Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bledunjavi listovi anubie nane Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,
bivim se akvaristikom vec duze vreme, ali do sad nisam imao ove probleme te odlucih da se obratim vama za savet. Biljni akvarijum je od sto litara, ima dobru filtraciju, pumpa ima oko 1000 l protoka vode na sat, vodim racuna o aerizaciji, osvetljenje dve neonke od 45 cm i jedna od 60 cm. Visina stuba je oko 40 cm. U akvarijumu imam jatne ribe, neonke, bentozi itd. Od biljaka aponogeton koji izbacuje velike listove visine oko 70-80 cm i anubiu sa kojom imam probleme. Lepo je napredovala ali novi listovi koji izlaze su bledunjavi i zuti, nisu jarko zeleni kao oni stari. Ubacujem easycarbo i povremeno profito ali nisam primetio da se nesto menja. Podloga je klasican pesak i nema nikakvih dodataka. Sa algama nemam nikakav problem, sve ostalo lepo funkcionise. Molio bih vas da mi date neki savit i vase misljenje o ovom problemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 10:34 am Snimi Poruku Nazad na vrh

cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 11:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Počni da ubacuješ makroelemente. Profito ima samo mikroelemente.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 11:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda i ovo pomogne.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ova slika mi je poznata. Prema njoj moji novi listovi su zuti i nedostaju im nitrati, a moj akvarijum je odavno ubiljen, ima dosta riba, stvara se otpad i trebalo bi da ima nitrata. Razmisljam da mozda aponogeton gusi anubiu, jer je ogroman, razranat, listovi su krupni i veoma dugacki, oko 80cm. Razmisljam da on uzima sve hranljive materije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo na slici se vidi novi list da je bledo zute boje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene isti slucaj..novi listovi su bledi(zuti),ali nemam nista drugo osim nana i mahovine, tako da po mom skromnom misljenju nije aponogeton..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nedostatak gvozdja, Aponogeton jede gvodje ko lud isto i mahovina pogotovu ako je Vesicularia dubyana 'Christmas'. Dodajte gvozdje i videcete razliku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro druze. Reci mi samo preporuku, kako na koji nacin, nisam ga nikada primenjivao? Proizvodjac? Nacin primene, u kojem vremenskom intervalu, koliko na duze staze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 17, 2016 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za taj problem belih listova na higrofilama meni je pomogao Easy Life Profito sa pojacanom standardnu dozom od 1+0.2ml na 10l vode na 4 nedelje dodavanja i tek se onda videlo poboljsanje. Tako da bih ti preporucio dodavanje Profita u standardnoj koncentraciji, na regularnom nivou tj. jednom nedeljno, jer vec vidim da si pisao da si ga dodavao povremeno, ne zaboravi da su anubie jako sporo rastuce biljke i da ce ti trebati vise vremena da se vidi razlika, ali ako hoces samo koncentrat gvozdja ima ga u prahu pa se to muti sa destilovanom vodom pa ide preko nekih kalkulatora itd to ne znam kako funkcionise tako da necu da te lazem ako neko iskusniji hoce da ti objasni.. ima i Easy Life Ferro po preporucenoj dozi sto pise na pakovanju, mozda ima i neki bolji proizvodjac, ali kao sto vec napisah sasvim dovoljan mi je bio Profito za taj problem jer on vec u sebi ima Fe tako da nisam isprobavao ni jedan drugi proizvod.


Poslednji izmenio jovica dana Pon Okt 17, 2016 1:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Arpad
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2016
Poruke: 62
Lokacija: Novi Sad / Kac

PorukaPoslao: Pon Okt 17, 2016 7:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Easy Life Ferro (Fe) je odlican preparat, ja ga dodajem zbog crvenih biljaka, a od koristi je i drugim biljkama...
A po listovima verujem i tvojoj Anubiji "nana" fali gvozdje ili neki mikro i makro elementi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pon Okt 17, 2016 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze, hvala puno na detaljnom obrazlozenju. Tako cu postupiti. Profito sam bio poceo da dodajem oko dve nedelje, nista se nije desilo pa sam resio da ovde potrazim pomoc. Malo sam bio u strahu da dodavanje profita ne uzrokuje pojavu algi, koje niko ne voli, a do sada nisam imao problema sa tim u ovom akvarijumu. A znam kako je kad se natovrzu. Mozes li mi samo jos reci da li si imao pojavu algi nakon dodavanja profita? Hvala jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Okt 18, 2016 7:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Objasnicu ti neko "pravilo" za djubrivo da ne bi dobio alge a na tebi je da odlucis kako i cega ces se pridrzavati..

