Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Aqua Medic Xenia 100 (Laki) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2016 10:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dosta je vremena proslo od kada sam svoj zadnji akvarijum rasformirao.
U meduvremenu se puno toga izdesavalo.Naime, razlog zbog kog sam rasturio svoj zadnji akvarijum bio je selidba u veci stan.
Posto smo supruga i ja saznali da cekamo bebu bili smo primorani da ubrzamo mnoge radnje koje smo davno vec isplanirali a kojih smo se ,nekako, iskren da budem po malo plasili.
Jedna od tih stvari je svakako bila prelazak na ozbiljne litraze prema kojima sam imao respekta i uvek ih posmatrao sa odredjenim divljenjem,al se nikako nisam smeo upustiti u vece price i pored visegodisnjeg iskustva uspesnog bavljenja morskom akvaristikom.
Rasprodavsi/poklonivsi veci deo tehnike,opreme i zivine bukvalno sam ostao bez icega i bio primoran da jednog dana pocnem po ko zna koji put od gole nule.
Dogadjaji su se redjali jedan za drugim.Promena posla,rodjenje deteta,svadba,pa i neka nemila desavanja potpuno su me skrenula od svakodnevnog zurenja u staklo (realno nisam imao ni u sta da zurim sve i da sam hteo Crying or Very sad ).
Imao sam perioda kad mi je voda bas nedostajala,u tim trenutcima krize odlazio bih u akvaristicke radnje i dugo gledao izloge/akvarijume.
Iskoristio sam taj period "Nicega" kako bih na tenane isplanirao sta zelim,sta mogu,da li umem i kako sve to...
Sto se litraze tice tu nisam imao mnogo dilema.Nekako mi je vec bilo od samog pocetka planiranja u glavi oko 250-350l vode.E,sad bilo je tu kolebanja,praviti akvarijum,ili kupiti od nekog proizvodjaca.
Od prilike sa 3 strane optiwhite staklom,kvalitetnim sumpom,prelivom,cevima i kabinetom necete nesto extra ustedeti budete li izradjivali akvarijum.
Na litrazama koje su em interesovale lomio sam se izmedju dva modela Red Sea Reefer 350 ili Aqua Medic Xenia 100.

Image

Image

Posto je sam prostor na kom bi se akvarijum nalazio doneo presudnu odluku odlucio sam se za Xeniu.Reefer je nudio uz sam akvarijum,profesionalni pristup izradi sumpa,kabinet,preliv ultra tih i auto top-off sistem koji me nije bas nesto odusevkljavao,Dok sam uz xeniu dobio slicnu litrazu uz pristojan sump,ultra tih Preliv,i povratnu pumpu koja ide uz model a to je DC Runner 3.0 sa konrolerom.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Znaci,akvarijum je rimless dimenzija 100x65x55 (DSV) ,nekih 360l displej zapremine od cega je vodeni stub na 50.frontalno staklo,leva i desna strana su izradjene od ultra cistog optiwhite stakla dok je pozadinaska karlica float sa crnom folijom.
Akvarijum je izradjen od 12mm stakla.Preliv je osmisljen sa tri cevi.Od cega je prelivna i sigurnsona izradjena u posebnom sistemu iz jedne cevi sa prigusivacem koji smanjuje buku.Tu imamo jos povratnu cev i cev za kablove koju ja inace i ne koristim.
Sump je klasican dvokomorni sa bubble trap-om i pretkomorom sa sunjdjer filter medijom koji bi trebao da sakupi prljavstinu iz preliva pre no sto dodje u komoru sa skimerom.U buducnosti ce u prvu komoru biti ubacen i medij reaktor (za sad nema potrebe).Nakon toga voda ide kroz bubble trap u komoru sa pumpom u kojoj se nalazi top-off sistem tunze osmolator 3155 universal odakle se vraca ponovo u displej.
Inace ceo sistem je neverovatno necujan sto me veoma cini srecnim.Treba samo skapirati kako podesiti preliv.Povratna pumpa radi na pola snage sto je za sada sasvim dovoljno.
Skimer koji je trenutno u funkciji je Deltec SC 1351 koji ce prvih godinu dana zadovoljavati moje potrebe.U drugoj komori se nalazi takodje Eheim jäger 200w grejac koji ce biti povezan na aqua medic T-control twin uz ventilator u toplijim periodima.


