Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ramshorn puzevi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2016 3:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno, na pocetku sam i sam vodio bitku sa puzevima. Sada, sada je druga prica a u obzir dolaze i ramshorn puzevi. KOd mene nisu pravili problema .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2016 3:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2016 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
@Suncokret

Nema na cemu. Wink

Za dunavsku (Theodoxus) da tacno je, ali uvek postoji resenje - tegla na sunce sa par kamencica unutra ili klikeri ili bilo sta da ima na cemu da se skupljaju alge, jos bolje ako se ubaci par kapi nekog tecnog djubriva da proces bude brzi i to ti je to, kad se i sama tegla zaprlja jedno vece i nju ubacis da je ociste izvadis ujutru i onda ponovo sve, tako da hrane ce uvek imati, jedna tegla na prozori nikome ne smeta.. Wink

Tako da ako hoces dunavsku neko moje pravilo je jedna na pet litra vode, ako ih ima vise bespotrebno ce da uginu..



Jedna na 5 lit? Auh, to znaci treba mi barem 40-50. Confused Previse... probacu sa 1 na 10lit, ili cak 15lit. Nece da skodi, samo mogu da imaju non-stop hranu.

Lenji Lisac ::

..inace melezijci koje trazis iliti rod Melanoides ima ~30 vrsta, da ne spominjem da se to moze jos podeliti, vrti malo na gore imas napisano, ali koja je tacno ova moja belo/braon/ljubicasta ne mogu ti reci 100%, ali koliko znam primera svi imaju istu zuckasto/braon tj. Melanoides tuberculata je najcesce vidjena u akvarijumima ja je jos nisam nasao (da budem iskren nisam ni trazio), ali polako ima vremena i nju cu da ispitam.

Video sam u lokalnoj akva prodavnici da imaju svetlo-bele malezijce. Gotovo plavicaste. Ali sam odustao od njih jer sve sto sam citao o njima, oni se kad-tad prerazmnoze. U akvarijumu imam oblasti gde nema sanse da sifoniram dno, jedva pridjem pincetom od biljaka i stena. U tim delovima verujem da bi za njih bilo detritusa za sledecih 2 godine, samim tim bi se prerazmnozili tacno da ribe uopste ne hranim. :-/ A zao mi, bas sam se bio zagrejao za njih. Uzeo sam jednog ramshorna da se malo zezam sa njim u posebnoj posudi sa biljkama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2016 5:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio sam "gresku" kad sam krenuo da eksperimentisem sa njima pa sam na 50L ubacio 50ak Theodoxus-a reko imace oni sta da jedu, ali nedovoljno istrazivalja po internetu, pitanja ljudi (neki nece ni da ti daju informacije) i misleci kao i svi jede alge pa ce spirulina biti tu kao pomoc.. kad ono nije nego.. tako da sam na tezi nacin saznao kako da se odrze u zivotu i tako sam za 2 nedelje spao na 10 komada koji su posle pola godine u istim uslovima poceli da daju male. E odatle mi informacija 5 na litar, tako mi je u vecini akvarijuma i funcionise, a sad ako je manje komada na vecu litrazu to ti je samo pozitivno ko sto napisa non-stop hrana..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 17, 2016 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
Bolja verzija ramshorna je bilo koji iz Physidae familije, jedni sa drugima nemaju veze sa vezom, a rade isti posao, ako ne i bolje, i biljke ne pipaju 100%. Mnoze se isto kao i ramshorn ali ako zavise samo od algi ne rastu i nemaju potomstvo dok kod ramshorna nije takav slucaj.. Maksimalna velicina je ~1cm i manje jer ima vise vrsta


Ovo sam sada opet citao. Puzevi iz Physidae familije se kod nas zovu barski ili se makar brkaju sa barskim, i spadaju u prilicno nepozeljne. Kada citas strane forume, zovu ih bladder snails, a ne pond snails, ali bas su na losem glasu.
Interesantno je da ti imas drugacije iskustvo i da pozitivno gledas na njih. Meni su iskreno neugledni. :-/

Ali otkud znam, izgleda definitivno cud puzeva zavisi od vise faktora. Mislim da sam vece negde pisao, meni je tackasta zuta nerita busila anubije i kripte. Nerite, anubije? Nema sanse! Ali eto, desilo se, iako se generalno ne desava.

U svakom slucaju, gledam da uzmem dunavske i zezam se sa ovim ramshornom u flasi sa flame mahovinom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Avg 18, 2016 1:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod nas ti se svi nepozeljni zovu barski, ma iz koje god da su familije. Wink

..inace tom ramshornu ubaci na 2-3 dana po neku granulu cisto da mu se nadje ili par komada lisnate, bice ti i vise nego zahvalan. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 21, 2016 11:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Godinama imam razne puzeve u akvarijuima i medju njima i Ramshorne i nikada nisu dirali biljke osim lose, umiruce listove.
Evo jedna moja stara tema o puuzevima u akvarijumu:
http://www.akvarijum.org/forum.....15214.html

Takodje, od kako sam poceo ribice da hranim vrlo skromno, jednom dnevno po vrlo malo (bar jedan dan u nedelji post, bez hrane), nemam nekontrolisanog mnozenja puzeva, nemam algi, nemam uginulih riba (tacnije, samo jedna za poslednje 3 godine)

Jedini puz koji mi je tamanio biljke je jabucar/amazonac
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 07, 2017 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je neko držao u akvarujumu blatnjavog puža, Viviparus vivparus? Živi u našim vodama i deluje mi zanimljivo. Interesuju me iskustva akvarista, bez prepisivanja informacija sa interneta, molim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peras
Akvarista



Registrovan: 14 Okt 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 25, 2017 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto vidim da neki od vas imaju bogatstvo iskustvo sa raznim vrstama, kojeg bi ste mi predlozili za mresne akvarijume? Dakle, nije mi bitno da li jedu biljke i da li se ukopavaju, jer nema ni biljaka, ni podloge. Treba mi neko ko ce da pokupi visak hrane, eventualno da pocisti malo mikrofilma i skrame sa opreme. Unapred hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Djole011
Akvarista



Registrovan: 17 Dec 2017
Poruke: 10
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 28, 2017 1:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Amazonci dosta dobro čiste a ne mogu da ti se prenamnoze. Definitivno skuplja sve sa dna, jedino sto na većim veličinama prljaju dosta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Puzevi NS Cvrc Tražnja 0 Sub Apr 29, 2023 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni barski i malezijski puzevi Veverac Tražnja 0 Ned Jan 22, 2023 12:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni obicni bladder puzevi - Phys... UrosB Tražnja 0 Ned Jul 11, 2021 9:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Red Cherry kozice i Helene puzevi nikouro Ponuda 9 Pon Maj 31, 2021 1:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka potrebni Ramshorn,barski ili malezijs... chaosad Tražnja 0 Pon Nov 16, 2020 8:13 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License