Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 i moj prvi akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 11, 2015 6:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav svima, evo i prvog pravog akvarijuma u mom zivotu, posle studentskih zabavki sa gupikama i nazovi akvarijuma bez opreme i svetla

prvo tehnikalije po zahtevu teme:

--70x30x50 (od toga voda ide do 35, a komora za filter je siroka 13cm)
--Arcadia rasveta 2x24W (freshwater i original tropical), t5, 550mm, na prigusnicama od po 21W (uzeto ovde preko malih oglasa - hvala clanu 'the Dovla')
--za sada u toku cikliranja fotoperiod nisam definisao - podesio sam da radi od 13-17 i od 19-22.
--Atman at-101, sobo pumpa za vazduh, standardna filtracija (vata, sundjer, keramika), grejac 50W
--neka zemlja za cvece ispod dunavskog sljunka

--za sada drvo i kamen, za dve nedelje sadicu valisnerije, nane, i sta vec budem nasao
--planirana dva ancitrusa manja, sedam-osam neonki obicnih, i kasnije po proceni ako vidim da ima mesta dva patuljasta ciklida (npr ramirezi verovatno)

znam da mi drvo i kamen nisu bas idealni, ali sa manjkom vremena za nabavku nisam mogao bolje, tako da primam predloge kako da bolje iskombinujem ovo sto sam postavio za sada ovako .. mozda da nesto izbacim, pregrupisem, dodam?

pitanje - jesu li malo bolje pumpe tise od ove sobo kineske - uzasno je bucna bar za moje pojmove i vec me nervira (stoji na stiroporu ali dzaba) ..da li je npr Tetra aps 100 tisa dosta ili je neki model za preporuku bas?

napomena - posto nemam prikljucak za drugu neonku, na slici je uslikano stanje sa samo jednom.
ImageImage

p.s .. mladje dete od 14 meseci je spavalo dok je postavljan danas akvarijum .. kad ga je videla, pocela je da pravi onomatopeju ribljeg govora - nekako je shvatila da ce tu plivati ribe Smile

hvala svima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Apr 11, 2015 6:54 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

eskadrilac
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2013
Poruke: 39
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Čet Apr 16, 2015 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav

Za pocetak lep akvarijum, ok dimenzije, lepo uradjen...
Sto se tice harda ili ti postavke za sada ti nista znacajnije ne mogu reci jer nemas skoro pa nista u aq, sto se mog predloga tice ja bih zamislio postavku oko malo veceg razgranatog panja i plus ovaj koji imas da uklopis kasnije negde i onda oko njih iza njih na njima sadis privezujes biljke mahovine nane microzorume itd...

Sto se vazdusne pumpe tice upravo imam tetra aps 100 odlicna vazdusara. Naravno da je tisa i to dosta! i kvalitetnija je.
Medjutim i ona ce vremenom postati bucnija u to nemoj da sumnjas svaka ce se cuti manje ili vise ali barem nece tandrkati i urlati kao kinezi...

Rasveta ce biti dobra kad osposobis tu drugu neonku u zavisnosti sta budes hteo da gajis od biljaka ali polako u akvarijumu uvek ima nesto da se cacka..

Jos jedan predlog po mom misljenju kad si vec stavio zemlju za cece pokusaj da nabavis osmokot prihranu za biljke i onda si miran na duze staze jer sad ti je idealno da ga rastrkas po podlozi dok si u fazi cikliranja da nebi posle ceprkao i dizao mulj sa zemljom procitaj malo po forumu polako bez zurbe...

Sta god treba slobodno pitaj znanja nikad dosta.
Srecno pratim temu i dalji razvoj...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Apr 17, 2015 7:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se slozio da je sad u ovoj fazi formiranja akarijuma potrebno stavljati osmokot u podlogu. Trenutno ima visak elemenata i u zemlji koju je stavio a sa osmokotom samo bi pogorsao situaciju. Tu jos nema dovoljno biljne mase ni za ovu zemlju koju ima u podlozi pa bih predlozio sto pre da posadi sto vise biljaka kako ne bi imao previse problema sa algama. A osmokot , on moze u akvarijumu kada primeti na biljkama znake nedostatka elemenata. Do tad, nista.
Sto se ostalog tice, vremenom ce se sakupiti znanje pa ces imati definisane slike onoga sto zelis od akvaristike Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pet Apr 17, 2015 7:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja za svoj akvarijum uopšte ne koristim vazdušnu pumpu. Pošto imaš spoljašnji stakleni filter, podesi cev, koja vraća čistu vodu iz filtera u akvarijum, da tako pada mlaz vode da pored vode ubacuje i mehuriće vazduha. U mojoj sobi se čuje samo tih žubor vode. Ja sam spreman da ti poklonim nešto panjeva za hard.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Apr 19, 2015 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala prvo članu HORUS za ponudu za panjeve - već smo se dogovorili da ćemo nešto smisliti za prvu sledeću postavku, kada ću možda ostaviti samo jedan kamen sa biljkama privezanim

povezao sam i drugu neonku i sada svetlo ubija kako je prijatno, a bogami i jako - pokušao sam da uslikam na brzinu ali ne vidi se lepo da blista, koliko tu odsjaja ima ..

za neki dan bi trebala da stigne Schego prima 100l/h pumpica

dobio sam končaste alge na pored proreza za uvlačenje vode u filter, kao i tačkice bele po drvetu, verujem da je to sve očekivano i da će Ancistrusi pojesti sve kada dođu

sledeći vikend (znam da nije prošao mesec dana već dve nedelje) bi ubacio dva Ancija i jato neonki, nisam siguran da li da odmah stavljam i par ramireza ili da sačekam da se stanje malo slegne i biljke porazvijaju

