Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bele tacke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
J-Bone
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2016
Poruke: 23
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jun 05, 2016 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima.
Pre tri dana zam zapazio da su se na neonkicama pojavile bele tackice i naso sam temu na forumu koja je identicna mom problemu. Takodje sam primetio da su ima peraja kao izgrizena. Iz price sam shvatio da je to oboljenje koje izaziva parazit Ichtiophtiriasis multifiliis. Otiso sam do pet shopa i kupio lek Ichtyoex, Proizvodjaca ,,gama spektakl,, Kragujevac. Izdozirao sam ga po uputstvu, prvi dan puna doza, drugi dan upola. Sad ne znam da li da ga dam ponovo i treceg dana, tj da nastavim. Bolest nije stala, vec se prosirila na ostale, cak su mi dve neonke i uginule. U akvarijumu su 4 koridorasa, 2 ancitrusa, 5 neonke (3 kraljevske i 2 plave) i 2 crne ajkulice. Na koridorasima se nije pojavilo, na plavim neonkama takodje, a na ancitrusima ne znam, jer imaju bele tacke prirodno. Neke biljke su mi se malo sasusile, tj potamnele, ali mislim da je to od ovog leka koji sam sipao. Sipao sam i jednu kasiku soli (akvarijum 80L). Da li da uzmem drugi lek i koji, a ako ne kako da nastavim sa ovim koji imam? Da li ovakvo slicno oboljenje moze da izazove i neki drugi parazit/bakterija?
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jun 05, 2016 6:37 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

aldyn
Akvarista



Registrovan: 13 Jul 2015
Poruke: 225
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Ned Jun 05, 2016 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, za mene najbolji i najefikasniji lijek koji se kod mene pokazao je sera costapur Smile


Prvo ako imas aktivni ugalj OBAVEZNO ga izvadi, povecaj temp na oko 30 stepeni, dodaj jednu kaskicu soli (mislim na kasiku za caj, nemoj nikako supenu jer vidim da imas biljke), dodaj 20 kapi SERA COSTAPURA i pojacaj aeraciju, drugi dan prvo promjeni 50 % vode i sve ponovi samo bez soli i tako sve radi dok ne nestanu na bas svakoj ribi, kad zavrsis s lijecenjem spusti temp na normalnu oko 25 stepeni, takodje opet promjeni 50 % vodei sad ubaci aktivni ugalj da pokupi ostatak lijeka,malo je dug tekst ali nadam se da je pomogao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
J-Bone
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2016
Poruke: 23
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Jun 06, 2016 2:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvadio sam aktivni ugalj, povecao t na 28, dodao so i pojacao aeraciju. Da li da nastavim da im dajem ovaj lek sto imam i kako, da ne bih kupovao ovaj serin, kosta negde oko 600 dinara.
Hvala na odgovoru Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Jun 06, 2016 4:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ono o cemu treba da razmislis je generalno zdravlje riba. Svaka riba moze da oboli od ovoga ako uneses zarazenu u akvarijum. Medjutim bolest moze i da se ne prosiri na druge ribe, sve zavisi od imuniteta, a imunitet zavisi od mnogo faktora. Kvalitet vode, ishrana su najvazniji, i njima bi trebao da se pozabavis. Prljava voda moze lako da bude okidac, losa ishrana takodje. Sad prvo izleci, resi posledicu, pa se onda pozabavi uzrokom kako sr ne bi ponovilo. U principu ako ti je voda besprekorno cista mozes ribe imati godinama bez i jednog problema. Samo dobra higijena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
J-Bone
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2016
Poruke: 23
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Jun 07, 2016 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala na savetu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2016 10:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odes na google i kucaš ich life cycle. Možda ima i na srpskom životni ciklus ovog parazita. Kad to dobro proučis shvatićeš da je u početnim fazama zaraze lakše ribe staviti u karantin i jedno vreme redovno menjati vodu dok ne ostanu bez belih tačaka u potpunosti.

Methylene Blue ili Metilensko plavo po našem je ono što čini većinu tog leka je i kancerogen po čoveka, ubija bilje i bakterije u filteru. Primarno se koristi za suzbijanje spoljašnjih gljivičnih infekcija.

Ribe si sam pobio. Potrebno je da riba bude dobro pokrivena cistama(belim tačkama) da bi umrla. Paražit ne ubija direktno domaćina već indirektno, sekundarnim infekcijama koje nastaju po pucanju cisti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2016 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam vremena da sad pretrazujem stare teme ali ima par tema gde je par clanova uspesno resilo situaciju tehnikom kucne radinosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Jun 09, 2016 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najsigurniji nacin bez unosenja bilo kakve hemije jeste pojacati promene vode koliko god je to moguće, podici temperaturu vode kako bi se ubrzao metabolizam riba i imuni sistem aktivirao i pojacati aeraciju vode zbog visoke temperature i uopste kvaliteta vode. Ako je moguce, raditi 50% izmenu na dnevnom nivou, sifonirati svaki cosak akvarijuma i ocistiti ga da bude besprekoran. Ne preterivati sa hranjenjem i videces za par dana problem kao rukom odnesen. I nakon izlecenja spustiti lagano temperaturu i odrzavati cistocu akvarijuma kako se problem ne bi ponovio. I naravno naci uzrok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
J-Bone
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2016
Poruke: 23
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Jun 14, 2016 3:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bele tacke su pocele da se povlace, ima ih bas malo. U prodavnici su mi rekli da ovim lekom bi trebalo da parazit nestane za 2, maksimalno 3 dana, i to proverena informacija jer znam coveka. Mene muci sto je ovo oboljenje trajalo do 2 nedelje, tako da nisam siguran da je bio u pitanju Ichtiophtiriasis multifiliis. Menjam vodu redovno, ali trebam i podlogu da zamenim jer mi se ova bela brzo prlja, pa mislim da cu u potpunosti ukloniti uzrocnika, i nadam se da se nece infekcija povratiti.
Upoznat sam sa metilenskim plavim, koristim ga u stomatologiji, i pretpostavio sam da je ono doprinelo uginucu riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
apingu
Akvarista



