Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Next level by Doksas :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Feb 06, 2016 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi jedno pitanje u vezi biljaka i trimovanja...

Kada je vreme da se biljke trimuju?
Da li stabljikaste biljke Hygrophila polysperma Sunset, Ludwigia repens rubin i korimbozu treba da pustim da narastu skoro do vrha pa onda da ide prvo trimovanje ili?

Eleocharis sp mini sam pre sadjenja skratio na oko 2 cm i koren na oko 1cm, sada je vec malo porasla a neki strukovi i skoro duplo...i kada bi trebao da trimujem?

Trazio sam po forumu ali ne nadjoh konkretne odgovore...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Feb 06, 2016 4:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Gargi
Akvarista



Registrovan: 01 Dec 2015
Poruke: 29
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Feb 06, 2016 5:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je stvar ukusa i sta zelis. Ja sam u mom akvarijumu visoko bilje pustao da naraste do vrha i onda nekih 3, 4 santimetara od podloge seko i te stabljike opet sadio u podlogu, iz maticne stabljike je uvek nekoliko malih pelcera izlazilo i pravilo lep zbun. ako budes radio tako nemoj jednu uz drugu biljku da sadis, napravi razmak barem 1 ili 1,5 santimetara da ne propada lisce koje je nize, nece imati svetla, ja sam pravio tu gresku mislio sam da ako ih sto gusce zasadim bice lepse, ali nije tako ispalo, svo lisce koje je bilo nize je propalo i dobio sam ogoljene stabljike, a sto se tice niskih biljakoa, njih sam pustao da rastu, nisam ih trimovao, ali ti mozes da ih pokosis sve na istu visinu, opet kazem sve je strvar ukusa i sta hoce. Samo pusti masti na volju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Feb 07, 2016 7:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Gargi, problem je sto ni sam ne znam sta hocu...mislim, hocu da budu lepe i zdrave biljke pa sam vise mislio na neko generalno pravilo ako postoji, kada je najbolje i kako trimovati biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2016 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gargi ::
Sve je stvar ukusa i sta zelis. Samo pusti masti na volju...

Ne valja je puštati baš previše Very Happy

Image
Baš imam pokvaren um Embarassed
Šalu na stranu baš kako Gargi kaže,možeš seckati kad god poželiš,što više seckaš logično biće gušće,malo iznad mesta gde posečeš rašće novi bočni izdanci a reznice možeš saditi u podlogu.U koliko ne budeš želeo da matična biljka preterano pušta bočne izdanke možeš je skraćivati odozdole,izvadiš je celu skratiš koliko ti treba i vratiš ponovo u podlogu.U koliko je bilje previsoko jednostavno će ugušiti cirkulaciju vode u akvarijumu,praviće haotično kretanje vode a to će za posledicu imati mrtve zone gde se može gomilati organski otpad.Kada je biljka niža ne krivi se kao kada preraste neku određenu visinu.Ista stvar je i sa tepih biljkama,meni lično lepo za oko ali ne i za održavanje,mnogo štroke može biti skoncentrisano upravo u tom delu akvarijuma,karticom napravim blagu promaju iznad ,,tepiha,,kako bi sifon pokupio sve,ali na kraju pukneš od svega,povadiš sve usisaš svu štroku i vratiš nazad najlepše primerke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Feb 08, 2016 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas lep ti je akvarijum cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 12:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Ajs, pusta masta radi svasta Smile
Hvala na savetima, pokusacu pa sta ispadne Smile

@Sky, komsija hvala.

E sad ljudi jedno brzinsko pitanje da ne otvaram posebnu temu...
Petljam nesto oko CO2 premestaj vamo-tamo u filter u aq vracaj gde je bio usmeravaj mlaz vode itd pa mi pade na pamet nesto...

Da li rasprsivaci vazduha mogu da se stave u spoljni filter?
Npr u taloznik, kontam bice estetski lepse ali ne znam da li ce imato istu funkciju tj da li ce obezbediti dovoljno kisenika ako stoji u talozniku?

Pls brzinski odgovor posto mi se jos malo gasi svetlo pa da to fino upakujem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Definitivno ne moze u taloznik jer udje vazduh u prelivnu cev, dobro je sto uvek pratim situaciju kad nesto promenim Smile

A da li bi imalo efekta da ubacim u komoru sa filter masom, da li bi bilo dovoljno kiseonika?
Kontam da ne moze ni u komoru gde je pumpa sa cistom vodom jer bi pumpa uvukla vazduh kao i prelivna cev u talozniku...dakle ostaje komora sa filter masom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 2:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvedeš jedno crevo sa vrha prelivne cevi do pumpe što ti pravi cirkulaciju unutar akvarijuma i nemaš brige da ce ti se prelivno crevo puniti vezduhom Very Happy

Raspršivac ti je za CO2 ili od vazdušne pumpe? U svakom slučaju ideja je loša. Vazdušna pumpa će samo podići talog tako taložnjak gubi funkciju. CO2 u filter nikako. Kroz biološki deo filtera treba da prođe prvo voda obogaćena kiseonikom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 3:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam te razumeo, crevo sa vrha prelivne do pumpe sto izbacujau cistu vodu iz filtera, jedino te pumpe imam?
u tom slucaju zaobilazim filter masu?

