Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Smanjivanje PH vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Apr 03, 2016 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odmah da kazem da sam procitao sve teme vezane za taj famozni PH kako na ovom forumu tako i na jos nekim.
Prica se o raznim nacinima, PH- preparatima, panjevima, tresetu,CO2, neki cak pominju i sirce itd a tek ponegde se provuce stidljivo da prvo treba spustiti tvrdocu tj KH vode jer je u protivnom obaranje PH nemoguca misija.

E sad, ja bih zamolio da neko iskusan to lepo nama objasni, siguran sam da ima jos zainteresovanih koji ne mogu da nadju konkretne odgovore.

Dakle, prvo treba oboriti KH, mene interesuje koliko, do koje vrednosti da bi se krenulo sa kiseljenjem tj obaranjem PH?
Kada se dodje do ciljane vrednosti PH da li treba podici KH kako bi se povecao bafer i tako da kazem ucvrstio PH?

Spomenuh i CO2 kao jedan od nacina za spustanje KH i PH, u mom akvarijumu je KH 8 a PH takodje skoro 8, mereno kapljicnim RF testovima.
Ta vrednost mi je i na cesmi, dakle ne menja se ni u akvarijumu i ako imam 2 red moor panja, dodajem CO2 iz boce i imam treset tj serin super peat u filteru cak i malo vise od propisane doze.
Sve sto je u akvarijumu od kamenja i podloge je testirano sonom kiselinom i ne reaguje.

Zasto se ne menjaju vrednosti?

PS
Planiram u buducnosti da se oprobam sa mrestovima a i zeleo bih da mi PH u akvarijumu bude oko 7, cisto da kazem zbog onih odgovora tipa ne diraj nista ako sve funkcionise itd itd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Apr 03, 2016 6:45 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Ned Apr 03, 2016 6:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne diraj nista ako sve funkcionise Very Happy Jel ti je to brale vrzino kolo Very Happy Very Happy Very Happy

Licno sam procitao tonu tekstova kako na nasem jeziku tako i na stranim, kupio PH merac i ubrzo ga bacio jer ''Ne diraj nista ako sve funkcionise'' Very Happy Jedino ako bas hoces da mrestis pazuljaste ciklide koji zahtevaju PH 4,5 e onda vredi se potruditi i uloziti. Ovako sve se mresti i u obicnoj RO vodi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Apr 03, 2016 6:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi kad sam znao da ce opet ta prica otisi u smeru "na'rani svinje i nista ne pipaj" Smile

Aman ljudi, pa nije to formula za nuklearnu glavu, ajte otvorite se malo i podelite sa nama vase znanje Smile


Poslednji izmenio Anboy dana Ned Apr 03, 2016 9:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2016 5:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi sta ti je cilj. Ako hoces da imas stabilan pH na duze staze, moras da 'pravis' vodu i stalno meris. Mozes da ciljas na tvrdocu reda 3-4.
pH 8 u vodi cija je karbonatna tvrdoca 8 znaci da prakticno nemas rastvorenog CO2 ili imas u vodi/akvarijumu nesto sto drzi pH tako visoko.
Izmeri parametre vode koju dodajes (cesmovaca?).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2016 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci prvo omeksavanje na 3-4 pa onda obaranje PH, ovako kako stoji dzabe panjevi, treset i co2 iz boce?

Rekoh i gore da mi je i na cesmi ista vrednos PH i KH dakle po 8 kao i u akvarijumu.

Drop je negde izmedju plave i tamno zelene, znaci da je malo co2 u vodi, ide 1 mehut po sekundi uz rastapanje skoro 100% u mikseru, probao da pojacam ali ako pustim vise co2 pravi se "balon" u mikseru tj ne stize da otopi...

Gledajuci onu tablicu za co2 na osnovu PH i Kh zaista i ispada da nemam co2 u vodi i ako boca vec gruva preko mesec dana a pre toga je bila diy varijanta.

Ne znam sta se desava pa co2 ne obara PH, svo kamenje i podloga su testirani sonom kiselinom i ne reaguju, jedino ako osmokot ili hranljiva RF nemaju neku vecu PH vrednost pa ne dozvoljavaju bilo kakav pad...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2016 5:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da dodam da co2 ide sat pre svetla i gasi se kad i svetlo, regulisano EMV...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2016 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskren da budem, ne znam ni sam, nesto tu ne stima.
Taj reaktor je dobar, ali nema bas neki kapacitet, no svakako bi morao da bez vecih problema usitni 30-40 mehura u sekundi. Ti bese imas neki veliki akvarijum?
Kakva je Valjevska voda, zna li neko od ljudi sa foruma?


Poslednji izmenio Blue dana Pon Apr 04, 2016 9:07 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2016 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ti nije bez veze, pitaj RF sto se tice podloge, da li postoji mogucnost da ne dozvoljava pad pH.

Jos nesto, igranje sa pH moze da bude kobno za zivi svet u akvarijumu ako podje naopako, i to u kratkom roku.
Testiranja ove vrste ne preporucujem na ukrasnom akvarijumu, mada, da se ne lazemo, nema ko od nas nije slucajno dosao glave nekoj ribi i slicno, svestan ili ne toga.

