Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bazen za moju dušu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 3:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nakupilo se u mojoj garaži svakojakog materijala preostalog od radova na kući. Da bih oslobodio prostor, zdumao sam da napravim bazen u kome će plivati, isključivo ribe naših voda. Sve je počelo na užas moje suprug, tašte i komšija kojima sam non stop dosađivao zujanjem raznih hobi mašina koje sam koristio.

Elem, bazen je zamišljen ovako. Dužina 2,4 m, širina 1 m i Visina 1m (dubina vode oko 90 cm) To je trebalo smestiti ovde.
Image

Onda sam počeo ovako.
Image
Image
Image


Poslednji izmenio anebojsa dana Sub Sep 10, 2016 1:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 3:11 am Snimi Poruku Nazad na vrh

anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 3:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trebalo je iznivelisati podlogu za bazen. Pošto nije reč o trajnom rešenju (u tom slučaju bih izbetonirao podlogu, odlučih se za stirodur, kamenje, cigle, letve i šta god mi je došlo pod ruku. Cilj je bio da me bazen košta što manje.
Image


Image
Image

Za zidove bazena koristio sam komade blažujke, bankeraja, daske, ivericu , šta god sam imao. Sa unutrašnje strane, sve je obloženo sunđerastom podlogom za laminat. Ovo iz predostrožnosti i zaštite folije za plastenike koja treba da odigra ključnu ulogu u prihvatu skoro 2 tone vode. Svi spojevi su ojačani a preko folije postavljena je maska koja je ušrafljena u gornji deo konstrukcije. Maska je dodatno ojačana torban šrafovima. Isečen je višak najlona i filca, sva konstrukcija obložena stirodurom raznih debljina koje sam imao.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 3:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image
Image
Image
Image
Image
Čelo sam maskirao nekim lesonitom preko koga sam postavio restlove linoleuma koje sam, ko zna od kada i zašto, godinama čuvao. Tako da je sve na kraju izgledalo ovako.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 3:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U bazen sam pre mesec dana ubacio sedam klenova veličine 200-400 grama uhvaćenih u topčiderskoj reci. Svi su živi i zdravi, lepo jedu, ali su još uvek plašljivi.

Filter za sve ovo napravio sam od građevinske kofe, plastične korpice za štipaljke, par vodovodnih PVC cevčica, sunđera, kamenja i opet sunđera. Sve to je prethodno iskuvano.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Vodu iz bazena u filter gura Enhelova pumpa koja ima kapacitet 1700 l/h, tako da se za nekoliko sati voda više puta provuče kroz filter.
Za sada to izgleda ovako. U toku su radovi na izradi maske za filter o čemu ću pisati kada sve završim. Klenovi su kao u banji. Uživaju. Voda bistra iako ima puno sunca. Dobra aeracija i već 2 puta zamenjena trećina vode uz povremeno čišćenje izmeta riba, za sada daje rezultate. Ovih dana sledi nastavak priče.
Image


Poslednji put izmenio anebojsa dana Sub Sep 10, 2016 3:58 am, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djokic
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2014
Poruke: 153
Lokacija: Zvezdan, Zajecar

PorukaPoslao: Sub Sep 10, 2016 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Video ovo jos sinoc i prvo nisam hteo da pisem jer nisam bas odusevljen(najblaze receno i iskreno).
Prvo ne svidja mi se sto je ovako visoko, recimo ako hoces da popijes kaficu i sednes pored mozes da gledas samo u stranice.
Da bi posmatrao ribe moras da se nalaktis - stojis pored.
Drugo i mozda vaznije ova konstrukcija ce popustiti pre ili kasnije.
Ne podjebavam ali ovo izgleda kao da si oblepio zamrzivac, a verujem da bi tako bilo i sigurnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Ned Sep 11, 2016 12:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo izgleda, ali me zanima kako drvo podnosi toliko kisu, obzirom da su ovih dana bili kisni dani, mada ovde i da pukne nije toliko strasno nije u kuci. I samo napred!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 11, 2016 9:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da svako ima svoj ugao gledanja i tu nema ljutnje.

Ova dubina je postavljena kako bi ribe, nadam se mogle da prezime u bazenčiću. Moje dvorište je malo, nema mnogo mesta za ukopavanje bazena kako bi se ribe bolje videle. Znam da bi akvarijum bio bolje, ali mnogo skuplje rešenje. Drvo je zaštićeno sadolinom i nema kontakata sa vodom. Tokom kišnih i snežnih dana, planiram da bazen bude pokriven sa tri laka poklopca postavljena pod uglom tako da bi se voda slivala pored bazena.