Registrovan: 29 Maj 2016
Poruke: 24
Lokacija: Visoko Bosna i Hercegovina

PorukaPoslao: Uto Jun 14, 2016 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam imao problem sa ich-om i nisam koristio neke lijekove...
Inace moj aq je od 80 litara
Stavio sam soli u njega i pojacao temperaturu na 28 mada sam citao da je povecavaju i na 30
Na vecoj temperaturi se ich razvija brze
Svaki dan promijenim 30% vode iz aq tokom lijecenja i svaki put kad mjenjam vodu stavim soli... tako sam radio 7 dana i uspio sam da se izborim sa tim.
Treba samo voditi racuna o tome da li ribe podnose sol itd itd... malo pojacaj ishranu riba nek bude raznovrsnija da se malo podigne imuni sistem ribe.
Nadji na netu sve o ich-u malo se inf o samoj bolesti.

Ima jos toliko toga na netu
Pisem preko moba pa ako ima koja greska u pisanju desifrujte heheheh
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jun 15, 2016 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za 2 do 3 dana ne može Ich da se izleči.

Knjiga Bolesti slatkovodnih riba, strana 94: Терапија ихтиофтириозе захтева посебну пажњу због развојног циклуса где су од свих равојних стадијума само слободно пливајући облици - теронти подложни хемијском третману. То значи да ће примена једног третмана уништити само оне теронте који су изашли из цисти и још увек се нису причврстиле за кожу домаћина рибе. Овај један третман неће утицати на паразите који се јављају након што је третман завршен. Поновљени третмани, међутим, континуирано ће уништавати теронте, и спречаваати наставак инфекције. У топлој води неопходно је спровести минимум три третмана на свака 2-3 дана, док у хладној води треба спровести најмање пет третмана на сваких 3-5 дана.

Ako misiš da je nešto drugo evo literature pa traži

http://www.akvarijum.org/forum.....23551.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
J-Bone
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2016
Poruke: 23
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jun 19, 2016 1:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno, oslobodio sam se ove napasti i nadam se da se nece vratiti Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 04, 2016 12:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi da ne otvaram novu temu, a vezano je za istu bolet, pa da se nadovežem, u pitanju je mužjak ramireza, prekljuce sam prvi put primetio da se krije, odmah sam znao da mu nesto jeste i primetio sam male bele tackice na glavi, bacim hranu i super jede, ko da mu nista nije, juce zatim nestale tackice, kada sam stavio hranu, on nista, ni da mrdne, a inace kidise, danas se vec malo jace vide bele tackice na glavi, ima ih možda 4-5 tako nešto i primetio sam da kao da hoće malo da se češka od nešto, prebacio sam ga u drugi manji akvarijum u kom ima nekih 10l, treba da odem da kupim lek i da ga primenjujem, e sad moje pitanje je, pošto ima malo tačkica, neki kažu da se tada samo stavlja so i česta izmena vode, da li to tako da radim ili ipak da stavim lek? A drugo pitanje je što se tiče Ramireza, dal njemu smeta so i lek, a samim tim i česta izmena vode, s obzirom da je on dosta osetljiv?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 04, 2016 3:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam primetio i da se neonkice i jedna zebrica ceskaju od biljke i panj, al oni nigde nemaju nikakve tackice, tako da sam vratio ramireza, posto imam 70L, sipao sam malo manje od pune supene kasicice soli, vidim da su se sad neonkice rastrkale po akvarijumu, a do sad su bile sve skupljene u jednom delu, a razbore se ne ceskaju al su poludele, od kad sam ubacio so, jurcaju se, plesu, ko da im je to bilo potrebno za parenje, hit Smile u svakom slucaju sta raditi, posto ja nigde ne vidim nikakve tackice, osim na ramirezu i to na glavi, ima 4 tackice, a ove ostale niko nista, da ja kupim za svaki slucaj Sera Costapur?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
profiterole
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2013
Poruke: 573
Lokacija: Beograd,Centar

PorukaPoslao: Čet Avg 04, 2016 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na ramirezu je verovatno hexamita. Ovo je druga tema
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bele tačke? SanjaP Bolest 2 Pet Mar 19, 2021 9:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sta korigovati kada puzevima kucice b... Suncokret Ostali Stanovnici 3 Sub Avg 15, 2020 10:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele alge Zelenizeleni Alge 4 Ned Apr 26, 2020 1:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele tacke ICH........ srki.acs Bolest 11 Pet Jun 14, 2019 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka bele mrlje na staklu tam Početak u akvaristici 9 Čet Mar 22, 2018 5:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License