Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY Spoljni komorni filter - morski Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 8:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam zelju da sistemu pripremim jedan visekomorni spoljni filter slican trokomornom u slatkovodnom. Iz tog razloga bih voleo da ovaj filter smilimo iz nekih zajednickih ideja. Znaci, jedan morski sump prepraviti u komorni filter za litraze od 100 litara.
Naime, lako mogu da kopiram neka fabricka resenja ali su oni uglavnom radjeni od pleksija sto otezava neke zamili i uklapanja. Mozda neko ima neku ideju, crtez sta bi trebalo i kako to uraditi Smile .
Ideja je sledeca.
- Stakleni spoljni komorni filter.
- Broj komora od 3 do 5.
- Da sadrzi mesta za mehanicku, biolosku i hemisku filtraciju.
- Da moze u sklopu filtera ugraditi reaktore ( penilice ).
- Da moze jedna komora da posluzi i za refugium .
To je neka osnova.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 02, 2015 8:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2015 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Niko nista Sad
Ajd mala pomoc. Evo neke ideje. Nije vruca voda ali jeste topla Smile . Nesto izvuceno iz sumpa u nadi da mozda i u ovakvom obliku moze da poboljsa pojednostavljenu ideju.


Image

Image

Image

Prva i zadnja komora nije problem.
Treca i peta treba da zadovolje osnovne filtracione funkcije. U trecoj je planiran skimer, po mogucstvu DIY. Da li je potopna pumpa ili vazdusna .... koja je bolja, jednostavnije a opet da ima svoju funkciju.
Komora br.5 ...hmmm, planiran refugium. Usto ova komora bi mogla da posluzi i za biolosku tj keramiku, kugle, .... itd.
Za cirkulaciju vode posluzila bi pumpa od 250-300 l/h.
Sta mislite ? Da li bi moglo ovo da posluzi za akvarijume do 100 litara ? Sta biste dodali, menjali ... neka ideja ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2015 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bi dodao još dve komore, jedna kao frag tank ,a druga za alge scraber.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2015 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cekaj, ne kapiram. Kako ti je preliv br.4 vislji od preliva br.2?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2015 12:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo mi deluje skuceno, ima li sanse da ti bude malo sire, pogotovo zbog skimmera, jer ces tu i pumpu za skimer da ubacis, sem ako neces ici na rasprsivac.
DIY skimera im na net-u ali ja to nisam jos probao.
Vidi pa iskopiraj onaj sistem koji na snimku ima najtamniji sadrzaj svakako.
Kod brendiranih skimera sadrzaj moze ici sve do potpuno crne boje recimo.
Pipavo je to praviti DIY, jer skimmeri zaista imaju uzasno veliki broj mehurica kako bi to funkcionisalo kako treba.

Mozda da ides samo na alge, pa da produzis za toliko refugium?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Mar 17, 2015 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prve cetiri pregrade su predvidjene za mehanicku filtraciju pa je iz tog razloga preliv izmedju 4 i 5 visok na predvidjenu meru otakanja vode prilikom zamene. Kada se istakne voda iz akvarijuma taj deo filtera bi trebao da ostane na toj meri preliva dok bi u prvim delovima doslo do opadanje vode za onoliko koliko se istace voda.
Duzina filtera je na nekih 60-67cm.Predvidjenih ? Ima mesta za igranje pa su tako planirane ( ! ) mere :1-10cm, 2/4 - 3cm, 3 - 12cm, 5 - 20cm, 6 - 10 cm. Komora 1. 2. 4. 6. mislim da nema potrebe ici preko ovih mera jer je sirina filtera ( ovog ) 14 cm.
Komora 3. gde bi trebao da se nalazi skimer je ... nedefinisana. Mislio sam da odradim DIY skrimer.Kopija nekog uredjaja po kucnim pravilima Smile. Nabavka odredjene pumpe, cevi, levak, kutija ... sve ove detalje mislim uklopiti sa tom komorom. Iz tog razloga je mera te komore jos nedefinisana.
Takodje i mera refugiuma je nedefinisana. Mada je minimalna planirana 20cm. U toj komori bi mogao i alge scraber ?! Prepostavljam Smile
Jutros naleteh na ovaj sump :

Image

Ideja slicna mojoj. Stim sto je ovde ref ispred skimera ... mislio sam da je bolja solucija ako je skimer ispred refugiuma ???
Vidim da ovaj skimer deluje primamljivo za DIY Rolling Eyes .
A da. Zivkovicu, ako osvetlim deo komore sa potrebnom rasvetom za razvoj alge, bice tesko razdvojiti osvetljenje i za razvoj fragova ? Mada ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 07, 2015 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda stavljaju refugium ispred skimera da i alge malo omrse brke Very Happy Mene interesuje kada kreces u testiranje pa serijsku proizvodnju Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 07, 2015 11:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima par teorija, i svi su u pravu Smile
Filter je u funkciji vec mesec dana ali zbog nekih neplaniranih dogadjaja ... sve je na startnoj tacki.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Sre Jul 08, 2015 12:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam, malo je pipava tema refuqiuma i skrabera u reef akvarijumu. Ja sam doduse probao skrabber vise puta, i dosao do zakljucka da vise steti nego sto koristi, i mislim da refugium radi slicnu stvar samo na nizem nivou.
Teoretski zvuci super, i cinjenica je da na morskom grebenu u prirodi alge vrse itekakvu ulogu, i da se ne vide vecinom zbog velike kolicine biljojeda koji se njima hrane. Medjutim, treba imati u vidu da mi baratamo sa zatvorenim sistemima ovde.
Preporucio bih da krenes jako polako sa tim i da dobro pratis korale, a pogotovo bih preporucio redovno testiranje vode, specijalno na gvozdje i kalijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License