Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Veliki akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Sub Jul 25, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi!

U akvaristici sam godinu dana, dosta sam naucio u proteklo vrijeme, u najvecoj mjeri na ovom forumu i od mnogih forumasa, koje sam 'davio' preko 'privatnih poruka'. Trofeusi su u ovom mome malom carstvu vec par mjeseci i za sada je sve ok. Smile Bio sam uplasen da necu uspjeti, posto su Trofeusi jako osjetljivi... Al eto, za sada je ok.

Posto sam megaloman po prirodi Razz , nije trebalo puno da mi sine nova ideja...

Naime, u dnevnom boravku imam fin ugao duzine 2.5m X 1.5, sirina je 65cm, a visina moze koliko god, mozda 1m...

Da li bi bilo pametno napraviti nesto ovako veliko i koliko bi to litara bilo?
Imam brodski pod, ne znam koliko je podloga ravna i cvrsta za takvu tezinu...

Vec sam zamislio kako bi to izgledalo, sa par desetina ciklida... Al ne znam koliko je pametno i sigurno? Da pukne otislo bi sve u pm, a stan je nov novcat...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 25, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 25, 2015 11:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavio sam pola metra dubine:

25x6.5x5+(15-6.5)x6.5x5=812.5+276.25=1088.75 litara

Dakle, to ti je preko jedne tone vode...

Za ovo moras da imas oooooozbiljno staklo, oooozbiljno postolje... i ozbiljne pare :S

Sto ne napravis vise "manjih" akvarijuma? Npr. neku kombinaciju od 50 do 250litara, pa drzis razlicite vrste?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milan013 ::
Stavio sam pola metra dubine:

25x6.5x5+(15-6.5)x6.5x5=812.5+276.25=1088.75 litara

Dakle, to ti je preko jedne tone vode...

Za ovo moras da imas oooooozbiljno staklo, oooozbiljno postolje... i ozbiljne pare :S

Sto ne napravis vise "manjih" akvarijuma? Npr. neku kombinaciju od 50 do 250litara, pa drzis razlicite vrste?


Auuu, previse... Kako bi toliki akvarijum uopste unio u stan, iako sam na prizemlju. Pa prazan bi bio tezak 200kg. Rolling Eyes

Nista, to se mora umanjiti, na moju zalost. Bilo bi me strah imati toliko vode u stanu. Sta u slucaju zemljotresa i slicno?

Dakle, mogao bih praviti ovako.... Duzina jednog kraka 2m (0.5m bi bio prostor za kanister filter i ostalo), sirina 40-45cm, visina 45-50cm.... Drugi krak 1m, ostale dimenzije nekada budu iste....

Da li bi i za ovu velicinu trebao postolje?
I kakvo postolje se treba napraviti?
Moze li kakva informacija vezana za to?

I koja debljina stakla bi mi trebala za ovako nesto?

Ta fora sa razlicitim vrstama je super, ali mislim da bi efekat bio ljepsi ako bi sve bilo u cjelini.... ovako kako ja to zamisljam da bi izgledalo... Preko puta, u uglu vec imam 'malu sumu', sa lozama, fikusima itd. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 26, 2015 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bi ga unosio nego bi ga lepio direktno u stanu. Ali treba uneti tolike stranice Smile

100cm*45cm*50cm=225litara
200cm*45cm*50cm=550litara

Ja ovo ne bih pravio od stakla tanjeg od 8mm + neka ojacanja (za veci akvarijum bih 10mm najmanje), ali u to se ne razumem mnogo pa bih taj odgovor prepustio nekom drugom, mozes i da nadjes diskusije na forumu.

Postolje bih radio od metalnih cevi, uradio fioke ili police od iverice. Ipak to treba da izdrzi vise od pola tone kod najveceg akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Jul 27, 2015 8:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dvokraki akvarijum tih dimenzija nosi veliki rizik. Dno bi se radilo od minimum 4-6 delova naizmenično preklopljenih na spoju. Staklo 10 a bolje 12 mm. Za tako nešto bi morao biti siguran u izdržljivost postolja a i poda. Sve bi moralo biti iznivelisano 100%.
Verujem da bi svako od nas bio prezadovoljan i sa "najobičnijm" 500-litrašem Smile . Npr 200x50x50 a sa strane još jedan 150x50x50.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Sre Jul 29, 2015 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesha barajevac ::
Dvokraki akvarijum tih dimenzija nosi veliki rizik. Dno bi se radilo od minimum 4-6 delova naizmenično preklopljenih na spoju. Staklo 10 a bolje 12 mm. Za tako nešto bi morao biti siguran u izdržljivost postolja a i poda. Sve bi moralo biti iznivelisano 100%.
Verujem da bi svako od nas bio prezadovoljan i sa "najobičnijm" 500-litrašem Smile . Npr 200x50x50 a sa strane još jedan 150x50x50.