Na pakovanju pise 10ml na 100L - sta to u stvari znaci - akvarijum od 100L koji ima i brzo rastuce i spororastuce biljke u sebi i 50% akvarijuma je biljna masa - tako kaze proizvodjac da je to nesto kao "standardna" nedeljna doza.

E sad sta ljudi grese, kupe/dobiju spororastuce biljke tipa Anubie, Mikrosorume, Krpte, mahovine i druge koje nisu ni 10-15% biljne mase na pocetku, a ne stave neku paprat ili plutajuce bilje da crpe visak elemenata iz vode a pritom se pridrzavaju tog uputstva, jer svi to dodaju u akvarijum i mora da je dobro jer ceo "internet" tako pise i radi, desi im se da algobum, jos da kazemo da je ovo primer bez hranjive podloge. Tako da kad se preparat pocinje upotrebljavati sa sporo rastucim biljkama treba dodavati po 50% preporucene doze na odredjenu litrazu prva 3-4 puta (to je oko mesec dana upotrebe) da bi se videlo da li da se pojaca doza ili im to odgovara, naravno svake nedelje je 30% zamena vode, e sad ako im to odgovara ostajemo pri tome da se pridrzavamo te doze, ako ne postepeno se povecava upotreba odredjenog preparata za 5-10% opet kroz 3-4 nedelje i prati stanje biljaka, ako im i to ne odgovara opet dodajemo od 5-10%.. i tako sve dok ne postignemo zelljeni rezultat gde biljke dobijaju odredjenu dozu elemenata koja njima odgovara a alge se ne pojavljuju..

Moj primer ti je malo drugaciji jer ja u akvarijumu sam imao sledece bilje - Hygrophila corymbosa stricta, Hygrophila corymbosa, Hygrophila polysperma, Cryptocoryne bullosa, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne wendtii Tropica, Polygonum sp., Leptodictyum riparium, Vesicularia ferriei (Weeping moss) - svaki novi list koji je izbijao je bio jako zute skoro pa bele boje i s obzirom da su Higrofile jako brzorastuce biljke kad puste koren, a sve su pustile poceo sam sa malo jacom dozom na samom startu od 1ml+0.2ml po 10L tj. na ~40L racunao malo manje od cele doze insulinskog sprica od 5ml ~4.8ml, biljke su se vratile za mesec dana tj novi listovi su imali pravu boju a ovi zuti malo potamneli na zeleno, e sad posle tih mesec dana zamenio sam 50% vode u tom akvarijumu i te nedelje nisam dodavao nista, ali od sledece 0.7ml po 10L i sve dobro od tada a rastu ko lude, vremenom sam pojacao na 0.9 jer je bilo vise bilja. Uskoro kad budem proredjivao moram da izracunam odokativno koliko vadim biljaka da znam da smanjim dozu prihranjivanja, jer ako je ostavim istu a manje bilja pojavice se alge, zar ne? Wink Tako da i o tome mora da se vodi racuna. Za alge ne mogu nista da ti kazem da li ih je bilo ili ne jer imam gomilu puzeva sto Planorbidae sto Physidae, ali jedno znam da je cladrofora (Islandska) koje dugo nije bilo u akvarijumu pocela da se pojavljuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Stefanbgd
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2015
Poruke: 182
Lokacija: Beograd, Dorcol, Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 18, 2016 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sjajno objsnjenje za sve koji nemaju iskusta u prihrani biljaka ili su tek na nekom pocetku.. a i za iskusnije Very Happy Very Happy Bravo Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
SAleksic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Okt 2016
Poruke: 7
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Okt 18, 2016 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uh, druze, svaka cast na iskustvu. Hvala. Sad opustenije krecem u eksperimentisanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Veca kolicina anubie, pogostemon erec... manastiriste Arhiva Malih Oglasa 1 Pon Mar 09, 2020 12:45 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Anubie i pog.erectus, Novi Beograd manastiriste Arhiva Malih Oglasa 2 Ned Dec 29, 2019 1:24 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nane i kripte za staurogyne repens - ... becke021 Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Maj 12, 2019 12:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupujem anubie srdjan R Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Dec 17, 2017 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nane Anubias vise komada zlatnozrno Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Dec 16, 2017 8:20 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License