Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Moje iskustvo sa led rasvetom Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 17, 2016 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima evo i mog iskustva sa led rasvetom
Relativno sam nov u akvaristici oko godinu i po , polako ucim sto preko foruma sto na svojim greskama Laughing
akvarijum: 90x35x45
podloga : carobna zemlja
filter:spoljasnji bio kugle , Atman AT-303
co2 diy (secer,kvasac)
Rasveta : 8 cipova
4 cipa od 10w-dva topla bela ,dva hladno bela
4 cipa od 3w-dva plava, po jedan crveni i zeleni
cipovi imju oko 1000 lumena
Napajanje od racunara, cipovi zalepljeni na aluminijumsku plocu koju odozgo hladi kuler od racunara

Image

Image
Evo jos nekih slika od samog pocetka
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ja se izvinjavam ako sam preterao sa slikama Laughing ali hteo sam da pokazem kako su neke biljke jednostavno propadale ( koren trulio kao i sama stabljika biljke) a neke bujale. da li to ima veze sa rasvetom nisam siguran????
Biljke sam uglavnom uzimao od rf
Testirao sam koje biljke opstaju a koje ne u mom akv. pa sam uzimao sve i svasta od biljaka od nezahtevnih do zahtevnih biljaka
Od pre jedno 6 meseci sam poceo da ubacujem mikro i makro elemente od RF tako da je moj akv. jos u fazi testiranja posto planiram da napravim veci akv. al sa t-5 rasvetom pa cu videti razliku
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 17, 2016 7:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Sep 17, 2016 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada kupuješ bilje od hobista i uzgajivača nije isto. Od hobista 99% bilje je raslo pod vodom a kod uzgajivača 99% bilja je raslo iznad vode u vlažnom okruženju pa kod nekih propadnu kod nekih opstanu kad se potope pod vodu.

Na koliko mA guraš čipove?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2016 5:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svestan sam ja toga, bilo je i bilja koje je raslo pod vodom pa propadalo i obrnuto koje je emerzno odgajano pa opstalo u ak.
Cipovi su na oko 1A
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2016 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih preporeucio upotrebu LEDova od 10 i vise vati. Kombinacija od 3w i to je to. Iz iskustva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milostzr@gmail.com
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Apr 2012
Poruke: 108
Lokacija: Raca

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2016 9:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se ija ukljucim u diskusiju oko leda,ja ima 4 led reflektora od po 10w hladno bela boja,prelep efekst ima u ciklidnm akvrijumu bez biljaka,prijatne jacine a oci ne prejaka i ne suvise slaba ono bas kako treba,zadovoljan sam nema nikakvih nezeljenih efekata,a sto se tice biljnog akvarijuma neznam kako deluje na njih ,da li je pozeljno ili ne,za kameni akv.je per exelent
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 6:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da bi situacija bila bolja da si umesto toplo belih stavio hladno bele, to je neka moja predpostavka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 10:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavljeni su led cipovi od 10w prvenstverno jer sam hteo tepih biljke da uzgajam (elocharis acicularis,elocharis mini,cuba)
Mogu da probam i sa hladno belim cipovima
Trenutno sto mi se ne svidja kod led rasvete je boja koju imaju biljke i ribice ni priblizno neonkama
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Ne bih preporeucio upotrebu LEDova od 10 i vise vati. Kombinacija od 3w i to je to. Iz iskustva.


Da se malo nadovežem.

Ti veliki čipovi su pravljeni uglavnom od 1w čipova vezanih u red pa paralelno. Npr. taj od 10w je obično sastavljen od 3 reda vezana paralelno gde svaki red ima 3 čipa od 1w. Znači red vuče oko 11-12v na 300mA, 3 paralelna reda vuku oko 11-12v na 900mA a to mu dodje oko 10w. Da je taj čip pravljen od čipova od 3w trošio bi manje, od 7w do 9w, a opet bi više fotona zračio. Čip od 1 i 3w se razlikuju po veličini.

Za izradu najvećeg broja tih toplo/hladno belih ledova koriste se plavi čipovi, jer su dosta efikasniji od crvenih i zelenih. Različiti proitzvođači ledova koriste različite čipove i različite boje da dobiju hladno/toplo beli čip. RGB ledovi daju dosta lepše boje al su katastrofa za gajenje bilja. Zato je kombinacija od 3w najbolja.

