Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Opremanje biljnog akvarijuma 144l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2015 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno,malo sam zakasnio...ranije nisam stavljao I imao sam problema sa dizanjem podloge. Stavio sam ovaj put,pa sta bude-bude.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2015 9:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2015 9:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2015 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image


Evo ga sa komodom...ploca na komodi je kuhinjska (4 cm)radi sigurnosti.

Sta mislite o rasporedu filter mase?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Dec 23, 2015 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stavi prstenove i bio kugle kao poslednji stupanj filtracije., ja bih stavio sundjer vatu sundjer i onda bio kugle i prstenove Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Dec 25, 2015 4:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image

Ima li neko predstavu zasto je nivo vode u akvarijumu veci od nivoa vode u filteru?
Cijev koja vodi u filter iz akvarijuma je definitivno dovoljno velika.
Naravno jos nisam zavrsio filter,planiram da skratim cijev I da je nekako pricvrstim,mada jos nisam smislio kako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Dec 25, 2015 6:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad je kasno. Trebao si jednu komoru više kao taložnik i ostaviš 1-2mm odmaknuto staklo filtera od stakla akvarijuma i imaš zazor i ne trebaju prelivne.
Ne znam tačno, iskreno. Sada moraš da se igraš Smile
Može da bude odnos jaka pumpa-prečnik prelivne cevi, možda imaš vazduh u cevi (najviša tačka)
Ovo prvo proveriš tako što dodaš još jednu prelivnu običnu pa znaš na čemu si. Ne mora da znači da je definitivno dovoljno velika Smile
Ovo drugo rešiš sa bušenjem cevi na najvišoj tački pregiba. Tu uglaviš (zalepiš, silikonošeš ako treba) onu malu cevku koja služi za spajanje dva creva za vazduh i na nju staviš parče creva za vazduh i još treba ona štipaljka za papir Smile Tako najsigurnije i najlakše izvučeš vazduh. Posle štipaljka i gotovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Dec 25, 2015 7:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probao sam sa jos jednom prelivnom cijevi. I kada smanjim nivo vode u filteru on se jako brzo vrati na obaj nivo sada koji je oko 1-2 cm nizi od nivo akvarijuma,sto opet implicira da je cijev dovoljno velika. Ne znam predstavlja li to uopste problem sto nivo nije isti. Filter za sada radi skoro 24 h I sve je normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan 79
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2015
Poruke: 75
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Dec 25, 2015 9:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je isto nivo manji za 1-2 cm ali tako je vec 10 tak dana i radi normalno .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 1:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srdjane, ništa te nisam razumeo Smile
Dok sam koristio prelivne cevi, dovoljan broj je bio onaj kada je nivo isti. Pričam o taložniku ili u tvom slučaju o komori sa filter materijalom.
U komori sa pumpom je normalno da bude niži nivo, i zavisi od količine, vrste i zaprljanosti filter materijala. To je ipak dosta različito u zavisnosti od toga kako ko slaže filter i šta koristi od materijala. Meni je za čist filter i moje pumpe normalno oko 1 cm, dok je 5-6-7 cm već pranje filtera. Da ne zabune, ova ralika je samo između komore sa pumpom i ostalih komora (gde je isto kao i u akvarijumu). Nisam siguran, ali mislim da se tako nešto vidi i kod tebe u komori sa pumpom.

Da li je problem ili nije ne znam, ali moje mišljenje, na osnovu onoga što sam naučio o spoljašnjim filterima, je tada bilo da cev nema prečnik za potreban protok i rešio sam to dodavanjem još jedne cevi. Mislim da u drugom slučaju postaji opasnost da filter ostane bez vode, a ta voda ako ne stane u akvarijum, završi na podu ako je pumpa na dnu filtera. Ako je u gornjoj trećini pumpa onda ona pregori kad završi suva što opet nije dobro po moj džep ali manja je šteta.
Ovo ne znaći da sam u pravu, samo kako sam radio sa spoljašnjim i kako me naučili.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 2:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ni ja do sad nisam koristio filter sa 2 nego sa 3 komore(sa taloznikom),pa mi je ovo mala nepoznanica. Pumpa je 500l/h a cijev za vracanje vode u filter je 18 fi...probao sam da dodam jos jednu cijev od 12 fi I nista se nije desilo. Nivo vode u obe komore je isti tj. nizi od nivoa u akvarijumu za tacno 2 cm.