Link


Stigosmo i do svetla.Kao sto vam je vec poznato dugo sam koristio maxspect osvetljenje sa kojim sam psotizao veoma zapazene rezultate,medjutim zadnjih nekoliko meseci svog proslog akvarijuma okusao sam se sa ecotechom (radion pro g2)
sa kojim sam se tek odusevio,tako da sam se odlucio da na svom novom akvarijumu nakacim Ecotech radion xr30w pro trece generacije (max par 1.100 sa 170w full spektar boja) x2 sa ecotech drzacima.


Link


Svetlo koje bukvalno(sto vam youtube moze potvrditi) nema sta ne moze da izgura.moduli su povezani putem reef linka na vas smart telefon ili comp. tako da vam daje pregrst mogucnosti sa kojima cemo se upoznavati kako se tema bude razvijala.Mislim da se na svetlu ne trebam puno zadrzavati...

Image

Image

Image

Kada govorimo o strujanju vode u akvarijumu posto sam ovaj aq zamislio kao mixed reef sa "od svega po malo" sa akcentom na lps koralima koje ja nekako osobno navise volim razmisljao sam na nekih 30x okretanja vode u sat vremena sa sto manje tehnike u samom displeju.
Prvi moj izbor bio je Vortech Ecotech mp40 sa qd controlerom koji bi mi dao nekih 12.000 l/h od kojih bi ja koristio nekih 70-80%.nakon probe pumpe u punom akvarijumu dosao sam do zakljucka da mi pumpa rastura sav pesak sa dna dok sam pri krajevima(sa bocne strane) imao mrtvih tacaka.Zato sam na par dana testirao maxspect Gyre fx150 (max 18.000 l/h) koji me je sa cak 40% snage izuzetno pokrio a ujedno mi dao minimalisticki izgled samog displeja te je isbor pao upravo na njega.
Image

Kamenje je posebna prica.
Do sada nema sta sve nisam koristio,od zivog kamena,preko keramike do kombinacija suvog i zivog.ovoga puta sam se odlucio na varijantu suvog kamena 100%.Moj izbor je bio Pukani dry live rock.
Kao sto vam je i poznato suvi kamen se mora pre unosenja u akvarijum leciti kako bi ga oslobodili od nezeljenih fosfata nitrata i ostale gamadi koja se vremenom natalozila na njemu tokom izumiranja.Postoji mnogo nacina kako to raditi,neki koriste i kiseline ciji sam ja protivnik.Posto sam se uvek vodio tradicionalnim sistemima kamen sam lecio u RO-DI vodi bez svetla,pre svega toga mehanicki sam uklonio sve sto se dalo primetiti na njemu, vrseci merenja svakih 3 dana PO4 NO3.
Kada bih primetio i najmanje tragove ovih elemenata vrsio bih izmene 100% vode i tako u krug.Kad uspete da za redom 4 puta merite PO4 -0, NO3-0, SiO2 (blizu nule), mozete reci da je vas kamen spreman za cikliranje.Sve je to trajalo oko mesec dana pri cemu sam imao nesuglasica sa suprugom jer sam kamen lecio u kupatilu ,a poznato je da u pocetnoj fazi dolazi do odredjenog smrada koji veruejm nikome ne bi prijao.

