Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kako punite velike akvarijume, i kako menjate vodu? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 3:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK, dakle spremam se da uzmem akvarijum od oko 150L. Planiram da prvo aranziram biljke, kamenje, itd, onda ide voda, i koliko sam razumeo tek kada ciklira idu ribice?

Sutra idem da pokupim akvarijum. Jedno pitanje koje me muci: kako da napunim ja tih 150 litara? Mogu do cesme i natrag, 20 puta sa kofom u ruci, to mi i nije problem - ali se secam da kada sam ovako nesto radio na starom akvarijumu, staklo bi se kao "zamrljalo" - koliko se secam, rekli su mi da je to od hlora, da moram prvo ostaviti da ispari, pa tek onda sipati.

Da li zaista moram napuniti 30 boca od 5l i drzati ih da stoje 3 dana, ili postoje neki preparati pomocu kojih mogu ubiti hlor ako sipam vodu direktno u akvarijum? Nemam pojma gde da nadjem 30 boca...

Takodje imam brigu i oko menjanja vode jednom nedeljno. Zameniti 30% - u ovom slucaju 50 litara, je sigurno jako komplikovano putem kofe, da li postoji neki sistem filtracije pomocu kojeg mogu zaobici ovaj korak, ili treba da naviknem na 10 boca punih vode u sobi?

Pozdrav i hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 3:19 am Snimi Poruku Nazad na vrh

WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 3:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja to lepo crevom. Kupio sam adapter za česmu, nakačim crevo i gotovo.
Za 20 min. ispraznim i napunim 30% vode svog 240 litraša
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 3:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

WoodyAllen ::
Ja to lepo crevom. Kupio sam adapter za česmu, nakačim crevo i gotovo.
Za 20 min. ispraznim i napunim 30% vode svog 240 litraša


Woody, a sta se desi sa hlorom i kamencem? Imas neki filtracioni sistem ili to ribicama ne smeta uopste?

Zivim u Beogradu, cujem da ovde voda nije losa, ali da bih i dalje trebao izbegavati zbog kamenca.

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 7:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kupiš FFM, pa sipaš kad menjaš vodu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 9:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja dodajem direktno sa cesme, crevo sa adapterom i za 10-15 min promenim koliko zelim vode, od 20-40%.. Preporucuje se FFM, ali ja ne dodajem. Gledaj jedino da prilagodis temperaturu vode, da ne bude bas ledena, vec sobna temperatura ili temperatura vode u akvarijumu(zbog stakla i kasnije ribica)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 11:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle crevo, ispraznis koliko hoces, crevo na cesmu i napunis koliko hoces. Nemas brige nikake, ako je voda ok za nas ok je i za ribe Very Happy
Ja ne dodajem nista u vodu, direkt iz vodovoda je sipam, samo dodam koji litar vruce da se ne ohladi previse. To je sve.
Suludo bi bilo imati 50l vode u sobi koja ceka zamenu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko ti je akvarijum blizu cesme onda kao sto kazu adapter i crevo, caskom napunis.
Posto tek formiras akvarijum i sve to treba da odstoji hlor ce se izgubiti svejedno. Mrlje od hlora ili kamenca nece sigurno odmah da se pojave, samo prebrises preostalu povrsinu stakla, iznad nivoa vode, pokupis kapljice i to je to.
To je sto se tice hlora, a moze i neki preparat zbog metala.
I to je to delimicno sto se tice prvog punjenja akvarijuma.
Svako naredno dolivanje vode, moze isto preko cesme, ali je malo rizicnije zbog pripreme vode i zbog temperature, tesko da ces da prilagodis temperaturu vode sa cesme i one u akvarijumu ako direktno sipas. Smile
Najbolje resenje je da kupis jednu kantu ili bure, od oko 50-70l , to je 500-1000 din, i da bude iza akvarijuma, ako ima mesta, na podu naravno, jedna jaca pumpa zbog visine pumpanja vode i grejac od 100w je dovoljan. Kantu napunis sa cesme, a pumpa dalje u akvarijum i uvek imas pripremljenu odstajalu vodu za nedeljnu zamenu. Grejac ukljucis neki sat pre zamene da zagreje vodu na zeljenu temperaturu.
Ako ta zamena od 30% bude redovna, i usput malo sifoniranje dna, akvarijum nema poteba skroz da praznis dugoooo, jedino ako ne resis da menjas postavku.
Ova varijanta sa kantom, pumpom i grejacem jeste skuplja, oko 3 000din, ali je trajno resenje i mnogo bezbednije i lakse i po tebe i po stanovnike akvarijuma. Plus imas pumpu i grejac u rezervi, za svaki slucaj. Very Happy
Meni kad stigne 300l planiram da tako uradim, sto se tice zamene i pripreme vode. Smile
Nikolac zasto suludo, neko ima u kolenu Very Happy ova voda bi bar necemu sluzila. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Maj 22, 2016 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda sa česme. Pri punjenju i cikliranju će sve živo da provrti filter, dekoraciju, biljke ... Ništa ne dodajem pri zamenama vode.
RO i slični uređaji bi bili jedino rešenje ako smatraš vodu sa česme nesigurnom.

Imaš u hemiji nekoliko tema:
http://www.akvarijum.org/forum/hemija-f15.html

Za velike akvarijume jedna skorija tema u DIY ako se odlučiš za taj sistem:
http://www.akvarijum.org/forum.....22214.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka police za akvarijume io Ponuda 0 Sre Dec 22, 2021 3:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gde naći velike kozice? Jablimir Ostali Stanovnici 2 Pon Maj 31, 2021 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako se montira solenoid na ovaj mano... sstanko78 Ostala oprema 7 Ned Nov 22, 2020 9:50 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License