Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zašto slatkovodni akvaristi izbegavaju more? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a ja se secam da sam ko klinac cesto letovao u jednom malom mestu u Boki(Morinj se zove)i pecali smo po ceo dan....uglavnom se pecao Spar(koji se i jede)bela obicna riba,ali je znalo da naidje na udicu,nesto sto tamo zovu Mackulja(a mozda i gresim),ima zubice,i prelepe boje.i onako zivi i pliva uz obalu,uz kej..i znala je da naidje neka riba,max do 20cm,lici recimo na Jaguar Ciklida,ali su boje opake,i bas dobro je izgledala,ali nema sanse da se setim Imena...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 8:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

naso sam koja je riba u pitanju....Smilei koju sam znao povremeno da upecam u Boki
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da se pojavljuje u 7 minutu, u pecini dole levo:

https://www.youtube.com/watch?v=do0Ps0P7nFw
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hajde da pokusam da vratim temu na pravi put... bicu kratak sa razlozima zasto nisam "zasolio" a imam i par pitanja.

Prvo, ne mislim da je morska akvaristika neki vrhunac akvaristike, vec je samo drugacija akvaristika. Cak naprotiv, misljenja sam da je mnogo teze odrzavati neki ozbiljan biljni akvarijum nego ozbiljan morski.

Drugo, iako uvidjam neke stvari koje ne mogu imati kod slatkovodnih akvarijuma (poput sarenolikijih riba, "pametnijih", dugotrajnijih), ipak me to jos uvek ne privlaci dovoljno... kao sto je i HORUS obajsnjavao, volim brate kad vidim to zelenilo i podvodne pejzaze, a ne neki sarenih od boja u koralima, ok mi je ribe da budu sarenije ali tek da daju kontrast podvodnom pejzazu.

Trece, da, zaista mislim da je morska akvaristika skuplja i to ponajvise je tako zbog zivog sveta a manje zbog opreme i odrzavanja koje je tu negde... nemam budzet sada za to, jer se ne bih zadovoljio sa par klovnova i anemonom.

Inace bio sam na Igorovom predavanju o morskoj akvaristici koje je bilo super i mnogo toga mi je bilo jasnije. I rekao sam sebi da cu kad tad se oprobati i u morskom ali na listi pre toga imam jos neke druge stvati u akvaristici da odradim Smile

Kad pogledamo sva ova tri razloga, mislim da bih mnogo vise dobio za iste ili slicne ulozene pare kad bih krenuo na ciklidne akvarijume (prelepe ribe) ili diskuse (jos lepse ribe i moguce zelenilo)...

Dodatno, ko je sinoc (cini mi se) na Animal Planet gledao emisiju Tanked, verovatno se slatko nasmejao kada su momci iz ATM-a koji inace uglavnom rade akrilne akvarijume za morske ribe sa vestackim koralima dobili zadatak da odrade biljni akvarijum sa diskusima... nisu znali sta ih je snaslo. Smile


A evo sad konkretnih pitanja:
- Sta bi preporucio za pocetnicki akvarijum od 100l? Interesuje me neka jatna riba kao npr. kardinali. Moze li to u 100l, koliko komada, koja im je cena, koja im je oprema potrebna a da to bude nesto cenovno prihvatljivo...
- Posto ja u mojim akvarijumima imam sve i svasta (samo puzeva imam 8 vrsta (malezijski, barski, ramshorn, amazonac, sulavesi, clea helena, theodoxus danubialis, theodoxus fluviatilis), volim raznovrsnost a zao mi je da bilo sta, koliko god nevazno bilo, eliminisem pa tako ni jedan barski ni malezijski puz nije nikada bacen... sta bi mi ti preporucio ako ti kazem da zelim da ne drzim samo morske ribe, vec i drugi zivi svet? Imam i kozice u akvarijumima... Reci mi okvirno cene zivog sveta koji nisu ribe Smile

Toliko za sada...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dobar post i dobra pitanja,a do jaja za one pozere iz ATM-a....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milan013 ::


Dodatno, ko je sinoc (cini mi se) na Animal Planet gledao emisiju Tanked, verovatno se slatko nasmejao kada su momci iz ATM-a koji inace uglavnom rade akrilne akvarijume za morske ribe sa vestackim koralima dobili zadatak da odrade biljni akvarijum sa diskusima... nisu znali sta ih je snaslo. Smile


Bas to sam i ja sinoc gledao i koliko je samo onaj debeli proucavao biljke hahahaha

Inace ja mislim da bi dosta vise bilo morske akvaristike da je oprema jeftinija (prvi ja) kao i ribe i sta vec ide, jer svi ovi pet shopovi ili prodavnice (zovite kako hocete) dignu malo cijenu i to dosta raje odbije, jer na prvi pogled treba da ih privuce
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci nisam jedini koji gleda... Smile a gledam samo da bih video mozda nesto zanimljivo od akvaristicke tehnike ili video nesto zanimljivo o morskim ribama.

