Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc kupio sam akvarij i kako dalje :/ Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
djoga94




Registrovan: 22 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima ja sam Marko novi sam na forumu i opcenito novi sam u akvaristici!
Jucer sam sa djevojkom setao po gradu i cisto nas puklo hajmo kupiti akvarij. Uglavnom odmah smo kupili "srednje velicine 54l" cak mi je i to veliko, mislim nemam potrebe za vecim ta samo cemo 15-20 ribica ubaciti. Sve pet mi izaberemo koji cemo i odma podjemo da izaberemo ribice ;-)
Sreca ribice nemozes sam uzeti inace bi sve vec sinoc pocrkale,tako nam kaze radnik kako akvarij mora stajati upaljen 2 tjedna ono stvarno al opet nema veze taman kad bude druga placa ajd super :-D
Dosli smo kuci malo sam ocistio akvarij toplom vodom i odmah nasuo vodu sve namontirao i stavio na stolic i tek onda pocmem citati po forumima kako i sta sa akvarijem i ribicama..(koji mozak!!)
Uglavnom sve je ispalo ok osim sto sa uzeo pre mal akvarij za ovakvog znalca kakav sam ja i nisam stavio nikakav stiropor ispod akvarija al to drugo da se popraviti..

E sad molim pomoc dok nisam i tu neku glupost napravio :
-koje biljke posaditi u akvarij
-dali mi je dovoljno 13w svijetlo koje je doslo original sa akvarijem (54l) za biljke
-dali moze rizlo ici u akvarij ili su bolji okrugli kamencici
-dali trebam kupiti pumpu za kisik(ima mala cjev sto se kopca na izlaz iz filtera)

- zasto su po staklu baloncici jeli to normalno u novih akvarija mislim u novoj vodi?

DVA NAJBITNIJA PITANJA

-dali trebam sada odmah posaditi biljke i staviti rizlo i sve "namiriti" il i to neposredno prije ribivca??

-KOJE RIBICE IZABRATI ZA POCETAK NEKE NEPREZAHTJEVNE,citao sam da ide 1 cm na 1,5l po tome da se ravnam al i kako da ubacim ribice u akvarij citao sam da bi najbolje bilo u posebni akvarij pa da ih "pratim" al nemam posebni akvarij a mislim da i nema potrebe jer su prve i nemaju na koga prenijeti nikakvu bolest??

Izvinite na ovolikom tekstu al je jako interesanto dosta sam sinoc citao al bi svejedno da mi direktno objasnite nejasnoce..
Hvala vam svima unaprijed!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 9:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 10:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajmo korak po korak. Prvo obezbedi sve od opreme i materijal za hardskejp. Ja ti preporučujem stakleni spoljašnji filter, ako nemaš para za kanister filter. U toj varijanti sa staklenim spoljašnjim filterom koristi potapajuću pumpu Atman AT-301. Za biljni akvarijum nije dovoljno 15W svetla. Ja bih instalirao još jednu neonku od 10W. Što se tiče podloge, najbolji je kvarcni pesak granulacije 2-3mm. Nemoj rizlu, jer ima dosta oštre ivice, a i bela boja će delovati neprirodno. Od biljaka koristi neke nezahtevne (sagitarija subulata, razne vrste criptocorina, anubije, ...). Ribice ubacuješ tek posle procesa cikliranja. Ovde na forumu imaš precizno objašnjen proces cikliranja. Ajd sad, polako i strpljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefan996
Akvarista



Registrovan: 17 Nov 2015
Poruke: 20
Lokacija: Beograd, Vračar

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 10:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Marko, evo da odgovorim na pitanja uz predgovor :
Cikliranje akvarijuma (priprema akvarijuma za veći broj živih organizama) se vrši duži vremenski period od dva dana. 15-20 ribica na 50ak litara je previše. Pre svega moraš navesti svu opremu koju imaš. Ako nemaš grejač i potopni filter kupi njih. S obzirom da ces pasti u iskušenje da uzmeš veći broj riba za svaki slučaj kupi vazdušnu pumpu.
Zamolio bih te da pročitaš malo o cikliranju akvarijuma i potrebnim uslovima za uspešno držanje riba u akvarijumu.
1. Koje biljke posaditi u akvarijum: to je sve stvar ličnog izbora ali za početak uzmi neke nezahtevne biljke iz porodice nana ili kriptokorine. Najbitnije je da sve biljke koje uzimaš budu zdrave ( i o ovome opširnije pročitaj) .


