Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Testiranje ispravnosti grejača Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav dobri ljudi.

Nov sam u akvaristici i imam neke nedoumice. Dobijem od poznanika kompletan akvarijum sa grejačem, pumpom (filterom) i termometrom.
Očistio akvarijum, oprao sve i sipao novu vodu (hoću da testiram i ispobam sve pre nego što krenem sa kupovinom ribica). Međutim, voda u akvarijumu već
3 dana ne menja temp. Grejač radi (uključena lampica na njegovom boku) ali temperatura vode je 18 stepeni. Termometar je ispravan, testirao ga.
U pitanju je grejač Jager 3602, 50W. Kako mogu testirati njegovu ispravnost, treba li biti topao kad se dodirne...? Slike:

http://tinypic.com/view.php?pi.....gujOPmqpBc

http://tinypic.com/view.php?pi.....gujovmqpBc
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 10:58 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliki je akvarijum?
Ako je grejač podešen na veću temperaturu a termometar meri 18 stepeni onda nešto ne valja.
1-2 stepena je , da kažemo, neko normalno odstupanje, zavisno od snage grejača, veličine akvarijuma, poklopca, temperature u prostoriji...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je od 60l. Čitao sam nešto po forumima da kalibrišem grejač, ako je eventualno pomeren. Ali nisam uspeo da se snađem, tačnije, nigde nisam mogao naći uputstvo za moj grejač konkretno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jednostavno 50W nije dovoljno za akvarij od 60l.
Za taj si bar trebao uzeti 200W, ako nista minimum 100W.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ali na njemu piše maksimalno 60l. Evo i slika: http://tinypic.com/r/15nksiw/8.

A ne znam da li sam pomenuo u prvom postu: kompletan akvarijum sam dobio od poznanika koji je držao ribice u njemu. Kod njega je sve radilo ali kad sam preneo kod mene i pokrenuo sve, voda se ne greje.
Kupiću drugi grejač, jači.. To mi je najmanji problem. Ali zanima me, zašto ovaj ne radi ali nikako, kad radio je kod njega.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aldyne nisi u pravu. Kod grejača ide odnos koliko litara toliko vati. Jači ne može da škodi ali nema potrebe.
Vozhde, ne znam da li taj model može da se kalibriše ali moguće i da je neispravan. Ne treba ti jači grejač od 50W.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam, ali manje vremena treba jacem grijacu da zagrije, pogotovo ako u prostoriji nije konstantna temp.
Ipak mislim da bi najmanje 100W bilo odlicno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što rekoh, laik sam i početnik.. Pa zato jedno glupo pitanje: može li se osetiti toplota na grejaču ako ga izvadim iz vode i dodirnem rukom?
Ili npr, da probam da grejač stavim u neku manju posudu i vidim hoće li krenuti grejanje vode. Čisto da znam da li je ispravan i da eventualno probam da ga sredim.
Ako ne, kupim drugi.. Šta da se radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 1:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rukom mozes, ali na kratko samo, nemoj puno da ne bi pregorio ili jos gore pukao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probam večeras kad dođem kući. Javim šta je bilo, možda nekom pomogne šta sam radio ili šta nisam radio. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusa ili ako si u mogucnosti kupi malo jaci i miran si.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A probaću i ovo, pošto mi je grejač skoro isti ovakav (ima istu "glavu") i video sam da ima isto ovo dugmence koje može da se podigne. Javim rezultate, hvala svima.
https://www.youtube.com/watch?v=wFK-7lT0dUY
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Sep 30, 2015 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Grejač testiraš kao i svaku termo-regulacionu opremu.
Treba ti malo vremena, ne da sediš i gledaš, nego da proveravaš na nekih 5-6 sati, ujutru-uveče...
Treba ti u svom slučaju neka kanta, kao veća Jupolka na primer, da možeš da potopiš grejač u nju.
Ubaciš grejač i staviš neku temperaturu i pratiš bar jedan dan pomoću termometra, alkoholni je najbrži i najlakše ga nabaviti i imaš ajko dobro razumem, živin (običan mislim da ne hvata skala ispod 25 stepeni), ako imaš neki industrijski još bolje.
Za dva do tri dana znaš na čemu si. Dovoljno je da drži temperaturu jedan dan konstantnom.

Inače je sasvim dovoljan grejač za tvoj akvarijum, od tih 60 litara oduzimaš podlogu, dekoraciju ... uglavnom imaš bar 15% manju litražu.

Nemoj ništa da radiš na suvo i nemoj u kofi koja ima manje od 20-ak litara. Nisu to brzo reagujuće sprave i može doći do pucanja.

Pozdrav, nadam se da je od pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vozhd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Sep 2015
Poruke: 9
Lokacija: Vidikovac, Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 7:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mene sa odgovorima i rezultatima.

Juče, kad sam došao kući, krenuo sam u proveru i testiranje. Na YT snimku (koji sam prethodno postavio) je objašnjeno kako se kalibriše Jager grejač. Moj nije isti ali je jako sličan. Uradio sam sve kao na klipu ali bez rezultata. Kad sam sredio sve, vratio ga u akvarijum i do jutros (a prošlo je 12 sati), ništa se nije promenilo.
Hteo testiram u manjoj posudi od 20ak litara ali nisam imao takvu pa sam vratio u akvarijum sa verom da se za 12 sati može povećati bar stepen-dva. Ali ništa.
Čudno je recimo, da je lampica na grejaču uključena non-stop ali da ne greje. Takođe, kad sam ga isključivao i vadio iz vode da kalibrišem, posle ponovnog uključenja u struju nije sijala lampica na njemu. Dva-tri puta sam isključio i ponovo uključio u struju i tad je lampica proradila. Kontam, možda mu stradao termostat i on registruje tih 18C koliko je voda a na njemu je kao već 18C i neće da se uključi.

Kako god, posle testiranja od nekoliko dana, mislim da je definitivno stradao. Pošto se malo bavim elektronikom, mogu ga iz radoznalosti probati otvoriti i videti gde mu je kvar.

A vama pitanje: koji je najpogodniji grejač za moj akvarijum (60-ak litara)? Koliko vati i koji brend? Znam da to nije skupo mnogo ali ne bih ni da dajem baš previše para. Jer, ipak sam sitni hobista sa životinjama (imam papagaje a planiram i još neke nove).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Čet Okt 01, 2015 9:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da nije termostat vec samo grejno telo . ako je sijala lampica ceo to znaci da je termostat odradjivao ali samo grejno telo nije radilo . po meni je zadovoljavajuc i atman obican . nema kolebanja temperature . dovoljan ti je od 50 w . ja u takvoj litrazi imam od 100w i on mi odradjuje posao .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka pomoć oko kamufliranja grejača kristinah Početak u akvaristici 9 Uto Jan 22, 2013 6:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Testiranje vode Proba Hemija 13 Sre Jan 04, 2012 9:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Testiranje vode deki022 Hemija 38 Sre Dec 22, 2010 7:53 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License