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Ned Apr 19, 2015 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nikako nebi ubacio ramireze u prvih 2 meseca sa ribicama, jer su oni inace osetljivi, a pritom kolko ja znam vole i meku vodu...
Sto se mene tice, ja bi prvo ubacio par gupika ili bilo kojih drugoh zivorotki, pa tek onda i ancistruse i ostale neonke posle nedelju dana barem. Ja sam moje pilote ubacio posle 2 dana a ostale ribice posle nedelju dve od pilota tako da je sve ok proslo, ali naravno ne savetujem te da to uradis... i eto i dalje se koti i nista im ne fali i posle vise meseci... meni se cini da je to cikliranje po PS-u malo preterano, ali ok... Inace, izvadi grejac i postavi ga onako kako treba da stoji, oznaceno ti je na njemu dokle ga potapas u vodu, ipak su to kinezi a kod njih je sve moguce, nikad neznas kako su zadihtovali struju unutra. Biljke sadi odma, dok se alge nisu otele, biljke se inace odma sade, one pospesuju cikliranje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Danijel-CH
Akvarista



Registrovan: 01 Avg 2013
Poruke: 204
Lokacija: Villeneuve, VD

PorukaPoslao: Ned Apr 19, 2015 1:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S'obzirom da nema bilja, ja bih ovo ciklirao po PS-u, bilje po meni dosta ubrzava cikliranje, cak mozda i za 80%.

Ramirezi sto mi kupujemo u prodavnicama, sigurno nisu naviknuti na meku vodu, pa cak ni Diskusi, tako da to nije problem.

Dakle Ramove ne ubacuj bar jos 4-5 meseci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Apr 19, 2015 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, meni ne dopire do mozga kako si rešio taj filter Smile
Gde ulazi (kontam da je tu gde je mrežica) ali gde izlazi, koliko ima komora pošto je mreža nekako na sredini ... U stvari mi nije ništa jasno Smile

Ako imaš taložnik, onda grejač možeš slobodno u njega.
Moje mišljenje je takođe da bacaš pare na vazdušne pumpe. Lepo staviš dodatak za aeraciju na sam izlaz vode motorne pumpe u akvarijum, blago usmeriš na gore da talasa površinu i rešio si sve probleme oko aeracije. To je takođe i odličan vizuelni pokazatelj kada treba pumpa da se pere, čim krene slabije sa mehurićima odmah na pranje pumpe.
Ova je isto atman sličnog protoka (mislim 400) i u akvarijumu od 100 i nešto litara:
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2015 10:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pogledacu sta tacno imam u komorama za filtraciju, mislim da su 3 komore, i uvaziti savete .. sto pre biljke sadim, i necu da se ucim na sirotim ramirezima

crevo iz pumpe za vodu vec baca po povrsini i pravi mehurice, ali posto je aq dosta 'zaptiven', a i zbog estetskog utiska kojeg zelim, voleo bih da imam pupmicu i rasprsivac
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Apr 20, 2015 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu dok nemaš biljke, raspršivač je itekako dobrodšao. Ovo je samo neki predlog ako ti bude zasmetala buka vazdušne pumpe, da kažemo da nije baš obavezna nego postoje i rešenja sa motornom pumpom.
Ako baš nisu ramirezi pod obavezno, možeš da razmisliš i o paru altispinoza, mnogo su izdržljivije ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 25, 2015 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sinoć napravljen razmeštaj kamenja i panja, izbačen raspršivač, pa ubačene biljke (valisnerija, kriptokorina, nana petit, još jedna kojoj ne znam ime, i zakačena mahovina za panj)

od živog sveta, 3 ancistrusa, 20 neonki, i 3+1 crveni gupi (prvo sam stavio samo 10 neonki, pa je bilo prilično prazno, a žena/deca su tražili da se zašareni, pa su morale doći i gupiji)

izvinjavam se što su slike očajne, kada se akv malo sredi, obećavam profi slike

Image ImageImageImage
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 10, 2015 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sinoc sklonjen jedan kamen, vrseno podrezivanje i deoba male nane - samo nisam siguran da li sam pogresio sto sam rizom malo zavukao u kamen - da li to sme tako da se stavi?

gupi je imala pre vremena malce, jos dva su prezivela, uglavnom su u filtar komori

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 22, 2015 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jos malo sam sadio i premetao .. pre nedelju dana sam poceo sa easy carbom, nadam se da ce se izvuci ovo sto se zeleni

Image Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
baylles
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2015
Poruke: 65
Lokacija: Italija Udine

PorukaPoslao: Uto Maj 26, 2015 12:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dali si to makazama presecao te listove na valisneriji?
ako jesi nije pozeljno jel biljka moze da pocne polako da propada!!!! ako hoces neki propali ili zuti list da odstranis
samo ceo list polako odlepis neznam kako bih ti drugacije objasnio!!! poz Smile
ili sam ja obnevideo Smile Smile Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailYahoo Messenger
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Maj 26, 2015 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo šišaj, možeš i na keca ako želiš Smile
Imao sam i skoro dva metra dugačku valsineriju, jednostavno se tako podšiša na željenu dužinu. Raste to kao korov, pazi samo da nove izdanke preusmeriš ili povadiš iz podloge ako krenu u neželjenom smeru.

Ako je to kripta između dve bakope, nisam siguran da će da raste tako blizu zasađena. Neko će pametniji to da već bolje da zna, ali mislim da bi trebalo malo da je odmakneš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License