Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoć oko prvog akvarijuma - apsolutni početnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Milan013, neko nam ima opsesivno-kompulzivni poremećaj u smislu potrebe za simetrijom? Very Happy

Razmišljao sam i o 15-30-15 ali ne vidim razlog zašto bi on bio bolji od ovog mog, čak šta više smatram da je moja ideja bolja jer dva zazora znače veći protok

A sa 3D pozadinama stvarno nemam iskustva, pojma nemam kako bi se to odradilo...

Važi, poslušaću savet, hvala!


@Igor1980, ideja da ide celom dužinom je otpala jer želim da imam lep pogled i sa strane. Da je celom dužinom onda bih imao 10cm manje za gledanje, ovako imam 10cm više za gledanje sa strane. Very Happy
A već će se naći nešto za te ćoškove, ne sumnjam u to...

Ma razumeo sam šta si rekao ali pošto će mi akvarijum biti vidljiv sa 3 strane onda ne želim da izgubim tih 10cm sa strane zbog filtera, zato ne želim celom dužinom.

Ima li neko neku ideju čime smem da ofarbam, prelepim ili već šta to staklo od filtera da mi se od napred ne bi video filter?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2015 10:04 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2015 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je sasvim u redu to što si zamislio.
Pregrada kod taložnika 10 cm niže od visine filtera (30 cm ako se ne varam), pregrada kod pumpe 5 cm od dna. @Kaplarm ti je nacrtao to.
Ja sakrivam tako šta lepim foliju na staklo pa drugo staklo preko njega.
Pazi na tu rupu gde je pumpa, mora da bude iznad nivoa vode. Može i bez nje. U stvari, nemam pojma kakav je plan za gore.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2015 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlično!

Za pumpu sam se odlučio Atman AT-102(500l/h)

Ono šta me dalje zanima, filter masa. Otvorim 20 tema i svih 20 akvarijuma ima različitu filter masu i to mene kao početnika jako zbunjuje Very Happy
Da li postoji neki "standard", neki "provereni" redosled?
Da li su bio kugle obavezne? Viđao sam da jedni imaju bio kugle, drugi tiplove, treci nemaju uopšte. Jedni kažu da je to lažarija i da ne treba bacati pare na to (a to najviše i košta). Drugi hvale, treći su neutralni. Šta meni kao početniku preporučujete, koji redosled?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pon Avg 10, 2015 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@
nesa69 zasto rupa za crevo mora da bude iznad povrsine vode ? ja sam kod mene vec probusio rupu koja ce biti ispod povrsine vode ali knap sa crevom kojim pumpa vraca vodu u aq . samo ce biti usmerena ka povrsini da talasa vodu .
za maskiranje stakla fil sam potrosio pola tube crnog silikona sa unutrasnje strane . naneo i razmazao starom kreditnom karticom i koliko vidim dobro je .(ako se neko odluci za ovo resenje neka obavezno koristi rukavice dok radi Very Happy )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam pojma, ja ne volim keramiku, stavim dole malo bio kugli, preko ređam sunđere i na kraju perlon vatu i još jedan sunđer preko (imaš negde po forumu u filterima).
Bio kugle su oko 25 dinara ovde sa sunđerom unutra, možda sam kupio ukupno 20 komada prečnika oko 5 cm. Meni su one više da podignu sunđer od dna filtera, moje mišljenje je da tako bolje prolazi voda kroz filter materijal. Daleko da su neophodne, možeš i samo sunđere da staviš a odigneš nekom plastičnom rešetkom a nogare napraviš od cevi za vodu.

Igore, ne znam, nisam koristio tu varijantu sa mazanjem silikona pa čutim Smile Imam varijantu sa kamenjem i ne znam, bolja mi je ova sa duplim staklom (mada kod nje mora da se dobro zadihtuje da ne prodre voda između).
Pa deluje rupa ogromno, daleko od knap sa crevom, da mu ne ulazi voda i tuda Smile Ja ne bušim, nakačim prelivnu cev na pumpu i tako vrati vodu.


Poslednji put izmenio nesa69 dana Uto Avg 11, 2015 12:27 am, izmenio ukupno 2 puta

Razlog izmene nesa69: odvalio sam prst pa kucam užasno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 1:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milan.B ::
@Milan013, neko nam ima opsesivno-kompulzivni poremećaj u smislu potrebe za simetrijom? Very Happy


Provalio si me Smile

@ Dimenzije uspravnih stranica u filtru - za taloznik mu nije svejedno, ne moze se reci 10cm jer bi trebalo da se gleda u odnosu na planirani nivo vode, a za komoru sa pumpom mi deluje mnogo 5cm, ja imam neke manje bio kugle, mislim da mi tu nije vise od 3cm. Kako god, ovde je bitno samo da nije premali otvor i da filter materijal drzi na mestu.

Ja od materijala u filtru, od dole na gore imam: biokugle (obicne plasticne + one sa sundjerom), keramicke prstenove, gusci sundjer, finiji sundjer, vatu.

Za skrivanje filtra razmisli o 3D pozadini ili kao sto nesa69 ima ove "plocice" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 9:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za rupu u komori filtera ću još videti kako ću, da li pasent sa crevom ili iznad nivoa vode.

