Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Discus akvarijumi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
fielddd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Feb 2015
Poruke: 3

PorukaPoslao: Čet Mar 12, 2015 8:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, Vlada iz Valjeva...

Akvaristikom sam se bavio ranije, par godina kao "stariji maloltenik", pa je usledila velika pauza od nekih 15-ak godina. Ali, ljubav je ostala Smile U međuvremenu, akvaristika je dosta napredovala...

Od samog početka, discus je za mene "kralj riba"... Da ne dužim, pročitao sam u prethodnih mesec dana većinu članaka sa foruma vezanih za discus "problematiku"... Nikada dovoljno...

Planiram da napravim policu na dva nivoa tj. tri - donje bi bile zatvorenog tipa (za filtere, pumpe itd), na serdnjem bih isntalirao 3 manja akvarijuma sa mladim diskusima, na gornjoj bih napravio "master" akvarijum za odrasle ribe - po odrastanju discusa u malom akvarijumu. Najveći akvarijum bi imao dimenzije 140 x 50 x 50cm (oko 350l). Njega ne bih odmah radio već bih prvo mala tri. Plan mi je da ta tri mala akvarijuma budu dimenzija 45 x 45 x 45 cm (oko 91l). U njih bih, zavisno od ponude na tržištu, ubacio male discuse veličine oko 5cm, različitih varijeteta. Po odrastanju, prebacio bih ribe u veći akvarijum.

Plan je da ti mali akvarijumi nemaju nikakvu podlogu zbog održavanja higijene. Interesuje me vaše mišljenje oko filtracije, da li da koristim (da li je moguće) koristiti jedan kanister filter , pa sistemom spojenih sudova tj. prelivnih creva da filtriram ta tri mala akvarijuma? Ili svaki akvarijum da ima svoj filter posebno (koji preporučujete)? Takođe, interesuje me i vaša preporuka za uređaje ili hemiju za merenja kvaliteta vode - pH, KH, GH...

Policu bih pravio od metalnih profila 35 x 35 mm, zadnja strana od univera kao i leva bočna strana police.

Da li je ovaj početni plan u redu, imate li neke primedbe ili savete?

Hvala unapred...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 12, 2015 8:11 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Mar 12, 2015 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Vlado i tebi. Mislim da se izlazes bezpotrebnim troskovima i kompllikujes odrzavanje glavnog akvarijuma koji bi bio dosta visoko. Diskuse te velicine mozes da ubacis odmah uglavni akvarijum, koji ces predhodno da pripremis. Cikliranje i ostalo. Vise ce te kostati izrada tog " regala" i tri manja akvarijuma nego da dodas malo i kupis malo vece diskuse i RO aparat za vodu. To ti je moj savet.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
fielddd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Feb 2015
Poruke: 3

PorukaPoslao: Čet Mar 12, 2015 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav "Popaj", hvala na odgovoru.

Slazem se da bi to bio komplikovaniji posao koji sam planirao. Za velicinu discusa koje nameravam da kupim, ne preporucuje se veliki akvarijum. Tek sa nekom velicinom od 10ak cm mogli bi se ubaciti u isti. Stvarno ne poznajem odgajivace i postoji rizik da bi ti veci primerci mogli biti neki "zaostali" za svoju starost. Ipak bih viseo voleo da ih sam odgajam od mladjih "nogu".

Hvala u svakom slucaju, pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam mislio matore, nego malo vece. Ja sam npr, u skoro istu litrazu stavljao velicine 5cm, uzeti od odgaivaca i prevedeni na cesmovacu. Nista im nije falilo. Normalno napredovali i ziveli dugo. Normalno izbor je na tebi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije stvar u tome da mali Diskusi ne mogu da idu u velike akvarijume ali i ja posle licnog iskustva ti savetujem da uradis takav "sistem" koji si zamislio. Mnogo brze i bolje ce ti malci od nekih 5 cm. u tim manjim akvarijumima napredovati a posle je lako da ih prebacis u taj veci. Jedino bih ti sugerisao da na tim manjim akvarijumima stavis visinu 50 cm. jer nikad se ne zna za sta mogu kasnije da posluze. Wink
Podrzavam tvoju ideju da krenes sa Diskusima od "malih nogu" jer sam i ja tako krenuo. Nema lepseg osecaja i zadovoljstva nego kad vidis kasnije neku ribetinu koju si od 5 cm. doveo do poprilicne velicine.
Ako vec imas uslova da ih tako drzis, zasto da ne. Podrzavam ideju.
E sad sto se tog rasporeda akvarijuma tice, tu gledaj prvenstveno funkcionalnost tj. kako ces svemu tome prilaziti dok ih odrzavas.
Za filtraciju sa jednim kanister filterom, pojma nemam da li ces moci da izvedes, mada cisto sumnjam. A sto se tice uredjaja za merenje vrednosti vode, to zavisi od tvog dzepa. Ja licno koristim digitalne merace koje sam dobio iz USA ali sam skoro video da mogu da se nabave i preko kineskih sajtova za prodaju. Ne znam iskreno koliko su tacni ali znam da se prema njima odredjujem prilikom mresta i ne omanem. Naravno, planiraj da nabavis i RO uredjaj ako vec od starta zelis da krenes u da kazem ozbiljniju pricu. Ne mislim na mrest, vec i na dobar razvoj riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 10:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, zaboravih i da napisem da ti ti manji akvarijumi kasnije mogu da posluze i kao karantinski.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ideja a može dole i jedan 45x45x45 i jedan 90x45x45 Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
fielddd
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Feb 2015
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pet Mar 13, 2015 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav TeoDos i Nesho...

