Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pH vrednost ili hemijska reakcija vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
djordjije
akvarijum.org TEAM
akvarijum.org TEAM



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 34
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Maj 03, 2009 12:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko u vodi preovlašuđu joni jedinjenja u kojima preovlađuje katjon, tada voda ima kiselu reakciju, ukoliko preovlađuju jedinjenja koja u sebi sadrže slobodan anjon tada voda ima bazičnu reakciju a srednja vrednost je neutralna. Količina jona u vodi se određuje merenjem i dobijenu vrednost nazivamo pH. Skala za merenje pH vrednosti ima 14 vrednosti: od 0 do 7 je kisela reakcija, a od 7 do 14 je bazična reakcija vode. Utvrđeno je da vrednost ispod pH 4,5 predstavljaju kiselu i za živi svet otrovnu sredinu, isto tako otrovne su vrednosti i bazične sredine sa pH vrednostima od 9 do 14. Za život većine ribe najoptimalnije vrednosti su između 6 i 7,5 pH. Vrednost pH se u akvaristici meri različitim vrstama indikatora (akmus papir) a u novije vreme na svetskom tržištu se mogu naći razni dosta skupi elektronski instrumenti za ova merenja.
U toku dana pH vrednost se menja, u jutarnjim časovima voda je kisela usled veće koncetracije ugljen-dioksida koji u toku noći ispušta bilje. Uopšte je poznato da bilje za kišeljava vodu (snižava vrednost pH). Ako je voda prekisela pH vrednost možemo povisiti pažljivim dodavanjem sode bikarbone tako što u 100 g mlake vode rastvorimo 1g sode bikarbone, kada je dobro rastvorena rastvor sapsemo u bocu i dopunimo do 1l. Kod dodavanja ovog rastvora u akvarijum sa ribama i biljem treba biti veoma obazriv. Rastvor dodavati u veoma malim količinama uz češće merenje pH vrednosti pomoću lakmus papira.
Ukoliko je potrebnija kiselija voda tada obično uzmemo suvog treseta (šaku – dve), stavimo ga u 1,5 – 2l vode, trebalo bi da je destilovana, i sve dobro prokuvamo 10-ak minuta. Kada se ova veoma smeđa voda ohladi i blago slegne tresetni čaj, procedimo pomoću levka i pamuka. Ovako prokuvan treset obično ima Ph vrednost oko 5, pa dodavanjem ove kisele vode u akvarijum dobijamo pH v rednost koja je potrebna našim ribama.
U pogledu pH vrednosti voda se može ovako okarakterisati:
• 0 – 3 jako kisela
• 3 – 5 kisela
• 5 – 6 slabo kisela
• 6 – 7 nakisela
• 7 neutralna
• 7 – 8 blago bazična
• 8 – 9 slabo bazična
• 9 – 10 bazična
• 10 – 14 jako bazična

Prema ispitivanjima mnogih ihtiologa životna granica se kreće između vrednosti pH 4,5 i 8,5. Ipak najviše ribljih vrsta žive u vodama čija pH vrednost se kreće izmešu 6 i 7,5. Ribe se lako prilagođavaju promenama životnih uslova no ipak se uvek treba pridržavati toga da uslove života ne smemo naglo menjati. Zbog toga moramo biti veoma oprezni prilikom prenosa riba iz suda u sud, naročito prilikom transporta, kada dođemo kući, u kesu sa ribama treba postepeno dodavati vodu iz akvarijuma da se izjednače hemijske osobine vode i da ribe ne bi bile šokirane drastičnim razlikama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 03, 2009 12:36 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li mozete da nam kazete nesto preceznije o merenju kiselosti?
Imamo veliki panj u akvarijumu pa se bojimo da nam voda nije prekisela.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 12:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nema tu sta vise da se kaze, kupi ph testere pa vidi kolika ti je vrednost ph, pa uporedi sa tabelom, pa ces znati kakva ti je voda....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos mi samo kazi gde da nadjem te ph testere?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pet Okt 16, 2009 2:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa u pet shopu! imas serine, tetrine i jos mnogo brendiranih ph testera pa kupi pa vidi kakva ti je voda... imas i druge vrste testra ako te ostale hemiske vrednosti vode interesuju (nitrata, fosfata itd...)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2009 2:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok. thank u!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Nov 14, 2009 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

