Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bele tacke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aca 79
Akvarista



Registrovan: 25 Feb 2016
Poruke: 26
Lokacija: Surcin

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2016 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Otislo je 5 rodostomusa. Lecim ceo akvarijum 400 l Prezivele rodostomuse sam vratio u maticni AQ pa sta im bog da. Danas sam uzeo JBL PUNKTOL .Na upustvu pise da gasim filter dok koristim lek ??? Pise jos da ribice hranim cetvrti dan od davanja leka? Dal je to tako ? Uputstvo je na engleskom valjda sam dobro preveo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2016 9:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Aca 79
Akvarista



Registrovan: 25 Feb 2016
Poruke: 26
Lokacija: Surcin

PorukaPoslao: Sub Mar 05, 2016 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi jel zna neko dal se ribice hrane dok se koristi lek? Ne mogu nigde pronaci tu informaciju!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Mar 06, 2016 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Feeding during the treatment: Do not feed the fish for 3 days after beginning
treatment. You can resume feeding with a reduced amount of food
starting the 4th day.

Piše da ne hraniš tri dana i kreneš četvrtog.
Tips: Google translate ako ti baš ne ide Smile

Na brzinu sam pročitao i da se ne gasi filter, nego da izbaciš aktivni ugalj, isključiš CO2 i UV filter. Da biološka filtracija koja nije dugo prana može da umanji uticaj leka i da preporučuju da se opere pre upotrebe leka.
Jedno dobro usisavanje dna pre lečenja.
Takođe aeracija što je moguće jača tokom lečenja.
PDF sa JBL sajta, engleski deo, sve piše. Nisam nikad koristio pa ne mogu više da pomognem od ovoga, a nisam ni neki prevodioc Smile

EDIT: umereno (manje) hrani od 4-tog dana.


Poslednji izmenio nesa69 dana Ned Mar 06, 2016 12:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Virtusa
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Jun 2018
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sub Jun 09, 2018 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovanje akvaristi. Nova sam na forumu,dosta citam i raspitukem se povodom mog problema ,ali hajde da postavim pitanje i ovde. Imam aq od 35l u njemu imam 3 gupike (+ 4 bebe gupike), trudnu black Molly ,japanku,dve platike I jednog cistaca( braon, zaboravila sam ime vrste). Posto nemam drugi aq ,a menjala sam im posip,filter,prala aq,za to vreme su ribice bile dva dana sa rasprscivacem u velikom lavoru. Kada sam formirala aq,stavila sredstvo za sobre bakterije,vratila sam ribice u aq i vodela da jedna gupi ima bele tackice po sebi. Odmah sam je izvadila ,stavila u veliku teglu sa rasrscivacem I otisla do akvariste. Dala mi je Fmc I rekla da stavim dve ravne kasike morske soli u aq sto sam ja I uradila. E sad ,danas mi je drugi akvarista dao preparation Sera costapur I rekao da izvadim pola vode ,nalijem bodu sa cesme I sipam preparat. Za to vreme bolesna gupika je I dalje u inkubaciji u vodi sa solju I Fmc. Da li da je vratim u aq sa ostalim ribicama I lecim ih serom ili sta da radim? Izvinite na dugackom postu ,I hvala unapred na pomoci . Milica
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 09, 2018 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ihtiofirijaza ili bolest belih tačkica je parazit koji ribe uglavnom imaju ali se ispoljava samo kada se naglo promene parametri i kvalitet vode (lavor, kofa...) ili kada ribama usled stresa opadne imunitet. Lečenje solju je stara škola akvaristike i svodi se na to da u slanoj vodi paraziti ne opstaju, vremenom smo uočili da su rezultati takvog lečenja kratkotrajni i kada se riba vrati u normalno okruženje odnosno slatku vodu, vrlo brzo ponovo izbiju bele tačkica. Zato je izolacija i lečenje metilen plavim (Sera Costapur i sl. ) preporučljivo. Pre vraćanja u glavni akvarijum obavezno obezbedi u tom akvarijumu dobre uslove , odnosno dobru filtraciju i optimalan broj riba. Japanka nikako nije predviđena za tako mali akvarijum.. Dakle, dobra filtracija, optimalan broj i vrsta riba i obavezno redovne nedeljne zamene 1/3 vode će bitno poboljšati stvari. Akvarijum i filter se nikada ne peru komplet, time se ubijaju dobre bakterije, filter se pere u vodi izvađenoj iz akvarijuma i to samo prvi slojevi a podloga se prilikom zamene vode sifonira (usisava) i to je to.


