Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mastacembelusi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 27, 2010 10:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Mastacembelusi su jeguljoike ribe tropskih voda Azije i Afrike. To su nocne ribe izduzenog tela, snazno bocno spljostenog sa izrazenom obojenoscu znacajnom za skrivanje po dnu. Ledjno peraje je u svom prvom delu sa tvrdim i kratkim pojedinacnim zbicama izmedju kojih nema opne zbog cega ih nekad nazivaju "trnastim jeguljama". Drugi deo ledjnog peraja je dug, mocno razvijen i pruza se sve do repnog. Podrepno peraje je takodje mocno razvijeno. Sva tri pomenuta peraja su od velikog znacaja za kretanje mastacembelusa. Medjutim, fino i lagano kretanje se ostvaruje vijugavim pokretima tela. Ovi pokreti su veoma znacajni i za ukopavanje mastacembelusa i njihovo kretanje krzo podlogu, sto je za njih od velikog znacaja.

Po obliku tela i polozaju usta lako se moze konstatovati da je to riba dna. Usta su dodja a vrh je jako izduzen i izrazito pokretljiv. Njihov nacin zivota (na i u dnu), sposobnost nalazenja hrane i osobina da jedu sve sto je iole jestivo cini ih idealnim cistacima akvarijuma.

Ove ribe vole krsevite akvarijume sa meksim ili bar rastresitijim dnom u koji se mogu zavuci, a takodje im prija ako u akvarijumu ima panjeva. Najbolji je sljunak jako sitne granulacije. Kvalitet vode nije od presudnog znacaja. Ono sto nam moze stvoriti problem kad su ove ribe u pitanju je to sto vole da riju po dnu. Ako je akvarijum tek formiran i biljke tek sto su posadjenje onda treba izbegavati mastacembeluse dok se biljke dobro ne ukorene. Odgovara im ako u akvarijum ubacimo neke lokvanjcice ili ako imamo neke vece listove kriptokorina ili snicnih biljaka koji ce malo zaseniti akvarijum i napraviti polumrak.

Ne treba ih prenaseljavati u akvarijum, preporucuje se jedan u 100 litara (mogu da narastu do 20 cm).

Njihova velicina usta i specifican nacin ishrane ih cine bezopasnim za ostale ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 27, 2010 10:16 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

brzi
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2009
Poruke: 446
Lokacija: Resnik BGD

PorukaPoslao: Pon Sep 27, 2010 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li ih ima kod nas na trzistu ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 12:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zadnji put sam ih video pre 10-tak godina i bio sam fasciniran ribom. To je nazalost bio posledji put kad sam ih video u NS.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 12:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja znam gde ima da se kupe skroz crne jegulje, velicina oko 10cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda mislis na fosilise?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
darko.potic.33
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2010
Poruke: 206
Lokacija: Srbija, Nis

PorukaPoslao: Uto Sep 28, 2010 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja imam jednu kuli kuli koja me malo podseca na jegulju,samo sto je cela jednobojna, braon bije je...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Dragan Trnavac
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2010
Poruke: 139
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze ovo cudo da naraste i mnogo vise. U prirodi do 90cm a u zarobljenistvu 50 cm zavisno od vrste
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
banem
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2019
Poruke: 11
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Feb 23, 2020 2:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje, imam već nekih pola godine par mastacembelusa.
Kada sam ih uzeo bili su ~5cm dugi.

Jedna je za ovih 8 meseci narastao na nekih 18cm i deblja je od prsta, dok je drugi primerak porastao možda 1-2cm.

Ova velika se uredno ukopava i uglavnom je po dnu, dok ona mala slobodno pliva po celoj zapremini akvarijuma, mada uglavnom vol da se zavlači u biljke i panjeve, ili pravi društvo većoj tako što se obmotava oko nje.

Jel ima neko malo više iskustva s njima, zašto je ova jedna ostala tako mala?

Ovo je sličica veće:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License