Rasprsivac je od vazdusne, CO2 ide na stakleni difuzor.
Vec sam uvideo veceras da ne moze u taloznik ali mene interesuje da li moze u srednju komoru tj na vrh filter mase?
Tako nema opasnosti da ce vazduh uci u prelivnu a ni u pumpu, a dodatno talasa vodu u filteru gde mi se inace stvarao onaj film po povrsini pa sam cistio svakih par dana salvetom.

Samo je pitanje da li na taj nacin dospeva dovoljno kiseonika u vodu obzirom da je rasprisivac u toj filter masi na vrhu blizu povrsine vode?
Da dodam da imam dve potopne pumpe AT302 u 2 filtera i ona kolena na izlazu kojima usmeravam mlaz vode. Jedno koleno je okrenuto na dole ka CO2 difuzoru a drugo koleno je okrenuto na kontra stranu u vis da talasa vodu.

Drugi problem je sto se cuje talasanje vode sad od rasprsivaca ali to cuje zena, ja po prirodi posla nagluv pa mi i ne smeta Smile

U svakom slucaju posto trazih po forumu i netu i ne videh neka iskustva vezano za tu poziciju rasprsivaca, ja sam stavio tako oba u filtere pa cu pratiti situaciju

Evo i slike gde stoji sad rasprsivac vazduha


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 3:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ni slučajno u taložnik kao što si primetio Smile
Ubaci raspršivač u komoru sa pumpom slobodno. Koliko znam uglavnom ga tu i stave ako ga sakrivaju u spoljašnjem filteru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 3:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi, u komori sa pumpom, pumpa mi stoji negde na pola visine filtera, tako sam hteo zbog eventualnog pu pu pu prelivanja da manja bude steta.

E sad, mogu da nekim prilepkom fiksiram rasprsivac negde malo iznad nivoa gde pumpa uvlaci vodu, ali ako se desi a desava se, da se prilepak odlepi od stakla ode rasprsivac ispod pumpe i pumpa ce uvlaciti vazduh sto opet nije dobitna kombinacija ? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 4:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima da se oduševiš kako će pumpa da ubacuje mehuriće kad je raspršivač ispod nje Smile

Ne znam, ne dodajem CO2, pa stvarno nisam siguran, da li ti treba uopšte vazdušna. Neko to valjda bolje zna. Ne koristim ih bar dve godine.

Problem kod AT302, bar meni, je da sa onim dodatkom za aeraciju (stave se gde su ti oni spljošteni za usmeravanje sada) bukvalno jedva malo mehurića pravi. Meni stoji taj nastavak i baci po neki mehurić Smile Ta mi usmerena da talasa površinu.
Dok npr. AT303 (nemam jaču) koja ima samo 100 lit/h više, stoji na dnu filtera (AT302 je na pola), ima U krivinu na 45 cm visine i koleno od 90 stepeni na oko 8cm ispod površine, pravi sa istim dodatkom (fabrički tako spakovane obe) aeraciju duplo bolje od vazdušne Champion-ke.
Tako da nisam pametan definitivno da dajem neke savete osim da probaš Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 4:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da mi treba vazdusna, obzirom da je mlad aq nema ni mesec dana, pa biljna masa nije ni na pola puta a ima oko 60 riba Smile

A aeraciju sa tim dodacima doduse nisam probao, ali i ne bih za sada jer imam vazdusnu APS300 od skoro 3000 din sa postarinom pa kad sam platio ima i da radi Smile samo pitanje gde da "duva" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da duva u akvarijum. Cilj je da se napravi kruženje vode kroz akvarijum tj da se površinski sloj vode bogat kiseonikom dovede u donje delove akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec imam fino kruzenje a to sam zakljucio gledajuci list koji otpadne kako ide po akvarijumu pa ga struja odnese i do dna ali i dalje ne kapiram kako prelivna cev ( koja izvlaci prljavu vodu u filter ) da duva u akvarijum.

Sto se tice rasprsivaca vazduha, od sinoc su na vrhu komore sa filter materijalom i ribe za sada ne pokazuju nikakve znake da im fali kiseonika.

Takodje sam dodao jedan sundjer izmedju taloznika i komore sa filter materijalom i na taj nacin bi trebao da smanjim prljanje filter mase u srednjoh komori.

Jednom nedeljno kada menjam vodu taj filter cu da operem pod cesmom i to je to.
Za svaki slucaj sam ga isekao tako da je nizi od vrha filtera a malo visi od nivoa vode tako da ako dodje do njegovog zacepljenja voda moze preko njega da se preliva u sledecu komoru a ne van filtera.

Evo i par slika...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Level 2 srki.acs Afrički ciklidi 11 Sub Maj 19, 2018 10:23 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License