Hmmm, ne znam da li bi izgledalo lijepo kada bi napravio dva.... Zatvarali bi jedan drugog u uglu. ili da ugao ostavim prazan?

Ovako u cjelini bi izgledalo dobro, ali nije svejedno, 700l nije sala. Rolling Eyes

Koliko je pod siguran, stvarno ne znam. Pod je 'brodski', veze nemam koja vrsta drveta. Samo znam da ga ne odlikuje cvrstina, udubi se na jaci udar. Pod je postavljen na lege i stiropor. Sadasnji akvarijum tezi 200l i na podu nema nikakvih promjena. Mada, nalazi se na sredini prostorije, tako da je tezina 'rasporedjena'. Ovaj veliki bi se nalazio u uglu... Ne znam da li bi u tom slucaju podizao pod. Razz Laik sam totalni, vjerovatno se provaljujem. Smile Moja je pretpostavka da tezina ne bi uticala na pod, ali.....


Za postolje imam dobrog majstora i tu ne bi bilo problema...

Decko sto radi akvarijume ima prilicnog iskustva.... Znam da je radio nekoliko velikih akvrijuma od 500/600l... Ovako nesto nije radio, sam kaze.... Isto tako kaze da bi mogao izvesti. E sad, poznavajuci nase ljude, iz iskustva znam da ne znaju reci 'ne mogu, ne moze, ne znam'... Smile

Na kraju je moguce da cu na svoju veliku zalost uraditi jedan 200 x 50 x 50... Mrzim razbiti vec zamisljenu idilu, ali ne smijem ni rizikovati. Sa dva akvarijuma bi opet imao istu tezinu na pod, tako da ne znam koliko bi bio mirniji, i kako bi uopste izgledala dva akvarijuma jedan pored drugoga...

U svakom slucaju, hvala vam na odgovorima! Ako jos imate sta dodati, bio bih zahvalan...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 29, 2015 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ugao mozes da iskoristis za filter jer ti ionako treba veca zapremina filtra...

Baci pogled na ovo: http://www.ultimatereef.net/fo.....ank-Set-Up
http://www.fmueller.com/home/aquaristic/240g/
http://www.aquariumforum.com/f.....38712.html


Akvarijume mozes cak i da povezes "tunelom iznad vodene povrsine".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Pet Jul 31, 2015 12:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za linkove Milane!

Jos mi samo objasni ovo za 'tunel iznad povrsine vode', kako si to zamislio?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 31, 2015 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

baci pogled na ovo
https://www.youtube.com/watch?v=1tmsHa5spqc
https://www.youtube.com/watch?v=ZVStvupVAoU
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Jul 31, 2015 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro de, tunel bi bio malo suvišan. Realno, pored dva tolika akvarijuma ne bi mi ništa više trebalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Del Piero
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2013
Poruke: 26

PorukaPoslao: Ned Avg 02, 2015 2:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se postolja tice...bitno je i koliko visoko planiras da podignes akvarijum...
Niza postolj mogu i od iverice opusteno...
Moj akvarijum ima 700l vode, staklo je samo tesko min 150kg.
Jednostavno teskoni i glomazno....
Znaci, samo se napravi konstrukcija i unitra se postavi takozvano sace takodje od iverice...
To je provereno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Avg 02, 2015 9:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bilo bi lepo da nas počastiš temom i slikama tvog akvarijuma sa tropheusima, mislim da su članovi foruma to zaslužili.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Pon Dec 14, 2015 10:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nzivkovic ::
Bilo bi lepo da nas počastiš temom i slikama tvog akvarijuma sa tropheusima, mislim da su članovi foruma to zaslužili.


Pozdrav druze!

