Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Propadanje starih listova... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
trna88
Akvarista



Registrovan: 20 Avg 2012
Poruke: 77
Lokacija: BeoGrad

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

"Ako se simptomi nedostatka jave na starijem lišću, mogu ukazivati na manjak azota, fosfora, kalijuma ili magnezijuma.
AZOT - primarni makroelement
Simptomi nedostatka:Lišće dobija svetlo zelenu do žutu boju, ponekad nekrotira i opada; porast biljaka i razvoj izdanaka su slabi."

Ljudi nacitah se svega i svacega, skontao sam da sve o cemu se radi, samo nisam nigde nasao konacan odgovor (ili najbolje resenje) na sledece pitanje.
Da li da stabljiku na kojoj su ti listovi propali secnem i odbacim (samim tim i koren/zile jer se radi o starim listovima), pa da ostatak zdrave biljke ponovo posadim? Naravno vec nekako bih nadomestio taj nedostatak makroelementa...
Inace danas je tacno 2 meseca od starta novog akvarijuma i svega sto uz to ide, do sad je sve raslo kako treba, nesto sam menjao, presadjivao itd itd ali je sve funkcionisalo super i evo zadnjih 7,8 dana propast... Rastu biljke i dalje lepo, ali me nervira ovo sto stari listovi propadaju...
Dakle, saveti/iskustva... Seci i cistiti propale listove pa saditi opet zdrav deo ili samo nadomestiti nedostatak makroelemenata?
Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 8:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Isečeš samo listove koji su počeli da propadaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
oleander
Akvarista



Registrovan: 31 Avg 2012
Poruke: 40
Lokacija: Sabac

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 8:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I kod mene se to desava, i to samo na Hygrophili ,iako dodajem mikro i makro elemente.U zadnje vreme sam cak i pojacao doziranje ali i dalje se isto desava.Nisam siguran u cemu je fora Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dmaa
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2014
Poruke: 45
Lokacija: Nova Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 9:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja tada secem i sadim zdravi deo ponovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
trna88
Akvarista



Registrovan: 20 Avg 2012
Poruke: 77
Lokacija: BeoGrad

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 9:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pojedini listovi propadaju dok ludwigia repens krece da pusta prvi cvet... Prosto sve je ovo jedna velika nauka Very Happy
@oleander
Hygrophila i kod mene nije najzdravija, pre ovoh novih desavanja je stagnirala ili propadala dok sad raste lepo ali stari listovi "gore"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sub Jul 18, 2015 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pojacaj Kalijum ako propadaju donji listovi , te stare mozes da uklonis.

Najveci problem kod biljnih akvarijuma je sto svi hocemo da drzimo biljke razlicitih zahteva u jednoj vodi...

Neka biljka trazi vise kalijuma, neka fosfata, neka gvozdja...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Ned Jul 19, 2015 12:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodavanje mikro i marko elemenata preko vodene kolonije nekad jednostavno nije dovoljno. Dosta biljaka traži kvalitetnu ishranu preko korena.

I kvalitet/jačina svetla imaju isto bitnu ulogu. Zatim CO2...više je faktora u igri svakako Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Ned Jul 19, 2015 12:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uvek krenem sa vise biljnih vrsta, na kraju ostanem na par, kojima odgovaraju uslovi u akvarijumu. Uglavnom izbacim sve sto kilavi i kasnije skuplja alge..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
trna88
Akvarista



Registrovan: 20 Avg 2012
Poruke: 77
Lokacija: BeoGrad

PorukaPoslao: Ned Jul 19, 2015 6:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podloga RF (dva paketa), osmokot, kod Keme uzeo kamencice "crne" ima bar 5cm sloja... CO2 secer/suvi kvasac...
Od biljki ( kupljene kod sponzora RF, stvarno ekstra biljke)
Cladophora aegagropila - loptica ne trci previse po akvarijumu ali za sad je sta znam, ok... ne fali joj nista Smile
Cryptocoryne beckettii - rastu nove, grm se siri ali nesto ne primecujem da izbija u visinu Very Happy
Nymphaea lotus red-lukovica - raste kao blesavo, skontalo je visinu vodenog stuba i samo izbacuje ogromne lokvanje, za dva meseca od kako je posadjeno bilje ova biljka je bez ikakvih problema
Bacopa australis - raste kao blesava ali kod nje se najvise vidi ova pojava sa propadanjem starih listova
Echinodorus kleine bar - stagnira, izadje neki nov, opadnu dva stara Very Happy
Echinodorus ipica - stagnira, izadje neki nov, opadnu dva stara Very Happy
Hygrophila diformis - raste ekstra, odbacuje stare listove narasle u toku razvoja na suvom, sad dobija prave
Ludwigia repens - raste ekstra, krenuo prvi cvet, medjutim i kod nje listovi opadaju
Hygrophila polysperma Sunset - stagnirala, propadala, sad kako druge propadaju ona raste solidno
Monoselenium tenerum - stagnira

Svetlo 2xT6 18W, klasicna daylight i philips aquarelle, plus bocno 2 stedljive spiralne od po 15W bele... foto period 10-14 i 17-21... Aeracija preko unutrasnjeg masinskog filtera i jos strujanje preko pumpe vode iz spoljasnjeg filtera... Very Happy

Jos par redova koje ribice imam i mogao sam sve komotno smestiti pod temu "Moj novi akvarijum 80*40*40" Very Happy

Koliko je realno da spoljasnja temperatura i ovo ludilo remeti biljke, posto je temp. vode u akvarijumu 28... jbga...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Propadanje peraja pa uginuce gupika uki01 Bolest 4 Sre Sep 04, 2019 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Propadanje biljaka WoodyAllen Biljke 37 Pon Avg 26, 2019 11:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ima li koristi 2.5 godina starih t5 n... WoodyAllen Rasveta 16 Sub Mar 10, 2018 3:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Apistogramma Cacatuoides - propadanje... Lenji Lisac Bolest 1 Sub Maj 28, 2016 3:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka biljka krupnih jacih listova vlada33 Biljke 16 Sub Apr 18, 2015 3:37 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License