Primetili ste kako su malo prikazivali kako se radi taj biljni akvarijum, a i na kraju im nije bas nesto, natrpase ga sa diskusima, sekiricama, neonkama i rodostomusima a nisu lepo ni objasnili te ostale ribe.

Ali emisija je vise reality tipa nego naucna, steta za kanal kakav je inace Animal Planet...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa geenralno su svi ti kanali postali obicno zatupljivanje. Prikazuju aukcije, kupovine nekih kontejnera, probleme sa macka i psima, itd. Nekad se znalo sta je naucni kanal i naucna emisija.

Ljudi, nije bas ni ok da se tema pretvori i jedan veliki cenovnik. Ima na forumu negde tema sa cenama pa se moze bar okvirno nesto zakljuciti.

Sto se vise ljudi bude bavilo morskom akvaristikom, lakse ce biti za organizme i ostalo, to je cinjenica. Pogledajte biljnu akvaristiku kod nas. Neke biljke ljudi bacaju u kantu jer nemaju vise kome da ih poklone, a druge kostaju po 10e, a neke ne mogu ni da se nabave kod nas. Jednostavno ponuda/potraznja diktiraju cenu. Ima tu i toga da se kod nas preteruje sa cenama, ali ponuda/potraznja sve rese.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E pa sad zamislite da se tako nesta dijeli i poklanja u morskoj akvaristici, mislite da bi cijene ovolike bile ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne moze da se deli jer u morskoj akvaristici jos nema toliko toga kao u biljnoj. Em se sve sporije razvija, em je mnogo manje akvarista koji se bave morskom nego biljnom. Kazem, i bilja ima koje je nedostupno/skupo, ali se sve to polako resava i sredjuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa to i mislim, po meni velika je razlika u cijenama i tu je kraj price, nema tu straha ni nista, jednostavno nema se onog najbitnijeg Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Sep 28, 2015 11:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma kad se malo razmisli, nema tu neke razlike u cenama. Kome se svidja morska, odradice neki lep morski za male pare. Kucajte "ada 60f reef" na google-u i videcete o cemu pricam. Ne moze niko da me ubedi da ima novca za akvairjum od 150l, a da nema novca za tako neki morski. Ako imas pare za jedno, imas i za drugo. E sad, to sto morska jos nije zazivela, pa dobro, mora neko vreme proci. Petar se mnogo zalaze da cela prica oko morske zazivi. Kao sto rekoh, da li zbog neke zarade ili ne, uopste nije bitno, treba mu skinuti kapu. Covek se daje 110% za morsku akvaristiku, a kao sto rekoh, ovo ne pricam samo na osnovu njegovih postova i tema na ovom forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Uto Sep 29, 2015 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam tvrdoglav covek, medjutim stvarno ovde moram da povucem crtu.
Iscepah grlo u nameri da vam priblizim samo jos jednu granu akvaristike, za koju licno mislim da nije dovoljno istrazena i da bi neke od vas zanimala.
Nikada nisam rekao da je morska akvaristika vrhunac akvaristike, jer to bi bila apsolutna glupost. I sam cu uskoro opet oformiti jedan slatkovodni akvarijum svakako, jer svaka grana akvaristike ima svoje cari.
Morska akvaristika se ne moze proceniti preko fotografija, vec se mora imati u stanu da bi se shvatilo sta je to u stvari.
Meni je sve bilo jasno kada sam po prvi put usao u prostoriju sa morskim akvarijumom, i osetio strasno snazan miris mora. To je za mene bila prekretnica u akvaristici.
Rado bih pokrenuo i temu u kojoj bi voleo da novi morski akvaristi podele sa svima svoja iskustva sa novim morskim akvarijumom, i uporede ga sa bivsim akvarijumima koje su imali. Vec znam da bi i mene i te clanove koji bi se javili kolektivno kamenovali. Nije u pitanju "sledeci stepen" u akvaristici, niti nesto "naprednije", vec drugaciji pristup blizak svim onim nasim decijim lepim secanjima iz morskih plicaka dok smo odrastali. Ja samo o tome i zelim da pricam.

Ubih se od objasnjavanja i ilustrovanja raznih morskih biotopa koji izgledaju skoro identicno kao slatkovodni, a vi idalje pominjete kako su vam morski akvarijumi "sareni".

Sve cene smo izvukli i objasnili koliko morska akvaristika moze biti jeftina (cak i za velike litraze), a vi idalje pominjete da je skupa i skupa i skupa.

Svi me pitate (evo idalje u nekoliko postova iznad) koliko sta kosta i kako da nabavite, i ja kad odgovorim, onda sam napadnut kao ReefrooM bot koji ovde otvara teme kako bih od vas jadnih pokrao neke pare.

Nikada ni dinar nisam od akvaristike zaradio, niti sam trgovac, i samim tim nemam nameru da vas "navlacim" da kupujete u ReefrooM-u. Igor iz ReefrooM-a je moj veliki prijatelj koji mi je tokom godina mnogo pomogao, i sasvim je logicno da njega i pominjem posto u njega na ovom polju najvise poverenja i imam. Obzirom da covek placa reklamu na ovom forumu, receno mi je da je u redu pominjati njega i ReefrooM.