Ovo, naravno, nije trajno rešenje, pa me ne zabrinjava mogućnost da će jednog dana sve popustiti i rasuti se po betonu. Siguran sam da ovakvo kakvo je sada, može da izdrži bar dve godine.

U bazenu ću ostaviti 3 najkrupnija klena a ostali će se vratiti u reku kada nahvatam par mrena, deverika, nekog šarana ili skobalja. Mislim da je tih desetak krupnijih riba sasvim dovoljno za ovu količinu vode. Ako se pojavi neka krkuša ili , daj bože, linjak, biću sasvim zadovoljan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Sep 11, 2016 1:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mene bi od konstrukcije vise brinulo to sto si koristio obicnu foliju a ne lajner za jezerce. On je donekle i predvidjen da izdrzi vremenske uslove ako se postavi kako treba, a folija bojim se da bas i nece najbolje da se pokaze. Ako si imao bilo sta plasticno napolju dve godine, npr kantu, izlozenu suncu, kisi, snegu, suncu, kisi itd, znas dobro kako plastika postane krta i moze da pukne zbog opterecenja koju je inace predvidjena da izdrzi. Ova folija, cini mi se, nije predvidjena da drzi dve tone vode, uz to je izlozena klimi tako da se bojim da ce brzo da popusti.
To naravno, kao sto ti kazes nije katastrofalno i da se desi, samo eto mogao si uloziti koju hiljadarku vise i ne bi posle morao da se maltretiras sa popravkama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 13, 2016 8:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikola, potpuno si u pravu.

Nekad čoveka ponese adrenalin i on ne razmišlja racionalno. Tako sam i ja sve radio pomoću štapa i kanapa. Para za usmeravanje na ovaj moj "projekat" nije bilo niotkud pošto uvek postoje preče stvari, pa sam ja uradio kako sam uradio.

Neće mi biti teško da sledeće godine ispustim vodu, i zamenim foliju kvalitetnijom. Prvo da vidimo kako će proći zima. Ako sve bude u redu, onda mogu da razmišljam i na druge teme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Sep 14, 2016 3:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se dubine tice to si dobro uradio ako hoces da ti ribe ostanu tokom zime, a sa druge strane jeste malo nezgodno za gledanje. 50-60 cm bi bilo idealno za gledanje ali verovatno nije tako dobro za prezimljavanje.
Razmisljam o slicnom ovakvom projektu, u nesto manjim dimenzijama, pa me zanima od koliko debelog materijala si ovo radio. Na slikama ne moze da se proceni, a ja ovako laicki mislim da sve ispod 10x10 cm ne bi moglo da drzi stranicu 2,5 m dugacku pod tolikim opterecenjem vode. Ipak imas 2,5 tone vode, koja se oslanja najvise na bocne zidove, odnosno najduza stranica je pod najvecim opterecenjem. Verovatno se varam, ali mi to deluje kao preveliko opterecenje. Da li si primetio da se zidovi izvijaju?
Ja sam razmisljao da pravim 200x80x60cm pa ne znam kako da ustanovim koja mi debljina treba. Najradije bih isao na grede, ali trebaju veliki srafovi, velike burgije, to sve treba kupovari a i same grede nisu bas jeftine.
Nije steta ako se prolije, ali je steta ako mora ponovo da se pravi Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Sep 14, 2016 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja cu da pohvalim ovaj projekat Bravo verujem da bi vecina zelela nesto tako u svom dvoristu Wink
Pratim dalja desavanja Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 15, 2016 10:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na podršci. Nije mi cilj da nekog navedem na pogrešan put. Ja sam ovo sklepao od raznih materijala i za sada se sve dobro drži.

Da odgovorim prvo na neka pitanja. Nikola ovo je napravljeno od gredica 8x5 koje su ojačane tako na po dva mesta uspravnim i još jednom poprečnom gredicom u delu gde je kao zid postavljen toštilj od bankeraja i sa druge strane gde sam imao neke letve i daske. Ostalo je blažujka koja je dosta jaka.

Sve se oslanja na 3 uzdužne grede istog promera i sto ojačanih poprečnim gredicama na više mesta.

