Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koji materijali su sigurni za akvarijum? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 3:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima

Zeleo bih napraviti "brdo" u akvarijumu, dakle da izdignem malo podlogu pomocu necega, otprilike 20-30cm visine. Umesto da kupim 60kg sljunka, rekoh da podmetnem nesto i onda samo pokrijem sve to sljunkom.

Nisam siguran koji materijali su bezbedni (ali jeftini) npr. cujem stiropor je OK, ali me brine da ne pocupa sve sa sobom ako krene plutati. Takodje ne znam da li je plastika pametan izbor? Ipak to ide ispod podloge i mozda ce stajati i par godina tako.

Ne zelim kvariti akvarijum tako sto cu ista lepiti za dno, mozda nekada budem menjao, i sta onda...

Da li je neko od vas koristio neki materijal kao podlogu u proslosti i sta ste koristili?

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 3:06 am Snimi Poruku Nazad na vrh

senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 9:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Bas se time bavim ovih dana...bio sundjer..pa zidas kako hoces ,dobijes dodatni filter materijal a ne moras da kupujes brdo peska...imas razne gustine, na to obrati paznju..pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru!

Da li se bio sundjer isplati? Gledam po radnjama, 1m2 je 1000+ din... Da kazemo da uzmem 4 table, ovo je vec vise od 4000... 100 kila peska mogu uzeti za te pare... Ili mozda moze negde sunjer da se nadje jeftinije?

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

100 kg j sto kila a da bi dobio 100 kg sundjera treba ti brdo sundjera hoces li da prodjes jftinije ili da to izgleda lpo da dobijes ono sto zelis a da ti pritom nepukne akvarijum !sa sundjerom s laks radi sljunak koliko god ti pravio brdo vremenom se poravna !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 4:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mozes da napravis brdo i od stiropora ili stirodura, ali slojeve bi trebao da zalepis jedne za druge, ako ne zelis da lepis za dno, stavi na brdo neki kamen ili panj. mada i lepljenje za dno nije problem, jer kad pozelis da menjas, odlepis sa dna brdo i gotovo. a svakako tabla od 50x100 cm stiropora recimo od 5 cm debljine nije 1000+ dinara Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 4:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

io, hvala puno, dal' znas mozda da li stirodur pluta vise ili manje nego stiropor?

Da li je plastika bezbedna? Eventualno bih mogao poredjati plasticne palete, nisam siguran da li plastika moze otpustiti otrove.

Poz!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 4:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

gotika ::
100 kg j sto kila a da bi dobio 100 kg sundjera treba ti brdo sundjera hoces li da prodjes jftinije ili da to izgleda lpo da dobijes ono sto zelis a da ti pritom nepukne akvarijum !sa sundjerom s laks radi sljunak koliko god ti pravio brdo vremenom se poravna !


Po svemu sto sam nasao na netu svi kazu da je sundjer najbolji... Da imam, ja bih i 10.000 dao za sundjer ako treba... fizicki mi ne ostaje 4000 kada uracunam cenu police, stakla, haube, rasvete, sljunka, 20kg kamena, bilja i filtera...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 6:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neutral Jesi možda razmišljao o kamenu. Obično kamenje pokrijes peskom eto brda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2016 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

plastika nije stetna za akv ako je pvc ili pp. ima i onih na bazi epoksija ili poliestera, one vec ispustaju neke materije koje su stetne za zivi svet. tako da ako je u pitanju obicna plastika onda je ok. mislim, pumpe, korner filteri i prelivne cevi su pravljene od plastike , dakle moze u akv Smile

i stiropor i stirodur isplivavaju, ali verovatno bi ih tezina peska pritisla na dno. mozda da uzmes jednu tablu tanjeg stiropora, recimo onog od 1 cm, i onda da napravis bazu koja bi bila vce povrsine, a na nju nalepis brdo. pod "vecom povrsinom" mislim da bude skoro kao celo dno od akvarijuma, da ostavis po 5-10 cm do ivice stakla. e onda ne bi bilo sanse da se brdo iskobelja napolje, kad nalegne 20 kg peska odozgo Smile sve i da izviri negde vrh brda, samo ponovo zatrpas Smile jer ce baza biti velika i nece moci da ispliva nema sanse.


sundjer je zgodan zbog poroznosti, na njega lepo nalegne pesak. ako ne pravis neko bas posebno veliko brdo u bazi, da ti treba pola metra, mozes uzeti i obican sundjer, onaj za kola ili za skolsku tablu sto se brise i td, pa napravi od njega. ili uzmi one dzakove od krompira, oni mogu i u filter da se stave, pa ih malo naguzvaj i napravi brda kakva zelis Smile mozes i crevo da uvijes u obliku brda (i uvezes ga najlonom ili ubacis u kesu ili neku mrezicu ili pomenuti dzak) , sigurno ima jos nekih nacina. pa recimo i kamenje, sto kaze serene sky Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
damson
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Maj 2016
Poruke: 8

PorukaPoslao: Pet Jul 01, 2016 3:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno Serene Sky - mogao bih opusteno uzeti lava kamen, on je lagan i jeftin, pa da naslazem 10kg dok ne dobijem brdo... nadam se da nece da ukiseli vodu ili nesto slicno, nisam proveravao da li menja sastav vode.

io, hvala! ne mogu uraditi bazu nazalost bas tako jer je akvarijum duzi nego sto je sirok, ali dzak za krompir je super ideja, mogu taman lepo da popunim izmedju lava kamena pukotine sa par dzakova... hvala opet!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Jul 03, 2016 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... ja sam više mislio da pokupiš neko kamenje kraj reke, na brdu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Jul 03, 2016 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dzak za krompir , papriku ili sta vec nije neko resenje. Vremenom ce toliko nakupiti prljavstine da ce doci do reakcije tj disbalansa elemenata u vodi.Sumljam da ces dzak vaditi i prati pa ponovo vracati u podlogu ?
Sta god da odaberes racunaj na to da moras da odrzavas higijenu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License