U principu, mislim da bi pravi put bio, za pocetak, dodavanje RO ili dejonizovane vode pri izmeni u odredjenom udelu i pracenje parametara u akvarijumu, kako odmah po zameni, tako i u narednim satima. Ne znam koliko imas uslova za to, ali ako hoces da probas, probaj odmah ozbiljno. Smile


Poslednji izmenio Blue dana Pon Apr 04, 2016 9:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 2:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

30-40 mehurova u sekundi? Verujem da si mislio 3-4...Ferplast ima prilozenu tablicu gde je max ( po toj tablici) 167 mehurova u minutu za akvarijum od 500 litara pri 30KH...to je njihova teorija, a moja praksa dokazuje max 1 mehur po sekundi iliti 60 na minut bez obzira na litrazu jer litraza i nema veze sa brzinom otapanja u mikseru i to sa gasenjem co2 preko noci kada se taj "balon" co2 nakupljen od viska preko dana otopi pa u krug...

Akvarijum je cca 200 litara, a valjevska voda...pisah o tome evo link
http://www.akvarijum.org/forum.....22331.html

Uglavnom ono sto merim redovno je voda na cesmi i voda u akvarijumu, i uvek isti rezultati 8 i PH i KH na oba mesta.

Palo mi je na pamet za podlogu jer vise nemam ideju sta bi moglo da drzi PH tako visoko i sad cu bas Miroslavu da pisem...

Inace, jasan mi je rizik kod stelovanja PH i najradije bih kupio RO ali cisto pre te investicije da vidim sta se to desava kod mene kad PH i KH ne padaju i pored kao sto rekoh co2 iz boce, sera super peat i panjeva, a dosta njih kako na ovom tako i na stranim forumima kazu da je co2 jedan od najsigurnijih nacina za spustanje tih vrednosti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 2:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da dodam za taj mikser...kad sam rekao max 1 mehur po sekundi, to je sa odradjene dve modifikacije, impeler je sad sa 6 lopatica umesto 3 i unutra je ubacen najmanji kameni rasprsivac koji u mikser ubacuje sitne mehurice umesto fabiricki poveceg mehura direkt sa creva...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 7:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam 30-40 u minuti... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 12:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ok.
Elem, RF podloga Ph 5,5, e tek mi sad nista nije jasno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2016 6:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa verovatno voda ima visok dH pa on diže pH. Tresetom i ostalom hemijom ne možeš značajnije spustiti tvdoću pa će i pH stalno ići ka 7. Tako da ti treba meka voda za pH manji od 5,5. Voda stalno teži srednjoj tvrdoći i pH oko 7. Dovoljno je jako sunce da obasja akvarium i ph ide ka baznom. Da bi se napravila stabilna kisela i meka voda treba vreme. Napravi vodu 1-3 dH, a karbonatna ako me pamćenje služi ne sme da ide preko 4. Ako te interesuje naći stare akvarističke knjige u njima postoji deo znanja koje ti treba-pravac biblioteka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dh ne znam koliki je nemam taj test samo Ph i Kh imam...
Ja bih bio zadovoljan i sa Ph 7 ali nema sanse, inace moj drop je konstantno u plavoj boji jedva nesto ka tamno zelenoj koliko god dodavao CO2.
danas ceo dan se bakcem, izvadio mikser ubacio stakleni difuzor koji pravi bas male mehurove a iznad njega motornu pumpu usmerenu ka difuzoru, 4 mehura u sekundi i posle 3-4 sata nikakve promene niti na ribama niti u dropu.

Da li je moguce da ni 4 mehura po sekundi ispod motorne glave ne mogu da uticu na boju.

U poslednje vreme ja imam utisak da nesto ponistava co2 u mom akvarijumu.

Mreskanje povrsine vode u aq je minimalno, minimalno moguce e jedino sto imam po 1 rasprsivac vazduha u spoljnim filterima i ako tu gubi co2??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 5:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
PH i KH ne padaju i pored kao sto rekoh co2 iz boce, sera super peat i panjeva, a dosta njih kako na ovom tako i na stranim forumima kazu da je co2 jedan od najsigurnijih nacina za spustanje tih vrednosti...

Ovo ili nije dobro napisano tamo gde si pročitao ili ti nisi dobro razumeo ono što si pročitao Very Happy
CO2 ima uticaj na pad PH ali ne i na KH.Daću ti primer:hobista A ima meku vodu i njegov KH je niži u odnosu na hobistu B koji ima tvrdu vodu.Kh uglavnom predstavljaju soli kalcijuma.U oba akvarijuma se dodaje CO2 i u jednom i u drugom će doći do pada PH,stim što će jedina razlika biti u početnoj i krajnjoj vrednosti PH.Dakle ako želiš više gasa moraš ga i dodati bez obzira šta je KH tvoje vode stim što u tvrdoj vodi postoji veći puferski kapacitet pa samim tim i pad ph od pola jedinice će biti dovoljan recimo za ciljanih 30ppm u odnosu na mekšu vodu gde će za istu ciljnu vrednost od 30 pp CO2 biti potreban pad od cele jedinice Ph što se jasno može videti u tabeli KH/PH.Rastvorljivost gasa isključivo zavisi od uticaja temperature,parcijalnog pritiska gasa i saliniteta u nekoj meri-Henrijev zakon o rastvorljivosti gasova u fluidu.
Razloge za tvoj neuspeh treba tražiti u sledećim stvarima:
1.Slaba stopa ubrizgavanja CO2(najiskrenije što pre zaboraviš na brojke u smislu 30-40 u minuti ili neka druga varijanta bm/s.. biće ti mnogo lakše i jednostavnije Very Happy da se fokusiraš na prave stvari,kao npr.dovoljna količina CO2 u tvom akvarijumu)
2.Cirkulacija vode u akvarijumu koja takođe igra ključnu ulogu.
3.Tehnika rastvaranja gasa-za ovo ti ne mogu ništa reći s obzirom na to da nisam imao iskustva sa reaktorom koji si koristio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sajt za smanjivanje fotografija i vel... Uros Kg Razno 10 Sre Apr 01, 2020 12:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License