Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Voda u Valjevu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo sam dobio od valjevskog vodovoda ove podatke, pa ako nekoga ne mrzi da cita voleo bih da znam koliko je dobra ova voda za dodavanje u aq direktno sa cesme?


SVOJSTVA VODE ZA PIĆE IZ CENTRALNOG VODOVODA U VALJEVU


Voda za piće je tečnost bez boje, ukusa i mirisa. Voda za piće u sebi sadrži organske, neorganske, hemijske supstance i pesticide u koncentracijama manjim od MDK, propisane pravilnikom.
Temperatura vode je naročito potrebna za određivanje rastvorenog kiseonika, jer njegova rastvorljivost zavisi od temperature. Takođe je potrebno znati temperaturu vode kod hlorisanja, s obzirom da se količina hlora potrebna za dezinfekciju menja sa temperaturom.Temperatura se meri prilikom uzimanja uzorka.
Temperatura vode za piće u rezervoaru je od 9-12°C.
Miris se može utvrditi prilikom uzimanja uzorka. Rezultat se izražava : bez mirisa, na plesan, na zemlju , hemikalije itd.
Miris vode u rezarvoaru je : bez.
Ukus vode se određuje samo onda ako je isključena mogućnost infekcije.Ukus vode može biti : slan, gorak, kiseo, sladak itd. Intenzitet ukusa se označava sa : jak, slab i neprimetan.
Ukus vode za piće u rezervoaru je : bez.
Boja vode se razlikuje u velikim količinama vode.Intenzitet boje se određuje bilo vizuelnom komparacijom, kolorimetrijski ili spektrofotometrijskim metodama.U slučaju mutnih voda boja se određuje u filtriranoj i nefiltriranoj vodi.
Boja vode za piće u rezervoaru je : ˂5ºPt Co skale.
Mutnoću vode čine suspendovane neorganske materije, dispergovane organske materije, mikroskopski organizmi i slične materije.Intenzitet mutnoće se određuje turbidimetrijski. Izražava se u mg/l silikatne zemlje nefelometrijskim jedinicama.
1° NTU = 2.5 mg/l silikatne zemlje
Mutnoća vode za piće u rezervoaru je manja od 1° NTU.
pH vrednost vode predstavlje negativan logaritam koncentracije H* jona.Određuje se upotrebom električnog pehametra.
pH vrednost naše vode za piće je od 7.0-8.0.
Elektroprovodljivost se meri konduktometrom i iznosi 420 µS/cm mereno na 20º C.
Utrošak kalijum-permanganata se može smatrati kao merilo prisutnih organskih materija sposobnih da se oksiduju.U vodi za piće je ovaj utrošak ispod 8 mg/l.
Hloridi- skoro sve vode u prirodi sadrže izvesnu količinu hlorida u vidu soli natrijuma, kalijuma, kalcijuma , magnezijuma.Sadržaj hlorida u vodi ne sme biti toliko veliki da utiče na ukus vode.
U našoj vodi za piće vrednost hlorida oko 6.0 mg/l.
Amonijak se nalazi u vodi u obliku soli amonijum/hlorida , amonijum-karbonata itd.On se može javiti u dubokim podzemnim vodama u velikim količinama ali tada potiče od huminskih materija ili je pak redukcioni proizvod. U tom slučaju nije indikator zagađenja vode. Ukoliko se amonijak pak nalazi u plitkim i površinskim vodama, onda je to indikator zagađenja.
Amonijak u našoj vodi za piće je < 0.08 mg/l.
Nitriti (soli azotne kiseline) su intermedijarni proizvod azotnih jedinjenja i nastaju redukcijom nitrata ili oksidacijom amonijaka te se zato mogu smatrati kao jedan od dokaza za neispravnost vode.
Nitrita u vodi za piće ima <0.02 mg/l.
Nitrati su soli azotne kiseline , krajnji su oksidacioni proizvod azotnih jedinjenja.Ako su prisutni u velikim količinama, mogu ukazivati na postojanje zagađenja zemlje od strane vode sa ljudskim ili životinjskim otpadnim materijama, čija je oksidacija ili mineralizacija završena.
Nitrata u našoj vodi za piće je 6.5 mg/l.
Sadržaj rezidualnog hlora u hlorisanoj vodi treba da bude 0.60 mg/l(što odgovara 0.60 g/m³), što nam obezbeđuje neophodnu sadržinu u iznosu od 0.10 mg/l (0.10 g/m³) na krajevima mreže.
Slobodni rezidualni hlor u mreži je od 0.20-0.50 mg/l.
Alkalitet čine soli alkalnih i zemnoalkalnih metala uglavnom kalijuma, natrijuma, kalcijuma i magnezijuma.To su hidroksidi, karbonati i bikarbonati. Alkalitet predstavlja kvantitativni kapacitet vode pri reakciji sa jakom kiselinom do određenog pH. Naša voda sadrži bikarbonate pa se određuje m- alkalitat koji iznosi 43 cm³ N/10 HCl/ dm³.
Tvrdoća vode potiče od rastvorenih soli kalcijuma i magnezijuma.Kalcijum i magnezijum nalaze se u prirodnim vodama uglavnom kao bikarbonati, sulfati i hloridi.
Prolaznu tvrdoću čine bikarbonati kalcijuma i magnezijuma . Ukupna tvrdoća naše vode za piće je od 12-15 °dH.
Rezidualni aluminijum se javlja kao posledica tretiranja sirove vode u uslovima povećane mutnoće aluminijum sulfatom (koagulaciono sredstvo).
Rezidualni aluminijum u vodi za piće je uvek manji od 0.2 mg/l.