Poslednji izmenio nemanjask dana Sub Jun 09, 2018 5:07 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Virtusa
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Jun 2018
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sub Jun 09, 2018 3:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na odgovoru 😊
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
denicv
Akvarista



Registrovan: 29 Feb 2016
Poruke: 13

PorukaPoslao: Pon Jul 30, 2018 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Molim za potvrdu, da li je ovo bolest belih tacaka?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denicv
Akvarista



Registrovan: 29 Feb 2016
Poruke: 13

PorukaPoslao: Pon Jul 30, 2018 9:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Avg 02, 2018 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ovo nije ta bolest. Ovo je nesto bakterijsko. Gljivicno obicno ima i kao neki film preko. A ich je pak mnogo sitan, kao kuhinjska so izgleda ( ona sitna, ne krupna morska) . I obicno nije skoncentrisan tako u veliku grudvu, nego je rasporedjeno vise tacaka blizu, u najgoroj fazi riba izgleda kao da je cela uvaljana u so. Ova kuglesa je velika skoro kao oko od rama, to nije ich.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Avg 02, 2018 1:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

https://www.google.rs/search?q=ich+on+fish&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRzoX-hs3cAhVJJ5oKHfIBBVIQ_AUIESgB&biw=360&bih=559

Evo, baci pogled na prvih 10-ak slika, tako izgleda ich.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denicv
Akvarista



Registrovan: 29 Feb 2016
Poruke: 13

PorukaPoslao: Čet Avg 02, 2018 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, definitivno nisu bile bele tacke....hvala na odgovoru...
Ramirez je uginuo nocas, pratim situaciju. Nadam se da se nece pojavljivati kod ostalih ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Avg 02, 2018 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bice da mi odgovor i nije bio mnogo brz Sad jadan ram, primi moje saucesce.

takve bele velike tacke su obicno bakterijska bolest, a najcesce se javlja zbog loseg kvaliteta vode. zato vodu menjaj redovno, ribe hrani umereno. a da se ne bi javilo i na ostalim ribama, menjaj vodu cesce a manje u narednom periodu. npr umesto 30% na nedelju dana, 15-20% na 5 dana, 3-4 puta za redom, i tako ce se malo voda iscistiti.

i temperatura dosta utice na kvalitet vode, u toplijoj vodi se mnogo brze razvijaju stetne bakterije pa ako ti je u akvu pretoplo mozda je i to dovelo do infekcije rama.

srecno s ostalim stanovnicima akva!

p.s. da je bio ich, verovatno bi prva botija stradala, obicno se na njih prve nakaci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
denicv
Akvarista



Registrovan: 29 Feb 2016
Poruke: 13

PorukaPoslao: Čet Avg 02, 2018 4:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima.
Nadam se da nece zakaciti i ostale stanovnike.
Akv. redovno odrzavam i ova postavka je stara vec nekih 8 meseci, ovo se do sada nije desavalo, a nadam se i da nece vise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoollee




Registrovan: 01 Apr 2019
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pon Apr 01, 2019 3:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako u akvarijumu (Community tank 200+ litara) prilikom mresta mladog para skalara negde 36h pre pisanja ovog teksta, primetio sam na jatu kraljevskih neonki bele tacke velicine soli (zadnje peraje, gornja, donja,po telu na nekim). Nakon skupljanja ikre od skalara, bacio sam se u detaljnu proveru svih ribica (gupy,ksifo,zebrice,ancitrse,Corydorase,skalara) i ni na jednoj drugoj ribici nisam video ni jedne jedine tackice, a verujte bio sam uporan gledajuci i zagledajuci. Sto se tice ishrane trudim se da je raznovrsna,od listica (5,6 vrsta), granula malih i velikih raznih raznih vrsta,grindali,enhitreje, cak i granule koje imaju beli luk i jos sta za imunitet. Filtracija mi je dobra(od bioball,prerli,pa sve do aktivnog uglja), voda je prozirna i sto se higijene tice ciscenje sifonom se podrazumeva pri redovnoj zameni vode jer mi je podloga pescana, a da dodam akvarijum je ubiljen solidno i naravno cikliran. Jedino gde sam mozda pogresio je sto sam pre 7 dana ubacio jednu gupy i jednu kraljevsku neonku bez karantina jer na oko su delovale ok.
Odmah sam se informisao(ukljucujuci i ovde-zakljucio da je ich a ne gljivice i slicno), podigao sam temperaturu na 28 stepeni(so nisam dodavao zbog Corydorasa i anc.), a od preparata jedino sto sam mogao naci sutradan je Dajana Bioicht i neke plave tablete(1kom na 100l) koje boje vodu u indigo plavu i navodno resavaju dosta bolesti a na ebay-u se mogu jako jeftino kupiti. Uputstvo za Dajanu na bocici je jako kratko i nedovoljno, ali na netu sam nasao da tretman traje 15 dana i redosled radnji.
Tretman sam poceo tako sto sam Bioicht dozirao 22ml sto je kolicina za nesto vise od 100l (5ml na 25l) jer sam dodao i onu jednu tabletu(1kom 100l)(aktivni ugalj jeizvadjen). Hranjenje i svetlo sam im ukinuo, a dodao sam i dva cena belog luka jer sam negde procitao da je i to jako dobra stvar(cen isekao skoro do kraja na tracice i rasirio ih).
Sve ribice ukljucujuci i ovo jato neonki su zivahne, cak i traze hranu po podlozi(od prostorije ipak ima malo svetla).
Posle ovolikog uvoda, kako bi se stekla slika o akvarijumu gde je nastao problem, moje pitanje je: Kada treba doci do smanjivanja broja tacki ili totalnog nestanka ?
Nakon 24h ovakvog tretmana neonke imaju neznatno manje tacki, a ostale ribice bez ijedne tacke i dalje(takodje zivahne). Treceg dana se menja voda 1/2 i opet dodaje Bioicht, pa me takodje zanima da li tada treba sve tacke nestati ili kada vec?
Pokusao sam i da slikam ove neonke, ali telefon i brze ribice su to otezale max...

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
djoollee




Registrovan: 01 Apr 2019
Poruke: 2

PorukaPoslao: Čet Apr 04, 2019 12:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali edit i stanje:

Treceg dana po uputstvu za Dajana Bioicht zamenjena je 1/2 vode i dodata puna doza (40ml na 200l),temperatura 28C, hranim ih minimalno, danas je bio i 4 dan. Stanje je takvo da Cardinal neonke imaju isto tackica(mozda i koja vise tackica na pojedinim), dok na ostalim ribicama nema ni jedne jedine tackice. Sve ribice ukljucujuci i neonke su zivahne, skrge ok,ponasanje,uzimanje hrane itd.

Polako pocinjem da se pitam da li je mozda dijagnoza losa ili Dajana bioicht ne deluje ili mozda jos vremena treba proci, a nikakvog saveta ili predloga nema....

Nabavio sam i Fmc (MIS fmc) kao krajnju krajnju meru nakon detaljnog informisanja o tom leku,doziranju i posledicama.

Nadam se da ce stici koji savet ili predlog dok jos nema vecih posledica....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bele tačke? SanjaP Bolest 2 Pet Mar 19, 2021 9:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sta korigovati kada puzevima kucice b... Suncokret Ostali Stanovnici 3 Sub Avg 15, 2020 10:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele alge Zelenizeleni Alge 4 Ned Apr 26, 2020 1:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele tacke ICH........ srki.acs Bolest 11 Pet Jun 14, 2019 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka bele mrlje na staklu tam Početak u akvaristici 9 Čet Mar 22, 2018 5:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License