Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nov akvarijum za afričke ciklide Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U planu je izrada akvarijuma dimenzija 90x30x60 za afričke ciklide. S obzirom da sam početnik i da imam vrlo malo iskustva u akvaristici molim za pomoć oko sledećeg:

- da li za ove dimenzije akvarijuma ide staklo 10mm ili je dovoljno 8mm i da li je potrebno raditi ojačanja i duplo dno ukoliko staklo bude 10mm? Napomena: za akvarijum ću raditi postolje od čeličnih profila oboženo staklom, alubondom i sl...

- s obzirom da je zamisao da akvarijum ima pravougaoni oblik nalik deblje plazme, a da je planiran prelivni filter na sredini zadnje strane (zadnja strana akvarijuma će ići uz zid a tri strane će biti slobodne) da li je širina od 30 cm dovoljna i koliki bi trebalo da bude kapacitet ovog filtera?

- visina je 60 cm ali neće ići hauba preko već će gornji deo akvarijuma od ? cm biti prazan (za osvetljenje i prelivne cevi). Koliko treba predvideti prostora za tako nešto? 10cm?

To bi bio početak pa molim iskusne kolege za pomoć a imaću još dosta pitanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 12:45 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

iggi
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2016
Poruke: 19
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 1:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao prvo mislim da dimenzije akvarijuma nisu bas srazmerne, ja bih recimo smanjio visinu vodenog stuba na 50 cm, a sirinu povecao na 35-40 cm, mozes i duzinu povecati ako imas mesta. Sto ti je vodeni stub visi pritisak u akvarijumu je veci. Ako to uradis sasvim ti je dovoljna 8mica. oko debljine stakla vec smo raspravljali pogledaj:
http://www.akvarijum.org/forum.....t1450.html

Sto se tice filtera sto veci to bolji, naravno i sa sto vise filtracionog materijala, a protok min 3 puta da okrene vodu za 1h. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 1:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Visina vodenog stuba će i biti oko 50 cm, taj deo od 10 cm će biti skriven, za osvetljenje i prelivne cevi, zatamnjen folijom/tapetom ili prekriven tanjim crnim staklom ili alubondom aodozgo samo staklo kao poklopac.

Ideja je da akvarijum bude izdužen ali ne širok, da ima formu slike. Na skici je predlog pozicije filtera i to zato što će akvarijum biti vidan sa tri strane.

Da li je dovoljno prostora ribama ispred filtera od npr 30cm - 12 cm za filter = 18 cm ili da bude širina akvarijuma 35cm mada mi to onda remeti formu a ne znam da li filter može biti 10 cm širine pa da korisna širina u središtu akvarijuma bude 20cm?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve ovo naravno pitam u okviru ove teme jer planiram da formiram akvarijum sa Malawi ciklidima Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 2:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali je to akvarijum za Malawi ciklide koji u proseku rastu oko od 10-15 cm a pri tome najviše vole gužvu. Traže jako čistu vodu a prljaju kao prasići, tako da bi uz taj filter trebao da staviš i jedan kanister da bi to moglo da funkcioniše koliko toliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U kom smislu mali, sa dužinom od 90cm ima 135l a još ako stavim širinu 35cm onda ima 160l?

Ne bih išao sa kanister filterom, pre bih išao sa filterom duž cele zadnje strane (unutrašnji filter dimenzija npr. 90x10x50). Da li bi to odgovaralo i da li bi onda bila dobra filtracija.

Mogao bih da povećam dužinu na 100cm ali ne bih širinu preko 30-35cm. Već sam pitao, da li onda ostaje dovoljna korisna širina za ciklide od nekih 20-25cm?