Ako dodaš koji crveni čip ili onaj za gajenje "medicinske biljke" imaćeš više uspeha.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa bas mi pre neki dan crkao jedan cip "toblo-beli" ostao mi jedan u rezervi crveni od 10w pa planiram njega da stavim
U sustini mislim da jos kod nas a i drugde led osvetljenje nije toliko zastupljeno u biljnoj akvaristici da ce tek doci vremenom
U ovaj akvarijum ne planiram vise da ulazem jer pravim novi ak. 180*50*50
Bice nekih slika pa ce dobrodoci vasi komentari Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prestavicu jednog dana svoju rasvetu. Trenutno biljke se razvijaju bez CO2 i prihrane tj hranljive podloge ( Ehinodorus, nana, ludvigija, razne cripte ... ). Raveta za 140*50*48. Nekih 90W. Raspored ledica u tri napajanja a kontrolisana Kelvinaza, Luxi i Lumeni preko daljinca u sest nivoa. Sasvim jednostavno. Bice jednog dana i vise detalja. U funkciji od sredine Avgusta 2016

Image

LEDovi od 1 do 5W.
3200 K = Moze u kombinaciji
4500 K = Moze u kombinaciji
6500 K = Dobra za slatkovodnu a jos bolja u kombinaciji
8000 K = Dobrodosla za slatkovodnu
10 000 K = Dobra i moze u kombianciji
Full spectrum = U fazi ispitivanja kada je rec o akvaristici
440-460 nm = U kombinaciji ali sa manjim brojem ili odnosom
510-530 nm = Sem vizuelnog nema drugu namenu u slatkovodnom. Dokazali drugi
620-660 nm = U kombinaciji ali sa manjim brojem ili odnosom u odnosu na belu a vise u odnosu na plavu
Ostale boje su u igri sa vise ili nikakvim udelom u fotosintezi.

Mozemo da pisemo o ledovima ali nista od toga da dokazemo u nekim naucnim sa detaljima nismo u mogucnosti. Ostaje nam da saramo po netu ( uglavnom kod amera, i jos nekih Sad ) i da citamo poruke od autora koji imaju slatkovodni akvarijum sa srednje i zahtevnim biljkama a koji su u funkciji duze od 6 meseci sa odredjenim uspehom, ili katastrofom. Bio je jedan sajt koji je imao semu gde ste mogli da se igrate sa bojama ledova i tako doci do odredjenog Lumena, Kelvinaze, PARa, RARa i jos sto cega. Medjutim, autori su ukinuli isti ( iz njima poznatih razloga ) i ostavili milione da sada samo prepostavljaju sta ce dobiti od rasvete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 1:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam odustao od ovih 10w čipova zbog pregrijavanja, mislim da si ih i ti preusko postavio.
3w čipovi imaju dobar odnos svjetla i grijanja. Ja sam koristio jeftine 3w - 10000K i 6000K bijele čipove u kombinaciji sa 3w deep blue i 3w red. Izuzetno sam zadovoljan sa rezultatima. Sad sam u fazi testiranja ljubičastih 3w full spectrum čipova. Djeluje mi da daju malo jaču svjetlost od crvenih i plavih, a na biljkama ne vidim neku razliku. Nikako da nađem malo vremena da to uslikam.
Jedva čekam da vidim šta je nikouro napravio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nisam imao problem sa pregrevanjem cipova jer sam stavljao dobru pastu izmedju cipa i aluminijumske ploce
Drugar se zanima kompijuterima pa mi on dao tu pastu ona je dobar provodnik.
Nikouro drzim ti palceve pa mozda i izbacis svoj patent pa se obogatis Laughing Cekamo slike
Drago mi je da ima ljudi koji se zanimaju sa led rasvetom i eksperimetisu i nadam se necemo morati da bacamo toliko para za dobru rasvetu
Definitivno led rasveta je jeftinija i povoljnija od bilo koje druge rasvete samim tim i potrosnja el. energije je mnogo manja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problemi sa rasvetom i barbusima. IvanBo Rasveta 16 Ned Sep 27, 2020 10:31 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodajem akvarijum sa rasvetom. VusaBEJBE Arhiva Malih Oglasa 1 Sre Okt 02, 2019 4:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su moje ribice skotne, pomoc (g... Likan Početak u akvaristici 11 Pet Sep 13, 2019 8:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moje bastensko jezerce Barakuda1971 Vrtna Jezerca 0 Čet Jul 11, 2019 3:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Panj iz moje postavke HORUS Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Dec 14, 2018 12:31 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License