Image

Image

Odlucio sam se za deblji sloj sitnije granulacije peska.U prethodnom akvarijumu imaos am Ati fiji white sand 0-1mm koji se veoma tesko ispira te sam se posteno namucio sa njim.Ovoga puta uzeo sam aqua medic korallensand iste granulacije koji se vec u paketu dobija ispran(al sam ga ja ipak dodatno isprao).Takodje je izrazito bele boje te ujedno pomaze pri reflektovanu svetlosti od samog dna.
uneo sam tacno 25 kila peska koji je pokrio dno u varijabilnoj visini od 4-6 cm u zavisnosti od mesta do mesta.

Image

Image

Na slikama mozete videti Microbe Lift proizvode od Arke SPECIAL BLEND i NITE OUT II,tim koji pobedjuje se ne menja a moja iskustva sa ovom kulturom bakterija su veoma pozitivna.

Polako dodjosmo i do Aquascape-a.Skejpovanje je uvek bila prica za sebe,pored toga sto morate biti izuzetno kreativni,treba ujedno ispostovati i vise uslova koje ovaj posao zahteva a to je:
-Pravilna cirkulacija oko samog kamena
-dobra pokrivenost svetlom
-Troslojne terase za sve vrste korala(u zavisnosti od toga sta sve zelite drzati u aq) sa sto vise mogucih mesta
-pecine i uvale u kojima bi se ribe skrivale,ujedno im pruziti sto vise moguceg prostora za plivanje.....
i bla bla bla jos toga...
U mojim nano akvarijumima bilo ej lako spakovati dva do 3 kamena jedan na drugi(nije tu potrebna neka logika nit umece),sa keramikom je najlakse imate jedan do dva komada koji su vec izradjeni najbolje moguce kako bi ispunili sve ove uslove,al pakovati kamen u ovim kolicinama ,pa jos ispuniti sve ove uslove (ponajvise onaj estetski momenat zadovoljiti)priznacete ni malo nije lako.Bilo kako bilo najiskrenije vam govorim verovali ili ne oko toga sam se najmanje zadrzao,nekako mi je sve iz prve poslo za rukom.Resio sam da to sto napravim pri prvom pokusaju tako i ostavim.
Nakon onog umetnickog dela trebalo je sve to sjediniti stonefix-om od aquaforesta.

Image


Da bi na kraju sve to izgledalo ovako:

Image

Image

Image

Image


Link


Tacno 20kg Pukani suvog kamena izuzetne poroznosti i lakoce,25 kg aqua medic korallensanda 0-1mm granulacije

I da polako svodimo utiske na dosadasnji deo price,akvarijum ne napunjen vodom (Red Sea coral pro salt) u koji je stalo tacno 320 litara vode ukljucujuci sump,preliv,cevi.Dana 12.11 ubacene su prve bakterije i zapoceto cikliranje.
Ostaje mi da pratim parametre i iscekujem da se NH3/NH4 pretvori u NO2 koji ce se kasnije pretvoriti u NO3 koji ce bakterije i skimer delom izbaciti ,a preostali cu velikim 30%tnim izmenama vode izneti sam iz sistema.
Sve to sada izgleda ovako

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Link


A sada na red dolazi onaj ne bas toliko prijatan deo morske akvaristike iscekivanje algi skame i nestabilnosti.
Do tada vas pozdravljam i zelim vam puno uspeha sa vasim akvarijumima.
Sledece javljanje bi trebalo da bude nakon zavrsenog cikliranja sa predstavljanjem ekipe cistaca (clean-up crew)
Image

koji ce se brinuti o ovom nadam se u buducnosti uspesnom poduhvatu Wink.

p.s.
Naravno da su slike obradjene u foto sopu kako bih sto realnije preneo stanje iz akvarijuma.