"blago ili slabo bazicna" mozda, prekisela nema sanse Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
>>Bubamara<<
Akvarista



Registrovan: 06 Maj 2012
Poruke: 51
Lokacija: Serbia,France,Austria,Serbia

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2012 3:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudovi,moze li mala pomoc?Doneo bata da proverim Ph vode,citam ja sad ovde pise nesto blago bazicna,kisela,ali.... prema ovom sto ja imam ja ne mogu da odredim koliko je sta Sad i da li je to dobro ili ne Sad
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jul 05, 2012 7:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postavi bolju (ostriju) fotografiju, pa cemo resiti problem.
PS Nemoj da kazes da je losa zato sto je slikano mobilnim, jer fokus nema nikakve veze sa tim. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
>>Bubamara<<
Akvarista



Registrovan: 06 Maj 2012
Poruke: 51
Lokacija: Serbia,France,Austria,Serbia

PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2012 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja se izvinjavam ljudovi sto se nisam pre oglasila,ali arbajtn,arbajtn hocu reci priroda posla,malo slobodnog vremena i eto.... Aqua sam ostavila pouzdanoj osobi da ga obilazi,ovo je stanje PH vrednosti sada.
Image

Pricajte el da panicim ili je ovo oket?Hvala...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Filip:)
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2009
Poruke: 211
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Ned Sep 07, 2014 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne otvaram novu temu pitacu ovde bez obzira sto je stara tema. Mozda je malo glupo pitanje da li se za povecanje pH moze koristiti sirce? Logicno bi bilo da povecava kiselost. Da li steti ribama? Ako je ok u kojoj kolicini se moze koristiti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Okt 03, 2014 6:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovu poruku iznad treba obrisati.

elem, posto sam hteo da nabavim pod hitno vodu sa najmanjom pH vrednoscu, a to je kupovna, isao po prodavnicama, gledao da li pise na flasama pH, samo na voda voda i prolom pise, ostale ne, pa sam ove ostale merio kuci. Kao sto su i mongi rekli Rosa ima najmanji pH, ali to ne znaci da je 6, vec ima najmanji u odnosu na ove vode koje imamo po prodavnicama.
Rosa 7
Aqua viva 7.4
Jana 7.4
voda -voda 7.9 (pise na flasi)
Prolom 9.2 (pise na flasi)
----
ono sto nadjoh na netu sa jos manjim pH je Jazak voda, ali nju ne nadjoh u Rodi, pH 6.95 pise da ima.

Kiselu Knjaz sam merio odmah iz flase kad sam sipao, izadje na 6.2-6.4, a evo posle jednog dana u otvorenoj casi dosla je do 7.2 (izvetreo CO2)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Okt 03, 2014 8:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jazak kupuje moje keva, njoj najviše ta prija. Mislim da ima samo po NIS ili nekim sličnim pumpama. Pitaću je kad je vidim. Nemam ni jednu flašu da pogledam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Deni
Akvarista



Registrovan: 19 Avg 2016
Poruke: 10

PorukaPoslao: Pet Avg 19, 2016 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozz drustvo,nov sam ovde i neznam dali sam potrefio gde trebam.Imam problem sa ph konstantno je na 8,3,svasta sam nesto ubacivao, spustim do 7 ali kratkog daha,vec sutradan se vrati na isto.Koristim Co2 sa kvascom,unutra je samo siga kamen,kvarcni sljunak i pesterska zemlja kao podloga na kojoj pise da daje ph 5,7 i normalno biljke koje lepo i prebrzo rastu.trba mi tacna informacija sa cime zadrzati neku normalnu ph na duze..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Avg 19, 2016 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Siga ti vraca ph preko 8 i to dokle ona hoce, da ti ne objasnjavam reakciju, izbaci je napolje i dobices rezultate ph manje od 7, ako ti je to cilj..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PAR vrednost - tabela Bombadil Rasveta 1 Čet Okt 31, 2019 12:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License