Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Loš početak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 8:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima nije me bilo godinu dve... a mozda i vise. Evo ponovo dosao akvarijum na red.

Posle gasenja jednog veoma uspesnog akvarijuma zbog puta u inostranstvo (bio je aktivan jedno godinu i po) akvarijum je sluzio burazu kao terarijum za nekog misa.

Sve sam ja to lepo oprao, proprao detaljno itd. Krenuo u formiranje, ali sam start je veoma los a evo i sta se desava. Akvarijum je od 65L.

Podloga:
Podloga je carobna zemlja, preko nje mreza za fasadu, pa preko sitno kamenje (nije frakcija)
Kamenje je proprato u jedno 20 voda, prokuvano pa opet prano u 3-4 vode.

Voda:
Voda je uzeta sa lokalnog jezera "peskara" hteo sam da mesam sa kisnicom ali kisa kao za inat nikad da padne. Voda je tretirana sa metil plavim radi dezinfekcije , i sera tecnoscu za pripremu vode.

Filtracija
Spoljasnja jedinica od 11l ide crni mikro sundjer, perlon vata, sloj sljunka, perlon vata, pa aktivni ugalj. U filteru se takodje nalazi bio keramika i plasticne bio kugle. Filter pokrecu 2 potopne pumpe, jedna 300l/h druga 250l/h tako da je ukupan protok vode 550l/h.

Info:

Akvarijum je oformljen pre 4 dana, sipana voda, pre 2 dana ubacena prva pilot ribica kako bi se pocelo cikliranje. Pre sam imao obicaj da prvo zasadim bilje ali sada ne znam zasto sam ovako uradio i pocera me baksuz neki.

Problemi:
-Mutna voda (verujem da je infuzorija u pitanju) Voda je u pocetku bila mleko mutna, pa se kasnije gasenjem svetla i sipanjem sere i metil plavog razbistrila 4x vise, sad je skoro kristalno cista ali i dalje posle 4 dana se primecuje belicasta sitna prasinica, pogotovu gore blizu svetla.
-Izrazen miris vode. Voda ima pojacan miris (ne smrdi) vec ima jaci shmek akvarijumski, kao recimo miris nekog ukrasa koji je dugo stajao u akvarijumu, miris je pristuan vec u krugu od 2m oko akvarijuma.
-Pilot riba ugrozena. Pilot ribicu sam ubacio pre 2 dana, vec od samog pocetka se cudno ponasala, da bi joj danas posle 2 dana uocio iskrzana peraja (trula) stalno je pri povrsini vode i ne pokazuje interesovanje za hranom.

Prosli put kada sam ciklirao akvarijum sve je proteklo bez ikakvih problema, ali evo sada nalecem na neke problemcice. Sumnjam na kvalitet vode, jerbo je voda uzeta sa tog lokalnog jezera gde ima mnogo kupaca, a gde su ljudi tu su verovatno i neke nepozeljne bakterije itd.

Druga sumnja pada na moju balvansku odluku da u filter ubacim bio keramiku i bio kugle bez da ih prethodno properem. Keramiku i kugle sam uzeo iz starog akvarijuma od jednog drugara koji je aq razformirao, pa mu je to tako stajalo u filteru bez vode. Ja sam to sve bez da properem na keca ubacio u moj filter, zasto pojma nemam.

Saveti, predlozi... da li je ovo sve normalno da se desava tokom startovanja ili nije ? Sta mi je ciniti ?

P.S. podloga koju sam stavio (sitno kamenje) ce biti zamenjena frakcijom uskoro, danas kazu pasce kisa, tako da ce biti i kisnice. U toku dana cu postaviti i fotografije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 8:35 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Vukolic.Igor
Akvarista



Registrovan: 01 Mar 2015
Poruke: 68
Lokacija: Kostolac

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav.Mislim da si bas dobro nazvao temu Smile Sta ti bi da sipas vodu iz jezera u akvarijum,bolje direktno sa cesme da si sipao.Mislim da ti je to glavni problem ovde.Koje osvetljenje imas?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 10:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdra druže!

Bolje da si podigao šator i sakupio vodu na onim česmama što "prečišćavaju vodu" ako to još uvek postoji. Laughing

Šalu na stranu. Nisi imao potrebe za ribom. Zemlja u sebi ima dosta bakterija zivog sveta i dosta organske materije a i voda sa Peskare je puna mikroorganizama. Trenutno je u akvarijumu ogromna količina amonijaka.
Ribu sumnjam da ćeš spasiti otrovala se amonijakom spržene su joj škrge. Biljke zasadi one će ti pomoći da se akvarijum brže formira. Ribe kad budeš ubacio hrani ih sa što jačom i boljom hranom jer njihov imunosistem nije priviknut na klice što žive u Peskari, dafnija i pročišćen tubifeks bi bilo extra da nabaviš i hraniš bar 20tak dana. Možda će malo kunjati al posle 3-4 dana će biti kao nove.

Evo malo edukacije o zemlji u akvarijumu:


Link


Vukolic.Igor ::
Pozdrav.Mislim da si bas dobro nazvao temu Smile Sta ti bi da sipas vodu iz jezera u akvarijum,bolje direktno sa cesme da si sipao.Mislim da ti je to glavni problem ovde.Koje osvetljenje imas?

