Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jos jedna tema: LED rasveta ili fluo cevi ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Maj 29, 2016 8:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stedisa je dobra zbog lakoce montiranja. Nevolja je sto su uglavnom u ponudi spektri manji od 6500K.
Neonke. Dokazano dobre a pogotovo kod nas. Svi spektri u ponudi, kao i dodatna oprems. Nevolja - cena.
MH. Iako ima par spektra, zbog svoje jacine u Lumenima pogoduje biljnim postavkama. Pa cak i zahtevnim. Nevolja - grejanje, montaza, cena.
LED ... Pisano je gore o tome. Koliko para, toliko i muzike.
Ne zaboravite, pre deceniju i malo jace zarulje su bile zakon.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 29, 2016 8:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

kovle
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Jun 08, 2016 1:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke koje sam kupio: Sagittaria subulata, Monoselenium tenerum, Lysimachia nummularia Aurea, Lemna minor
Imam rgb 3528 i to malcice kvalitetniju imam 5050 14.4w/m hladno belu mislim da je Epistar. Za dubinu mog akvarijuma od 24cm mislim da je sasvim dovoljno da stavim 2x40cm 5050 i 1x40cm 3528 RGB. Nasao sam informaciju da ova 5050 ima oko 800lm/m sto bi trebalo da je sasvim dovoljno ili se varam? U Akvarijumartu (ne reklamiram ih) sam pronasao komplet haubicu od aluminijuma sa nozicama ispravljacem napona i rgb led traka jacine 9w neka veoma cudna rgb traka na haubici stoji oznaka Dengbao lfl cl-400mm (mislim da je dengbao ili neki takav kinez) i kosta 3300din. Mislim da je cena basnoslovna haubica se dosta greje. Kazem rgb traka koju sam video tamo nije klasicna 3528 nego neka koja ima duguljastu smd diodu i unutra jedno 6 boja istovremeno ukljuceno. Koliko je to dobro i vredi li ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 08, 2016 5:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za te biljke i tu litrazu nema potrebe da se cimas toliko oko led-a.... freshwater ili stedne ce ti sasvim raditi posao. Pogledaj moju temu "Kod starog hrasta" kako funkcionise sa kineskim stednim..pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Sre Jun 08, 2016 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="WoodyAllen"]
nemanjask ::
DARE021 ::
pre ili kasnije svi se ponovo vrate na neonke...
pogotovo u biljnim akvarijumima

Samo neće da priznaju Laughing Bravo


Ja sam priznao Sad[/quote
led i biljke nece da moze na duze vrme biljke stagniraju -propadaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2016 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne slažem se sa ovim komentarima o LED rasvjeti. Ovdje je zbrka oko led traka, koje nisu za biljnu akvaristiku, i led čipova, koji jesu pogodni za akvaristiku.
Trenutno u akvarijumu od 130l imam 4x10W bijele čipove, 4x3W deep redi i 4x3W royal blue. Biljke rastu kao blesave. U isto vrijeme kada sam ubacio led napravio sam i co2.
Ovi čipovi od 10W se mnogo griju pa ću ih uskoro zamijeniti za 20 3w 6500K.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jun 10, 2016 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se. Led trake nisu za akvaristiku. Osloniti se na njih kao glavno osvetljenje je propast u najavi. Druga stvar, vecina nas se ne razume toliko u led rasvetu pa cesto u nasim greskama pogresno vidimo stvar. Licno sam video mnogo lep biljni akvarijum sa led rasvetom.
Mi nesto kao malo procitamo i mislimo da znamo i onda probamo i onda razocarenje. Ono je jos relativno novo medju nama i nismo se dovoljno poigrali s njim. To je bar neko moje licno misljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Jun 13, 2016 3:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih napravio ovako nešto.

Image

Gruba reprezentacija, mrzi me da podešavam boje svetla i render. Sve diode su od 3w. Diode od 5w pa naviše se sastoje od dioda od 1 i 3w vezanih u red, niz ili kombinovano tako da nema potrebe za njihovim korišćenjem.

Sočiva za bele tj 6400k su od 90 stepeni za ostala diode optika od 120. Crvene, plave led su tu da daju boju ribama uglavnom. Ljubičaste su one za rast "medicinske biljke" što kod nas nije dozvoljena. Žute, ispod 4800k, su tu da daju malo topline. Bele diode sa onim ljubičastim su dovoljne za rast bilja, možeš da zameniš plave i crvene sa ljubičastim. Prvi red (do prednjeg stakla) samo bele staviš, kako bi ubilo što više odvratnu boju drugih dioda.

S obzirom da je tvoj akvarijum svega 24cm dubok i dok staviš 7-9 cm peka ostaje 15cm što je ekstremno plitko pa se možeš provući i sa 1w diodama al onda takav led modul neće biti efikasan na nekom ozbiljnijem akvarijumu.

Diode montiraš na aluminujumski hladnjak. Na hladnjak montiras 2 kulera za procesor ili jedno 5 onih malih za grafičke. Od lima napraviš kutiju u kojoj će to sve da stoji i auto lakom je ofarbas da se uklopi sa ostatkom enterijera u sobi. Drajvere za led staviš van konzole iz sigurnosnih razloga. Hlađenje mora da ti bude dobro, toplota jako utiče na rad dioda.

S obzirom da imaš svega 15tak cm vodene kolone i planiraš da praviš kasnije akvarijum možeš koristiti i obične štedljive sijalice samo napraviš reflektor. Ima na formu 3-4 teme kako da napraviš rasvetu sa štedljivim sijalicama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
kovle
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Jun 14, 2016 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam napravio jedan da tako kazem panel, tu su 3 duzine 5050SMD od 14.4w/m i 60LED/m, hladno bele, ukupno 104cm duzine i jednu duzinu od 40cm RGB 3528SMD ona je slabija 4.8w/m. Oko 0.6W/l otprilike, nakacicu sliku naknadno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License