Voda za piće svojim mikrobiološkim i radiološkim osobinama odgovara Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 4:14 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2015 6:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i skracene verzija samo sa paarametrima:

PH vrednost od 7.0-8.0.

Hloridi oko 6.0 mg/l.

Amonijak < 0.08 mg/l.

Nitriti <0.02 mg/l.

Nitrati 6.5 mg/l.

Slobodni rezidualni hlor 0.20-0.50 mg/l.

Naša voda sadrži bikarbonate pa se određuje m- alkalitat koji iznosi 43 cm³ N/10 HCl/ dm³.

Ukupna tvrdoća 12-15 °dH.

Rezidualni aluminijum u vodi za piće je uvek manji od 0.2 mg/l.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Nov 27, 2015 5:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas niko nista?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 16, 2015 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Raspon između 7 i 8 je nenormalno veliki Very Happy Valjda je to zbog vriše crpnih stanica. Evo ja sam upravo zatražio podatke o vodi, valjda ću ih dobiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 16, 2015 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E u im' Boga da se neko javio Smile
Ajd komsija javljaj ako odgovore...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shone Pa
Akvarista



Registrovan: 24 Jan 2011
Poruke: 305
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Dec 16, 2015 5:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde , kad vec niko ne pise...ja malo sa amaterske strane.
Ne vidim ovde nijedan razlog da ne stavis vodu sa cesme u akvarijum.

Interesantan mi je komentar Serene Sky "Raspon između 7 i 8 je nenormalno veliki Very Happy" , zamolio bih za definiciju "nenormalnog" i kako utice na organizme u nasem hobiju ???

Vodovodi drze parametre koliko je moguce u granicama koje su postavljene za LJUDSKU UPOTREBU ,sto za nase pojmove iz akvaristike moze i ne mora da bude dobro u zavisnosti od toga ko se opredelio za koju vrstu koju ce gajiti.
Ne postoji univerzalna voda.
Biljne i zivotinjske vrste stizu iz svih krajeva sveta gde su i parametri razliciti .Nas je problem sto mi hocemo da drzimo vrste iz razlicitih biotopa i da svi organizmi zive dugovecno kao u prirodi, hm hm.
Uvoznici karantinom adaptiraju vrste na nase podneblje tj na vode onih gradova gde imaju najvecu potraznju/prodaju , recimo Beograd i Novi Sad...time dobijas adaptirane vrste koje ce duze ili krace ziveti u akvarijumu sa slicnim parametrima.
Budi realan i znaj da hlor neces imati nigde u prirodi (ako stizu iz azijskih zemalja , tamo su gajene u rekama , bazenima ili jezerima,najpribliznije prirodnom stanistu).

U tvojoj gore-opisanoj statistici ti je neka mini lekcija iz hemije ali nista sto vec nisi napisao u drugom postu :
ako ces vodu iz cesme u akvarijumu onda gledaj da i organizmi dolaze iz slicne.
Neke vrste iz drugacijih voda ce i ziveti ali se nece razviti maksimalno i razmnozavati...

