Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljka prednjeg plana-savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 8:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fali mi u akvarijumu neka biljka prednjeg plana.E sad,voleo bih neku nezahtevnu,koja sama formira tepih i pritom moze da raste na slabijem svetlu i bez dodavanja CO2.Akvarijum je 300L,osvetljenje je 6x36w obicnih neonki.Visina akvarijuma je 50cm.
Vec imam Bacopa australis,Hydrocotyle disecta i Hemianthus micranthemoides i one napreduju,ali sve nekako bezveze i sporo,tako da mi treba neka manje zahtevna alternativa.Svaki predlog dobrodosao!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 8:28 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda da probaš da napraviš tepih od Monosolenijuma, on nije zahtevan i ne traži mnogo svetla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljao o sagitariji?

Jako je osvetljenje, kakve su neonke u pitanju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje lično mišljenje je da 36w neonka nije dovoljno jaka da na dubini od 40tak cm obezbedi potrebno svetlo zahtevnijim biljkama, al to je moje mišljenje.

Brzina rasta bilja u nasem akvarijumu primarno su uslovljeni svetlom i dostupnim CO2. Nemoj očekivati brz rast ako ne dodaješ CO2. Kao što postoji ograničenje koliko riba može da stane u akvarijum isto postoji i za biljke. Za biljke je tu granicu lakše probiti dodavanjem CO2, elemenata koji su biljkama potrebni za normalan razvoj i obezbeđivanjem kvalitetnije rasvete. Takođe tvrdoća vode utiče dosta na rast i razvoj biljaka.

Ako želiš sagittariju ja ti mogu poslati veću količinu. Skoro sve što se vidi na slici ispod. Moram da rezredim malo kupus a neće niko da ga kupi na KP tako će biti free. Dezinfekcija i "depužacija" Cool ostaje tebi.

Image

Neki od listova su "trimovani" jer biljke nisu imale mesta više da rastu u širinu pa su krenule u visinu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2016 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cecam ::
Možda da probaš da napraviš tepih od Monosolenijuma, on nije zahtevan i ne traži mnogo svetla.


Uf,svidja mi se gledao sam ga vise puta,ali mislim da se on ne ukorenjuje? Vise bih voleo nesto sto pusta korenje u supstrat.

Bojan ::
Razmisljao o sagitariji?
Jako je osvetljenje, kakve su neonke u pitanju?


Neonke su "obicne" tj. philips-ove.Na prvi pogled mozda deluje jako,ali dok dodje svetlost do dole +imam i plutajuce biljke,a i ove sto nisu cesto zaklanjaju svetlost (pogostemon octopus...siri krakove na sve strane...).Imam vec sagitariju ali nju sam vec stavio u srednji plan,ne svidja mi se u prednjem,ja bih nesto finije i nize.

Serene Sky ::
Moje lično mišljenje je da 36w neonka nije dovoljno jaka da na dubini od 40tak cm obezbedi potrebno svetlo zahtevnijim biljkama, al to je moje mišljenje.

Brzina rasta bilja u nasem akvarijumu primarno su uslovljeni svetlom i dostupnim CO2. Nemoj očekivati brz rast ako ne dodaješ CO2. Kao što postoji ograničenje koliko riba može da stane u akvarijum isto postoji i za biljke. Za biljke je tu granicu lakše probiti dodavanjem CO2, elemenata koji su biljkama potrebni za normalan razvoj i obezbeđivanjem kvalitetnije rasvete. Takođe tvrdoća vode utiče dosta na rast i razvoj biljaka.

Ako želiš sagittariju ja ti mogu poslati veću količinu. Skoro sve što se vidi na slici ispod. Moram da rezredim malo kupus a neće niko da ga kupi na KP tako će biti free. Dezinfekcija i "depužacija" Cool ostaje tebi.


Mene je inspirisao takozvani "low-tech" akvarijum koji ne zahteva neko posebno odrzavanje,a on ukljucuje malo slabije osvetljenje i bez dodavanja CO2.Gledao sam biljke prednjeg plana na RF,ali sve neke zahtevne...
Hvala na ponudi ali kao sto vec rekoh imam sagitariu i ona mi je vise za srednji plan.

Mora da ima neka koja ispunjava kriterijum??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 6:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Marsilea?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Marsilea?


Pa ne znam,bila bi idealna,RF vidim da je ocenio negde u sredini,znaci srednje teska za odrzavanje,ali zanimljivo-izgleda da joj ne treba mnogo svetla.Ima li neko iskustva sa njom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

marsilei treba dosta svetla da bi se lepo užbunila....
mada svim tepih biljkama prednjeg plana važna je i hranljiva podloga....

možeš probati i sa Eleocharis parvulom,ona daje lep tepih
mada jeste zahtevnija...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što jednostavno ne povećaš malo broj riba i staviš sprejbar da se voda talasa bar 2/3 od širine akvarijuma. Sprejbar će znatno povećati količinu CO2 u vodi i napraviti bolju cirkulaciju vode kroz akvarijum. Ribe su fabrike CO2 i "djubriva". Kozice isto puno znače jer će održavati listove biljaka tako što će jesti bakterije alge i diatome što se vataju za njih.

