Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Emerzno gajenje biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 20, 2015 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto do sada nisam probao da gajim emerzno biljke dosao je red i da to probam.

Pre nego sto krenem sa ovim sto sam naumio (o tome kasnije) odlucio sam se za neku mini varijantu cisto probe radi.
U pitanju je mala plasticna posuda 15x15. U nju sam ubacio tanak sloj zemlje za cvece a preko toga naneo jos manji sloj peska a potom sipao malo vode tako da je nivo vode iznad zemlje i peska maximalno 1cm. Pesak sam stavio iz razloga da mi se ne zamuti voda sa zemljom posto sam se odlucio za varijantu da imam ipak nesto malo vode iznad podloge a ne da je samo vlazno. Eksperimentisemo malo.

Slede slike da bi se videlo kako izgleda.

Image

Image

Image

Biljaka nisam stavio nesto puno jer sam zeleo da sto realnije ispratim situaciju i samu brzinu rasta.
Posuda se nalazi pored prozora i nije pod konstantnim suncem vec samo malo posle podne bude obasjano, zanemarljivo malo.
Koliko sam uspeo da ispratim situaciju za ovih nekih 10-tak dana Hemianthus Micranthemum odnosno HM poprilicno brzo raste. Jednom sam seckao sve sto je bilo iznad vode i pincetom uslovno receno zasadio u zemlju i posle par dana opet je narastao dosta lepo tako da cu ga opet seckati. Ovde sam se bazairao na HM mada sam ubacio i anubiju i kriptu afinis a njih nesto i ne pratim.

Danas sam odmah pored ove posude stavio jedan manji akvarijum ali ovaj put bez peska, znaci samo zemlja i 0.5cm vode iznad toga. Od biljaka jos nisam nista stavio ali cu staviti koju vise nego u ovu posudu pored.

Kad ispratim kako tu stvari idu onda prelazim na jedan akvarijum koji je stvoren za to. Ima 40-tak litara ali nema neku visinu (20cm) ali je zato prostran. On nece stajati pored prozora vec ce biti osvetljen. Tu se jos dvoumim kad je u pitanju osvetljenje da li da idem sa 10-tak ili 20-tak wati...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jun 20, 2015 7:37 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jun 25, 2015 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na prvom mestu da kažem da ova tvoja baštica izgleda veoma lepo.
Nešto slično sam i ja napravio,samo sa nekoliko drugačijih biljaka.A nisam ni stavio pesak preko zemlje.Doduše sama zemlja je dosta dugo stajala,pre nego što sam je maznuo od žene Very Happy ,pa nema problema sa stvaranjem algi.U jednom ranijem pokušaju je bilo svačega,samo ne uspeha.
Od biljaka sam stavio:Alternanthera reineckii mini,Eleocharis acicularis sp mini,Rotala makrandra,Ludwigia glandulosa,Cryptocoryne beckettii petchii,Cryptocoryne willisii,Pogostemon erectus,Echinodorus amazonicus,Marsilea hirsuta,Anubia nana...
Rezultati su otprilike ovakvi:
*Rotala makrandra je skoro skroz propala,ali to je možda stoga što sam pri jednom provetravanju zaboravio da vratim poklopac na kutiju.
*Alternanthera reineckii mini pelceri su imali dužinu ispod 1,5 cm,ili po jedan par traljavih listića,a sad napreduju fantastično.
*Eleocharis acicularis sp mini je imao najduži period u kome se ništa nije dešavalo,ali se zato sad dešava i to dosta brzo.
*Cryptocoryne beckettii petchii raste brže nego u akvarijumu,ali to je i dalje sporo.Cryptocoryne willisii je mali pelcer i tek posađen.Za sada mogu da kažem samo da se dobro drži.
*Ostale biljke rastu dosta brže nego u akvarijumskim uslovima..
Ostaje samo da se vidi kako će da se prilagode submerznim uslovima,kad za to dođe vreme...
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 1:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel varijanta isto pored prozora ili radis sa osvetljenjem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 8:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedna posuda je na prozoru,i ta je ceo dan dobro osvetljena,a neko vreme ima i direktno sunce.Druga posuda se nalazi na terasi i ima mnogo manje direktnog svetla,a i nešto je slabije osvetljena.To sam tako uradio sa namerom,jer su u njoj mahom anubie,nešto echinodorusa i marsilea.Usput sam video i dejstvo niskih temperatura na njih.Anubie su i dalje terale po svom ritmu,echinodorus je malo ubledeo i zastao sa porastom,a marsilea nije ni primetila da je hladno Wink
Što se tiče dodatnog osvetljenja,moja ideja je da to uradim kasnije u jesen i zimu,kad je dan kraći,a i manje je svetlo.Za sad biljkama odgovara prirodni režim osvetljavanja.
Svaki put kad otvaram poklopac posude zbog provetravanja,orosim biljke,iako im je u tim posudama visoka vlaga u vazduhu.Računam da ne može da škodi...
Evo i par slika:

