Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ramshorn puzevi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2016 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakva su vasa iskustva? Cuo sam da cak jedu i cijanobakteriju, a da ne diraju biljke uopste. Problem je nabavka, nigde ih nisam video u ponudi, cak ni kao "nezvane goste" u prodavnicama akvaristicke opreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2016 9:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Avg 13, 2016 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa meni su jeli 90% bilja u akvarijumu ukljucujući i kripte i mikrosorume. Jedino valisneriju i sagitariju nisu dirali. Najvecu stetu su pravili u filteru jer su se zavlacili u njega i tu pravili haos. U pocetku ne diraju biljke jer ima hrane viska al se brzo namnoze pa biljke postanu glavno jelo. Stavraju dosta detrusa i jedu vecinu algi ne jedu onu crnu cupavu i zelenu tackastu.
Ako hoces puza uzmi denubilisa ramshorni su hrana za botije
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 1:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesantno. Citao sam o nekima koji ih hvale kao super vredne i lepe cistace, da nece da jedu biljke, osim kada su bolesne, sa odumirucim i zutim listovima i sl. A ima i onih, kao ti, koji kazu da jedu sav zelenis pred sobom kada im nestane hrane. Jos mi je gore sto kazes da se zavlace u filter. Bljak. :-/

A koliko puzevi mogu biti cudni, meni je narandzasta tackasta Nerita busila listove nane i kripti. Kao da sam uzeo rendaljku. :-/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Deki Kumodraz
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2016
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 6:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedu biljke....unistili su sve osim anubije lancelote...a i nju su malo ubusili...jaka je pa ne mogu da je probiju..kote se ko nenormalni, e sad akvarijum je bio izlozen suncu i krenule su zelene alge po svemu......uskoro ih nij bilo, znaci alge takodje satiru, cak su prosli u providno crevo koje prebacuje vodu u filter ( bilo je crno od prljavstine i algi....2 dana i kao iz prodavnice je, olizali su sve do najmanje alge
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uh, znaci corak. Sad

A Malezijski, jel se i oni zavlace u filter?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 10:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne oni se zavlace u podlogu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Deki Kumodraz
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2016
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da, oni ne diraju biljke ali se kote gore nego ramshorn....jedino dunavska nerita ti moze pomoci, amazonci ne diraju alge i ogromni su,znaju biljku poneku da gricnu, nerite ostavljaju jaja po dekoraciji koja su odvratna...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 14, 2016 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

^ Jeste, i meni su se smucila jaja od Nerita po kamenju, panju, Anubijama... A sto je najgore, kada ih kupujes ne znas ko je muzjak, a ko zenka. Smile)

Nemam toliko problema sa algama, koliko mi je super da imam univerzalne cistace za sve i svasta, a da nisu ribe. Imam dosta Amano kozica, ali sam mislio da naselim i puzeve koji se sami obnavljaju. Nisam probao te dunavske, ali svi hvale malezijske...

Da li i dunavski ostavljaju jaja kao klasicne nerite?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 1:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa dunavske se formiraju u slatkoj vodi tako da ta jaja i da se vide nece dugo biti problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 4:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da te zanimaju puzevi pa neko moje 'kratko' iskustvo u poslednjih godinu dana jeste da je pozitivno sa svim vrstama koje mozes da nadjes kod nas, cak i sa ramshorn puzevima. Nadam se da ce ovo da ti pomogne u neku ruku i izvinjavam se na 'kratkom' iskustvu u pismanom formatu. Wink

Ramshorn od kojih sam imao Planorbis Planorbis i Planorbarius corneus gde razlika je ogromna - dok sam ih drzao odvojeno Planorbis Planorbis akvarijum je bio super cist od algi, nisu jeli biljke sem donjih listova koji trule, legli su se umereno i to samo na mangrovom drvetu velicina je bila maksimum 1.5 cm; Planorbarius corneus samo koncastu zelenu nisu pipali od algi sve drugo da, biljke su jeli, ali ne nesto da to nestane neverovatnom brzinom, tako sto zalepe jaja sa donje strane lista i kad se mali izlegu naprave rupu od koje list pocne da truli i ubrzo zatim ceo list nestane zdrave nisu dirali, razmnozavali se ekstremo brzo svuda su lepili jaja dok nisam nasao resenje za suzbijanje, Ceratopteris thalictroides bez sadjenja u podlogu samo da pluta, jer kao da ima nesto sto ih privaci u biljci da se tu legu, velicina maksimum 3cm.

Kad su spojeni u jedan akvarijum P. Planorbis su nestali neverovatnom brzinom jer su P. Corneus jeli njihova legla. Inace kad ih je mnogo u akvarijumu u mom slucaju 200+ u 50 litara (to je bilo za testiranje) ako jedan ugine drugi ga pojedu neverovatnom brzinom cak i skoljku, a za divno cudo nisu toliko prljali vodu, hranjeni solidno povrcem. Helene im nisu naudile ni najmanje i nisu mogle da se mnoze pored njih jer su im potomstva zavrsavala pojedena, dok u drugom primeru sam imao gomilu malih helena.