Provjerio sam da li je cijev dovoljno velika(siroka) na taj nacin sto uzmem odredjenubkolicinu vode iz filtera I na brzinu prebacim u akvarijum(u tom slucaju nivo vode u filteru bude nizi za 5-6 cm) I nakon toga se vrati na 2 cm za par sekundi,sto znaci da povrwtna cijev ipak "odradjuje" posao. Ni meni nikako nije jasno sta se desava...mada filter za sada radi bez greske,tj bez ikakvih nepredvidjenih sitacija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 4:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, ne mogu da se setim sad tačno koji su prečnik one standardne zelene providne prelivne cevi.
Meni je za pumpu od 200 lit/h trebalo 2 te cevi za isti nivo. Sa jednom je radio kao što je kod tebe, znači nedovoljno, radi, ali nemam pojma koji se izraz koristi, valjda ispod kapaciteta Smile

U poslu sam još uvek pa ne mogu sad da tražim po forumu. Mislim da je član Reventon (ima negde tema, da li u filteri, da li u DIY) imao pumpu od 800 lit/h i rešio problem sa kanalizacionom od Fi 50.

EDIT:
Našao snimak gde možeš da vidiš odnos snaga pumpe/prečnik cevi, pa zato kažem da je ili pumpa prejaka ili mali prečnik cevi. Gledaj negde od 4-tog minuta:

Link


Poslednji izmenio nesa69 dana Sub Dec 26, 2015 4:55 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 12:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

https://youtu.be/zgLfSwextnk

ubijedio si me. Idem danas da nabavim jos ovih cijevi za kanalizaciju,raznih promjera pa cemo vidjeti sta ce se desavati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razlike jer si ostavio malo mesta za protok vode izmedju komora u filteru istu gešku sam i ja napravio kad sam sklapao filter. Nivo vode u prvoj komori je pravi nivo vode akvarijuma ili je jako približan pravom nivou vode akvarijuma. Voda u akvarijumu će ostajati približno istog nivoa jer će ga pumpa održavati vodom iz filtera (to je ona ražlika vode između prve komore i komore u kojoj se nalazi pumpa). Kada puno vode ispari iz ak. voda u zadnjoj komori će naglo opasti.
Kanalizacionu cev Fi32 ti je dovoljna za tu pumpu al ćeš imati male razlike u nivoima vode. Fi 40 je taman al je predebela i bode oči.
Ako budeš sklapao višekomorni filter ostavi dobro prostora da voda teče između komora. 10ta cm za protok vode na filter od 15cm sirine za pumpu od 500-700l protoka bi trebalo da te reši glavobolje, potrebe da svaki 2-3 dan dosipaš vodu u akvarijum i koršćenja predebelih debelih cevi za dovod vode u filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo: hvala na savjetima vezanim za filter...uzeo sam jos jednu kanalizacionu promjera oko 4 cm,pa cemo vidjeti sta ce se desiti.

Drugo: Nasao sam kamenje koje sam ubacio u desni ugao I koje planiram staviti oko panja u lijevi. Pa me interesuje da li je kamenje ok,tj da li je odgovarajuce za akvarijum?

Trece: Nasao sam par vrbinih panjeva. Manji sam ocistio,kupao vrelom vodom,pekao na 100 c,ali nemam nikakvu mogucnost da ih kuvam. Hoce li doci do katastrofe ako ih ne budem kuvao I da li je bolje da ih u tom slucaju I ne ubacujem uopste. Ovaj veci panj,malo teze ide sa guljenjem,pa sam ga stavio da se pece prvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
srdjann
Akvarista



Registrovan: 16 Dec 2015
Poruke: 22
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Sub Dec 26, 2015 7:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na prvoj slici je veci panj,a na drugoj manji. Planiram vjerovatno da I jedan I drugi uglavim u lijevi ugao.

Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License