Image

Image

Image

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fino, fino Wink

Nadam se da ce nam se jos neko pridruziti u ovome.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja uzgajam razno bilje emerzno , naročito HM i Ludwigiu RUBIN , uskoro ću nabacit slike i ja
Kod mene su u plasteniku .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako te posude zatvarate mogli bi u poklopcu da probusite rupu za crevo i dovedete co2 u onoj varijanti sa kvascem i secerom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To bi bio nepotreban trošak i gubljenje vremena,kad se uzme u obzir da se kratkotrajnim otvaranjem posude dovode nove količine CO2.A da ne pričamo o veličini naših baštica.
Međutim,to bi moglo imati smisla u uzgajalištima,tj plastenicima i staklenicima.Pojam đubrenja ugljen dioksidom nije nov i korišćen je u povrtarstvu i voćarstvu u zatvorenom prostoru,pa prema tome može i pri gajenju biljaka za akvarijum u emerznoj formi.Drugo je samo pitanje koliko bi se kod nas isplatilo takvo nešto i u kojoj meri bi pospešilo razvoj bilja.U toj priči je već RF znatno kompetentniji,pa ako nađe vremena mogao bi da da svoj sud.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Sub Jun 27, 2015 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ranije mi se događalo isto, al pri prethodnoj zameni vode videh da je Bacopa monnieri provirila iznad vode, tj prosla kroz rupu u isparivacima koje su napravljene zbog prelivnih cevi. Provirila je kroz rupu haube, kao i prethodni put, al ovaj put je puštam da raste što više. Vidim da listovi na toj stabljici pod vodom polako propadaju i da raste koren, pa planiram da je odsečem i da zasadim u neku saksiju, sa većom količinom vlage. Par pelcera viri, sve ću da ih prebacim, ima li neko slično iskustvo sa ovom biljkom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pon Jun 29, 2015 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i moje emerzijee Wink


Image

Image

Ovo je HM dakle , počeo je izlaziti van vode , jer ima malo vode u posudicama , sve posudice stavim u ovu jednu veliku kadicu da ne bi došlo doo preegrijavanja i sprženja biljaka , jer su u plasteniku .


Image

Evo to su kadice , u jednoj rogolist i posude s HM-om , a u drugu ne znam šta da stavim.Ako imate neki prijedlog za uzgoj biljaka u ovoj drugoj sa podlogom , stavio bih podlogu i uzgajao neke biljke , htio sam Valisneriju al et , ako neko ima šta da preporuči , usvojio bih.
Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Jun 29, 2015 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ga jedan koristan copy/paste od RF-a

Aponogetoni, barclaya, bluxa, cabomba, ceratophyllym, egerija, lotus, valisnerije, najas i još neke ne mogu.
Ostale sve mogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pon Jun 29, 2015 2:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesha , misliš ne mogu emerzno , naravno da ne .
A da li mogu da se uzgajajuu napolju evo u ovim kadicama ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jul 28, 2015 3:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bacopa monnieri procvetala.


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Uto Jul 28, 2015 4:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo! Da li si menjao sistem, ili je setup ostao nepromenjen od prvog posta u ovoj temi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
kristinah
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 38
Lokacija: Novi Sad, Kisač

PorukaPoslao: Uto Jul 28, 2015 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ubacila nešto biljaka napadnutih algama (bilo mi žao da bacim) negde početkom proleća. I zaboravila sam na to. Sada ste me podsetili pa sam otišla da proverim šta se dešava i evo rezultata

Image


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko odabira podloge i biljaka Anja96 Podloga 2 Uto Jan 26, 2021 8:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License