Hvala na sugestijama. Sad sam isao kod jedinog coveka koji pravi akvarijume u Valjevu da se i sa njim posavetujem oko hardvera akvarijuma (velicine, filtera...), medjutim istegao je ligamente i van stroja je do sledece nedelje. Imam vremena da jurim coveka za varenje konstrukcije police. Pa nakon toga oblaganje. Poslusacu te TeoDos za visinu akvarijuma, mislio sam malo nize cisto da gornji akvarijum ne bude mnogo visok ali okej, nije 5cm mnogo. Naravno i RO uredjaj je u planu, zivim u stanu, imate li neku preporuku oko modela?

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Žarke
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2016
Poruke: 103
Lokacija: Mostar

PorukaPoslao: Pon Jun 27, 2016 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Visina nek ti bude minimalno 50 cm in ek bude što dublji akvarij... diskusi vole plivat "okomito" od dna prema gore, a širi iz razloga što su jatne ribe i vole bit u miru u grupi od barem 6 jedinki, i kad te ribe narastu traže prosotra. Ja ih imam 10 i svi su manje više u vijek skupa.

Što se tiče RO uređaja on ti nje potreban, ja ga nemam i apsolutno nikakvih problema nemam. Bitan ti je kontinuitet tj. da su uvijek isti uvijeti i nemaš brige. Ono što im trebaš omogućiti je to da uvijeti budu na duge staze isit, jake su oni ribe i naviknut će se,

Kod mene se na običnoj česmi i mijenjam vodu jednom tjedno 25 % direkt s česme, s tim da prije u akvarij ulijem na cijelu litražu akvarija ( Akv 350 l) Easy Life FFM i Seachem Prime da neutralizira klor...... Vodu ulijevam na način da sprej bar odignem od akvarija na 50 cm i pustim da prska direkt u akv, i tu dio klora ispari....

Ribe su mi perfektno zdrave,

KH s česme mi je 6, PH je uvijek na 7- 7,3 NO3 nekad i 40, temp 28-29 i nemam problema nikakvih, ribe sretna...

RO nemoj jer će voda gubiti na vrijednosti minerala, i s vremeom uz pad PH kako se organiski otpad bude taložio može ti doć do određenih problema. Zadnja istraživanja su pokazala da u pravo zbog nedostatka određenih minerala i vitamina nastaju poznate "rupe u glavi"...

Ponovit ću se još jednom iz iskustvati govorim, samo im omogući konstantno iste uvijete..... uhvati s njima ritam, hranjenje, mijenjanje vode itd.....

Tu smo ako te nešto zanima pitaj, vjerujem da su svi diskusari krenuli odakle i ti....i uz put napravili tonu grešaka kao što sam i ja, i vjeruj bilo je vremena da se odreknem ovoga al evo danas kad se sve to prođe napokon je došlo vrijeme uživanja i TV malo gledam hehehe,

Laughing Laughing Laughing Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Žarke
Akvarista



Registrovan: 08 Feb 2016
Poruke: 103
Lokacija: Mostar

PorukaPoslao: Pon Jun 27, 2016 12:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinite moj je komentar bio malo OFF TOPIC, nisam čitao od vrha prema dole nego obrnuto..... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed ,

kad diskusi narastu onda prihvati moj komentar pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarijumi ostali za starim zemunskim... user001 Na poklon 6 Sre Apr 28, 2021 9:18 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijumi 400 l i 250 l police i RO Dzo Arhiva Malih Oglasa 3 Sre Avg 28, 2019 10:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijumi na prodaju Pecinac Arhiva Malih Oglasa 14 Čet Jun 20, 2019 8:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moji Akvarijumi radovicmiladin86 Akvarijumi 4 Čet Maj 09, 2019 6:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bojan95-akvarijumi Bojan95 Akvarijumi 44 Sre Mar 20, 2019 5:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License