Dakle , sta je tvoje pitanje ? Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 16, 2015 5:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa Shone Pa ( Bond, James Bond Smile ) ja sam onako generalno trazio odgovor koliko je na osnovu parametara dobra voda u VA za dodavanje direkt sa cesme, a vodjen raznim komentarima tipa: voda u (lupam) Subotici nije dobra, voda u Bg je dobra za tu namenu itd itd

Kazes citiram: "ako ces vodu iz cesme u akvarijumu onda gledaj da i organizmi dolaze iz slicne."

Pa onda: "Uvoznici karantinom adaptiraju vrste na nase podneblje tj na vode onih gradova gde imaju najvecu potraznju/prodaju , recimo Beograd i Novi Sad...time dobijas adaptirane vrste koje ce duze ili krace ziveti u akvarijumu sa slicnim parametrima."

Ok, npr ja sam se informisao o odredjenoj vrsti riba i recimo znam koji su parametri u njihovom prirodnom stanistu, a onda dolazimo do drugog citata gde kazes da uvoznici adaptiraju ribu na parametre recimo BG, NS...

Ja vise ne znam na sta je ta riba naviknuta i dzabe sam citao o parametrima iz prirodnog stanista....upravo zato i pokusavam da saznam od nekoga ko se razume, da li je voda u VA generalno ok za direkt dodavanje prilikom nedeljnih izmena, ili se o tome ne moze generalno pricati...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 16, 2015 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hemija je meni jedna od najomiljenijih nauka greska al za izbegavanje zato će objašnjenje biti jako skromo.
Voda od 6 pH je 10 puta kiselija od ovde koja ima pH 7 a 100 puta kiselija od vode koja ima pH 8. Isto važi i za alkalne vode. Voda od 9 pH je 10 puta tvrđa od vode koja ima pH 8 a 100 puta tvrđa od vode kojoj je pH 7. Laički rečeno i pojednostavljeno raspon od 1 ph je 10.
Ko želi da se dodatno smara evo 2 linka na engleskom:
http://chemistry.elmhurst.edu/vchembook/184ph.html http://chemed.chem.purdue.edu/.....h17/ph.php
Možda se to ne čini puno i dalje al gledajmo to ovako:
Svi organizmi imaju unutrašnju regulaciju pH vrednosti krvi. Kod čoveka raspon je 7.35 do 7.45. Prelazak ovih granica za 0.1 može biti fatalna mada je min izdržljiva 7 a max 7.7.
E sad stavite se u poziciju neke ribice, kojoj su zadnjih 100 predaka živeli u vodi od 6 ph i koja je stavljena u vodu od 7ph. Koliko će vaš organizam morati da radi da bi održao samo pH krvi(zanemarimo druge vitalne fukcije) ofucali bi ste se jako brzo a posle kraćeg vremena bi ste se preselili u drvenu kućicu pod zemljom.
Evo jednog istraživanja vršenog gde su zebrice(jedna od najomiljenijih ribica za posmatranje) uzete kao osnov a vezano je za uticaj kisele vode na ribe. Naravno na egleskom je i ima dosta da se čita:
http://jeb.biologists.org/content/217/5/651
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 2:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Doskas: Pa šta ti nije jasno.
Mogu ja da ti objasnim za BG/NS kad se vozilo ciganima voće sa kvantaša za pijacu iz mog iskustva.
Ako prodaje u BG ni ne pita pošto je kad kupuje na veliko, prodaće se sa ugradnjom ma kakva je cena, veliko tržište bato, ode banana dok kažeš kivi Smile
Ako prodaje u PA onda jbg bato, ulaze faktori, cenkanje, viša matematika, vremenska prognoza, radi statistika ... Smile
Sem nekih 50 do 100 riba dovezenih iz područja sliva reke Amazon, na primer, u toku ove godine kao neka moja vrlo moguće pretencionzna pretpostavka zadnjih 100 predaka je raslo u domaćoj vodi sa česme, kišnici i tako tim nadohvat ruke vodama.
I da li znaš uopšte koliki je sliv Amazona i da pH šeta od 5 (balckwater) do 7 (whitewater) i to prosečne vrednosti na nekom mesečno-godišnjem nivou izmerene na dostupnim mestima gde neće nešto da te pojede pri merenju. Oscilacije u toku dana: jutro-dan-noć pa da li je kiša sa severa ili nekog drugog kraja sveta ne vredi ni pominjati koliko šetaju.

Kog se đavola uopšte zamlačuješ sa tim umesto da uživaš u akvarijumu, kad moram da pitam Smile
Sipaj česmu i kuliraj.