2. Za nezahtevne biljke dovoljno je to svetlo koje poseduješ. Prelistaj neku bazu biljaka pa odluči da li su ti nezahtevne biljke ok. Za zahtevnije biljke će ti trebati ozbiljno svetlo

3. Podloga koju stavljaš u akvarijum je tvoj izbor. Preporučljiva je krupnija granulacija zbog lakšeg čišćenja podloge.
Ako planiraš zahtevnije biljke pročitaj malo više o podlozi pa uredi po svom nahođenju.

4. Vazdušna pumpa nije neophodna ali je preporučljiva.

5. Balončići na staklu su pojava hlora u vodi. samo si stavio vodu u akvarijum. Nestaće nakon određenog perioda.

6. Biljke sadi tek kasnije kada se stabilizuje akvarijum.

7. Ribice su tvoj izbor mada za početak ti preporučujem da počneš sa 3-4 gupike pa kako ide nek ide.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoga94




Registrovan: 22 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 10:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od opreme imam orginal sto je doslo uz akvarij! Potopna pumpa,grijac i neonka od 15W..
Zivim u Njemackoj tako da ce biti malo teze dok se snadjem sa nazivima uglavnom zasad sam samo nasuo vodu(bez rizla i bilo ceg) pa cu sutra pogledati safestart il nesto slicno. naravno necu nabavljati 15-20 ribica to je bilo ono u startu malo sam citao i skontao sam da bi mi mozda najbolje bilo par neonki mozda 3-4 i 3-4 gupike i mozda 2-3 neke ribice dna ako mi to preporucavate??dali gupike io neonke smiju zajedno?

Sto se tice rizle nisam mislio bijelu nego neku tamniju(radim betonsku galanteriju tako da mogu da izaberem)

Hvala vam svima na odgovorima nadam se kad dodju da ce biti sve ok Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gupike i neonke smiju zajedno i to bi bila taman naravno uz jos kojeg ancitrusa i corydorasa i taman
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoga94




Registrovan: 22 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jos mi nije jasno sta trebam za mjerenje ? za temperaturu tvrdocu ...i sta vec dal ima mjerac za sve da nije jednokratni il su samo trakice?? posto bi zeli da mi sve bude ok ..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se složio sa Stefanom. Biljke sadi odmah posle sklapanja hardskejpa. Onda naliješ vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Maxy xD
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2014
Poruke: 450
Lokacija: Kosovo,Zubin Potok,Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazivi ribica su isti i u Nemackoj i svuda, imas temu baza riba i tu imas sve vrste koje postoje, i potrazis neke kojima ne trebaju da se namestaju parametri vode.
Imas takodje dosta nezahtevnih biljaka, cak ima i super aplikacija za android o biljkama, i tu imas detaljna objasnjenja koja je zahtevna, koja ne. ( ne znam tacan naziv apl. ali probaj da ukucas aquarium plants, nisam siguran)
Srecno u akvaristici
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakav filter imaš?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Nov 22, 2015 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ne volim potopne pumpe u akvarijumu. Prvo, što je najvažnije, filter masa je nekvalitetna i nedovoljna. Drugo, kada budeš svaki put vadio filter spiraće ti se prljavština nazad u akvarijum. Treće, stresiraćeš ribice kada svaki put zabrbočiš ruke u akvarijum. Četvrto, oprema u unutrašnjosti akvarijuma narušava prirodnost akvarijuma. Mislim da sam naveo dosta razloga da odustaneš od potopnog unutrašnjeg filtera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoga94




Registrovan: 22 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pon Nov 23, 2015 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Horus slazem se da potopne nisu bas najbolji izbor ali dosla mi je sa akvarijem a trenutno nemogu bas kupiti neku bolju..
Da imaju latinski nazivi samo se trebam snac sa tim.. u svakom slucaju svima hvala ako budem imao jos nekih pitanja opet se javim.. pozz i hvala jos jednom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoga94




Registrovan: 22 Nov 2015
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pon Nov 23, 2015 12:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Maxy hvala za aplikaciju tako se zove! hvala puno pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License