Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sobno bilje u ulozi Fitofiltera za nase akvarijume Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 11:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tragajuci za necim novim, prirodnijim, dodjoh i do toga da se tzv. sobno bilje moze itekako iskoristiti za nase akvarijume kako bi prvenstveno nitrate doveli na najmanji moguci nivo. Kod mene, najveci "krivac" za ovo je Noik i hvala mu na tome. Wink

Ovde cu preneti ono sto sam ja radio i sto nam je prikazao gore pomenuti "krivac". Smile

Kod Nokia to izgleda ovako:

Image


A kod mene (za sad) ovako:

Image

Ja sam se trenutno odlucio za bilje u sumpu ali sad se vec razmisljam kako da isto namestim i negde na akvarijum. Ovakav vid bioloske filtracije po meni je najidealniji u akvarijumima koji nisu ubiljeni zbog kojekakvih razloga i gde zelimo na prirodan nacin da dodjemo do sto boljeg kvaliteta vode u kojoj zive nase ribe.

Evo i nekih snimaka gde se vidi kako to moze da izgleda i cemu sluzi (ko razume Ruski):


Link



Link


Evo do kojih informacija sam ja dosao tj. koje bilje se preporucuje za ovaj vid filtracije:

- Spathiphyllum
- Phalaenopsis
- Anthurium
- Chlorophytum
- Cyperus
- Rhoeo
- Golden pothos (Epipremnum pinnatum, syn. Scindapsus aureus)
- Umbrella papyrus (Cyperus alternifolius)
- Climbing fig (Ficus pumila)
- Split-leaf Philodendron (Monstera deliciosa)
- Lucky bamboo (Dracaena sanderiana)
- Syngonium species

Sta vi mislite o ovome?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 11:12 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam da verovatno nije pouzdano merilo, ali ja pretpostavljam da biljke koje brze rastu vuku vise hrane(nitrata) iz vode.
Dracaena sanderiana npr i ne raste preterano brzo(bar kod mene u akvarijumu), a znam da je ljudi gaje kao sobnu biljku i da im treba poprilicno vremena da porastu( pricam u godinama). Ali je dekorativna, i odlicno uspeva u ovim uslovima tako da je siguran izbor.
Ja bih spisku dodao i neke brzorastuce biljke koje se ne mogu bas smatrati sobnim(iako nekad uspevaju pored prozora). Ja konkretno gajim dve varijante acorusa, od skoro, i za manje od mesec dana primecujem znacajan napredak. Iako je rano jos, koren je primetno veci svakog dana, i novi izdanci takodje nicu svakodnevno. Morao sam doduse rasvetu malo da pojacam, ali mislim da se brzo napredovanje biljke pozitivno odrazava na kvalitet vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A kako direktno na akvarijum, Teodos? Mislim, ja imam pokrovno staklo, i ne znam kako to da izvedem, a em je korisno em izgleda super. U otvorenom malom akvarijumu sam imala lozicu direktno vezanu za panj koji je bio delimično u vodi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 12:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E tu sad treba biti kreativan i smisliti nesto da ne izgleda kao budzevina vec da je lepo i za oko.

Evo jos snimaka od brace Rusa gde se vidi ceo proces izrade:


Link



Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aaaaaaaa sta bre sve ono pliva kod brata rusa u akvarijumu Shocked ... sto bi mali ciga rekao: ajkula, drakula, delfin, nindža kornjaca, bubasvaba, mjaumjauuuuuu! Njemu su nitrati najmanji problem, cik gurni ruku!

