Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mrest zivorotki Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 14, 2009 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Kod zivorotki ikra sazreva u telu majke i na svet donose zive mladunce, po obliku tela i boji slicni roditeljima. Tek kasnije, kad polno sazrevaju kod muzjaka se javi tzv gonopodijum. On je slozene gradje i vrlo je pokretljiv, pa buduci da je oplodjenje unutrasnje, kroz ovaj organ putuju spermatozoidi koji se ubrizgavaju u telo zenke. Gonopodijum nastaje transformacijom analnog peraja mlade ribe u uzak i dug siljat spoj zbica. Osim sto im se ovo ne dogadja zenke cemo prepoznati po velicini i obliku tela. Muzjaci su manji, raskosnih peraja i lepsih boja, izduzenog tela i uzih bokova. Pubertet se dogadja kod vecine muzjaka vec tokom prvih sezdesetak dana zivota dok se kod nekih taj rok moze produziti. Zenke vrlo brzo sazrevaju i verovali ili ne mogu biti oplodjene vec sa 20 dana zivota.
Za pocetak je najvaznije da prepoznamo skotnu zenku. Zenka koja se vec jednom kotila dobija iza stomaka odmah iznad analnog peraja, jasnu tamnu pigmentalnu mrlju koju zovemo skotna mrlja. Skotne zenke su sporije, cesto se smire pri dnu akvarijuma, zatim povremeno postaju nervozne i plivaju gore dole uz bocnu stranu akvarijuma dodirujuci ustima povrsinu stakla kao da zele da izadju. Zivorotke ce nasrnuti na svoje potomstvo tako da ukoliko zelimo da sacuvamo mlade moramo da im obezedimo mesto gde nece biti lak plen. Obicno se skotne zenke iz tog razloga prebacuju u kotilice gde ce mladunac moci da pobegne. Bitno je da su kotilice tako napravljene da mlade ribe mogu lako pobeci iz nje u suprotnom smo dobili kontra efekat. Jos jedan od nacina da sacuvamo mladuncad jeste da zenku ubacimo u neki manji akvarijum u kog cemo ubaciti dosta plivajuceg bilja gde ce se mladi skrivati dok se kocenje ne zavrsi i tad zenku mozemo izvaditi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 14, 2009 7:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 2:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moram da vam kazem da moje zenke gupike zive u miru sa svojim bebama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno zato sto su ti i zenke gupi bebe pa ne mogu da ih pojedu , da vidis samo kako velika zenka jede male uf ... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I moje zive u miru. Izdresirao sam ih Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
mishel
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 4

PorukaPoslao: Pon Nov 23, 2009 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da imam samo platike u akvarijumu jednom prilikom mi je ostalo 3-4 ribice nakon mresta. Nijedna ribica ih nije dirala i evo sada su narasle. Mislim da je to stvar do hranjenja ili mentaliteta ribica koje drzite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Nov 23, 2009 9:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa mogao bih da se slozim s tobom ,dugi niz godina sam upravo to i posmatrao .Moze se reci da je jedan od bitnih faktora iskrana .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2009 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[youtube:9f804b33e9]http://www.youtube.com/v/_aTZ2PO2yhg[/youtube:9f804b33e9]

Obavezno pogledajte klip...gupike Very Happy ako zelite pun akvarijum ribica,samo njih uzmite Wink Wink Wink Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2009 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[youtube:19eab3678b]http://www.youtube.com/v/XqCzCRCMgyw[/youtube:19eab3678b]

Gledajte radjanje malih ribica Very Happy Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Sre Nov 25, 2009 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

!!! pogledajte dobro klip,i primijetit cete zute tacke u njenom stomaku(to su oci malih ribica) u roku od 24h ova ribica ce da se okoti Wink Wink

[youtube:b0415fc22c]http://www.youtube.com/v/uslUYrZ-hdg[/youtube:b0415fc22c]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 02, 2011 3:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd malo pitanje.Koliko vremena prodje od oplodjenja do trenutka kad se okoti?
Pitam jer je moja xifo vec vise od mesec dana sa velikim stomakom.Ne planiram da je vadim iz zajednickog akvarijuma jer imam dosta bilja pa mladi imaju gde da se skriju,ali me zanima da li je to razlog zbog koga "odbija" da se omresti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
el_stupido
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2010
Poruke: 238
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Jan 02, 2011 11:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oko 28 dana traje trudnoca
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
Andrej
Akvarista



Registrovan: 11 Dec 2010
Poruke: 134
Lokacija: Banja Luka (Republika Srpska)

PorukaPoslao: Ned Jan 02, 2011 1:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MiMa987 sve ti zavisi od temperature vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sanya
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 50
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 02, 2011 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da, i ja sam cula da ako je T u akvarijumu niza period "trudnoce" ce se produziti dok topla voda u akvarijumu ubrzava razvoj fetusa i time trudnoca krace traje...
Ja ocekujem Molly da mi se okoti oko 17. januara (prosli put se okotila 12. decembra) ali jos nema uocljivo veliki stomak...videcemo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
axterix
Akvarista



Registrovan: 21 Jan 2011
Poruke: 252
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Feb 14, 2011 5:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko znam zenke su -trudne- 28 dana.
Da li se u tih 28 dana racunaju i 2-3 da se riba zatvori?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanovic^v
Akvarista



Registrovan: 29 Okt 2010
Poruke: 1642
Lokacija: Srbija,Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Pon Feb 14, 2011 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kakvo zatvaranje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mrest black moly Ivana Brkovic Razmnožavanje 3 Čet Nov 25, 2021 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest trihogastera, mrest skalara angelfishinheaven Razmnožavanje 0 Ned Jan 31, 2021 3:11 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalar florida i zlatni skalar? Povol... angelfishinheaven Ribe 12 Pet Jan 29, 2021 11:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest borca Petric Nikola Razmnožavanje 1 Pon Dec 21, 2020 5:18 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hrana za zlatne ribice za ishranu ziv... Zivadin Ishrana 1 Sre Maj 06, 2020 8:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License