Moj osnovni licni cilj je istrazivanje i testiranje na polju akvaristike, koje sam zeleo da podelim sa vama.
Zasto? Iz prostog razloga sto imam licnu zelju da se akvaristicki hobi na ovim prostorima prosiri i da nas bude sto vise. Da napravimo jednu lepu i prijateljsku zajednicu, zasnovanu na uzajamnom pomaganju, savetovanju i podrsci.
Ovom prilikom bih pomenuo i sjajne ljude, pre svega nzivkovica koji mi je u vise navrata poklanjao organizme i nudio SVAKU vrstu pomoci. Paju Patka koji se covek iscimao da se nadje sa mnom kako bi mi izasao u susret, i jos mnogo drugih predivnih ljudi zbog kojih je ovaj hobi fantasticna stvar na ovim prostorima.

Ovaj hobi svima nama sluzi da pobegnemo malo u prirodu u toku stresnog i brzog dana, od smoga, racuna, nervoze i mnogo toga. Zasto bi smo i u tom posebnom kutku pravili spletke, kritike, potencijalne trgovacke prilike, svadje ?

Osim sto je nesa upao u ovu temu i poceo mene licno da vredja bez ikakvog razloga, svaka moja rec je obrnuta u tom pravcu koji asocira da ja zelim da vam "uvalim" opremu iz ReefrooM-a.
Ja zaista ne znam kako drugacije da dodjem do svih organizama i opreme za svoja istrazivanja nego preko ReefrooM-a, a onda kada drzim predavanja i pominjem moju ulogu u morskoj akvaristici kod nas, svi me gledate kao trgovca koji hoce da vas prevari i uvali vam neku robu iz ReefrooM-a.
Ja nisam trgovac, ja nista ne prodajem niti navlacim ljude da kupuju u ReefrooM-u, ja sam samo hobista koji se trudi da vam ukaze na to gde i kako mozete da ostvarite ono sto me konkretno pitate.

Ja zaista nemam vise nikakvog razloga da se idalje trudim da objasnjavam moje licne motive za sirenje morske akvaristike na ovim prostorima, niti imam ikakvog razloga da imam inicijativu za nove morske teme na ovom forumu.

Jako mi je zao iskreno sto je sve otislo u ovom pravcu, ali zaista ovo je sve od mene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
cyanogen
Akvarista



Registrovan: 07 Feb 2015
Poruke: 39
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 29, 2015 8:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

samo treba malo smiriti tenzije, i sve ce doci na svoje mesto ..

Petre, ja, a verujem i ogromna vecina, citajuci tvoje poruke, apsolutno NIJE NI POMISLILA da je bilo sta vezano za uvaljivanje robe i slicno. Naprotiv - jasno nam je da nam se obracas sa najplemenitijom namerom, kao sto si i sam objasnio.

Stoga ne zelimo (verujem da se sa mnom slaze velika vecina) da odustajes zbog ove male zackoljice, jer ako odu svi oni koji znaju, ostacemo mi koji pojma nemamo Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Sep 29, 2015 9:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i mene kao često pominjanog, da ovo nije marketinški trik ja sam živi dokaz. U studiju sa banera sam bio svega tri puta i to prvi put pre dve godine da se informišem oko malog akvarijuma, drugi put na predavanju i treći juče, da drugaru pravim društvo. Na predavanju sam kupio 1kg soli i to je sve što sam ja tamo pazario.
Ona podela oko morskih i slatkovodnih je toliko ni sam ne znam kako bih nazvao...'ajde meni neko da kaže kojoj grupi pripadam jer imam jedan morski od 58l i od pre mesec dana još jedan od 90 l, a slatkovodnih više od 1500 l sve ukupno???
Petar je jedan od najvećih poznavaoca kod nas i ja mu se zahvaljujem na pomoći oko svih identifikacija naših stvorenja iz akvarijuma, savetima koji koral traži određenu jačinu svetlosti, protoka vode itd, kompatibilnoti riba....šteta bi bilo izgubiti sa foruma nekog takvog.
Ideja teme je bila pomoć, ali je ovde očigledno od samog starta počelo sa ljudima koji su imali nešto protiv, tako da je bolje koga interesuje nešto neka otvora svoju temu, pa tamo neka očekuje odgovore i uputstva.
Kako se jedini za pufera javio Aleksandar Mitrovic može da me kontaktira na pp kako bi ga preuzeo.
Hvala svima koji su učestvovali u promašenoj temi, na ovaj ili onaj način.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Zašto se riba razboli? LouzaWeah Bolest 3 Pon Apr 26, 2021 8:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav akvaristi tomica Upoznavanje 1 Sre Sep 27, 2017 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Biljke za slatkovodni dzonib Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Maj 31, 2017 8:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribice za slatkovodni akvarijum ja_sam_zlatna_ribica Početak u akvaristici 3 Ned Jan 29, 2017 12:17 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav akvaristi,evo i mene 3per88 Upoznavanje 1 Pon Maj 09, 2016 1:15 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License