Po meni ovaj sistem se mora dobro osmisliti pre svega estetski. Malo mi ruzno ovo kao saksija ti visi na zidu iznad akvarijuma u stanu, a i sigurnost je nesto nasta treba obratiti posebno paznju. Imao sam susret sa pucam prednjeg stakla na akvarijumu od 150L iz cisto moje gluposti i nepaznje, i mogu vam slobodno reci da je horor...ne smem ni da zamislim kako je kad 300, 400 i vise L krene da curi svuda po stanu. Noik je to sjajno uklopio i izveo, ali koliko vidim on ima spec prostoriju za svoje ljubimce, nesto slicno kao i ti Teo. Mi "zeleni" (mislim na bracni status) dok se ne izborimo za svoj kutak u stanu moracemo da pricekamo sa ovim Wink barem JA
Super je tema i bas mi je drago da se pokrecu ovakve i sl teme u poslednje vreme gde realno mozemo nesto novo i da saznamo... malo smorila govanca i krive kicme u gupika Wink
Jos jednom Bravo Bravo Bravo pratim i uzivam u vasim slikama!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 1:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gangster ::
Aaaaaaaa sta bre sve ono pliva kod brata rusa u akvarijumu Shocked ... sto bi mali ciga rekao: ajkula, drakula, delfin, nindža kornjaca, bubasvaba, mjaumjauuuuuu! Njemu su nitrati najmanji problem, cik gurni ruku!

Po meni ovaj sistem se mora dobro osmisliti pre svega estetski. Malo mi ruzno ovo kao saksija ti visi na zidu iznad akvarijuma u stanu, a i sigurnost je nesto nasta treba obratiti posebno paznju. Imao sam susret sa pucam prednjeg stakla na akvarijumu od 150L iz cisto moje gluposti i nepaznje, i mogu vam slobodno reci da je horor...ne smem ni da zamislim kako je kad 300, 400 i vise L krene da curi svuda po stanu. Noik je to sjajno uklopio i izveo, ali koliko vidim on ima spec prostoriju za svoje ljubimce, nesto slicno kao i ti Teo. Mi "zeleni" (mislim na bracni status) dok se ne izborimo za svoj kutak u stanu moracemo da pricekamo sa ovim Wink barem JA
Super je tema i bas mi je drago da se pokrecu ovakve i sl teme u poslednje vreme gde realno mozemo nesto novo i da saznamo... malo smorila govanca i krive kicme u gupika Wink
Jos jednom Bravo Bravo Bravo pratim i uzivam u vasim slikama!

Ja bih otvorio temu sta raditi kad pukne prednje staklo na akvarijumu Very Happy Mozda neko ima ideju koja bi mogla da spasi coveka u kriticnom momentu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Noik
Akvarista



Registrovan: 28 Avg 2015
Poruke: 145

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ukratko ce Dzoi da objasni sta i kako, najosnovnije moguce Very Happy
https://www.youtube.com/watch?v=RcDoh0NcXLU
Sto se tice mojih biljcica...
Prvu sliku ste videli, to je akvarijum koji promeni svoje uredjenje svaki put kada hvatam ribe Very Happy Iza akvarijuma se nalazi polica sa saksijama, zamaskirana top filterima. Ima tu 7-8 vrsta sobnog cveca, ali samo Scindapsus aureus i Monstera deliciosa (Filadendron?) imaju uronjeno korenje u vodu. Filadendron raste nenormalno brzo i izbacuje sve vece listove od kako mu je korenje u vodi. Rekao bih da dobro vadi nutrijente jer algi u tom akvarijumu skoro i da nema. Ne uspevaju sve biljke najbolje u ovim uslovima jer dominantne brzo zauzmu vecu povrsinu i zaklone svetlost nizim biljkama. Imam u planu da menjam sve to, naravno ponovo varijanta sa biljem, ali drugacija filtracija, dimenzije, namena...vise o tome kad dodje vreme za realizaciju.
Evo kako je reseno kod diskusa u akvarijumu.
Image
po mom iskustvu lozica najbolje napreduje kada je jedan deo u zemlji, drugi u vodi
Image
evo kako korenje izgleda u vodi. Slika od pre jedno mesec dana, sada je jos vece.
Image
To je to za sada, svakako imam planove da sve to bolje resim. Skoro sam instalirao nove sumpove u kojima imam dosta mesta, pa planiram i njih da ozelenim. Meni je ovo sve u podrumskoj prostoriji, za stan bi svakako trebalo malo vise se pozabaviti da se sve to lepo uklopi i bude estetski prihvatljivo. Svako bolje predvideti prilikom izrade nacrta akvarijuma, nego pokusavati posle da se uklopi.
Nema potrebe da se ogranicite samo na sobno svece. Mnoge vrste se tesko nalaze, a cene nekad nisu povoljne. Postoji veliki broj akvarijumskih biljaka koje se mogu gajiti emerzno i odlicno ce uspevati u ovakvom sistemu.
Ono na sta mislim da trebate da obratite paznju, narocito vlasnici sumpova je to da neki zalutali list biljke, ne zapusi odvod iz akvarijuma u filter, znaci neka zastitna mrezica obavezno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo sam našla na netu. I fitofilter i začinsko bilje, u kuhinji...