Masku za filter još nisam sklepao zbog raznih drugih situacija koje nisam mogao da izbegnem, a i smuđ je počeo da radi pa malko trknem do save ili Dunava.

Nemam kompresor kojim nameravam da vodu obogaćujem kiseonikom, ali je pad vode iz filtera u Bazen nekih pedesetak cm, pa se to nekako konpenzuje.

Alge su se pojavile na naborima najlona , i na par kamenova, ali još ne u nekim drastičnim količinama. Znači nije ista situacija kao u akvarijumu koga možeš da isprazniš, opereš sonom kiselinom i gotovo.

Verovatno bi onaj ko ima alat i mogućnosti, sve ovo mogao da napravi i od jakih gvozdenih L profila, pa čak i stakla da stavi, ali sam siguran da je tu računica ubitačna.

Dno čistim od ribljeg izmeta svaki drugi dan posebnim crevom zakačenim za jednu motku. Po trećinu vode sam do sada više puta menjao. Hrana, šta savataju i povremenom im ubacim nešto naseckanih glista ili crviće, leptirove, ose, muve i sl.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Sep 16, 2016 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel imas neki plan u slucaju da pocne voda da se ledi?
Ipak nije isto da li je jezerce ukopano metar u zemlju pa tako cuva temperaturu zimi i kad je ovako iznad zemlje komplet. Jeste ono duboko ali ja ne vidim sta bi ovde zadrzalo temperaturu. Imas li u planu neki grejac, ili nesto drugo?
Alge na foliji su normalna stvar za jezero, i ne smetaju. Visak algi se ne resava tako sto se sve opere kiselinom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djokic
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2014
Poruke: 153
Lokacija: Zvezdan, Zajecar

PorukaPoslao: Pet Sep 16, 2016 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

^ Slazem se, moglo je da bude i nekoliko metara visoko nista ne vredi ako stoji na zemlji.Jedino mozda da unutra prostor izmedju blazujke i spoljog dela popunis termoizolacijom, ali to je vec druga dimenzija. Naravno mozda i gresim.
Moje jezerce je manje od pola iznad povrsine zemlje pa se plasim da ce zbog toga mozda da jace zaledi pri krajevima...

U svakom slucaju razmenicemo iskustva na prolece, sve najbolje!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anebojsa
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2014
Poruke: 29
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2016 9:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sada plan?

Voda će se zimi po površini, najverovatnije zalediti. Ispod i oko bazena postoji termoizolacija (stirodur 2-5 cm između blažujke i spoljnjeg dela). Bazen će biti pokriven sa tri laka poklopca postavljena pod kosinom tako da kiša i sneg ne padaju u njega. Nadam se da će to biti dovoljno da se sve ne zaledi. Nisam baš rad da pustim pumpu da radi cele zime, najviše zbog potrošnje. Možda je smešno, ali 50 W puta broj sati, plus grejanje na struju prizemlja i sprata... Stalni boravak u crvenoj tarifi zimi... A još najavljuju i poskupljenje.

Ako primetim da se ledi brže od očekivanog, razbiću led, izbaciti vodu i ribe odneti u Resničko jezero, da mu pojačam populaciju.

Pre neki dan sam eksperimentisao sa ugljenim briketima koje sam postavio u filter.

Ti briketi su napravljeni od ugljene prašine, a ne od ćumura. Nisam zadovoljan rezultatom. Danas ću izbaciti mrežicu sa tim briketima i staviti šljunak .

Ima li neko ideju kako da se smanji prisustvo zelene alge u bazenu? Ja sam ga namerno postavio na mestu gde nema mnogo sunčanih sati, ali znam da će voda biti zelena. Nemam iskustva sa postavljanjem ovakvih bazena napolju, pa bi svaki savet dobro došao.


Poslednji izmenio anebojsa dana Ned Sep 18, 2016 9:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bazen za japanke Bojan Vrtna Jezerca 4 Uto Sep 24, 2019 9:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filter za bazen amsterdamxxx Filteri i pumpe 16 Čet Apr 11, 2019 10:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za bazen Konstantin91 Vrtna Jezerca 2 Čet Jul 30, 2015 3:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od pumpe za bazen brzio93 Uradi Sam (DIY) 6 Sub Jan 11, 2014 10:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka filter za bazen sumi Razno 16 Pon Jul 29, 2013 11:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License