Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nov početak, koje svetlo koristiti? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mika
Akvarista



Registrovan: 06 Jul 2010
Poruke: 62
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 3:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,
imam akvarijum oko 80l, koji mi je samo stajao prazan u podrumu već 3-4 godine. Pre neki dan sam rešio da ga oformim, ali potrebna mi je pomoć, pre svega oko osvetljenja. Da li da koristim one štedljive sijalice ili neonke ili nešto treće? I ako su neonke da li postoje neke specijalne koje se koriste u akvaistici ili mogu bilo koje? Dosta sam tražio po forumu, ali i dalje ne znam šta je najbolje.
Želeo bih da ima dosta biljaka u njemu, a od riba planiram neon tetre. Znam da sam ranije imao problem sa algama (koje bih želeo da izbegnem Smile ), a koristio sam dve štedljive sijalice, verovatno je bilo jako svetlo ili šta već.
I još jedna bitna stvar - nemam poklopac, planiram sam da ga napravim od drveta, pa mi je bitno da budem načisto sa osvetljenjem pre nego što se bacim na posao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 3:58 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta god da stavis neces pogresiti ali neonke su svakako bolje. Ono sto je bitnije jeste da obratis paznju na specifikaciju osvetljenja jer dzaba jel stedljiva ili je neonka ako nije adekvatno za rast biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Mika
Akvarista



Registrovan: 06 Jul 2010
Poruke: 62
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Onda neonke.
Samo još jedna stvar, da li mogu da kupim armature u nekoj gvožđari ili tako negde, a neonke one koje se prodaju u pet-šopovima ili mogu i ove uobičajene?
i ako su te iz pet šopova koje bi ste mi preporučili, na šta da obratim pažnju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo obrati paznju koja duzina neonki moze da stane kod tebe, idi na varijantu najduze koja moze.
Onda razmisli koliko ces para da das, (rasveta je skupa) pa onda u skladu sa planiranim budzetom izaberi T5 ili T8 neonke za akvarijume kao i proizvodjaca, Juwel, Arcadia, Osram, Philps itd

Uostalom, evo ti link pa pogledaj

http://www.akvarijum.org/forum.....29-15.html

Sto skuplje to bolje po pravilu a sve zavisi koliko planiras da potrosis...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 8:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

heh zurim pa zeznuh link i ne zavrsih poruku
elem, uvek imas i varijantu da ti neko napravi armature i sve komplet, tako sam ja radio i to je taj link gore a evo linka za neonke

http://www.akvarijum-centar.co.....eonke.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shika
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2013
Poruke: 70
Lokacija: pirot

PorukaPoslao: Sre Feb 10, 2016 8:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako zelis dosta biljaka u akvarijumu pored odgovarajuceg osvetljenja potrebna ti je i hranljiva podloga i dodavanje CO2 jer neces postici zeljeni efekat ako izostavis neki od ova tri elemenata. A za kvalitetnije neonke pogledaj kod sponzora sajta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mika
Akvarista



Registrovan: 06 Jul 2010
Poruke: 62
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Čet Feb 11, 2016 3:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dužina akvarijuma je 60cm, tako da će biti ok ove neonke od 590mm. Dve od po 24w ili je možda potrebna još jedna? Verovatno ću armaturu uzeti od običnih neonki i samo stavim ove Juwel ili Arcadia neonke i biće valjda ok. Samo da nađem armature odgovarajuće veličine naravno.

Računao sam i na podlogu, naravno. Mislio da stavim 1cm zemlje za cveće i preko kvarcni pesak onaj što prodaju u pet-šopovima ili neki drugi ne znam koji još može i gde bih ga našao? Smile
Završavam 3D pozadinu sad, pa kad rešim problem poklopca i svetla, prelazim na ostalo Smile
hvala, ljudi u svakom slučaju. pomogli ste mi dosta Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Feb 11, 2016 5:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmm na duzinu od 600mm tesko ces ubaciti neonke od 590mm...razlika je samo 1cm a pretpostavljam da ti je spoljna dimenzija 60cm, pa odbi debljinu stakla pa grla za neonke, nisam bas siguran ali ako budes mogao da uklopis recimo Arcadia T5 Plant Pro ili fresh water od 550mm i 24W dobar si...ako ne moze to onda moras ici na T8 od 450mm i 15W.

Dalje, ako uklopis T5 od 24W onda racunaj na dve takve neonke i armaturu za njih,a ako ides na T8 od 15W onda racunaj na 3 neonke kako bi dobio negde oko 0,5W/L.
Da dodam da te neonke od 590mm nisu standardne vec je to neka Juwelova dimenzija a armature njihove su preskupe a plus si i ako uzmes njihove armature osudjen da stavljas samo njihove nestandardne neonke koje su usput receno takodje preskupe.
Dakle moj savet, ili T5 standard od 550mm ili T8 od 450mm

Zemlju za cvece mozes ali maksimum 1 cm a obzirom da si pocetnik ja bih savetovao i tanju podlogu i to samo na mestima gde planiras da posadis biljke. Koliko je dobra podloga za biljke toliko moze i da napravi probleme sa algama ako ne ukomponujes sve kako treba.

Kvarcni sljunak slobodno kupi u pet shopu, preporucujem granulaciju od 1-2 ili 1-3mm.

Srecno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mika
Akvarista



Registrovan: 06 Jul 2010
Poruke: 62
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Sub Feb 13, 2016 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da, da. definitivno treba manje od 590mm.
Hvala na savetima. Polako ja to radim jedno po jedno, dok imam para Smile
hvala jos jednom.
Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PlovakK
Akvarista



Registrovan: 07 Mar 2016
Poruke: 20
Lokacija: Varvarin,BGD

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav imam jedno pitanje. Imam aqvarijum od 54l i dve štedljive od 18W(znači 36W ukupno).Po formuli za ovu litražu ide 27W ali je imam 36W.Da li je previše vati pa da menjam sijalice?.Za podlogu bih stavljao čarobnu zemlju pa preko mrežicu(da li može mrežica za fasadu)?
PS:Neko je već imao istu litražu i iste sijalice,a vi ste rekli da je dobro,pa sad kad sam našao formulu malo sam zbunjen Rolling Eyes
Pozdrav,hvala na odgovorima Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za neke biljke je minimum 0.5 w po litru, ali ako zelis biljni i zahtevnije biljke onda 0.7-1w po litru.. To ce ti svi reci na forumu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Shika
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2013
Poruke: 70
Lokacija: pirot

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slobodno ostavi te sijalice bice ti dovoljne, a mozes da koristis i mrezicu za fasadu, samo sto ja nisam pobornik stavljanja mrezica preko zemlje Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PlovakK
Akvarista



Registrovan: 07 Mar 2016
Poruke: 20
Lokacija: Varvarin,BGD

PorukaPoslao: Uto Mar 08, 2016 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, ne znate koliko ste mi puno pomogli riba Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke koje mogu da se gaje bez co2 Milivoje Lampa Biljke 4 Sre Mar 16, 2022 1:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License