Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rasveta za anubije Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Ned Dec 06, 2015 11:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, u planu je akvarijum dimenzija 120x50x50 u kom ce od biljaka pretezno biti vrste anubija. Uglavnom ce biti vezane na panjeve tako da ce biti negde na sredini... Znam da one ne vole jako osvetljenje ali kako postici da ono bude bas ono sto njima odgovara... Naravno, da to odgovara i ribama (porodica tetri pretezno).

Planiram i neko drugo bilje ali naravno, morace da se prilagode uslovima koji odgovaraju anubijama. Very Happy Moze usput predlog nekih biljki kojima odgovaraju slicni uslovi...

Hvala unapred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 06, 2015 11:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Ned Dec 06, 2015 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

najbolje ti je da ti one budu ispod nekog aponogetona ili druge veće biljke ili jednostavno da po površini vode imaš neke pistie ili sočivice koja će praviti senku...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 7:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto Dare rece najbolje je da su ti u senci neke vece biljke jer tako ces moci imati i biljke koje ce zahtevati i malo jace osvetljenje u odnosu na anubije, jedim udarcem dve muve Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 11:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uh, to nece biti bas lako za izvesti posto planiram bas veliki broj anubija tako da cu tesko moci da bas svakoj obezbedim senku. :-/ Moze li neka pomoc konkretno u vezi tipa i jacine neonki? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 12:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, moj akvarijum je iste dužine, ali plići (30 cm visine). Imam običnu neonku T8, 36w, 120cm, pa one anubije koje su malo više vezane za panjče, malo više i pate. Rešila sam to tako što sam na pokrovno staklo stavila papirno ceduljče koje pravi senku. U zavisnosti od vrsta ribica koje planiraš da staviš, zavisi i ostalo bilje. Moje iskustvo sa ovako slabom rasvetom je da uspevaju i Monoselenium tenerum i Vallisneria spiralis. Bacopa monnieri isto opstaje ali se izdužuje pa joj treba češće presađivanje da bi se malo 'užbunila'. Moja kuma ima akvarijum sa Anubiama potpuno bez svetla (akvarijum stoji na 2 m od prozora) i mogu ti reći da su joj lepše nego moje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nasudks
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 20
Lokacija: Kruševac

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzmi od nekog drezgu, površinsku travu i teraj dok ti ne dosadi. Još ako imaš živorotke - milina. Za par meseci imaćeš ih za izvoz. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 4:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam probao: valsineriju, drezgu, pistiu, sočivicu, Ceratopteris cornuta ... možda još neke, ne znam.

Meni se najbolje pokazala Cryptocoryne usteriana, zasadim je levo i pola akvarijuma u senci.

Valsinerija je isto to dobro radila na duže akvarijume ali pakleno sa čupanjem svaki čas. Ovu kriptu potkratiš ponekad, baš retko.

Od plutajućih je počela iskreno na kraju muka da me hvata Smile

Mogu da dam samo savet za ono što imam na oko 0,2 W/litri T5/865, najobičniji kinezi.
Raste lepo ali ne baš jako reprezentativno Cryptocoryne usteriana i wendtii green, Echinodorus (ne znam koji) još bolje. To je bez hranljive podloge.
Sa hranljivom podlogom ista kombinacija je zrela za krčenje posle, ne znam tačno, ali ima više od 6 meseci kako sam vadio podlogu da stavim hranljivu i podebljam podlogu (bilo je možda 2cm podloge pre toga). Mnogo lepše rastu. Od anubia mi je ostala jedna koja sad opet raste, dosta sam puta delio okolo tako da nemam pojma šta da kažem. Ima nešto loših listova, dosta novih ...

Ima jedna stvar sa slabim svetlom, imaš duže stabiljke jer idu prema svetlu. Meni tako i odgovara. Neka moja zapažanja: usteriana ima dosta stabiljki na 40cm visine i tek onda kreće list. Green isto ide dosta listova preko 30cm (u akvarijumu bez hranljive je primetno manja i više u žbunu).

Pitao si za Low Light biljke i senku, ja se ne trudim oko biljki, ne dodajem ništa, samo prenosim šta i kako mi raste Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam mnogo anubija ali bas mnogo, neke su u senci, neke nisu i ni jedne ni druge nemaju problema sa rastom.

Osvetljenje je 4x54w T5 dubina vode je oko 75cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 11:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neso,

Hvala dna ovako detaljnom odgovoru. Trenutno u akvarijumu od 120L imam oko 60W ukupno, t5 neonke, kinezi. Anubije su super cak se i brzo rizom grana da to tako kazem. Od ostalih biljki imam upravo samo neku cryptocoryne ali ne znam tacno koju. Ona se ponasa promenljivo. verovatno u zavisnosti od hemije vode. Verovatno cu se pri prebacivanju na veci odluciti za neke njene srodnike. Smile

Nickname (zanimljiv nick Smile )

Meni ce dubina biti 50cm tako da kapiram da je 3x54w ok prica ili cak i malo manje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Dec 07, 2015 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile ih pa ti si high tech light ovo-ono akvarijum.
Ja te razumeo da hoćeš baš tanko svetlo. I ja tu pričam o 42W na 200 litara i 28W na oko 100 litara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Dec 08, 2015 9:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krenuo sam sa low light varijantom i smorio se.
Anubije rastu sporo, sa low lightom rastu u nazad Very Happy
Salim se, rasle su oko list u dva meseca. Sada rastu 2-3 lista mesecno.
Imam ja mesecinu koja je ono sto mi se svidja, low light osvetljenje i to mi svetli vecinu dana.
Jace svetlo radi dok sam na poslu tako da to mi je samo malo da pogledam kako sta napreduje kad dodjem i promeni se na slabije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
drdirkenstajn
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 29

PorukaPoslao: Uto Dec 08, 2015 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neso, ne znam da li na mene mislis... Smile Nisam odlucio da cu toliko svetla vec da mi samo deluje (na osnovu dosadasnjeg iskustva) da bi tako nesto trebalo. Otprilike 0.5W po litru. Naravno, nisam siguran u sve to pa zato potrazih savet. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Dec 09, 2015 3:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@drdirkenstajn, polomih nokte na ovom nicku Smile
Nije ništa diskutabilno, za mene je to stvar ukusa ili baš subjektivna stvar. Ja sam razumeo da bi želeo nešto kao onaj "dark water" pa sam preneo moja iskustva za baš tanko svetlo. Znači ne biljni akvarijum, nego da ima po koju biljku.

Nakačio sam i ja 0,5W/litri ali meni je to jako, ne prija očima, ne opušta ... ali tu već malo toga ne uspeva od biljki.

Kao što i @nickname kaže svako nađe neki svoj put i jedino je važno da se uživa u tome Smile

Čak se i obradovala familija kad sam krenuo sa viškom armatura, odmah po kući i lokalu instalirano dodatno svetlo gde je falilo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Dec 09, 2015 9:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nesa69 pa snadjes se nekako, ako ne volis jako svetlo kao ja onda namestis da ti je jako svetlo npr 6h i da svetli u neko bezveze vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Dec 09, 2015 2:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nickname, nije to nikakav problem da se našteluje na tajmeru. Ali mi ne treba sa ovim biljkama.
Ostavio sam aparat na poslu a digitron nije baš reprezentativan za slikanje:
Septembar:
Image
Decembar:
Image
Januar, videću kad budem imao vremena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License