Inace odlicna su hrana za sve vrste ribica samo ih treba nauciti i privici na puzeve. Da ne dodje do zabune hrana postaju kad se cuje krc. Hrana koja se pravi kod kuce moze da sadrzi ove puzeve, tj da budem precizniji ja sam ih dodavao u "home made mix" hranu koju gupike mislim cak i sanjaju. Razz Mogu da prezive velike minuse cak i zaledjeni nekoliko dana u zemlji (iskustvo iz kade na terasi koja je prezimila sve sa njima unutra, na prolece ko da se nista nije desilo a njih opet gomila)

Monosolenium tenerum i riccia fluitans nikako sa njima u akvarijum sve ce da nestane.

Bolja verzija ramshorna je bilo koji iz Physidae familije, jedni sa drugima nemaju veze sa vezom, a rade isti posao, ako ne i bolje, i biljke ne pipaju 100%. Mnoze se isto kao i ramshorn ali ako zavise samo od algi ne rastu i nemaju potomstvo dok kod ramshorna nije takav slucaj.. Maksimalna velicina je ~1cm i manje jer ima vise vrsta

Melanoides - odlican puz za dno i rovarenje po dnu, jede truo koren, sve trulo po dnu, za tamanjenje svih vrsta zelenih/braon algi (kod mene je takav slucaj), inace svi pricaju da se mnoze ko ludi kod mene ni jedan da mi da potomstvo ili mi takva sorta zapala (domaca savska, sa ade, ocigledno nije tuberculata), citah svakakva iskustva akvarista i svi kazu mnoze se.. mnoze se.. mnoze se.. jedna zenaka daje toliko i toliko, mnogo, puno itd., ali ja ni jednog malog da vidim vec godinu dana, a drzao sam ih u minimum 10 uslova za zivot nista. Maksimalna velicina 1,5 tj kakve sam ubacio ni mm nisu porasli.

Acroloxus lacustris nesto veoma cudno i zanimljivo sto nemam pojma ni kako da kontrolisem, jer kako se pojavi tako i nestane, cas ga ima cas ga nema.. dolazi sa zelenom tackastom koja nestaje u kratkom roku, da li zivi zavuceno u drvetu ili podlozi nemam pojma, neko iskustvo drugih je da kad im se pojavi da je veca najezda od ramshorna ali kod mene opet neki cudan slucaj.. Maksimalna velicina oko 4 mm kod mene..

Za nerite sigurno i sam znas da svi hvale i da se ne mnoze, jedu svakakve alge i sve pozitivno, ali seju potomstvo na sve strane, to se moze kontrolisati sa drugim neritama tj sa rodom Theodoxus. Moj slucaj je da znaju i da izadju iz vode i da budu van akvarijuma po nekoliko sati (to obicno primetim kad macka pocne da se igra sa njima). Inace dok su mi stajala 3 povezana od po 20L jedan pored drugog kako ih ubacim u levi za 3-4 dana ih nadjem u desnom, pa srednjem, pa u sva tri, pa opet napolju, pisem o Neritina natalensis sp. Zebra primeru.

Theodoxus puzevi - preporuka - sto zbog boje, sto zbog koristi, lepo se razmnozavaju (jedni na druge polazu jaja da ne pomislite da je neki parazit poceo da raste na skoljci puza) ali im treba dati uslov, nisu naviknuti na preradjevinu od hrane tako da im treba obezbediti dosta prirodne hrane tj algi.. inace kad se razmnozavaju mali tek izlegnuti jedu druge ne izlegnute sto od svoje vrste sto od drugih nerita tako da ne ostaju bele tacke svuda po akvarijumu. Maksimalna velicina 1,2 cm

Nesto iz familije Lymnaeidae sto sam imao i moze da se nadje po nasim vodama je Lymnaea stagnalis, ali sam imao veliki problem sa njima cim narastu preko cm pocnu da izlaze iz vode kao samoubice, koji je razlog nemam pojma, ali ponasali su se kao malezijci (Melanoides) kopali po dnu, jeli svakakve alge, ostatke od hrane, trulo lisce.. jedina mana koja moze da bude je sto rastu malo poveci ali nisam imao to zadovoljstvo jer ih potamanise helene. Maksimalna velicina ~cm

Helene jure (zabijene u zemlju) puzeve sledecim redom - Lymnaeidae, Physidae, P. Planorbis, Melanoides, P. Corneus dok nerite nisu dirale - razlog - nemam pojma - testiranje izvrseno 4 puta i uvek isti redosled nestajanja puzeva tj pronalazenja ljustura.

