Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Stakleni filter Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 12:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto sam nezadovoljan filtracijom koju imam (stakleni trokomorni filter 30x11x40 13L) zelim to da promenim. Akvarijum je 70 duzine 40 visine i treba da uradim novi filter, pa sam u dilemi da li da odradim stakleni celom duzinom iza akvarijuma sa vise komora ili sump. Generalno mi smetaju prelivne cevi u akvarijumu, grejac i rasprasivac pa zelim i to da resim, ali ne znam na koji nacin. Svidja mi se sump varijanta ali za takav poduhvat bih morao da rasformiram ceo akvarijum i da odradim prepravke sto je veliki posao. Dajte neki predlog kako da prodjem sto bezbolnije, a da odradim dobar filter. Takodje me interesuje i silikon koji da koristim posto ovu avanturu sam sprovodim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 12:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam stakleni pregradni filter celom duzinom akvarijuma, koji je skoro isti kao tvoj 70*45*33.
Moj filter ima 4 komore što smatram nepotrebnim, ali u to vreme sam imao neke druge ideje.
Sada bi sigurno radio sa 3, da sto vise prostora ostavim za filter materijal.
I mene nerviraju prelivne cevi, ali mi enhidorus raste polako pa ce ih sakriti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesi li bar zadovoljan na filtraciju? Ja sam tumbao prelivne na sve strane, vadio grejac i nikako mi ne odgovara, mali filter malo prostora, a i voda nije bas najcistija, zato mi treba veci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko ti za sump kao sto kazes potebno da rasformiras akvarijum i odradis prepravke, ( verovatno oko postolja, da bi mogao da stane), onda bolje napravi novi trokomorni.
Ti imas tu oko 80-110 l priblizno, zavisi od dubine akvarijuma, nisi napisao, znaci filter od 20-30 litara je dovoljan.
Predlazem 50x11x40, a ukoliko imas mesta mozes umesto tih 11 na 15 cm, i onda je to 30 litara.
Prva i treca komora po 10, ima mesta i za grajac, a ostalih 30-tak za filter materijal.
To je sto se tice zapremine, i onih 20%, ostalo je filter materijal i protok pumpe, to treba uskladiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, zaboravio sam da kažem, zadovoljan sam filtracijom. (imam Barbuse i razbore ako to nešto znači)
U filteru mi se nalazi grejač i pumpa Atman at-101 čini mi se.
Morao sam da stavim dve prelivne cevi kako bi postigao ravnotežu.
Što se tiče raspršivača, imam onaj gumeni Resun što pravi zavesu, pa mi ne smeta što je unutar akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gilepr
Akvarista



Registrovan: 05 Sep 2012
Poruke: 74
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ne bih rekao da ti je mali filter. Jedino ako je sa 2 komore, mada ni to nije toliki problem. Nece skoditi svakako, malo veci filter, ali mislim da ces bez potrebe da se iscimas.
Sto se vode tice, ako malo promuvas filter materijal, promenis raspored, ili dodas nesto, ili oduzmes, sigurno ces dobiti drugaciji rezultat. Takodje mozes da probas sa drugom pumpom.
Neznam kakav problem mozes imati sa prelivnim cevima, ako one rade posao. Jedino da ti se boja ne svidja...
Sigurno je da ti sump ne treba. Tu ces tek da se iscimas. Ima mnogo vecih akvarijuma koji rade savrseno bez njega, a koriste klasican stakleni filter.
Prilicno sam siguran da ces ustedeti i vremena i novca, ako malo promuvas taj tvoj filter...
Pozz!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@gilepr
imam trnutno trokomorni i malo mesta u njemu, ima dosta filter materijala, 2 cevi i pumpa pa mi je prostor problematican, hocu da izvadim grejac iz akvarijuma, cevi koje su trenutno na sredini gde ne mogu nikako da ih zamaskiram - pomerim u desni ugao iza panja, rasprasivac da vadim u filter, jer pored difuzora, drop chekera i termostata mislim da je pretrpano. A verujem da cu dobiti i bolju filtraciju jer sa ovom i nisam bas nesto zadovoljan

Image

Da, imam mesta za 70x15x40 i to bi bila tacno litraza 50% vode mog akvarijuma, kontam sto vise vode akvarijumu to je stabilniji. Napravicu trokomorni definitivno... Interesuje me jos silikon, koji da koristim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 3:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze i celom duzinom akvarijuma, ali mislim da je dovoljno i 50x15x40, imace mesta za sve u filteru, ali dobro, nece ni vise da skodi.
Pominjano je vec u vise tema da se za lepljenje filtera takodje koristi silikon isti kao i za akvarijum, dakle soudal posto je najzastupljeniji.
Ne znam koliko tacno treba za taj filter, ukoliko ne ide cela tuba probaj potrazi od nekog ko je skoro lepio pa mu preteklo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 3:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze i 50 ali ne dobijam ono sto sam hteo... 70 sam odlucio zbog sa jedne strane potopne pumpe a sa druge prelivnih cevi, bzvz cev od pumpe da bude na sredini akvarijuma Smile gledam i estecki i funkcionalno Very Happy Hvala na odgovorima, do sad sam bio u dilemi a sada vec znam sta hocu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uradi celom dužinom akvarijuma, ako imaš iza prostora.
Filter možeš da izlepiš crnom ili plavom samolepljivom folijom i taman dobiješ pozadinu , ja sam jedno vreme imao i foto tapetu.
Možeš u mojoj temi da vidiš kako izgleda.
Što se tiče silikona, to ti može reći neko od kolega akvarista koji se bave lepljenjem akvarijuma, a imaš i teme koje se bave silikonima za akvaristiku. Pretraži malo forum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gilepr
Akvarista