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uvek sveza salata. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Uto Feb 09, 2016 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gangster ::
Mi "zeleni" (mislim na bracni status) dok se ne izborimo za svoj kutak u stanu moracemo da pricekamo sa ovim Wink barem JA

Nisi jedini razumem tvoje muke Very Happy ,pomalo sam ljubomoran na ove što imaju sobu samo za akvarijume Twisted Evil
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 11:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eeeeee... mnogo je tu papuca izlizano da bi se dobio ovakav prostor. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Feb 14, 2016 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jos jedan doprinos od mene, mozda nekome pomogne ko se odluci i za ovaj sistem filtracije. Definitivno sa ovim nacinom mozemo svasta da kombinujemo.
Za ovaj poduhvat bila mi je potrebna plasticna saksija, potapajuca pumpa (konkretno Atman AT-302), perlon vata, komad plasticne rupicaste table od one decije igrice za bockanje Wink , keramicki prstenovi, zeolit , glinene kuglice, bilje, stona lampa sa stipaljkom, stedna sijalica 15w 6400K i naravno dobra volja. Od alata koristena je busilica i bonsek. Smile
Ne bih vas vise davio sa tekstom vec cu to prikazati u "par" fotografija. Smile

Za pocetak sam isekao deo stakla na poklopcu akvarijuma.


Image

I kasnije je to islo ovim redosledom


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ja sam se odlucio na ovaj nacin da postavim iz (po meni) prakticnih razloga. Da ne bih morao da sklanjam svaki put kad vrsim neke intervencije po akvarijumu, policu iznad akvarijuma je bilo rizicno izvesti, a ujedno bih morao nesto da kombinujem sa cevima i sl. Pored toga, imacu jedan senoviti deo akvarijuma gde ce Diskusi moci da se sklone.

To bi bilo to za sad. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Feb 17, 2016 6:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad tek vidim ovo, profi uradjeno nema sta. Pedantno lepo, kao da je fabricki filter. A dobra je senka, iako mi volimo da vidimo stalno ribe i da su super osvetljene one definitivno vise vole ovako.
U vezi spatifilijuma, primetio sam da ne trpi nikako vodu na listovima, i ako ostane u vodi, ili ima vode na sebi za vrlo kratko vreme pocrni i propadne. Meni je nekoliko listova tako propalo dok sam je namestao. Tako da je najbolje da raste na nekom mestu gde se nece pomerati cesto kako ne bi prilikom svakog cackanja stradao nekoliko listova. Ja, sa rukama u akvarijumu skoro svaki dan, ne bih imao biljku posle nekog vremena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 17, 2016 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, trudio sam se maksimalno da svaki list izvucem iz vode. Spatifilijum je kod mene vec krenuo da cveta. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Feb 17, 2016 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je pred cvetanjem, svaki dan ocekujem da se otvore cvetovi Very Happy to ce biti momenat za divljenje. I jeste cudo da se izmet ovih zveri pretvara u velike lepe bele cvetove Very Happy
Jel meris parametre vode diskusima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka police za akvarijume io Ponuda 0 Sre Dec 22, 2021 3:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Komplet bilje na prodaju Onix21 Ponuda 1 Pet Jun 04, 2021 4:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kamen za morske akvarijume No 1 Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Jun 28, 2020 7:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebne kozice, ribice, puzevi, panj... LittleForest Arhiva Malih Oglasa 5 Čet Mar 26, 2020 9:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nezahtevno bilje !! Trifke98 Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Dec 03, 2019 3:25 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License