Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ksifa otkrivanje bolesti i lečenje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Ned Jun 21, 2015 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od dve gupike, 3 čistača i 3 ksife, samo su ksife obolele.
Doduše jedna ksifa je uginula a ova druga je bolesna. Ova treća nije bolesna.
Nadam se da će mi neko pomoći šta je u pitanju.

SIMPTOMI
Pliva po dnu, i zavlači se u bilje i oko ivica akvarijuma, blizu fltera.
I ubrzano diše. Nema nikakvih vidnih promena na telu (osim možda kod škrga, možda su se malo oljuštile... ali to nisam 100% siguran)

Nisam siguran da li je parazitsko ili bakterijsko oboljenje.
U svakom slučaju morao sam da reagujem, tako da sada stavljam Costapur, ovo je treći dan lečenja.
Mislim da je malo bolje jer je ribica malo živnula, ali diše ubrzano.

Da li neko može da prepozna simptome?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jun 21, 2015 8:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

paja patak
Akvarista



Registrovan: 03 Maj 2013
Poruke: 288
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Ned Jun 21, 2015 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

reci nam nesto o akvarijumu, dimenzije, filtracija, ubiljen ili ne, kad je formiran i tako to, slika ribice bi isto pomogla
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Ned Jun 21, 2015 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je ubiljen, ima 21l. Imam ga par godina. Sad je ovo nova tura ribica. Ali samo gupi i ksife. Čistači su odavno u akvarijumu.ove nove ribice su oko dve nedelje ovde.. Ne trazimo uzrok bolesti, samo me interesuje da li sam odabrao adekvatno lečenje? Jer do sada nisam imao ksife.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Ned Jun 21, 2015 9:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ovo što sam pomenuo sa škrgama, očigledno je da ima problem sa disanjem, zato diše ubrzano jer izgleda da ne može da udahne dovoljno vazduha. Zato i dolazi kod filtera. Mada ne znam kako ja tu mogu da pomognem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Pon Jun 22, 2015 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i slike.
Očito je da otpada kljušt.
Da li ima neko neki predlog pre nego što bude kasno???

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ance1
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2015
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 22, 2015 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li mozda pokusava da pliva pored mlaza koji izbacuje pumpica kako bi je taj mlaz vode masirao?

Da li podrhtava kada pliva?


Mislim sa 90% verovatnoce da su u pitanju crevni paraziti ali ako ti je na ova gornja dva pitanja odgovor potvrdan onda su 100% crevni paraziti.

Kupi Galenikin lek Orvažil od 400mg košta oko 250 dinara namenjen je za ljudsku upotrebu a ima ga u svakoj apoteci.
Ubacuj pola u prstima smrvljene tablete svaki drugi dan u akvarijum, a onog dana kada ne ubacuješ lek menjaj 50% vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Pon Jun 22, 2015 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odgovor nije tačan Smile
Obično se zavuče pri dnu, ili pokušava da se očeše o ivicu, a pliva i pomalo na sredini ali veoma slabo.
Uglavnom diše ubrzano i još uvek se pitam kako je još živa...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ance1
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2015
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 22, 2015 11:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda odgovor nije tačan, ali moja preporuka i dalje važi.

Kupi lek orvažil i rokaj time do ozdravljenja. To je lek koji istrebljuje širok spektar bakterija, gljivica, parazita.

Mada češanje o podlogu, teško disanje i boravljenje na dnu akvarijuma ili pored filtera, slabo uzimanje ili totalno neuzimanje hrane su pokaziatelji da se radi o crevnim parazitima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2015 12:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doduse, primetio sam da se trese. Možda si u pravu. Odvojicu je u karantin. A kolko ide tacno na 10l tog leka?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
ance1
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2015
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2015 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na 10 litara ide četvrtina tog leka.

Naša neka preporuka je da se daje izmrvljen prstima po površini vode u momentu kada hraniš ribice da ribice htele to ili ne unesu lek u organizam.

Za borbu protiv parazita ti je potrebno da kupiš i fensi hranu za ribice "spirulina" najbolje u tabletama. Ima da se kupi u svakom petshopu. Pakovanje
spirulina od 24 tableta košta oko 300-350 dinara. Time ih hrani dva puta dnevno i ne štedi na hrani da kroz creva prođe što više hrane da im se creva očiste.


Dalje uzmi list maslačka ili papriku i daj im da jedu. Naša preporuka je da ubereš lišće maslačka i staviš da se dobro skuva da omekša da se lako seče na sitne milimetarske listiće i to im daj da jedu. Em im jača imunitet em pojačava čišćenje creva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Uto Jun 23, 2015 9:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima, ribica je jutros uginula. Sad
Ove ostale koje nisu bolesne, njima ću davati spirulinu i maslačak, neka pročiste creva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
zelenizub88