Cryptocoryne parva nije mnogo zahtevna ako se ne varam samo što se sporije razmnožava vegetativnim putem pa je potrebno više biljaka staviti da bi se dobio tepih u što kraćem vremenskom roku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poprilično si mi konfuzan. Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali kažeš da imaš disektu, hm, i australis, koji ti rastu bezveze i sporo pa bi sad neku ne zahtevnu biljku... Pa šta su to - zahtevne?
Ne možeš da imaš u vidu tepih biljku za koju želiš isključivo da se ukorenjuje( dakle isključio si npr sve mahovine,monosoleniuum koji su ti predložili..), a pritom nemaš odgovarajuće svetlo, ne dodaješ CO2 i slično..
Jednostavno tako ne ide.. Moj savet ti je da poradiš na toj opremi. Kad budeš svetlo pojačao, ni ove sada prisutne biljke ti neće rasti sporo i bezveze. Uvedi co2, neće ti odmoći..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2016 9:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Echinodorus quadricostatus, Micranthemum 'Monte Carlo' ili ko sto svi znamo da imas polu biotop nasih reka uzbuni najas minor ili najas marinu dodaj na minor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Micro
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2016
Poruke: 33
Lokacija: Beograd/Borca

PorukaPoslao: Čet Apr 21, 2016 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Što jednostavno ne povećaš malo broj riba i staviš sprejbar da se voda talasa bar 2/3 od širine akvarijuma. Sprejbar će znatno povećati količinu CO2 u vodi i napraviti bolju cirkulaciju vode kroz akvarijum. Ribe su fabrike CO2 i "djubriva". Kozice isto puno znače jer će održavati listove biljaka tako što će jesti bakterije alge i diatome što se vataju za njih.

Cryptocoryne parva nije mnogo zahtevna ako se ne varam samo što se sporije razmnožava vegetativnim putem pa je potrebno više biljaka staviti da bi se dobio tepih u što kraćem vremenskom roku.


U planu je doadatak vise ribica Wink CO2 nije problem za sada,sve biljke rastu dobro,osim pomenutih niskih koje su na samom dnu.

Ralke ::
Poprilično si mi konfuzan. Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali kažeš da imaš disektu, hm, i australis, koji ti rastu bezveze i sporo pa bi sad neku ne zahtevnu biljku... Pa šta su to - zahtevne?
Ne možeš da imaš u vidu tepih biljku za koju želiš isključivo da se ukorenjuje( dakle isključio si npr sve mahovine,monosoleniuum koji su ti predložili..), a pritom nemaš odgovarajuće svetlo, ne dodaješ CO2 i slično..
Jednostavno tako ne ide.. Moj savet ti je da poradiš na toj opremi. Kad budeš svetlo pojačao, ni ove sada prisutne biljke ti neće rasti sporo i bezveze. Uvedi co2, neće ti odmoći..


Pa da,postoje zahtevne biljke i one manje zahtevne.Pod zahtevnim se podrazumeva dodavanje CO2,jako svetlo +doziranje,dok tzv. nezahtevnim nije potrebno dodavanje CO2,zadovoljne su i slabijim svetlom,a doziranje je svedeno na minimum(npr. anubie).Postoji takozvani low-tech akvarijumi,u koje se ne dodaje CO2 i slabije su osvetljeni,tako nesto pokusavam da napravim,jer je takav akvarijum mnogo manja obaveza i dosta je stabilniji sto se algi i hemije vode.

Lenji Lisac ::
Echinodorus quadricostatus, Micranthemum 'Monte Carlo' ili ko sto svi znamo da imas polu biotop nasih reka uzbuni najas minor ili najas marinu dodaj na minor.


E kako mi najas nije pala na pamet,a imam je u akvarijumu Very Happy bas me zanima kako bi to izgledalo,mislim da cu da probam!
Probacu da nadjem i marinu,hvala na ideji,i postujem update kad se rasiri-sa slikom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 22, 2016 12:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ti bi "nesto finije i nize"... ti bi "da se ukorenjuje u supstrat", ti bi ovo i ono....a pritom hoces low tech..( ja vrlo dobro znam sta je low tech akvvarijum, samo moras da znas jednu stvar - to kako smo ih mi klasifikovali na zahtevne i ne zahtevne,pored toga sto one takve jesu ili nisu(za nase uslove), u velikoj meri ima udela u tome sa cime mi raspolazemo da ih odgajimo)... kkad sam drzao sagitariju-imao sam co2,kad sam drzao "zahtevni" HM- imao sam co2... Takodje,u oba slucaja dodavao a hemiju.. i odmah je ona nazaovi zahtevna, postala nazahtevna...
Drugo, i u low tech akvarijumima dolazi do pojave algi..to sto je slabije svetlo i nema co2-nista ne znaci... pa nisu to jedini parametri za "dobijanje algi"..
Poenta je u tome da za uslove koje ti imas trenutno - ne mozes da dobijes ono sto bi hteo. Eto.

P.s. postoji mnogo high light akv gde su recimo anubiasi ustekani negde u hladu i rastu kao ludi..tako da dodavanjem svetla mozes imati i biljke koje traze manje istog samo da ih dobro pozicioniras.
Opet kazem ne moze i jedno i drugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 22, 2016 1:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

"Opet kazem ne moze i jedno i drugo" - nisam se dobro izrazio: low biljka moze u high akv ali obrnuto ne moze..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Apr 22, 2016 9:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih na tvom mestu da sam,poslušao Bojana i uzeo Marsileu hirsutu.Napraviće ona tepih i bez CO2 i sa slabijim svetlom.Dakako,uvek bude nešto niža i gušća na jačem svetlu,mada je kod mene, u doba kad nisam dodavao CO2,bez posebne hranljive podloge,osim produkata ribica(čist šljunak) i bez nekog kvalitetnog svetla napravila baš lep tepih.Na žalost tu imam i baštovana od svojih 25 cm,a njemu se ni jedna travica ne sviđa...
Neke druge biljke za tepih traže mnogo više nego ona,ali su zato i finije za gledanje.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plutajuca biljka ili ne? Rooster Biljke 2 Pon Feb 07, 2022 7:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License