Amazonci.. samo u gole akvarijume bez biljaka ili sve nestaje ma koliko brzo raslo ili ih hraniti salatama, razmnozavali su se neverovatnom brzinom 3 muzjaka 3 zenke (lepo hranjeni). Wink

Prosecan ramshorn od 3 meseca kod mene u akvarijumu

Image

Da uporedis razliku izmedju dve vrste

Image

Jedan pored drugog u vodi

Image

Van vode

Image

Image

Ovaj iznad mi je mezimac, jer je jedini crven, ali na zalost daje mi samo crno i braon potomstvo, bice odvojen uskoro pa se nadam da ce biti jos koji crveni

Ovo je primer sta sam napisao sta se desava sa liscem - primer je na biljkama Hygrophila corymbosa stricta i Hygrophila polysperma, a na trecoj je cime se resavaju nova legla , nadam se da se vidi odsjaj belih tacaka..

Image

Image

Image

Melanoides, savski/ada sorta, inace tu visi par dana i jede koju vec algu sto je na zili od anubie, dole cisto gore vidis Wink

Image

Posto trenutno imam tackastu imam i njih Acroloxus lacustris

Image

Razlika izmedju zebraste i domace nerite (Theodoxus)

Image

..i jedna mini kako jede svog brata ili sestru.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenjo lišče, puno ti hvala na ovako detaljnom odgovoru! Very Happy Kao da sam bio na casu biologije, svaka cast!

Koliko god da su mi lepi, odustao sam od Ramshorna. Plasim se da ce da mi jedu biljke i uzas mi je osecaj ako znam da ce da se zavlace u filter. :-/ A meni je, kao nekome ko ne zna tacno da provali vrstu, tesko da znam koji bi jeo biljke, a koji ne.

Trenutno me zanimaju malezijski i dunavski. Citao sam da dunavski mogu da imaju problem sa hranom kada pojedu sve alge, jer nisu naviknuti na bilo sta drugo. Da li je to tacno?

I da li je istina da se malezijski nekontrolisano mnoze, ili se ipak postigne neka ravnoteza ako se ribe ne hrane prekomerno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Deki Kumodraz
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2016
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam dunavse u akvarijumu....ali sam primetio da povremeno samo se izvrne po neki...izgleda da samo alge jedu....i onda su provalili filter u koji je udarala sunceva svetlost i bio je zelen boje od algi po staklu...3 komada sa za 2 dana oljustila sve sa stakla povrsine 30x15 cm, nemoj malezijce
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

lisac jel razmnozavas te mikrorazbore ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Avg 15, 2016 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac@ zaista detaljan i poucan tekst. Cini mi se da si jedini na ovom, a i drugim forumima ( koliko pratim a da dozvoli vreme ), koji je napisao malo detaljnije tekst o puzevima koji pocetnicima zadaju glavobolje. Dosta informacija iz prve ruke a to mi se posebno svidja.
U svakom slucaju, hvala na informacijama koje si podelio sa nama .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2016 2:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Suncokret

Nema na cemu. Wink

Za dunavsku (Theodoxus) da tacno je, ali uvek postoji resenje - tegla na sunce sa par kamencica unutra ili klikeri ili bilo sta da ima na cemu da se skupljaju alge, jos bolje ako se ubaci par kapi nekog tecnog djubriva da proces bude brzi i to ti je to, kad se i sama tegla zaprlja jedno vece i nju ubacis da je ociste izvadis ujutru i onda ponovo sve, tako da hrane ce uvek imati, jedna tegla na prozori nikome ne smeta.. Wink

Tako da ako hoces dunavsku neko moje pravilo je jedna na pet litra vode, ako ih ima vise bespotrebno ce da uginu..

..inace melezijci koje trazis iliti rod Melanoides ima ~30 vrsta, da ne spominjem da se to moze jos podeliti, vrti malo na gore imas napisano, ali koja je tacno ova moja belo/braon/ljubicasta ne mogu ti reci 100%, ali koliko znam primera svi imaju istu zuckasto/braon tj. Melanoides tuberculata je najcesce vidjena u akvarijumima ja je jos nisam nasao (da budem iskren nisam ni trazio), ali polako ima vremena i nju cu da ispitam.

@Deki Kumodraz

Savet - teglu sa klikerima na prozor.. ;P

@gotika

Probo al se.. razocarao. Ovo su novo kupljeni primerci. Maksimalna velicina na kojoj su mi mali bili, posle samo 20% kojih se izleglo, je 4mm i uginu relativno brzo posle toga.. u par navrata, ali probacu jos koji put.. druga tema da ne duzim sta i kako.

@nikouro

Nema na cemu, uskoro ce biti jos detaljnije u jednoj novo otvorenoj temi, ovo je samo kratki opis koliko su puzevi korisni u akvarijumu, cak i oni koji su nazvani napastima..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Puzevi NS Cvrc Tražnja 0 Sub Apr 29, 2023 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni barski i malezijski puzevi Veverac Tražnja 0 Ned Jan 22, 2023 12:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni obicni bladder puzevi - Phys... UrosB Tražnja 0 Ned Jul 11, 2021 9:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Red Cherry kozice i Helene puzevi nikouro Ponuda 9 Pon Maj 31, 2021 1:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potrebni Ramshorn,barski ili malezijs... chaosad Tražnja 0 Pon Nov 16, 2020 8:13 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License