Registrovan: 05 Sep 2012
Poruke: 74
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Idalje mislim, da ti nije potreban novi i veci filter. Da me ne razumes pogresno, ne bih da ti solim pamet, ali ja sam za ovo malo vremena, koliko sam u hobiju, skontao da veci filter i vise filter materijala, ne garantuje i bolju filtraciju. Ako ne planiras da akvarijum prenatrpavas ribama, onda ti veci filter ne treba. Jer i bakterije koje su u njemu, moraju takodje da nesto jedu, a to su proizvodi od ribljeg otpada. Najprostije receno, sto manje otpada - manje hrane za njih, a to znaci i manje bakterija, na prevelikom prostoru. Dakle, dzaba ste krecili. Smile Ova matematika moze mnogo opsirnije da se objasni, ali ja ne bih da davim. Smile
Sto se tice pozicije cevi, koja je na sredini, imam pitanje: zar nisi pokusao da ceo filter pomeris u levo, ili u desno, pa da ti cevi budu u cosku akvarijuma? Filter je pozadi, pa mi se to cini kao jednostavnije resenje...?

Nego, ako si vec resio, pozdravljam. To je tvoja odluka, a u vezi toga mogu jos nesto da te posavetujem... Smile

Darkotix ::
dakle soudal posto je najzastupljeniji

Garantujem ti, da za izradu filtera ne moras da koristis ultra brendirane i isto tako skupe silikone. Smatram da je za taj posao dovoljan i Beorolov silikon za akvarijum, ali preporucicu ti TKK, kojim sam ja zalepio svoja 3 akvarijuma, pa mislim da ce drzati i tvoj filter. To je neka srednja varijanta. Kvalitetan je a duplo je jeftiniji od gorenavedenog. Smile Inace, njega mozes i sam da zalepis, samo neka ti staklorezac isece staklo kako treba.

Za pozadinu mozes da koristis i obicnu akrilnu boju za drvo, u slucaju da ne mozes da nadjes foliju, ili ti vise odgovara da je ofarbas.

Eto, to je moje misljenje, iz mog skromnog iskustva. Pokusao sam da te ubedim, da ustedis koji dinar, koji kasnije mozes da potrosis, na neku kvalitetniju hranu, npr. Smile Iskusniji i pametniji, neka me slobodno isprave, ako sam negde pogresio.
Pozdrav i na zdravlje ti posao! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema sta da me ubedjujes izgleda da nisi razumeo sta sam pisao. Ne kazem da je ovo sto imam los filter, vec da nije dovoljno funkcionalan, iz tog razloga sam se uputio u ovu avanturu. U mom akvarijumu od 85 L ima preko 70 riba, biljki (gde ces vise bakterija, izmeta, ostataka od hrane jedino algi nema Very Happy ) i td, redovno ga sifoniram, odrzavam, filter radi non stop i na kraju opet voda nije bas najcistija. Iz tog razloga sam razmisljao da povecam broj komora, pojacam filter materijal i takodje iz akvarijuma da prebacim grejac, i rasprasivac u filter jer u ovaj sto imam ne mogu, jednostavno nema mesta. Pomerao sam u desno ali time dobijam slabu cirkulaciju vode kroz sam akvarijum. Skiciram trenutno petokomorni (malo mi je 3 komore) pa cu da pravim specifikaciju za stakloresca. Da mi ne trebaju saveti ne bih ni pisao ovde tako da su jos uvek dobrodosli, ko zna mozda se opet predomislim za nesto novo Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 11:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kratko ovako u 85 l vode 70 riba je mnogo i koji god filter da stavis neces dobiti kristalno cistu vodu 2 stvar ta cev iz coska ide na sredinu bolje cisti akvarijum mozes i 2 cevi da stavis ako ti sveta sto se vide stavi crnu pozadinu onda se stope sa pozadinom i skoro se nevide i jos ako ispred njih posadis visoke biljke eto resenja razmak od cevi do biljke makar 5 cm zbog boljeg ciscenja ja bi stavio tu i nesto da vrsi turbulenciju vode tako je skoro stajaca voda jel ti se hvata kao skrama na povrsini ?sto se tice brzine kojom ce spoljni akvvarijum da cisti vodu to zavisi od pumpe a sto se tice cistoce tu ti je bitan filter materijal veci filter neznaci i cistiji akvarijum !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Mar 26, 2016 1:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno imam 2 cevi i to bas na sredini, imam i biljke ispred njih, a sta da radim sa grejacem i rasprasivacem? Ne hvata mi se skrama na povrsini, posto pumpa iz filtera talasa vodu, radi sve kako treba i akvarijum je cist, samo se voda prlja Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
profiterole
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2013
Poruke: 573
Lokacija: Beograd,Centar

PorukaPoslao: Sub Mar 26, 2016 1:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Grejac ide u taloznik ako je vec trokomorni. crevo od rasprsivaca u cosak sprovedes pa u podlogu,neki kamen ili panj ispred i resen problem estetike. To je mnogo riba u malom akvarijumu,pokusaj nekih da se resis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License