Ima nekih manjih ciklida, videćemo, ali svakako sam se odlučio za njih Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 5:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U pravu je Zivkovic. Bolje nemoj ispod 200l ici na malawi. Smorices se kasnije kad budes imao od dve vrste po 4-5 riba, a vidis kod nekog sarenis sa 10 vrsta. ne racunaj ukupnu zapreminu, nece sve biti voda. Oticice ti deo na filter, kamenje, podlogu, opremu, ne punis do vrha, itd. KOrisnog prostora ce ti ostati malo a samim tim i malo vode koju ce biti lako zaprljati i teze odrzavati cistom.
Drugo, sirina ti je mala. Ja ne bih drzao ozbiljne ribe na 20 cm sirine. Ne bih ispod 40-50 cm. Plazma akvarijumi su glupost, niko ozbiljan ti to nece preporuciti. Plazma je TV, akvarijum moze plazma al sa neonkama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
iggi
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2016
Poruke: 19
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Jan 18, 2016 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

200 l akvarijum, SUMP filter, led osvetljenje i bog da te vidi!!! skakutanje Dobijes tv kakav se samo pozeleti moze Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 26, 2016 12:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na dosadašnjim savetima, mislim da ste me ubedili da napravim veći akvarijum. Ićiću ipak na dimenzije 100x40x60 ili 100x45x60, sa visinom vodenog stuba od 50 cm. S obzirom da cekam platu Very Happy i da imam još malo vremena pre nego što dam uputsva staklorezcu da mi pripremi staklo, uradiću jedan 3D model pa ću vas ponovo zamoliti za komentare.

Sada bih imao još jedno pitanje, da li za ovakav akvarijum preporučujete pregradni filter koji bi išao duž zadnje strane (celom dužinom ili delimično duž zadnje strane-centriran) ili kanister filter Tetra tec EX 1200?

Meni se čini jednostavnije pregradni sa zazorom iako smanjuje zapreminu, ali pitanje je šta će bolje filtrirati vodu ciklidima?

Od ciklida planiram Carleuse, Pseudotrofeuse npr. Maiingano, Socolofi, Demasoni, Labidochromis Hongi i Chisumulae i td. To ću već videti koja od ovih kombinacija ide Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 29, 2016 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i modela oko kojih se dvoumim

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
saramladji
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 29, 2016 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Finalne dimenzije su 110x40x50, staklo 10mm, staklo filtera 6mm.

Ima li neko predstavu sta je bolje sto se tice filtracije i na koji nacin da resim ojacanja? Da li je ovako ok? Da li ojacanja mogu da idu u gornju zonu, na 4 mm ispod visine preko kojih ce doci poklopci akvarijuma (kao na prvom modelu) i da li su uopste potrebna?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Loco-Serbia
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2015
Poruke: 129
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pet Jan 29, 2016 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako pravis od 10ke mozes staviti gornja ojacanja al skroz na vrh kao na prvoj slici a mozes i bez njih.filter mozes staviti iza,nema potrebe za celom duzinom akv.mozes ga centrirati ali opet imas prelivne cevi i sto stvari,najbolji je po meni da uradis unutrasnji filter sa zazorom koji i sam koristim i da ti kazem uradis i ne mislis o filteru vise
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Jan 29, 2016 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po meni je bolji unutrašnji sa zazorom u odnosu na kanister.
Trebalo bi da je bolja cirkulacija ako je filter bočno, ali sa sprej barom je ta dilema možda totalno nebitna jer usmeriš vodu kako želiš.
Pre bi se vodio položajem akvarijuma, ako ide do zida stavi na zadnje staklo, ako ide npr. na pregradni zid, onda bolje bočno.
Ako radiš na zadnjem staklu, onda to krajnje desno staklo filtera staviš ukoso (pod uglom) lepše je i bolje cirkuliše voda. Kosinu odrediš na osnovu pumpe, da možeš da je izvadiš radi pranja a ne lomiš ruku.

Ne razumem se toliko u izradu, kod mene su na 130x45x50, od 10mm stakla, dva uzdužna na oko 43-44cm visine i dva poprečna po 5cm. Na njima su kondenzacioni, mislim 50-5-20-5-50cm redom. Filter mi je na zadnjem staklu kao na prvoj slici.
Nisam siguran da li ti trebaju na ovu dužinu, ja bi ih stavio uvek.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License