Bio si jedan od onih koji mi je veoma pomogao. Prve ribe pa odmah Tropheusi. Mislio sam da nece uspjeti (mnogi su me iz najbolje namjere plasili), ali sam dosta citao i sve ribe su u zivotu osim jedne... iskocila iz akvarijuma... Sad Sad Sad

http://i.imgur.com/UlrFXOR.jpg
http://i.imgur.com/mxaIa7A.jpg

Od pocetka isti izgled, nista nisam dirao... Zadnja slika je upravo napravljena. Akv je malo zapusten, moram ga srediti.

Inace, odustao sam od lude ideje sa velikim akvarijumom. Ne smijem se zezati, nisam siguran da bi ovi momci mogli napraviti siguran tank od tonu i kusur. Very Happy

Medjutim, novi akv moram praviti. Ribe rastu i ovo ce im uskoro biti premalo, ako vec nije. Akv je duzine 1m, a kada se odbije filter i stiropor ima svega 80cm.

Megalomanija me popustila pa cu uskoro praviti jedan akv duzine 1.5m. Tacnije, pravit ce kolega koji je vec napravio 3-4 akv, od kojih najveci od 150l. Very Happy Al covjek je jako pedantan i razumije se u sve. Pregledao je sve video uretke. Tu ce biti jos jedan kolega koji izradjuje plocasti namjestaj. I on se u sve zivo razumije. Napravit ce komodu adekvatnu za tu tezinu. Itd, da ne davim...

Kakvu bi vi sirinu i visinu preporucili. Za sada jedino znam da zelim tacno 1.5m i da zelim filter u pozadini, trokomorni ili petokomorni...

1. Da li su ok dimenzije 150 duzina, 55 sirina, 65/70 visina? Kako bi vi?
2. Moze li staklo 10 mm na ove dimenzije?
3. I posebno sto me zanima jesu ojacanja. To je najvaznije za cijelu pricu. Vec znam stosta o tome i imam viziju, ali bih volio da mi to neko potvrdi. Da li raditi duplo dno?
4. Zanima me koliki otvor ostaviti za usis vode u filter? Imate li neku preporuku za filter. Novi akv za razliku od sadasnjeg ide do zida, te sam naumio raditi filter duz cijelog akv... Da li je to dobra ideja?

Svaki savjet je dobrodosao. Jos cu ja o ovome dosta citati prije nego otpocnem sa ovim... Sa 500 i kusur litara ne smije biti ni mrvica rizika. Razz

I jos nesto za ribice....

Medju Tropheuse sam ubacio barbuse, 10 tetrazona da razbijem monotoniju... Tu je jos nekakva ajkula, neko njuskalo, ne znam ni koja je vrsta, te cistaci... U zadnje vrijeme primjecujem da se ovaj najveci i najjaci Tropheus treska oko par riba. Ne znam da li se radi o prijetnji ili udvaranju. Pa, u slucaju da se razmnoze, da li bi barbusi pojeli mlade?

I da, nisam siguran kakav je kvalitet riba, nikada nisam uzivo vidio druge Tropheuse.... Cisto sumnjam da je posebno dobar. Da li postoji sansa da od nekoga u BG kupim 15-20 Tropheusa kada bude gotov akv!?? Da se posalje autobusom ili nesto tako!??

Izvinite na opsirnosti!

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dexa
Akvarista



Registrovan: 23 Dec 2010
Poruke: 43
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 14, 2015 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve ok al daj izbaci taj Titanik iz aq Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
zico7
Akvarista



Registrovan: 20 Nov 2014
Poruke: 17

PorukaPoslao: Pon Dec 14, 2015 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dexa ::
Sve ok al daj izbaci taj Titanik iz aq Laughing


Rado bih da nisam platio 25e. Very Happy

Naime, kupio Champions zracnu, nisam znao koliko zuji... ubija... jos kad sam vidio da je kod vas cetiri puta jeftinija, zeludac me zabolio... trci da vratim... kaze, mozes samo zamijeniti... posto sam vec sve imao, morao uzeti ovaj brod.

I tako sam neplanski dobio brod.

Ne znam koje ribe ovdje ubaciti... Da li malawi ili nesto drugo... mozda neke sitnije ribice. Volio bih da bude gusto i da se sareni. A Tropheusi neka imaju komociju u novom, ova kuca im je postala premala. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License