NAPOMENA:
neke od slika preuzete sa interneta


Poslednji put izmenio Laki dana Pet Nov 25, 2016 9:27 pm, izmenio ukupno 23 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2016 10:28 am Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2016 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Studiozno, odmereno, proračunat pristup. Sve čestitke. Predivno izgleda. Očekujem prve organizme u akvarijum s velikim nestrpljenjem u nadi da će ovo more da traje, srećno Laki.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tripko
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2014
Poruke: 152
Lokacija: Serbia-Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ostao bez komentara. Ne smem ni da pitam koliko je ovo zadovoljstvo kostalo sigurno jedan polovan auto Wink. Meni se takodje jako svidja pukani kamen. Jesi li razmisljao o Real Reef kamenu on mi deluje bez obzira na cenu kao odlican kamen od koga moze odmah da se radi reef aquascape lomi, lepi ima leu boju itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E Laki svaka ti cast na pedantnosti i strpljenju. Uz ovakvo planiranje, opremu i pripremu rezultat ne moze da izostane nikako! I meni se takodje svidja sto si koristio pukani, najbolje izgleda od prirodnog kamena a i ima i najvecu povrsinu. 2u1 😁
Izgleda odlicno, samo nas redovno obavestavaj!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo Laki. Ovo je da čovek ostane bez texta. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tripko ::
Ja sam ostao bez komentara. Ne smem ni da pitam koliko je ovo zadovoljstvo kostalo sigurno jedan polovan auto Wink. Meni se takodje jako svidja pukani kamen. Jesi li razmisljao o Real Reef kamenu on mi deluje bez obzira na cenu kao odlican kamen od koga moze odmah da se radi reef aquascape lomi, lepi ima leu boju itd.


Kao prvo hvala svima,trudim se da se ne ponavljam.

Imao sam kao opciju Caribbean Real live rock,al sam odustao zbog cene, iskren da budem, jer bi me ovde on kostao oko 12e po kg,sto se ne isplati jer bi vec od 14e po kg dobio zivi kamen premium kvaliteta.
Mada,znam nekoliko njih koji kotiste tu varijantu,ipak se narod nesto koleba iz istog razloga kao i ja koliko sam uspeo kroz pricu da saznam.
Inace da funkcionise -funkcionise....Napunis akvarijum vodom ,kamenom,peskom(po mogucstvu zivim) i udri.Bakterije su vec tu samo ih treba aktivirati,boja fenomenalna,cikliranje po prici vlasnika izmedju 10-15 dana.
Vredi pokusati to je sigurno.


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Nov 22, 2016 6:27 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Ned Dec 04, 2016 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 05, 2016 1:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo druže, što se tiče tehnike i same postavke.
Nadam se da ćeš u tom stili da nastaviš i kada su organizmi u pitanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 05, 2016 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zamolio bih te ako možes da uslikaš tu predkomoru sa sunđerom. Ne vidi se lepo od skimmera.
Hocu da dodam kod mene u sump neki taložnik pa me zanima kako su taj sunđer ubudzili.
Koliko se čuje maxspect gyra?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Dec 05, 2016 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Popaj ::
zamolio bih te ako možes da uslikaš tu predkomoru sa sunđerom. Ne vidi se lepo od skimmera.
Hocu da dodam kod mene u sump neki taložnik pa me zanima kako su taj sunđer ubudzili.
Koliko se čuje maxspect gyra?