Registrovan: 11 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Apsolutno sam nov u ovom hobiju ali dosta me privlači akvaristika pa sam rešio da oformim akvariijum. Tako da sam oformio akvarijum od 100l, kao podlogu sam stavio kvarcni pesak a preko njega sam naneo crne kamenčiće koje sam kupio u pet šopu. Akvarijum sam oformio prema uputstvima koje sam čitao na ovom sajtu i apsolutno nikakvih problema nije bilo. Imam spoljni filter sa bio ball kuglama, vatom i sundjerom adekvatnu pumpu koju mi je prodavac preporučio ponovo prema podacima nadjenim na ovom forumu, takodje i pumpicu za vazduh. Čak sam i tri čokota (manja) vinove loze ubacio veoma uspešno prema instrukcijama sa ovog foruma. E sad imam problem koji se javio u poslednjih nedelju dana. Akvarijum je star oko četiri meseca. Problem je sa ribicama ksifoima i gupikama, po meni je malo specifičan pa sam rešio da pomoć i savet potražim od vas kao iskusnih akvarista. Naime imao sam četiri mužjaka skroz crvenog ksifoa koji imaju peraja u obliku mača zatim jednog crnog ksifoa koji više podseća na platiku jer nema takav oblik repnog peraja i jednog crvenog ksifoa koji takođe nema takvo peraje u obliku mača (valjda sam dobro objasnio Confused ). Pored toga sam imao i 4 ženke. Naravmo reći ćete da je disparitet u odnosu broja mužjaka i ženke ali to je posledica što sam određene ksifoe dobio na poklon a ljudi koji su kupovali nisu se obazirali na tu informaciju. Šta se dešava u poslednjih nedelju dana svi ksifoi sa perajem u obliku mača su uginuli i ja sam se zabrinuo da li nije neko oboljenje koje može da se proširi na ostale ribice. Pored ksifoa imam gupike, molje dve platike, bikolore, pande, neonke, coridorase, rodostomuse i dve botie.

Najnezgodnije je to što nikako nisam mogao da provalim od čega ksifoi umiru i zašto samo mužjaci i to baš ti iako sam jednog zatekao i ispratio ceo proces uginuća pa ću sad da vam opišem. Naime na telu apsolutno nikakvu promenu nisu imali u vidu tačkica ranica ili slično. Ponašanje im je sledeće plivaju na dnu akvarijuma, ili se zavlače po ćoškovima, jako brzo dišu, takođe se kriju po travi kao da ih neka ribica napada, pred sam kraj života plivaju usporenu ali kao da ne mogu da se podignu i da plivaju po akvarijumu već samo na dnu, čim se malo odvoje od dna proplivaju par cm i odmah padnu na dno. Zatim počinju da se okreću na bok i to je faza kad posle nekih dva časa uginu. Zanimljivo je što ovaj crni i ovaj narandzasti koji nemaju ovakav oblik repa apsolutno ništa ne pokazuju već sasvim normalno plivaju čak mislim da nisu bolesni. Pa vas pitam da li imate nekih saveta šta može da dovede do ovakvog stanja. Večeras mi je uginuo i poslednji ksifo sa repom u obliku mača i on je imao iste simptome.

Druga stvar sa gupikama čim uveče ugasim svetlo ujutru nađem jednog mužjaka mrtvog i tako svakog dana poslednjih tri dana. Opet pored mužjaka imam i ženke koje su se čak i izmrestile i apsolutno "kuliraju" ovu situaciju i da kucnem u drvo sve su zdrave za sad. Bikolori imaju onu njihovu crnu boju sa crvenim perajima što mi ukazuje da nije problem u vodi. Vodu takođe menjam 1/3 na svakih nedelju ipo do 2. Molike ovaj problem ne pogađa kao ni neonke. Sad sam preduzeo ovakve mere stavio sam tri kašike soli i povećao temperaturu na 28 stepeni. Pa vas pitam imate li bilo kakav savet šta da radim. Da imam i biljke u akvarijum ali su i one tek u razvoju tako da nije dozta ubiljen. Kolega sa posla koji se navodno bavio akvaristikom mi je savetovao FMC lek i Saproex. Da li njihovo stavljanje utiče na ribice negativno i šta leče ti lekovi. Juče sam stavio malo od ovih lekova prema njegovom savetu ali sam stavio dosta manje nego što piše nisam smeo da idem punom merom. Ako sam pogrešio da znam da dezinfikujem akvarijum i ponovo oformim. Piše da treba da se stavi 15 kapi ja sam stavljao oko 5 i nisam taj tretman ponovio kao što piše posle 24 časa. Kad je danas uginuo ovaj poslednji ksifo zamenio sam malo više od 1/3 vode jer sam mislio da je možda i uzrok ovih lekova mada je imao simptome i pre njihovog stavljanja, ali ja nešto toj hemiji ne verujem pa sam odmah promenio vodu u nadi da ću je očistiti od lekova. Jedino zameram sebi što sam ga odmah poslušao a nisam se posavetovao sa vama pa sam kasnije saznao da su dosta jaki. Mada za sada su ove ribice koje su ostale sasvim normalne.

Hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zelenizub88




Registrovan: 11 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Sre Nov 11, 2015 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A evo i tačan broj ribica u akvarijumu, čitam da je i ta informacija bita.

2 bikolora, 2 botie, 4 pande, 3 koridorasa, 6 rodostomusa, 9 kraljevskih neonki, 5 zebrica, 6 molija (2 mužjaka), 4 ksifa (dva mužjaka), 2 platike, 8 gupike (3 mužjaka od toga 1 ruski plavi). Trenutno imam 5 vrste hrane larve komarca, dve vrse lisnate hrane, 1 vrstu hrane za čistače u vidu kuglica koje padaju na dno i još jednu vrstu koja je kao sitni crveni prah. Inače filter čistim jednom nedeljno, samo vatu i sundjer. Sad su mi u njemu male molike i gupike koje su se izmrestile pre par dana.

Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bolesti zlatnih ribica n02910 Bolest 0 Ned Okt 10, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prenosenje bolesti preko biljaka Zivadin Bolest 2 Ned Maj 24, 2020 6:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li mi je ksifa skotna? Aki1710 Razmnožavanje 4 Uto Mar 31, 2020 6:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko bolesti gupija Uros Kg Bolest 15 Pon Dec 03, 2018 7:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko bolesti duduk stevan Bolest 4 Ned Mar 11, 2018 10:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License