Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bakterijsko trulenje skrga - dilema - Malo je hitno Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 12:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primetio sam malopre pomenuto obolenje kod novih riba.

Pokusacu da nadjem Sera Baktopur, ako ne nadjem da li da lecim plavim metilenom, ili da narucim i cekam 1-2 dana da dodje? Sta bi vi uradili?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 12:36 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako si navukao ovo? Daj neke slike da vidimo koliko je lose? I ja se mucim sa nekom bolescu skrga ali ne znam da li je bakterija ili parazit, pa ne znam sta da primenim. Cekam imunitet da pojaca.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prodaja mojih i kupovina novih ribica, ribice sam dobio u zamenu za biljke i ribice. Verovatno od stresa, transporta ili su neke vec bile bolesne:
Nemam uginuca, ribice sam doneo u petak uvece par sata posle ponoci, znaci subota 01-02 h. I do sinoc bile u kadici kad su prebacene u akvarijum. 1 sam odma izbacio kad sam primetio, a danas vidim jos 1. Tako da ne vredi vise izbacivati vec lecenje sve.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 2:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam jednu neonku evo joj 3 godina isto joj tako škrge izgledaju. Od prvobitnih 10 jedina je koja je preživela columinaris i požar. Mislim da je to deformitet pri rođenju ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 2:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dozirano 10 ml Sera baktopur. Smile

Da li bi trebalo da povecam temperaturu vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 6:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema tu neke sigurne recepture. Ako je truljenje skrga u pitanju (pod uslovom da nije neki urodjeni deformitet ili neka povreda) onda je ono u poodmakloj fazi. Na slici ne vidim da je mnogo skrga ostalo. Nazalost mislim da je za ovu ribu kasno, ali mozes da podignes temperaturu zbog ostalih riba. Podizanje temperature do nekih 28 stepeni moze da utice pozitivno na imunitet riba( naravno u zavisnosti od toga o kojoj vrsti pricamo), medjutim isto tako ima i negativnih strana. Smanjuje se znacajno kolicina kiseonika u vodi sto moze lose da se odrazi i na filtraciju samog aq i na ribe. Kako nemas mogucnost da meris kiseonik, temperaturu podizi postepeno, pojacaj aeraciju kako god mozes, i obrati paznju na ponasanje riba. Ako ,,hvataju" vazduh na povrsini znaci da imaju malo kiseonika, a ako imaju problem sa skrgama to moze samo ubrzati problem. Ne radi nista naglo i drasticno, obrati paznju na higijenu i nadaj se najboljem. Lekove vec doziras po uputstvu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Povecao sam temperaturu(28 stepeni), aeraciju, danas ide druga doza i sutra zamena vode. Moram da vidim da li cu staviti ostajalu cesmovacu ili direktno sa cesmovace zamena vode sutra.
Sto se tice bolesnih riba onda bolje da ih izbacim, da bi sacuvao druge, ako sam dobro razumeo jer bolje jednom da ovo iskorenim Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo se kasno javljam. Na tvojoj slici ja vidim samo degradaciju operkuluma. Oštećenje može nastati usled naticanja škrga, bakterijske infekcije, nedostatka C vitamina, lošes ishrane.
Evo kako izgledaju škrge koje su ostećene bakterijama.
Image
Kao i na većini drugih slika na netu škržni poklopac je odsečen i ne predstavlja truljene skrga. Braon deo tkiva na samim skrgama je truljenje.

Bakterijsko truljenje ne mora uvek da bude infektivno. Ribe koje su prljavo sredini su podlozne ovom oboljenju. Posto ti je akvarijum 99% čist nema nitrita nitrata u velikim količinama nisi imao potrebe da lečiš ćeo sistem, tvojim ribama ne bi bilo nista.