Hvala druze.
Gyre koji koristim daje max 18.000 l/h od kojih radi na 30% ,jedino sto se cuje to je zubor vode od talasanja jer je pri povrsini.Motor gotovo da se ne cuje.preliv je izuzetno tih a i skimer ultra tih,tako da mi najvecu buku stvaraju ventilatori sa lampe koji su takodje zanemarljivi.
Sto se ove pretkomore tice to ti je bukvalno staklo koje je nalepljeno u samom cosku na 2 cm od dna tako da u tom smeru distribuira vodu dalje u prvu komoru.
Umesto sundjera moguce je i staviti micro bag filter(stvar izbora),meni je sundjer prakticniji.Uslikacu ovIh dana i postaviti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 06, 2016 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 06, 2016 9:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni se učinilo da je komora za sebe koja prebacuje vodu u gornjoj zoni.
Ja sam projektovao moj sump za neki veći skimmer, koji sam u međuvremenu zamenio manjim, pa sam dobio na prostoru koji bi iskoristio sa komorom u koju bi direktno dolazila voda iz displeja.
Kao neki taložnik iz kojeg bi povremeno usisao stroku.
Da li tvoja gyra poseduje neku automatiku. Npr, da je preko dana u jednom modu, a uveče da automatski prebaci u neki drugi.
Dosta je ljudi zainteresovano za ovaj sistem mešanja vode, pa da mogu da se odluce koju gyru da kupe.
Možda sam mogao da otvorim novu temu da ne narušavam tvoju ovim pitanjima. Ti bar možeš da prebaciš diskusiju u novu temu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 06, 2016 10:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa kad pogledas i jeste komora za sebe u koju se sliva voda koja prolazi kroz sundjer i ide u prostor za skimer.
Sto se ovog modela gyre tice oni imaju manuelni kontroler dok ovi novi idu preko aplikacije tako da ih mozes programirati,mada i ovi modeli mogu da budu kontrolisani putem apexa npr.Na yt ima objasnjenja za sve samo upises koji model te interesuje,e sad iskustva iz prve ruke su neprocenjiva zato cemo ga pratiti,a tu je i Petar koji ih koristi tako da mozemo da uporedimo iskustva.
Ma pisi slobodno,sto da ne,to je deo moje opreme.Sta god koga interesuje moze slobodno da pita jer zato smo i tu.


Poslednji izmenio Laki dana Uto Dec 06, 2016 10:54 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 07, 2016 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta kazu sada merenja. Sta mislis za koliko je spreman za prve ribe i korale. Svaka tebi cast na strpljenju. Ja bi do sada pojeo sve prste. Ali postupas ispravno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Dec 07, 2016 8:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Popaj ::
Sta kazu sada merenja. Sta mislis za koliko je spreman za prve ribe i korale. Svaka tebi cast na strpljenju. Ja bi do sada pojeo sve prste. Ali postupas ispravno


Prvo da ti postavim slike koje si trazio od sumpa(preuzeo sam ih sa interneta,al je kod mene potpuno ista situacija):

Image

Image

Evo i jedne slike preliva:

Image

Sto se cikliranja tice zapoceo sam 13.11.2016
Prve tragove NH4 sam ocitao posle tri dana jer sam startovao od prvog dana sa bakterijama Arka Nite Out II 30ml (svaka dva dana) ,a special blend 60ml (2,8,15,22,29 dan),
Nitrite sam ocitao 21.11 ,NH4 vise nije postojao, NO3 je bio na 7,fosfati konstantno ispod 0,02 salinitet 1.0260(25c),temp 26 jer je u cikliranju potrebno imamti u gornjoj granici kako bi bakterije bolje delovale.
PH dnevni izmedju 8.1 i 8.2
Po nekim mojim procenama ne bi trebalo da traje vise od mesec dana ,nadam se da sam pocetkom sledece nedelje spreman za cistace.

Kad pricamo o srtrpljenju ovo mi je 5 put da startujem svoj akvarijum(a koliko sam ih samo drugima pokrenuo),tako da ako sam nesto do sad naucio onda je to "Cekanje" / nista ne pada sa neba /nista se ne moze preko noci postici..., jer sve sto je brzo to je i kuso(to vam garantujem) Twisted Evil


Poslednji put izmenio Laki dana Čet Dec 08, 2016 11:40 am, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bucephalandra sp. aqua artica Milivoje Lampa Biljke 0 Sub Maj 21, 2022 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic ili Atman LGM respectre Rasveta 1 Čet Okt 10, 2019 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic nosaci popindeed Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Jul 19, 2019 1:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic Super Bright T5 HO 24w + 2... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Nov 27, 2018 8:56 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Xenia Peku Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Okt 03, 2018 8:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License