Poslednji izmenio nesa69 dana Čet Dec 17, 2015 2:19 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: Kucam kao kreten kad vidim ove elaborate.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 2:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neso komlikuju oni Smile samooo sipaj i ne misli Smile xaxa Razz a za 9mes ces videti Razz Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 3:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... 3 razloga sto se ja zamlaćujem
1. Nijedna informacija nije bespotrebna, nijedno znanje nije beskorisno,
2. Višak slobodnog vremena,
3. Prevremena smrt organizama u mojom nezi me jako pogađa(traume iz ranih dana hobija gomila pobijenih riba kao dete)
Moraš da razumes nas iz provincije ovde je kriva gupika 150din. Nema riba nema bilja i kad dodjes do njih cuvas ih ko oči u glavi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ne znam šta da kažem, ali pošto vidim da si naučnik i razumeš se u čoveka Smile
1. Krv je pufer i jako se odupire čak i drastičnim promenama pH inače pa-pa bato.
2. Ne mogu da pomognem, mišljenja sam da to mora svako sam sa sobom da rešava.
3. Nisam kompetentan za traumatologiju.

Ne razumem Vas iz provincije, pošto sam i sam iz iste i bio u Vašoj puno puta. Mani me toga. Čak ni čobani na vrhu planine nisu više odsečeni od sveta, ali umeju dobro da podvuku gde im je granica. Mogu i sam da se raskukam do sutra. Snađi se, ne znam šta da kažem drugo.

Pošto ovo nema veze sa akvaristikom, mene iskreno zanima ko je pročitao UVOD ili neku drugu knjigu a nije pre toga počeo sa akvristikom:
http://www.akvarijum.org/forum.....12804.html

Voda ti je takva kakva je, i meni isto, pijem je, sipam ribama ... Iz Amazona ne mogu da dovezem, iz Tamiša (tu mi je na 5 metara) mogu, mogu iz Dunava, jedva je malo dalje, ali nisam još toliko poludeo Smile Još ako ću kišu da skupljam u Pančevu sa svim aditivima e onda ne odgovaram za svoje postupke.

Shone je lepo sve rekao. Dodao bih kad si zainteresovan za biotop, onda ga napravi, postoje puferi, aditivi, FFM-ovi, testovi, RO, RO/DI ... imaš sve šta treba. Eno Morska, ljudi prave more čoveče.
Dakle moj odgovor je da uživaš, a za 9 meseci može i dete da se opravi Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Very Happy Može može da se napravi... Nekad sam se zamlaćivao, testirao, nervirao a ne više. Čak šta više imam raspored kad šta radim oko akvarijuma baš da se ne bi zamlaćivao previše, ako preskočim dok ne dođe na red ponovo ne radim. Vodu 40l promenim ponedeljkom naspem novu i ostavim da stoji do sledeće promene. Ribe opstaju ne bune se. Kišnicu bi voleo da skupljam za mali akvarijum da u njemu svašta nešto probam al svasta se voli i želi al se ne može iz raznih razloga. Apsoltno sam siguran da bi mi neke od košija iz zgrade šorali u šta god da skupljam vodu na terasi jer sam im ja sa zadovoljstvom demonstrirao svoje poznavanje psovki. RO/DI mi je još uvek prevelika investicija i zajebancija je pored kupovine morao bi da napravim gradilište od stana dok provučem i sakrijem cevi do komode od akvarijuma, mali štan pa pretrpan. Mada za morski mislim da ću morati u jednom momentu da ga nabavim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I sta bi na kraju, jel fali sta cesmovaci ili ne? Ja je direktno koristim za moj akvarijum, ni brige ni pameti. Imam cak i bunar iz kod sam hteo da sipam vodu u ak ali ne znam da merim svojstva i vrednosti vode, pa izvol'te kod mene ko se razime Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobra je, samo sto ja nikako da spustim PH ispod 8 i KH takodje 8 u Poparama Smile
Dok recimo kolega iz Dusanove ima Ph 7 a Kh cini mi se oko 10-11...

Bunari su obicno zidani kamenom i ako je to neki krecnjacki kamen a uglavnom jeste onda je ta voda bas tvrda, tako da cepaj komunalnu i to je to Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda "Mutna, mlecna, prasnjava ... goran012 Početak u akvaristici 3 Uto Nov 03, 2020 5:24 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License