015 9:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jednom dnevno, a jedan dan u nedelji i preskočim. Imam 2 klovna, plavo žutog demsela, blenija i green wrasee. Uglavnom jedu jedno 2 puta smrznutu, jednom listice neke klasicne tetra , i ostalo granule tropic marine...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2015 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam glasao jednom dnevno. Zasto ? I pored toga sto vecina ima nano akvarijume pa je samim tim iskljucena mogucnost velikog broja riba, uglavnom imamo/imaju dve do tri ribe mislim da je hranjenje od jednom dnevno sasvim dovoljno.
Za one koji imaju vise litara pa samim tim i vise vrsta riba mislim da bi staro dobro iskustvo iz slatkovodne dobro doslo u ovom slucaju. Hranjenje iz novoa tj hranjenje na vise mesta na razlicitim dubinama za razlicite vrste tj vise vrsta riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Koja je ovo riba? pubicna__kost Razno 4 Sub Mar 19, 2022 6:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zašto se riba razboli? LouzaWeah Bolest 3 Pon Apr 26, 2021 8:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ime riba ? Trifke98 Afrički ciklidi 1 Čet Apr 08, 2021 10:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba Milorad Ribe 2 Sub Mar 27, 2021 10:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License