Kad se okupaš Zrenjaniskom česmovačom izađeš obično prljaviji samo se manje osećaš. Tamo je potrebna celokupna zanena sistema za vodosnabdevanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako sam i mislio, sumnjao sam na kvalitet vode.

Osvetljenje trenutno je neonka od 15W na 4500 kelvina, to je privremeno dok izradjujem haubu, tu ce biti dve cevi od po 30W najverovatnije cu uzeti grolux cevi, ako imate savet koje bilo bi super. Razmisljao sam cak i o LED rasveti, citao sam dosta ovde o tome, ali mi je to trenutno prekomplikovano.

Dobro, danas ce biti kise (valjda) postavio sam brdo posuda da nakupim kisnice. Ako neko iz Zr-a zna gde moze da se uzme dobra voda molio bih da se javi, cuo sam za nekog dedu sa zelenog polja i njegovog cudesnog bunara, ali ne znam gde se nalazi.

Da li moram da vadim sve iz akvarijuma, i taj treset ? Ili je dovoljno da promenim vodu samo. Danas uzimam i neko bilje pa idemo fresh start. Svakako vadim sljunak tjst sitno kamenje sto sam ubacio i ubacujem frakciju, mozda je pomesam i malo sa peskom. Rece mi jedan iskusan akvarista da je ta carobna zemlja prejaka za amazonkso bilje i da bi valjalo pomesati je sa sljunkom/peskom pola pola, kako biljke ne bi "izgorele"

Evo fotke trenutnog ocaja

Image

Image

Image



A ovako je izgledao prosli AQ
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čarobnu zemlju su dosta koristili ljudi sa foruma, mislim da su iskustva bila pozitivna.

Iz ličnog iskustva ču te savetovati da ne stavljas sitan pesak jer će sprečiti izlazak gasova. Ja imam sitnu mrežicu, dunavac, peask granulaciju 1 mm, kvarc 1-2mm, šljunak do 5mm. dunavac je propao kroz mrežicu i nema šanse da izađu gasovi osim ako ja ne intervenišem i gasove sam ne isteram. Pumpa pri dnu dosta pomaže oko oslobađanja gasova.

Znači šljunak, na nekih 5cm debljine i pumpicu blizu dna radi cirkulacije vode i aeracije podloge. Ako nemaš dobro kretanje vode desiće ti se da biljke naguraju kiseonik oko korena kako bi ga zaštitile od ostalih gasova u podlozi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 5:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da citao sam bas zato sam i uzeo carobnu zemlju, mislim da sam je i prosli put koristio.

Znaci sto se podloge tice, savet je da ne idem sitnije ? Meni je ovo kamenje sto sam stavio iskreno malo ruzno, i voleo bih da napravim sto realnije dno/podlogu. Ovo malo vuce na morsko dno, mozda gresim (neka me neko ispravi) ali nisam vidjao po amazonskim rekama te kamencice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odes tamo gde se prodaje pesak pitas dal mozes da utovaris kantu dve i castiš ih pivom. Nabavis mrežice sa različitim velicinama rupe i proseješ do one koja ti odgovara.

Ima sistem sa zemljom i tanjim slojem sitnijeg peska i brzorastucim biljkama. Evo link pa prouči ako hoćes sitan pesak.

https://www.theaquariumwiki.com/Walstad_method

Da dodjes do granulacije 1 2 mm uradis ono sto gore pise. Kvarc je dobar al je dosta ostar za neke finije ribe dna. Kuli kuli su meni uzivale u fino prosejanom pesku kripte i savitarija su rasle bez ikakvih dodataka hemij i zemlje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bio upravo do sljunkare uzeo kantu frakcije, proprao, sad bas hteod da pitam da li da ga prosejem, ja bih ga ubacio ovako preko ovog kamenja, tako bi mozda omogucio protok vode, tacnije to kamenje ispod frakcije bi se ponasalo kao tampon zona izmedju frakcije i carobne zemlje. Sta mislis o tome ? Hvala na savetima i linkovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Avg 10, 2016 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako staviš tanak sloj on će vremenom propasti kroz sljunak. Za deblji ne znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dule_Zr
Akvarista



Registrovan: 27 Jul 2011
Poruke: 37
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Čet Avg 11, 2016 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo da se javim, situacija je pod kontrolom.

Stara voda izbacena, filter rasturio i dobro ga oprao, sitno kamenje proprano i ubacen sloj preko mreze, ispod je carobna zemlja. Preko kamenja sloj frakcije napred 3cm pozadi 6 do 10cm.

Vodu sam uzeo sa drugog jezera, u roku od pola sata voda je postala kristalno cista, ribica zivahnija i pocela je normalnije i da pliva.

Ako prezivi prezivi, i ovako je tu samo da pilotira. Ostavicu ga ovako da vrti vodu dan dva pa cu ubaciti neko bilje, pa da pocnemo. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovo početak marinko Akvarijumi 1 Čet Feb 25, 2021 4:22 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License