Uzmi lepo jenu ribicu u ruke lupu pa joj pogledaj skrge i vidi dal su trule il nisu. Mozda zvuči brutalno al bolje je učiti na ribi od 100din nego na ribi od 100e.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 8:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije meni problem da zrtvujem par ribica, svakako sam hteo te 2-3 da izbacim(2 crne tetre, 1 keri). Posto su 2 vrste ipak sumnjam da je neka bolest. Opet ne razumem se. Na ovoj slici bas uzasno deluje. Reci mi sta tacno da pogledam, da li samo fali taj poklopac ili ima ranice, na 1 crnu tetru primetio sam tu "upalu" crvene boje a skrge su i dalje tu samo kao da su nadute.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Čet Nov 24, 2016 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam da napisem da slika izgleda uzasno, kao iz nekog horor filma.
Malopre sam izvadio onu tetru i jos 2 ribice koje deluju ozbiljnije u tom stanju, obzirom da je ribica bas mala, meni to deluje crveno-crveno tamnije(mada koliko se moze oceniti, a i slab sam malo sa bojama, ne umem da opisem),
Inace sve ribice rado prihvataju hranu, plivaju, nisu pri vrhu ni dnu(izuzetak 2-3 male ribice koje deluju potpuno zdravo).
Malopre sam promenio 30-40% vode.

Dvoumim se da li da sutra nastavim tretman ili ne, da li da probam sa necim drugim od hemije, ili da ne diram nista. Znaci tegobe su 2 ribice nemaju skrzni poklopac, 1 ima crvenilo, dok neke imaju malo jedva vidljivo crvenkasto ispod skrga a ostalo je sve normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2016 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo se kasno javljam Sad Nadam se da su ti ribe dibro.

Škrge su crvene kod riba.
Evo šta da gledaš:
zeleni krug zdravo tkivo,
crveni naduto, trulo, oštećeno.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milan1991
Akvarista



Registrovan: 31 Jul 2016
Poruke: 20
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2016 5:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene bela tetra ima ostecenje kao sa prve slike. Ja sam mislio da se u transportu ostetila-povredila. Vec dva meseca je takva u zajednickom akvarijumu i nema nikakvih problema. Niti se to siri na druge ribice, niti ona ima smetnje u plivanju, ishrani i disanju. Mislim da si pre lecenja trebao proveriti da li je u pitanju oboljenje ili ostecenje. Javi kako je proslo lecenje, tj da li je pomoglo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2016 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako, jos uvek cesto proveravam situaciju u akvarijumu. Izvadio sam 3 ribice koje su mi bile sumnjive i imale nedostatak kapka i jako crvenilo. Koliko sam video na ribicama tkivo je bilo zdravo. Uslikao sam ali ne vidi se bas najbolje.

Moje misljenje je da je razlog bolesne - slabe kad su dosle, sa deformitetom(mislim da otpada zato sto sam primetio kod crnih udovica i kerri tetru,), ili amonijak.

Moze biti kombinacija( amonijak, stres i bakterije). Radio sam tretman sa baktopurom, temperatura na 28-29.

U narednom periodu planiram zamenu vode 1-2 x nedelju, mada ja uvek radim zamenu na 7-10 dana. I dodajem nove ribice pocetkom sledece nedelje ako sve bude bilo u redu. Vreme ce pokazati.

Hvala na pomoci!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Strahinja025
Akvarista



Registrovan: 17 Dec 2016
Poruke: 130
Lokacija: Apatin

PorukaPoslao: Pon Jan 02, 2017 9:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam dali je slucajnost ali na istim ribicama- fantomima imam isti problem. Konkretno jedan od njih ima slicne skrge kao ta tvoja ribica sa slike...
Isto se razmisljam dali da tretiram akvarijum sa lekovima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Za one koji zele da budu malo kreativni Peku Razno 0 Čet Feb 02, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Malo cudan rep platike Nikollo Ribe 5 Sub Jan 29, 2022 7:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dilema oko izbora akvarijuma Radak Početak u akvaristici 2 Sre Feb 24, 2021 8:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Japanka jede rep od drugih japanki (m... Boki2000 Početak u akvaristici 3 Uto Nov 17, 2020 11:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dilema. IvanBo Ribe 12 Pon Sep 28, 2020 10:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License