I meni je majstor ponudio da mi crnim silikonom sredi to, jeste da podiže cenu ali možda ipak uradim to jer nemam izbora...

Nisam znao da biokugle mogu da se kupe na komad, ja sam našao samo pakovanje, 1.190 din... Koliko sam shvatio, zabranjeno je reklamiranje na forumu pa ako bi neko bio voljan da mi u PP napiše gde u NS nabavlja stvari vezane za akvarijum, hvala unapred!

Ta 3D pozadina se kupi i zalepi ili se to nešto ručno pravi, zida? Very Happy

@Offtopic, @Milan013, kako rešavaš OKP kada treba da rasporediš stvari po akvarijumu? Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 12:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas gore banere, malo guglaj ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od svih gore banera, samo jedna prodavnica je iz NS. Nije mi problem da izgooglam ili šetam i ulazim u svaki pet-shop na koji naletim, više sam hteo da čujem iz nečijeg ličnog iskustva gde je najpovoljnije, najkvalitetnije itd. Ipak je lakse i bezbednije otići po nečijoj preporuci nego da na blef kupujem opremu po ko zna kakvim cenama ako me razumeš Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 3:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U akvaristici pokusavam da postujem neke principe aquascaping-a i potiskujem OKP... zato se i bavim ovim.

Salim se bre, ispascu jos neki bolestan lik Very Happy

3D pozadinu mozes sam da radis ili narucis da ti neko uradi po merama. Obicno se radi od stiropora i premazuje svim i svacim sto ne sme biti stetno za zivi svet.

Bio-kugle sam vidjao po oglasima recimo na KupujemProdajem... probaj da vidis da li neki Beogradski ili drugi shop koji to ima hoce da posalje postom - nije to nesto u cemu mozes da pogresis pa da je bitno da licno kupujes.

Ako nece da salju a nemas u NS, reci, organizovacemo ti neko slanje iz BGDa Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verujem da ce se vecina sloziti da je najbolja ponuda u onoj radnji u Zemunu, njihov baner ti je drugi odozdole. Bio kugle sam placao 20 din komad. Salju kurirskom sluzbom. Sto se mene tice tu sve nabavljam. Ali kao sto rekose malo limundo malo kupujem prodajem.

npr: https://www.kupujemprodajem.com/Bio-Ball-Kugle-Filter-masa-24630723-oglas.htm?filter_id=26476810
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum naručen i kupljeno nešto opreme, treba još da dokupim ali hoću da se konsultujem sa Vama oko ostatka opreme.

@Milan013, eto terapije za sve sa OKP Very Happy
Pozadina će biti rešena crnim silikonom Very Happy


Našao biokugle za 14 din komad.

Ovako, kupio sam sledeće
- Atman AT-303 uz koji sam dobio gomilu konektora i jedno crevo za vazduh i pojma nemam gde sve to ide, molim za pomoć: LINK
- Sera vata LINK
- Resun keramičke perle: LINK
- JBL termometar: LINK
- Resun veći raspršivač (2 kom): LINK
- Biokugle 15 kom

Trebao bih da kupim sunđer, tu sad ne znam šta da radim... Svetlo plavi, tamno plavi, crni, zeleni... 12x12 cm tamno plavog je ~500 din ako se ne varam. Koliko toga da kupim, koji tip?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sundjeri su uglavnom 32cm x 12 cm sto znaci da ih preseces na pola i jedan deo u jedan filter a drugi u drugi (taman treba da budu malo siri od filtra da lepo dihtuju). Uzmi dva razlicita sundjera, neki grublji i neki finiji. Ja sam ih uzimao za 170din. Ja imam plavi i crni (grublji i finiji).

Crevo za vazduh kod potopne pumpe ti omogucava da sa vodom izbacujes i vazduh i da se na taj nacin voda obogati kiseonikom (onda ti ne treba vazdusna pumpa i rasprsivac). U principu i talasanje vode koju pravi potopna pumpa na povrsini je u vecini slucajeva dovoljno. Ili eventualno spray-bar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Video sam da na tim crnim piše nešto carbon, to nije to, je l' tako?

Videću negde drugde te sunđere onda, valjda ću naći...

Ne razumem princip kako bi se kroz to crevo izbacivao i vazduh bez vazdušne pumpe Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2015 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bio je da se kupi taj plavi sunđer na tablu, možda metar x metar oko 1500 dinara, debljine 5cm, neka srednja rupa (ne znam kako se kaže, grublji ...). Davno sam kupio i nisam menjao. Pa sečeš po potrebi. Ovde u jednom pet shopu je ista cena table, pa seče na tvoju meru i računa cenu. Znači potraži malo, bicikli, auto, tabanus ... Moja preporuka je taj sunđer, dobar protok kroz njega.

Za pumpu čitaj, bitno je da je taj nastavak sa cevčicom na samo izlazu u akvarijum, Onaj deo sa ventilom ide na pumpu i služi da smanjiš protok po potrebi:
http://www.akvarijum.org/forum.....t8127.html

Meni je ovako :
Image

Šta će ti raspršivać??? nemaš potrebe za vazdušnom pumpom.


Poslednji izmenio nesa69 dana Uto Avg 11, 2015 11:46 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License